Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 409

Θέμα: Honda Cb175

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484

    Honda Cb175

    Η ιστορια εχει ξεκινησει πολλα χρονια πριν....παρα πολλα

    πολλες αναμνησεις συνοδευουν την cb175 τα καλοκαιρια που πηγαιναμε τρικαβαλα με τον πατερα μου και τον αδελφο μου για μπανιο και αλλα πολλα που θα συνοδευουν κι αλλους πολλους.

    η τελευταια περιοδος της δοξας την διενυσε απο οταν την πηρε στα χερια της ο αδελφος μου ο οποιος ηδη χαλβαδιαζε καινουριες μηχανες αυτη την ειχε για τον π@@@@τσο
    η μηχανη παρολη την αδιαφορια του αδελφου μου (μεχρι και κλωτσιες στα καπακια επειδη δεν επερνε μπρος......) εφτασε ως στο σημειο που την αφησε χωρις λαδια και ο κυλινδρος εγινε κοσκινο.

    την περιοδο εκεινη η μηχανη πηγε για το τελευταιο της σερβις κι ο μηχανικος επεμενε για ρεκτιφιε.ο πατερας μου ηταν αντιθετος σε αυτο γιατι δεν πιστευε οτι η μηχανη μετα απο αυτο θα ανεκαμπτε.

    τελικα η μηχανη μετα το σερβις οπου αλλαχτηκαν τα πιστονια!!!!! με δυσκολια αταφερνε να μετακινηθει κι οταν αυτο γινοταν αφηνε απο πισω ενα νεφος.μετα απο κατι εκρηξεις και αλλεπαλληλα μπουζι αφου τα εκαιγε σαν σπιρτα εκανα ενα τραγικο λαθος αφου ο αδελφος μου πλεον ειχε αυτοκινητο και δεν τον ενδιεφερε πλεον η μηχανη .

    στην απελπισια μου κι αφου ειχα φτασει καποια μερικα χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι με προδωσαν τα μπουζι.στην προσπαθεια μου να τα αλλαξω εβαλα ενα με φαγωμενες σπειρες και το μοραιο δεν αργησε.2 ωρες μετα απο αμετρητο ιδρωτα και με ενα πλεον εν λειτουργια κυλινδρο η μηχανη παρεδωσε το πνευμα.απο εκει και περα αμετρητες σκεψεις ειχαν περασει κι επειδη ευτυχως δεν ειχαν την δυνατοτητα να την παν σε καποιο γκρεμο να της δωσουν την χαριστικη βολη την κρατησαν καπου αναμεσα σε κατι ξυλα και παλιοσιδερα μες στο κρυο και την βροχη.οταν το ανακαλυψα δοτι ελειπα για σπουδες εγινε της πουτ@@ς.

    την περισυμμαζεψα και την εβαλα σε μια αποθηκη.ελυσα τα καρμπυρατερ και εκανα δοκιμες σε μια αλλη μηχανη.ειχα σκοπο καποια στιγμη να την συμμαζεψω αλλα για τοτε φαινοταν πολυ δυσκολο.

    περασαν 3-4 χρονια και πριν παω φανταρος καθως μπηκα στην αποθηκη αισθανθηκα κατι περιεργο.της βαζω τα καρπυρατερ και λιγο βενζινη φορτιζω και μια μπαταρια που ειχα προχειρη και με κατι καλωδια συνδεδεμενα παταω την μιζα.
    ο κερατας ο ενας ο κυλινδρος μαζι με κατι περιεργουν θορυβους αρχισε να βρυχαται ξανα μετα απο τοσα χρονια
    αμεσως αισθανθηκα σαν τον Dr Frankestein

    μωρη κουφαλα θα σε φταξω μολις απολυθω κι απο εκεινο το σημειο ξεκιναει το αλλο μεγαλο κομματι της ιστοριας........

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    ο καιρος στο στρατο περνουσε και πριν το τελος της θητειας μου γνωριζω ενα παιδι και λογω θητειας γινομαστε αδελφια.εφτασα σε σημειο να κανω την υπηρεσια του για να παει να δει την κοπελα του κι επειδη εγω ημουν μακρια και δεν ειχα κατι να κανω στην εξοδο μου.και δεν εγινε μονο μια φορα.

    καποια στιγμη και αφου μου ειχε πει οτι ηταν μηχανικος του λεω για την μηχανη για να μου πει σαν μηχανικος τι πρεπει να κανω κι αν εχω ελπιδες να την ξανακουσω και καβαλησω.

    μου λεει επι λεξη
    φιλε εισαι μαλ...ας??μολις απολυθουμε θα μου την στειλεις θεσσαλονικη και θα στην αναλαβω εγω.
    του λεω φιλε καλα ολα αυτα αλλα εσυ μπορει να εχεις δουλεια η αν συναντησεις καποια δυσκολια τι θα την κανεις??
    αυτο θα το κανονισω εγω και καπου να κολλησω εχω γνωστους και γνωριμιες ην μασσας.θα ασχοληθω εγω.

    πραγματι κι εγω απολυομαι κανονιζω τις μεταφορικες και μια ωραια πρωια ενα HONDA C50 ρυμουλκουσε ενα CB175 απο εκει κι αφου αποχαιρετησα ατο κουκλι μου εμεινα ησυχος οτι αργα η γρηγορα θα μου ερχονταν και δεν θα μου θυμιζε σε τιποτα το ασχημο παρελθον της.

    ο καιρος περναγε και νεα τιποτα.επερνα τηλ εγω
    -φιλε τι εγινε??η μηχανη??
    -ψαχνω ανταλλακτικα αλλα δεν βρισκω τιποτα
    -καλα ρε φιλε υπομονη κατι θα βρεθει.μπορω να κανω κατι εγω???
    -οχι υπομονη μονο κανε και θα σε κανω μαγκα
    μασσαγα εγω κουτοχορτο ηρεμος οπως οι γελαδες στο καμπο

    περνανε οι μηνες γυρω στους 6 ωσπου ανακαλυπτω το ebay του λεω τι θελει και μετα απο 2 μηνες ξεκιναω το ταξιδι μου αισιοδοξος και με το πορτ μπαγκαζ γεματο ανταλλακτικα αναμεσα τους κι ενας καινουριος κυλινδρος.
    συναντιομαστε ολα καλα του τα αφηνω και ξαναπεφτω σε χειμερια ναρκη κατι που δεν επιτρεπεται στα βοδια.

    περναει αλλοι 8 μηνες νεα τιποτα. σε κατι τηλεφωνα που ειχα κανει εβρισκε δικαιολογια οτι εχει δουλεια και αλλες διαφορες πιπες.εν τελει τα παιρνω στο κρανιο και του λεω για να μην ερθω θεσσαλονικη που για μενα ηταν μεγαλο ταξιδι=εξοδα στειλε την με μεταφορικη στα γιαννενα οπου τωρα ζω και δουλευω.

    περασε καιρος επερνα τηλεφωνα την αλλη εβδομαδα θα την εχεις .
    περασαν αρκετες αλλα τιποτα.ξανα τηλεφωνα φιλε λειπω
    περναγε καιρος ωσπου ανεβηκα 2 φορες θεσσαλονικη για να την φορτωσω ο ιδιος αλλα συμπτωματικα και τις 2 φορες ελειπε εκτος.

    τελικα και μετα απο 4 αποπειρες να παω πανω τελικα αποφασισε να μου την στειλει.
    και για να μην παρεξηγηθουμε των ρωτησα τι του χρωσταω και δεν ηθελε τιποτα.
    παω στην μεταφορικη και βλεπω την μηχανη λιγο ξεβιδωτη και κατα τα αλλα οπως ηταν σχεδον 2,5 χρονια πριν και πολυ πιο σκονισμενη.βεβαια κατι ψιλα ανταλλακτικα λειπουν και μου εχει πει εδω κι ενα μηνα οτι θα μου τα στειλει γιατι δεν τα ειχε βρει τοτε........

    τωρα η μηχανη επειδη δεν εχω χωρο στεγαζεται σε μια αποθηκη ενος αλλου φιλου ερασιτεχνη μηχανικου και με την προυποθεση να την λυσουμε και να την φτιαξουμε.
    τωρα απο εδω και περα ο θεος βοηθος
    θα ηθελα καποιες αποψεις δικες σας τι πρεπει να κανω στην μηχανη.
    τα σιγουρα ειναι
    ρεκτιφιε η κεφαλη του κινητηρα
    αμμοβολη σκελετος και ντεποζιτο
    βαψιμο αυτα τα μερη
    ελεγα και για βαψιμο κινητηρα αλλα δεν ξερω απο εδω και περα θελω την βοηθεια σας

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    ετσι θα ηθελα να γινει.συντομα θα βρω κι αυτες πριν ξεκινησει το μακρυ ταξιδι της


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1972-honda-cb175-candy-gold-8668-1.jpg 
Προβολές:	2522 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	186513

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    και η αλλη πλευρα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1972-honda-cb175-candy-gold-8668-2.jpg 
Προβολές:	2527 
Μέγεθος:	92,1 KB 
ID:	186514

  5. #5
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    κουκλα,σου ευχομαι να γινει το δικο σου ακομα πιο ωραιο

  6. #6
    Τι μου θυμισες τωρα...
    Υπεροχο μοτερ με γλυκο δουλεμα και πανεμορφο αν αναπαλαιωθει σωστα. Μακαρι να τα καταφερεις φιλε μου...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της boldor900f
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    198
    Ξεκίνα.
    Της αξίζει .
    gate 7
    red or dead

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της FRAGISCOS
    Εγγραφή
    22/07/2006
    Μηνύματα
    1.433
    Μη το σκεφτεσαι ξεκινα και στην πορεια θα δεις οτι θα βρεις οτι χρειαζεσαι και θα την κανεις καλυτερη απο κουτιου.
    Καλη επιτυχια και ΜΠΡΑΒΟ

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    πριν το ασκοπο ταξιδι της.θελει πολυ δουλεια

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    τα κατάφερα να την βάλω εδω

    http://img687.imageshack.us/content_...4865/2007a.gif

  11. #11
    Οτι κινειται βαφεται Το avatar του/της airpanos
    Εγγραφή
    19/01/2010
    Μηνύματα
    803
    Ωραια θα γινει αρκει να εχεις μερακι...καλη επιτυχια!

    Θυμιζει αλλες εποχες
    ready to race....
    The right to go insane
    http://www.youtube.com/watch?v=m20sJNgZ17U&ob=av3e

    http://www.sevenstring.org/forum/index.php

  12. #12

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    την πρωτη πτωση 14 ετων [συνοδηγος] ειχα με αυτη την μηχανη με σπασιμο κλιδας και 2 μερες εντατικη[κτυπημα στο κεφαλι].οδηγος σπασιμο δυο πλευρων και ομου.οταν κατεβαινω στο χωριο μου ακομα εκει ειναι και μαλιστα στο ιδιο χρωμα με την φωτο και την τρωει η βροχη και ο ηλιος...
    καλαματιανος

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    από cmsnl μερικά που παρήγγειλα από περιέργεια για να δω αν οι τύποι είναι σωστοί.και είναι πολύ κύριοι μόνο που έχουν ακριβά ταχυδρομικά.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bikas
    Εγγραφή
    20/07/2009
    Μηνύματα
    484
    αυτα εδω θα με βοηθησουν στην πορεια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	2316 
Μέγεθος:	66,4 KB 
ID:	187012

Σελίδα 1 από 28 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda CB175 1969
    από srxakias junior στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2012, 14:00
  2. Τώρα και αεροπλάνο από τη Honda!
    από skor-billys στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 18:29
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF