Σελίδα 101 από 105 ΠρώτοΠρώτο ... 519196979899100101102103104105 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.501 έως 1.515 από 1564

Θέμα: Honda Bros

  1. #1501
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    μου αρεσει τοσο πολυ που μου θυμιζει το ντουκατι μανστερ.Το ξερω ειμαι παραλογος αλλα....

    Προϋπήρχε του monster, μην το ξεχνάμε...
    Give me fuel, Give me fire

  2. #1502
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Αφου δεν τα καταφερνεις μονος, πουλατο και παρε ενα που να δου λευει! Οτι και να παρεις μην τ'αφησεις να ξαναγινει ετσι!

  3. #1503
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Προϋπήρχε του monster, μην το ξεχνάμε...
    παντα μου αρεσανε τα κουλοχερικα μηχανακια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #1504
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    Νομίζω πως θα τη βγάλω στο car για πούλημα και θα πάω για ένα ταπεινό, πλην τίμιο όπως και το bros άλλωστε, παπάκι.

    Τηλέγονος, το συναίσθημα μπορεί να συνυπάρχει με την αδυναμία. Βάσει του αποτελέσματος όμως, το θέτεις στη σωστή βάση και δεν έχω παρά να συμφωνήσω μαζί σου - με βοήθησες.

  5. #1505
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Σε περίπτωση αλλαγης μοτερ στο 400αρι, πως διαλεγω αναμεσα σε bros 650, transalp 650 και africa 750? Υπαρχει κάποιος να περιγραψει αυτα τα τρια μοτερ; Και αφου επιλεγεί το μοτερ τι βελτιωση μπορει να γινει(σε λογικα.πλαισια παντα, οχι τουρμπο) ωστε να παρω οση περισσοτερη δυναμη γίνεται; Συνεπαγεται βελτιωση φρενων και αναρτησεων φυσικα αλλα για αυτα εχω βγαλει ακρη διαβαζοντας ολο το thread, ενω για τα μοτέρ οχι.

  6. #1506
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konpap Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση αλλαγης μοτερ στο 400αρι, πως διαλεγω αναμεσα σε bros 650, transalp 650 και africa 750? Υπαρχει κάποιος να περιγραψει αυτα τα τρια μοτερ; Και αφου επιλεγεί το μοτερ τι βελτιωση μπορει να γινει(σε λογικα.πλαισια παντα, οχι τουρμπο) ωστε να παρω οση περισσοτερη δυναμη γίνεται; Συνεπαγεται βελτιωση φρενων και αναρτησεων φυσικα αλλα για αυτα εχω βγαλει ακρη διαβαζοντας ολο το thread, ενω για τα μοτέρ οχι.
    για το αφρικα ξερω γιατη το ειχα, οτι εχει 60 ιππους δεν ειναι τιποτα τρελλα μοτερ να σκοτωνουν απο γκαζια, αλλα θα εχεις δυναμη για να φευγει το μηχανακι ανετα.δεν ξερω τον μπροστινο τροχο αν περνει και αλλο δισκο για να εβαζες και δευτερον,γιατη καποια μηχανακια παλαιας κοπης ειχαν τις τρυπες για να μπη το δισκοφρενο στην ζαντα.αλλα και αν δεν περνει δεν τρεχει και τιποτα,αλλοστε δεν θα πας για ντραξτερ.νομιζω ομως οτι μοτερ μπορεις να βαλεις μονο μεχρη 650 διοτι η honda το εβγαζε και σε 650.οποτε για λογους ασφαλειας σου δινει το δικαιωμα να βαλεις μεχρι 650 και περνεις ενα χαρτι απο εναν μηχανολογο σε αυτους εξω απο το υπουργειο και με αυτο και το τιμολογιο απο το μοτερ τα καταθετεις για αλλαγη μοτερ και εισαι οκ.
    ΥΓ.
    δεν περνει διπλο δισκο το ειδα ιντερνετ.
    Honda NT650 Bros
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 27/01/2018 στις 13:32.

  7. #1507
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Ναι, ισως το 750 ειναι υπερβολη, αλλα τι ειναι προτιμότερο, το μοτερ απο bros 650 ή απο transalp? Ποσο μπορει να βελτιωθει το καθενα μετα; Φαντάζομαι το βασικο πρωτο σταδιο ειναι φιλτρο αερα, εξατμιση και ίσως μεγαλύτερα καρμπ; και μετα εκκεντροφοροι; Με κιβωτιο τι γινεται; Αυτα κυριως ψαχνω, εγκυκλοπαιδικα προς το παρον για να δω τι δυνατοτητες εχω.
    Εχει αρχισει να παρακαιει λαδια το μοτερ και σκεφτομαι οτι αν το ανοιξω για ελατήρια θα βγουν αλλα δεκα πράγματα στην μεση και μήπως απο το να τα φτιαξω ειναι καλυτερα να το αλλαξω με κατι λιγο μεγαλυτερο.

  8. #1508
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    πιστεω απο οτι και να βαλεις καλο θα ειναι, δεν ειναι μοτερ που τα σκοτωνουν.τωρα μιας και θα ειναι κατω το μοτερ εγω θα του αλλαζα ελατηρια, τριψιμο βαλβιδες, και τσιμουχακια βαλβιδων.

  9. #1509
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    πιστεω απο οτι και να βαλεις καλο θα ειναι, δεν ειναι μοτερ που τα σκοτωνουν.τωρα μιας και θα ειναι κατω το μοτερ εγω θα του αλλαζα ελατηρια, τριψιμο βαλβιδες, και τσιμουχακια βαλβιδων.

    Εννοεις στο μοτερ που εχω, χωρις να αλλαξω; Ναι αυτα σιγουρα θα γινουν αν κατεβει και δεν αλλαξω

  10. #1510
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Παιδιά καλησπέρα και από εμένα.Bros-Africa & Transalp είναι κινητήρες της ίδιας οικογένειας.Θα μπλέξεις με τα ηλεκτρικά όμως αν πας να βάλεις άλλο μοτέρ.Ίσως σε συνέφερε να ψάξεις να βρείς "δότη" 650(λίγο δύσκολο βέβαια..) και να φτιάξεις αυτό αν γουστάρεις τόσο το bros, μιας και μοιράζονται πολλά κοινά περιφερειακά τα μηχανάκια.

  11. #1511
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    https://www.hawkgtforum.com/forum

    Αν έχεις όρεξη θα βρεις απάντηση σε ότι σε απασχολεί, καλό διάβασμα

  12. #1512
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2017
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daculas Προβολή μηνύματος
    https://www.hawkgtforum.com/forum

    Αν έχεις όρεξη θα βρεις απάντηση σε ότι σε απασχολεί, καλό διάβασμα
    έγινα μέλος προχθες, εψαξα αρκετά και βρήκα κι άλλες ιδέες για μπροστινό αλλά στο θέμα του κινητήρα μάλλον με μπέρδεψαν κι άλλο δάυτοι θα συνεχίσω λίγο ακόμα παρ 'ολα αυτά

    πέρα απο αυτά ήταν κανείς απο δω με ένα 400αρι μαύρο σήμερα το μεσημέρι Βασιλίσσης σοφίας, ριζάρη, σπύρου μερκούρη? Αν ναι είμαι αυτός που σου μίλησα στο φανάρι

  13. #1513
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SWING ARM (1).gif 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	24,3 KB 
ID:	392683 Εχει καποιος αυτο το κοματι? Ειναι η βαση που βιδωνει το πλαγιο σταντ. Αν ναι, ας δωσει τηλ με ΠΜ

  14. #1514
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Αυτό το κομμάτι που έχεις κυκλώσει είναι η εμπρός γλύστρα της αλυσίδας.Εκεί βιδώνει και το πλαϊνό σταντ οπότε μάλλον ψάχνεις για όλη τη γλύστρα.

  15. #1515
    Μέλος Το avatar του/της pano kato
    Εγγραφή
    12/03/2012
    Μηνύματα
    92
    Ναι! Ακομα και η μεταλικη βαση, χωρις το λαστιχο μου κανει!

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 13:15
  2. Honda Bros
    από plutonas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 22:15
  3. Honda Bros
    από empemp στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 11:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF