Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: sport-touring μηχανες

  1. #1
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    sport-touring μηχανες

    Το καλοκαιρι μαλλον θα παω στην αγγλια να αγορασω μηχανη και να κανω ενα ταξιδακι ευρωπη που μου εχει λειψει. Το πλανο ειναι κατοπιν να την φερω ελλαδα να την εκτελωνισω και να την πουλησω (εκτος και αν την ερωτευτω στη πορεια). Δεν με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα απο την ολη ιστορια, αλλα θα με ενδιεφερε να επιλεξω μοντελο που θα ειναι ευκολο σχετικα να πουληθει.
    Τεινω να επιλεξω ενα της οικογενειας K1200, μαλλον το K1200R Sport η και το 'S'.
    Δεν εχω ιδεα κατα ποσον ειναι εμπορικες εδω αυτες οι μηχανες, αλλα απο τιμες που εχω κοιταξει στην αγγλια, θα μπορουσα μαζι με τα εξοδα εκτελωνισμου και για μοντελο 2006+ με κατω απο 30,000κμ να την δωσω εδω ισως και κατω απο 9000ευρω. Θα μου πειτε στη γερμανια την βρισκω φτηνοτερα, αλλα με την αγγλια εχω δεσμους και θα μπορω να διαθεσω πολυ περισσοτερο χρονο για ψαξιμο.
    Οποτε η ερωτηση ειναι το αν πουλιεται ευκολα σχετικα κατι τετοιο στην ελλαδιτσα και αν οχι, ποια αλλη μηχανη (που πληρει προυποθεσεις ευκολης μεταπωλησης, ανεσης και οδηγικης κ@υλας) θα ειχατε να προτεινετε?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #2

    Re: sport-touring μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Το καλοκαιρι μαλλον θα παω στην αγγλια να αγορασω μηχανη και να κανω ενα ταξιδακι ευρωπη που μου εχει λειψει. Το πλανο ειναι κατοπιν να την φερω ελλαδα να την εκτελωνισω και να την πουλησω (εκτος και αν την ερωτευτω στη πορεια). Δεν με ενδιαφερει να βγαλω χρηματα απο την ολη ιστορια, αλλα θα με ενδιεφερε να επιλεξω μοντελο που θα ειναι ευκολο σχετικα να πουληθει.
    Τεινω να επιλεξω ενα της οικογενειας K1200, μαλλον το K1200R Sport η και το 'S'.
    Δεν εχω ιδεα κατα ποσον ειναι εμπορικες εδω αυτες οι μηχανες, αλλα απο τιμες που εχω κοιταξει στην αγγλια, θα μπορουσα μαζι με τα εξοδα εκτελωνισμου και για μοντελο 2006+ με κατω απο 30,000κμ να την δωσω εδω ισως και κατω απο 9000ευρω. Θα μου πειτε στη γερμανια την βρισκω φτηνοτερα, αλλα με την αγγλια εχω δεσμους και θα μπορω να διαθεσω πολυ περισσοτερο χρονο για ψαξιμο.
    Οποτε η ερωτηση ειναι το αν πουλιεται ευκολα σχετικα κατι τετοιο στην ελλαδιτσα και αν οχι, ποια αλλη μηχανη (που πληρει προυποθεσεις ευκολης μεταπωλησης, ανεσης και οδηγικης κ@υλας) θα ειχατε να προτεινετε?
    Εγώ έχω να σου προτείνω, να βρεις ένα vfr σε πολύ καλή κατάσταση, με λίγα χιλιόμετρα και οικονομικό.
    Αφού την εκτελωνίσεις και "δεν" (please) την ερωτευτείς, να μου την πουλήσεις.

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Re: sport-touring μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    Εγώ έχω να σου προτείνω, να βρεις ένα vfr σε πολύ καλή κατάσταση, με λίγα χιλιόμετρα και οικονομικό.
    Αφού την εκτελωνίσεις και "δεν" (please) την ερωτευτείς, να μου την πουλήσεις.


    Το μονο μου θεμα ειναι οτι δεν θα γουσταρω και πολυ το ταξιδι με αυτην, τουλαχιστον το παλιο 800 το βρηκα βαρετο, αλλα ημανε πιτσιρικι, οποτε μπορει και να κανω λαθος!

    Με τα γεγονοτα της κρισης οι τιμες των μεταχειρισμενων εχουν αρχισει να πεφτουν και εδω, παντως η μεγαλη διαφορα με την αγγλια παραμενει στο οτι εκει ειναι πιο προσεγμενες και με πολυ λιγοτερα χιλιομετρα για την ηλικια τους.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    hayabusa...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    .... το πλανο θα μπορει να πραγματοποιηθει μονο αν ξεκαθαριστει το θεμα της ασφαλειας πρωτα, ειτε με εταιρια απο εκει, ειτε απο εδω, καθοτι προφανως θα εχει ξενες πινακιδες στο ταξιδι...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    hayabusa...
    Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, προσπαθώ να τον πίσω να μου βρει vfr.
    Φίλε drbig, δεν μιλάμε για το παλιό vfr, 2006+ έγραψες.
    Αυτό το έχεις οδηγήσει; Μπορεί να σου αρέσει.:smilea:
    Α!!! να έχει abs.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    hayabusa...

    το σκεφτηκα κι αυτο, αλλα δεν ξερω αν θα με βολεψει το σκυφτο αφ'ενος και αφ'ετερου εδω πωλουνται απειρες ρε συ αντωνη και σε χαμηλες σχετικα τιμες. Κανω λαθος?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, προσπαθώ να τον πίσω να μου βρει vfr.
    Φίλε drbig, δεν μιλάμε για το παλιό vfr, 2006+ έγραψες.
    Αυτό το έχεις οδηγήσει; Μπορεί να σου αρέσει.:smilea:
    Α!!! να έχει abs.
    α οκ...ειναι τοσο καλλιτερο το 2006+? Το πρωτο 800αρι μετα το 750 εχω οδηγησει. Θα το εχω στα υποψιν, αλλα δεν το εχω δει να φευγει εδω και τοσο ευκολα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9

    Re: Re: Re: sport-touring μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    αλλα ημανε πιτσιρικι...
    Και τώρα σα πιτσιρίκι είσαι εξωτερικά, αλλά εσωτερικά είσαι ώριμος.
    Γι αυτό σου έχω εμπιστοσύνη να διαλέξεις κάτι για μένα.

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: Re: Re: Re: sport-touring μηχανες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    Και τώρα σα πιτσιρίκι είσαι εξωτερικά, αλλά εσωτερικά είσαι ώριμος.
    Γι αυτό σου έχω εμπιστοσύνη να διαλέξεις κάτι για μένα.
    πες πες το κοπελι, κανει την κυρα και θελει!

    Ατιμουλι! :rotflmao:
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    πες πες το κοπελι, κανει την κυρα και θελει!

    Ατιμουλι! :rotflmao:
    οκ συνεχίζουμε λοιπόν...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    αλλα δεν το εχω δει να φευγει εδω και τοσο ευκολα.
    Μα θα το πάρω εγώ.

  12. #12
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    biznis στο car.gr εχει πολλα στα 5κ


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Aν είμουν στη θέση σου, θα χτύπαγα μία ΖουΖούΡα τριβάλιτση, έστω και 12άρα, κι αν δεν μπορούσα να την πουλήσω έστω και τα πρώτα 2 χρόνια, μπορεί και να χαιρόμουν.
    Rein, καλό θα ήταν να μην προτείνει ο καθένας, ότι καβαλάει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά μόνο γιατί νομίζω πως δεν θα είναι αντικειμενικές οι απόψεις.
    Αν κι εδώ που τα λέμε, το Busa και θα το ευχαριστηθεί (ίσως όμως και κουράσει) στο ταξίδι, και θα βρει να το πουλήσει σχετικά εύκολα αλλά και φθηνά.

  14. #14
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
    οκ συνεχίζουμε λοιπόν...



    Μα θα το πάρω εγώ.

    ειναι νωρις για υποσχεσεις αλλα κοιτα τα
    www.motorcyclenews.com
    www.autotrader.co.uk
    για τιμες απο dealers (χρειαζεται δελτιο πληρωμης για τον εκτελωνισμο) και βαλε +12.5% για το φορο εκτελωνισμου +100 περιπου ευρω για πληρωμη Τελωνη. Τοσο πανω κατω θα μου στοιχησει και πεσ μου αν θα σε συνεφερε...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Aν είμουν στη θέση σου, θα χτύπαγα μία ΖουΖούΡα τριβάλιτση, έστω και 12άρα, κι αν δεν μπορούσα να την πουλήσω έστω και τα πρώτα 2 χρόνια, μπορεί και να χαιρόμουν.
    Rein, καλό θα ήταν να μην προτείνει ο καθένας, ότι καβαλάει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά μόνο γιατί νομίζω πως δεν θα είναι αντικειμενικές οι απόψεις.
    Αν κι εδώ που τα λέμε, το Busa και θα το ευχαριστηθεί (ίσως όμως και κουράσει) στο ταξίδι, και θα βρει να το πουλήσει σχετικά εύκολα αλλά και φθηνά.
    Καλα τι περιμενες απο τον rein? Η πρωτη λεξη που ειπε δεν ητανε 'μαμα', 'χαγιαμπουσα' ητανε. Η δευτερη ηταν 'εκκεντροφοροι'.

    Το zx14 παιζει και μου αρεσει κιολας!
    (ςςςς μην ακουσει ο binzis)
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόταση για Sport touring μηχανή...
    από gispy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 03:11
  2. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 07:45
  3. Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2006, 23:37
  4. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF