Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 73

Θέμα: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

  1. #1

    γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    σκεφτομαι να χτυπησω το παραπανω μηχανακι,αλλα δε ξερω κ πολλα για αυτο....χρηση θα ειναι ερασιτεχνικο εντουρο κ 2-3 βολτες το χρονο 100-150 χιλιομετρα.μου αρεσει επισης κ το ktm 400,αλλα ο μαστορας μου μ αποθαρρυνε,λεγοντας μου οτι ολοι οσοι πουλανε 400,τα εχουν σκισει κ ειναι πονοκεφαλος απο ζημιες..,τεσπα..
    σταμπαρα ενα 625 2003,να το χτυπαγα?για βοηθατε εναν μπαμπα,που ενω τα παιδια κλαινε για βολτα,αυτος γραφει το πονο του στο moto,kai epistrefei se λιγο...

  2. #2

    Re: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
    για βοηθατε εναν μπαμπα,που ενω τα παιδια κλαινε για βολτα,αυτος γραφει το πονο του στο moto,kai epistrefei se λιγο...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




    ΚΤΜ sxc 625 εννοεις!


    για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; εκδρομικο εντουρο δηλαδη; διασχισεις βουνων; αν ναι, παρε το 625 επειδη ειναι πιο ανετο και βγαινει και στην ασφαλτο αβιαστα!

    αν θελεις να κανεις και κατι σε πιο γνησιο εντουρο ασυζητητί exc400 (το οποιο δεν σπαει δεν χαλαει και σαφως ειναι πιο αξιοπιστο απο το 625... ) , πιο σκληρο αβολο μηχανακι που θα σε μαγεψει ομως με την γραμμικοτητα και φιλικοτητα του!

  3. #3

    Re: Re: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




    ΚΤΜ sxc 625 εννοεις!


    για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; εκδρομικο εντουρο δηλαδη; διασχισεις βουνων; αν ναι, παρε το 625 επειδη ειναι πιο ανετο και βγαινει και στην ασφαλτο αβιαστα!

    αν θελεις να κανεις και κατι σε πιο γνησιο εντουρο ασυζητητί exc400 (το οποιο δεν σπαει δεν χαλαει και σαφως ειναι πιο αξιοπιστο απο το 625... ) , πιο σκληρο αβολο μηχανακι που θα σε μαγεψει ομως με την γραμμικοτητα και φιλικοτητα του!
    + 800!Gia εντουρο το 400αρι ειναι η χρυση τομη!Το 525 ειναι υπερβολη!Εκτος αν μιλαμε για 100 κμ σερι σε απλο χωματοδρομο!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  4. #4

    Re: Re: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




    ΚΤΜ sxc 625 εννοεις! ναι ο μλκας!σορυ,δν μπορουσα να τ αλλαξω...


    για τις βολτες των 150 χλμ τι εννοεις ακριβως; 150 χλμ χωμα; β
    :
    για ασφαλτο ελεγα με τα φιλαρακια... αλλα μαλλον δε παιζει, ,παρολο που ειμαι σιδεροκωλος....
    νομιζα οτι ανακαλυψα το μηχανακι που τα κανει ολα ,πολυ εντουρο,λιγες βολτες,τουμπανο απο στησιμο και δυναμη ....τα χω παιξει μαλλον!εχω βαλει αγγελια το fazerακι μου,γιατι δεν παει κανενας απο τη παρεα βολτα πλεον(2-3 το χρονο! απο 20 βολτες) ,εχω βαρεθει την ασφαλτο τελειως και δεν παω πουθενα.. εχει συμπιεσει και το χρονο η οικογενεια..γι αυτο ελεγα ενα εντουρο,οχι on-off,βασικο προσανατολισμο το χωμα.

  5. #5

    Re: Re: Re: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
    γι αυτο ελεγα ενα εντουρο,οχι on-off,βασικο προσανατολισμο το χωμα.
    pas gia 400

  6. #6
    επειδη φαινεσαι καλο παλλικαρι ρε katana,θα σου σκοτισω λιγο ακομα τα ουμπαλα...δεν παθαινει τπτ το 400 αρι να κανει 100-150 χιλιομετρα ασφαλτο,(μεταβαλλομενα γκαζια κ τα λοιπα,στασεις ανα 50-60 χιλιομετρα)γιατι εγω δεν θα χω προβλημα σ αυτο,οπως ουτε να βαλω δευτερο,τπτ απ αυτα.απλα οταν θα πανε βολτα οι υπολοιποι ν ακολουθησω κι εγω?:

  7. #7
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.

    Το μηχανάκι είναι πολύ καλό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ότι περιμένεις και από κάθε άλλο ΚΤΜ.

    Γενικά είναι περισσότερο για εντουρο αποστάσεων και όχι για κλειστά κομμάτια και μονοπάτια. Όχι ότι δεν θα κάνει εντουραδες. Απλά λόγω βαρους θα σε δυσκολέψει λίγο περισσότερο. Από την άλλη είναι πιο ξεκουραστο εάν κανείς πιο εύκολες και πιο μεγάλες διαδρομές σε χώμα με σχεσεις κιβωτιου που βοηθάνε σε αυτό. Το ίδιο φυσικά ισχύει και στο δρόμο που σαφώς είναι πιο άνετο και με μεγαλύτερη αυτονομία.

    Εάν πάλι θέλεις να κανείς κλασικό εντουρο τότε το 400αρι είναι ιδανικό για τον ερασιτέχνη. Μην το φοβάσαι. Ούτε σπάει ούτε χαλάει περισοτερο από τα αλλά εντουρο. Μάλλον αντέχει και περισσότερο. Απλά μην πάρεις κάτι που το είχαν σαν μοταρντ. Αυτά είναι όντως σκισμενα.

    Επίσης να ξέρεις ότι ούτως ή άλλως σε κάποια στιγμή θα χρειαστείς να κανείς ένα rebuild το οποίο θα σου κοστίσει 1000-1500 ευρώ. Οπότε καλό είναι να ξέρεις πριν πόσες ώρες λειτουργίας έγινε το τελευταίο.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.
    συνεννοηση μπουζουκι...

    κι εγω ετσι νομισα Γιαννη αρχικα.. αλλα το googlαρα και βγαινει το 625 με αρχικα sxc ειναι το 640 με FCR και υποπλαίσιο αλουμινιου.

    το 525 desert που λες εσυ ειχε αρχικα MXC, κι εδω που τα λεμε για τον φιλο μας ισως ειναι το ιδανικότερο!

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Κατ΄αρχην μιλάτε για το 525 SΧC. Δεν υπήρχε 625. Έβγαινε σε απλή έκδοση και σε έκδοση Desert με μεγαλυτερο τεποζιτο.

    Το μηχανάκι είναι πολύ καλό χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ότι περιμένεις και από κάθε άλλο ΚΤΜ.

    yparxei to 625 sxc me mikrotero ntepozito apo ota 640 lc k me fcr +podia an thimame k exatmisi exc kaliteri apo to kazani toy lc.

  10. #10
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    yparxei to 625 sxc me mikrotero ntepozito apo ota 640 lc k me fcr +podia an thimame k exatmisi exc kaliteri apo to kazani toy lc.
    episis ayto apo mama eixe stop sti gaziera nomizo gia kapoio logo (nomothesia kapoy tora de thimame)

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Σωστά το 525 MXC είναι αυτό που λέω.

    Όντως είναι μια πολύ καλή επιλογή εάν το βρει γι αυτό που θέλει. Αλλιώς το 400.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το Lc4 640 ήταν 625κιβικά. Το sxc625 είναι σχεδόν ίδιο με το lc4 αλλά αντί για micuni υποπιέσεως είχε fcr (έβγαζε και κάτι ίππους παραπάνω) και διαφορετικές διαδρομές στις αναρτήσεις και ήταν λίγο πιο ελαφρύ. Και τα δύο θεωρούνται on-off με το sxc πιο πολεμικό. Το sxc αντικατέστησε την super competition σειρά των lc4. Ήταν στην κατηγορία που βρίσκεται σήμερα το 690 enduro (το οποίο είναι 650cc).

    Τα 400 και 525 exc ήταν καθαρόαιμα enduro. Λόγο της αξιοπιστίας τους, του χαμηλότερου βάρους και του φοβερού κινητήρα τους πολλοί τα τα χρησιμοποιούσαν και τα χρησιμοποιούν για εκδρομικό enduro (ειδικά τα τελευταία μοντέλα) με το 525 desert να είναι ακόμα καλύτερο γι' αυτό το σκοπό λόγο του μεγάλου ρεζερουάρ. Εξάλλου για τους ερασιτέχνες και τους χομπίστες συνέχισε να βγάζει η ktm το 400 μετά την παρουσίαση του 450. Το έχω δει μέχρι και με τελάρο να κάνει χρέη παπιού.

    Για καθημερινές μετακινήσεις, εκδρομικό εντούρο και μικρά ταξιδάκια το 625 sxc δεν θα σε απογοητεύσει. Αν θέλεις κάτι πιο "enduro" τα πιο αξιόπιστα είναι τα 400 exc και τα wr 450. Ειδικά το τελευταίο μέχρι το 2009 χαρακτηρίζεται για τον "άφθαρτο" κινητήρα του.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ναι σωστά και διαφορετική εξάτμιση είχε και στοπ στο γκάζι για κάποιους λόγους. Γι' αυτό δεις σε τεχνικά χαρακτηριστικά το είχαν ότι έβγαζε κάπου στους 33 ίππους. Με την κατάργηση του στοπ έβγαζε παραπάνω από το Lc4 και με πιο εκρηκτική απόδοση. Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιο που να μην του έχουν βγάλει το στοπ. Αν βρεις πάρτο ή πες μου να το πάρω εγώ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	625_sxc3.jpg 
Προβολές:	654 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	195733
    Sent from me using a computer.

  14. #14

    Re: Re: Re: Re: γνωμες για αγορα ktm sxc 625

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    pas gia 400
    Συμφωνω με το Κατανα

    Σίγουρα πάς για EXC 400 και πάνω.... (450 525 )εφόσον θες να πας και καμια κοντινη εκδρομουλα σε χαλαρο ρυθμο.... 2-3 φορες το χρονο.

    Μή παρεις πιο βαρύ μηχανάκι θα βασανιστεις τσάμπα... καθε πτώση και καημος...




    Υ.Γ Οσο πιο καινουργιο μηχανάκι τοσο το καλύτερο πάντως

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά CBR 900RR 96-97
    από zeus_12 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2010, 22:57
  2. Γνώμες για αγορά Yamaha DT
    από bidil στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2009, 13:56
  3. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  4. γνωμες για αγορα κρανους "ixs Hx 330
    από kopa1956 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2007, 22:59
  5. Γνώμες για αγορά μοτοσυκλέτας
    από crywolf74 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 00:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF