Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: honda c50 καιει τις λαμπες και την μπαταρια

  1. #1

    honda c50 καιει τις λαμπες και την μπαταρια

    παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας. εχω ενα honda c50 στρογγυλοφαναρο, και μου βγαζει πολυ ρευμα στην μπαταρια. 18volt!!! με αποτελεσμα πρωτα να μου χαλαει την μπαταρια και μετα να αρχιζει να καιει τις λαμπες. του αλλαξα πηνιο κομπλε,ανορθωτη αλλα παλι τα ιδια. τι μπορει να φταιει??
    ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.

  2. #2

    check

    δες τον ανορθωτη φιλε μου

  3. #3
    τον εχω αλλαξει αλλα παλι τα ιδια

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Κάτι γίνεται με την πλεξούδα και η μπαταρία παίρνει τάση κατευθείαν από πηνία χωρίς ανόρθωση

  5. #5

    check

    εχει τυχει να τον αλλαξω με ιμιτασιον και παλι τα ιδια. εαν μπορεισ βρεσ εναν γνησιο για δοκιμη.

    φιλικα γιωργος

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα ακριβως με το ιδιο παπι!Το δικο σου ειναι μαμα?Εμενα ειναι μετα απο ριζικη ανακατασκευη.....

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από foler
    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα ακριβως με το ιδιο παπι!Το δικο σου ειναι μαμα?Εμενα ειναι μετα απο ριζικη ανακατασκευη.....
    ναι μαμισιο ειναι.

  8. #8
    Καλα ναι εδω αλλα εκει... Το avatar του/της polymoto
    Εγγραφή
    27/11/2008
    Μηνύματα
    54
    Γεια σας

    Εδω τα πραγματα ειναι απλα .

    Το πηνιο που ειναι υπευθυνο για την εξοδο τασης ειναι το πηνιο φωτων (το χοντρο μεσα στον πηνιοφορο μεσα απο το βολαν).

    Μερικες φορες βγαζει περισσοτερη ταση διοτι δεν γειωνει σωστα.....η
    οι 2 εξοδοι ασπρο και κιτρινο συνηθως καλωδιο που βγαινουν απο το μοτερ δεν κανουν σωστο κυκλωμα τοσο εαν το ασπρο καλωδιο που ειναι υπευθυνο για την φορτιση της μπαταριας μεσω του ανορθωτη και τοσο το κιτρινο που μεσω διακοπτη τιμονιου διανεμει τον κυριο φωτισμο .

    Ετσι εαν και τα 2 αυτα κυκλωματα ειναι σωστα τοτε θα προβεις σε αλλαγη μπομπινας πηνιου φωτων

    Ευχαριστω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της foler
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    263
    Λοιπον βρηκα το προβλημα το οποιο ηταν πραγματικα αστειο!Ανοιξα το καπακι της μπαταριας ενος αλλου c50 και προσεξα οτι απο τον αρνητικο πολο της μπαταριας εφευγε ακομα ενα καλωδιο που εκανε σωμα σε καποιο σημειο του σκελετου!Φτιαχνοντας λοιπον ενα τετοιο καλωδιο και στο δικο μου....Ολα καλα!!Δεν καιει πλεον τα φωτα και δειχνει να φορτιζει κατευθειαν την μπαταρια!Και αναρωτιεμαι....αντε καλα εγω ειμαι ασχετος απο ηλεκτρολογικα, ο ηλεκτρολογος που το πηγα και μου εβαλε την καινουργια πλεξουδα δεν ηξερε κατι τοσο απλο και παραλληλα βασικο?

  10. #10
    Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το C90 μπορείς να δώσεις λίγο περισσότερες λεπτομέριες??
    Επιδή το έλυσα προσφατα το μηχανάκι για βάψιμο τέτοιο καλωδιάκι που λές δεν υπήρχε αλλα ούτε και πρόβλημα με τις λάμπες...
    Με την επανασύνδεση δημιουργήθηκε
    Εχουμε και λέμε.
    1 Απο την μπαταρία φέυγεί ενα καλώδιο απο το + που πάει στο φισακι με την αντίσταση...
    2 Απο το - τώρα φευγει άλλο ένα προς την πλεξούδα που θεωριτικά αυτό κάπου πρέπει να γειώνει.(Σωστά??)
    Το επιπλέον καλωδιο που περιγράφεις απο που φευγει και πού τερματίζει(αν καταλαβα καλά δεν τερματίζει καπου απλά απουμπαει στο μέταλο του σκελετου)

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boboss
    1 Απο την μπαταρία φέυγεί ενα καλώδιο απο το + που πάει στο φισακι με την αντίσταση...
    Ασφάλεια είναι (όχι αντίσταση..)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από boboss
    Απο το - τώρα φευγει άλλο ένα προς την πλεξούδα που θεωριτικά αυτό κάπου πρέπει να γειώνει.(Σωστά??)
    Σωστά ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από boboss
    Το επιπλέον καλωδιο που περιγράφεις απο που φευγει και πού τερματίζει(αν καταλαβα καλά δεν τερματίζει καπου απλά απουμπαει στο μέταλο του σκελετου)
    Πάλι σωστά, αλλά φρόντισε αυτό το "ακουμπάει" να γίνει "είναι σφιχτά βιδωμένο" ...

    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ΕΝΑ και μονο καλώδιο στον αρνητικό πόλο (-) που να κάνει "σώμα" όσο πιο κοντά γίνεται ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    ι got you
    Αυτο που περιγράφεις είναι αυτό που δείχνω στο (ο θεος να το κάνεις σχήμα) έτσι??
    Γυμνώνω το καλώδιο που φευγει απο το - και το πίανω με την βίδα που κρατάει την μπαταρία.έχοντας ξύσει απο χρώμματα στο σημείο...
    Θα πάρω μια καινούρια λαμπίτσα και θα δοκιμάσω... και θα σας πώ αποτελέσματα
    Επίσης εκεί που βιδώνει το καπάκι με το φώς πορεία υπάρχει μια αντίσταση.(ναι αυτή είναι αντίσταση)
    Μηπως παίζει εκέι κάτι??

  13. #13
    και το σχήμα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled-1.jpg 
Προβολές:	806 
Μέγεθος:	33,4 KB 
ID:	201129

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Δεν βάζεις το σχήμα πριν βάλεις φωτιά στο μηχανάκι ..???

    εdit: Έτσι θα κάνεις βρόγχο και δεν το θέλουμε...

    Θα τραβήξεις καλώδιο από τον πόλο στο σασί ενώ το υπάρχον καλώδιο θα παραμείνει συνδεδεμένο στον πόλο ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    το σχήμα είναι ακριβώς πάνω απο το Post σου και μη φoβάσε φωτιά δεν πέρνουν αυτά έτσι:P:P:P:P

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 10:28
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2004, 15:21
  3. Για τον Ισάακ και την Κύπρο
    από sourtaggias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2004, 13:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF