Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 115

Θέμα: Καλοκαίρι,παραλία,φραπεδιά ή Βολτίτσα μέχρι NordCap?

  1. #1
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389

    Καλοκαίρι,παραλία,φραπεδιά ή Βολτίτσα μέχρι NordCap?

    -10/7/2010-10/8/2010
    -30 ημέρες
    -Africa Twin 750
    -Σκηνή + Sleeping Bag
    -Γκαζάκι+κατσαρολακι+Γίγαντες ΠΑΛΙΡΡΟΙΑ
    -Ανατολική Ευρώπη-Γύρος Βαλτικής-NordCap-Κάθοδος των Ούνων (ΝορβηγοΓερμονοΓαλλίες)-Ελλάδα.
    Δεν είμαι γκρινιάρης,αντέχω στην πείνα-δίψα,έχω και ωραία αδερφή(ανύπαντρη).
    Ποιός ψήνεται? (για το ταξίδι,όχι για την αδερφή)

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/05/2009
    Μηνύματα
    271
    Εγω ψηνομαι, αλλη δεν ψηνεται!

    Να το κανεις φιλε το ταξιδι ειναι ενα ονειρο και για μενα.
    Ειτε βρεις παρεα ειτε οχι.

    ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΕΜΕΕ!

  3. #3
    ετσι απλα λοιπον Το avatar του/της ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
    Εγγραφή
    26/04/2008
    Μηνύματα
    87
    μεσα αρχηγε αλλα αν γινεται να τσιμπησουμε λιγο την ημερομηνια κατα αρχες αυγουστου. παντως αν θελεις για τωρα καμια τουρκια με την πρωτη ευκαιρια. λοιπον να κραταμε επικοινωνια ΓΙΑΝΝΗς απο Γρεβενα. www.katakali.net
    ολα αλλαζουν αρκει να το πιστεψεις!!

  4. #4
    Φιλαρακι,για τοτε λεγαμε κ εμεις(Stelvio k strom) μια κ ειναι η καταληλοτερη εποχη,ας κρατησουμε επαφη κ πιστευω αν δε στραβωσει κατι ειμαστε μεσα. likos78@hotmail.com
    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ(ME ΣΤΡΟΦΕΣ)H ME ΛΑΣΠΗ

  5. #5
    καλοσωρισες φιλε...
    ωραια η ιδεα σου... εχεις ξανακανει κανενα ταξιδι ευρωπη η ειναι το πρωτο σου?

  6. #6
    ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΡΟΥΦ!


    ωραια......καλα να περάσετε !!

    πρωτινέ το και στο africatwin.gr!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  7. #7
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DIM.K30
    Εγω ψηνομαι, αλλη δεν ψηνεται!

    Να το κανεις φιλε το ταξιδι ειναι ενα ονειρο και για μενα.
    Ειτε βρεις παρεα ειτε οχι.

    ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΛΕΕΜΕΕ!

    5 Χρόνια την έψηνα τη δικιά μου.
    Έφτασε στο σημείο 0 και φώναξε ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΜΩΡΕΕΕΕΕ.
    Αυτό ήταν,την επόμενη στιγμή είχα ήδη ξεκινήσει νοερά το ταξίδι.

  8. #8
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΟΜΠΙΝΙΕΡΗΣ
    μεσα αρχηγε αλλα αν γινεται να τσιμπησουμε λιγο την ημερομηνια κατα αρχες αυγουστου. παντως αν θελεις για τωρα καμια τουρκια με την πρωτη ευκαιρια. λοιπον να κραταμε επικοινωνια ΓΙΑΝΝΗς απο Γρεβενα. www.katakali.net
    Γιάννη δυστυχώς η ημερομηνία το πιό πιθανό είναι να πάει λίγο πιό πίσω (εννοώ προς αρχές Ιουλίου) ελέω επαγγελματικών υποχρεώσεων.

  9. #9
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FASTER DRIVER
    καλοσωρισες φιλε...
    ωραια η ιδεα σου... εχεις ξανακανει κανενα ταξιδι ευρωπη η ειναι το πρωτο σου?
    Πρώτο Ευρωπαϊκό και για εμένα και για την καλή μου.Ελλάδα αρκετά χιλιόμετρα (75.000 σε 5 χρόνια).Δεν έχω ιδέα τι θα συναντήσω,έχω διαβάσει διάφορα οδοιπορίκά αλλά πάντα καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα.Το ταξίδι είναι κάτι εντελώς προσωπικό για τον καθένα.Εννοώ ο καθένας έχει τη δική του άποψη για το πως θα πρέπει να είναι ένα ταξίδι.
    Προσωπικά θέλω να είναι όσο πιό "αλήτικο" γίνεται.Campings,sleeping bag,σκηνή,φαγητό στη μέση του πουθενά στον ίσκιο της μοτοσυκλέτας και γενικά ένα ταξίδι '80ς χωρίς όλο αυτό το ρομποτικό εξοπλισμό που πλέον έχει ο καθένας που θέλει να θεωρείται σωστός μοτοσυκλετιστής.Και μη βιαστείτε να με κρίνετε,σίγουρα θα υπάρχουν τα απαραίτητα και για τον αναβάτη και για τη μηχανή αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.Σε συζήτηση με φίλο που έχει ταξιδέψει σε Ευρώπη η γνώμη του για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι πως θα πρέπει να συγκεντρώσω τουλάχιστον ένα τάληρο και απο εξοπλισμό να πάρω ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.Όχι αδερφέ δεν θα πάρω.Ξεκινάω με τα μισά χρήματα με τον εξοπλισμό που έχω,με ένα καλό service του μωρού και αν στην πορεία ο χάρτης δεν έχει τη διαδρομή που έχω πάρει δε χάλασε και ο κόσμος.Άλλωστε τα καλύτερα τα βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις

  10. #10
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
    Πρώτο Ευρωπαϊκό και για εμένα και για την καλή μου.Ελλάδα αρκετά χιλιόμετρα (75.000 σε 5 χρόνια).Δεν έχω ιδέα τι θα συναντήσω,έχω διαβάσει διάφορα οδοιπορίκά αλλά πάντα καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα.Το ταξίδι είναι κάτι εντελώς προσωπικό για τον καθένα.Εννοώ ο καθένας έχει τη δική του άποψη για το πως θα πρέπει να είναι ένα ταξίδι.
    Προσωπικά θέλω να είναι όσο πιό "αλήτικο" γίνεται.Campings,sleeping bag,σκηνή,φαγητό στη μέση του πουθενά στον ίσκιο της μοτοσυκλέτας και γενικά ένα ταξίδι '80ς χωρίς όλο αυτό το ρομποτικό εξοπλισμό που πλέον έχει ο καθένας που θέλει να θεωρείται σωστός μοτοσυκλετιστής.Και μη βιαστείτε να με κρίνετε,σίγουρα θα υπάρχουν τα απαραίτητα και για τον αναβάτη και για τη μηχανή αλλά μην τρελαθούμε κι όλας.Σε συζήτηση με φίλο που έχει ταξιδέψει σε Ευρώπη η γνώμη του για το συγκεκριμένο ταξίδι είναι πως θα πρέπει να συγκεντρώσω τουλάχιστον ένα τάληρο και απο εξοπλισμό να πάρω ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην αγορά.Όχι αδερφέ δεν θα πάρω.Ξεκινάω με τα μισά χρήματα με τον εξοπλισμό που έχω,με ένα καλό service του μωρού και αν στην πορεία ο χάρτης δεν έχει τη διαδρομή που έχω πάρει δε χάλασε και ο κόσμος.Άλλωστε τα καλύτερα τα βρίσκεις εκεί που δεν το περιμένεις
    Έχεις την ιδανική νοοτροπία αδερφέ. Να είσαι σίγουρος πως θα περάσεις υπέροχα.

    Θα ακολουθούσα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά είμαι με σπασμένο χέρι, κατεστραμμένη μηχανή και εντελώς άφραγκος.

    Εάν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=90959

    Και αν σκοπεύεις να περάσεις από κάποια χώρα στην οποία βρέθηκα είμαι στην διάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

    Φιλικά,
    Βασίλης.

    ΥΓ: Για εμένα δεν τίθεται δίλημμα. Παραλίες, ξαπλώστρες και φραπεδάκια μπορείς να τα απολάυσεις έστω και για ένα Σαββατοκύριακο.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  11. #11
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Αρχικά δημιουργήθηκε από QSpec
    Έχεις την ιδανική νοοτροπία αδερφέ. Να είσαι σίγουρος πως θα περάσεις υπέροχα.

    Θα ακολουθούσα χωρίς δεύτερη σκέψη αλλά είμαι με σπασμένο χέρι, κατεστραμμένη μηχανή και εντελώς άφραγκος.

    Εάν θες ρίξε μια ματιά σε αυτό:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=90959

    Και αν σκοπεύεις να περάσεις από κάποια χώρα στην οποία βρέθηκα είμαι στην διάθεση σου για οποιαδήποτε πληροφορία.

    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

    Φιλικά,
    Βασίλης.

    ΥΓ: Για εμένα δεν τίθεται δίλημμα. Παραλίες, ξαπλώστρες και φραπεδάκια μπορείς να τα απολάυσεις έστω και για ένα Σαββατοκύριακο.
    Βασίλη.....φίλε.....με γάμησες (συγνώμη για τη λέξη αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο για να περιγράψω αυτό που νιώθω αυτή τη στιγμη).
    Θέλω μόνο να σου πω 2-3 πραγματάκια.

    -Να σε έχει ο δικός σου μοναδικός θεός πάντα καλά και όρθιο ώστε να μπορέσεις να γεμίσεις τον σκληρό σου με όλες αυτές τις εικόνες,μυρωδιές,ήχους.Όλα αυτά τα πράγματα που κάνουν τον άνθρωπο να ζήσει την πραγματική ευτυχία μέσα απο την απλότητα των εμπειριών.
    -Γρήγορα να γίνεις καλά,αυτό είναι το μόνο που μετράει.
    -Κάποια στιγμή θα ήθελα να τα πούμε απο και απο κοντά (πριν το ταξίδι θα είμαι πριξαρχίδης με πάααρα πολλές ερωτήσεις,μετά το ταξίδι θα είμαι το ίδιο γιατί θα θέλω να το μοιραστώ με ανθρώπους που θα καταλάβουν, όταν τους πω πως διανυκτέρευσα δίπλα σε ένα ποτάμι γιατί απο λάθος στο χάρτη βρέθηκα να οδηγώ μέσα στο δάσος στις 2 τα ξημερώματα )

  12. #12
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389

    Μια στάση εδώ.......

    Ελλάδα-Τρίκαλα
    Βουλγαρία-Σόφια
    Σερβία-Βελιγράδι
    Ουγγαρία-Βουδαπέστι
    Πολωνία-Κρακοβία & Βαρσοβία
    Λιθουανία-Κάουνας
    Λετονία-Ρίγα
    Εσθονία-Ταλίν
    Φινλανδία-Τάμπερε ή Βάασα & Ούλου
    2 ή 3 ημέρες για να φτάσω Nordkap και να πάρω το δρόμο του γυρισμού απο Νορβηγία
    Νορβηγία(E6)-Tromso & Mo i Rana
    Σουηδία(Ε12) Ουμέα(Ε4) & Στοκχόλμη(Ε4) & Γκέτεμποργκ(Ε6)-Κόμπεν(Ε20)-Οντένσε(Ε20)-Κόλντιγκ(Ε45)
    Γερμανία-Αμβούργο
    Ολλανδία-Άμστερνταμ
    Βέλγιο-Βρυξέλλες
    Γαλλία-Παρίσι
    Ελβετία-Wattwil
    Ιταλία Ανκόνα
    Ελλάδα-Τρίκαλα

    Αυτό είναι το γενικό πλάνο του ταξιδιού..Όσον αφορά τα χρήματα αν δεν φτάσουν ετοιμαστείτε για έρανο.:rotflmao: .'Οποιος έχει ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες και θέλει να βοηθήσει δίνοντας κάποιες συμβουλές,ευπρόσδεκτος.

  13. #13
    το πλανο σου μια χαρα φαινεται...

    οσο αφορα το στυλ ταξιδιου (80' s) σηκωνει πολυ κουβεντα... ειδικα για τα μερη που θες να πας

    αν μου ελεγες οτι θα πας Μεσογειο (Ιταλια, Ισπανια, Πορτογαλια, Νοτια Γαλλια) θα συμφωνουσα με την λογικη της σκηνης κλπ τωρα οσο αφορα τις σκαδιναβικες χωρες πιστευω οτι θα ταλαιπωρηθεις και θα κουραστεις πραγμα που μπορει να ειναι και επικινδυνο αν το συνδιασεις και με αρκετα km/μερα.

    σκεψου παντως και την λογικη των hostel τα οποια μπορει να εχουν κοστος παρομοιο με τα καμπιγκ και θα σου προσφερουν και την ευκαιρια να γνωρισεις κοσμο...

    για εξοπλισμο φροντισε να εχεις ενα καλο σετ μπουφαν-παντελονι αδιαβροχο, γαντια, μποτες και ισοθερμικα γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα τα χρειαστεις...

    για την μηχανη καλο σερβις και καινουργια λαστιχα, αλυσιδα, γραναζια, τακακια...

    να ξερεις οτι ενα τοσο μακρινο ταξιδι δεν εχει καμια σχεση με οτι εχεις κανει στην Ελλαδα τοσο απο πλευρα km οσο και απο πλευρας καιρου... ετοιμασου για αρκετη βροχη και κρυο...

  14. #14
    και κατι τελευταιο...

    ο φιλος σου που εχει ταξιδεψει σε ολη την Ευρωπη κατι παραπανω θα ξερει... και συμφωνω μαζι του..

    καλη η προσωπικη αποψη αλλα η μηχανη και τα ταξιδια θελουν σεβασμο και γνωση...

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Μια στάση εδώ.......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
    Ελλάδα-Τρίκαλα
    Βουλγαρία-Σόφια
    Σερβία-Βελιγράδι
    Ουγγαρία-Βουδαπέστι
    Πολωνία-Κρακοβία & Βαρσοβία
    Λιθουανία-Κάουνας
    Λετονία-Ρίγα
    Εσθονία-Ταλίν
    Φινλανδία-Τάμπερε ή Βάασα & Ούλου
    2 ή 3 ημέρες για να φτάσω Nordkap και να πάρω το δρόμο του γυρισμού απο Νορβηγία
    Νορβηγία(E6)-Tromso & Mo i Rana
    Σουηδία(Ε12) Ουμέα(Ε4) & Στοκχόλμη(Ε4) & Γκέτεμποργκ(Ε6)-Κόμπεν(Ε20)-Οντένσε(Ε20)-Κόλντιγκ(Ε45)
    Γερμανία-Αμβούργο
    Ολλανδία-Άμστερνταμ
    Βέλγιο-Βρυξέλλες
    Γαλλία-Παρίσι
    Ελβετία-Wattwil
    Ιταλία Ανκόνα
    Ελλάδα-Τρίκαλα

    Αυτό είναι το γενικό πλάνο του ταξιδιού..Όσον αφορά τα χρήματα αν δεν φτάσουν ετοιμαστείτε για έρανο.:rotflmao: .'Οποιος έχει ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες και θέλει να βοηθήσει δίνοντας κάποιες συμβουλές,ευπρόσδεκτος.

    Μπορει να τα πουμε στο βορρα, αλλα απο αλλο δρομολογιο. Εξαρταται απο την διαθεσιμοτητα φιλου που μενει αγγλια, μιας και εγω μπορω οποτεδηποτε. Μια υποσημειωση. Δεν εχει νοημα να κατεβεις αγκονα, καλλιτερα να παρεις το καραβι απο βενετια και το χρονο και χρημα απο καυσιμα και διοδια να τα διαθεσεις στις βορειο-ιταλικες αλπεις που ειναι μαγεια σκετη, και με δρομους με ασφαλτο γυαλοχαρτο.
    Ακομα, αν δεν εχεις, να κανεις οπωσδηποτε ασφαλιση για european recovery assistance. Δεν γνωριζω τι παιζει με τις ελληνικες ασφαλειες, αλλα οταν εμενα αγγλια και επεστρεφα απο ταξιδι στην ελλαδα, μια μαλακω θεωρησε οτι αρκετα ειχα δει απο τις αλπεις και εδωσε τελος στο ταξιδι μου. Η ασφαλεια μου κανονισε και πληρωσε ξενοδοχειο, αεροπορικο εισητηριο, 3-ωρο ταξι στο αεροδρομιο και μου εστειλε και την μηχανη στην αγγλια. Φανταζεσαι τι θα ειχα πληρωσει απο την τσεπη μου...

    Ελπιζω να καταφερουμε να συνδυαστουμε με καποιο τροπο και να πιουμε καφε στο βορειο ακρωτηρι!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τα μπλοκα θα συνεχιστουν μεχρι το καλοκαιρι
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2009, 05:42
  2. Φραπεδια
    από XTMPAM στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 13:41
  3. Μεχρι 400cc???
    από Haoua στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 11:32
  4. Μέχρι αύριο για τα σήματα...
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2003, 17:24
  5. Χειμωνιάτικη Βολτίτσα
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF