Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 130

Θέμα: συζητηση πανω στο θρεντ με τις ecu...

  1. #46
    ολοσωμη akrapovic evolution 2 titanium-carbon και φιλτρακι bmc σε Κ6 1000...παει σιγουρα καλυτερα (δοκιμασμενο στο δρομο με το Κ7 του ξαδερφου ουκ ολιγες φορες,και στοκ και με τα καλουδια...)απο δω και περα τι...????α ρε rein,καλα ζουσαμε με τις ψευδαισθησεις μας τι θες και μιλας...τουλαχιστον δωσε καμμια λυση...

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
    ολοσωμη akrapovic evolution 2 titanium-carbon και φιλτρακι bmc σε Κ6 1000...παει σιγουρα καλυτερα (δοκιμασμενο στο δρομο με το Κ7 του ξαδερφου ουκ ολιγες φορες,και στοκ και με τα καλουδια...)απο δω και περα τι...????α ρε rein,καλα ζουσαμε με τις ψευδαισθησεις μας τι θες και μιλας...τουλαχιστον δωσε καμμια λυση...
    για βαλε ενα καινουριο μαμα φιλτρο και ξανακαντε δοκιμη...αφου το δουλεψεις κανα τεταρτο πρωτα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    για βαλε ενα καινουριο μαμα φιλτρο και ξανακαντε δοκιμη...αφου το δουλεψεις κανα τεταρτο πρωτα...
    αντε να δουμε.................

  4. #49
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Εφόσων τα έσκασες και πήρες έβο εξάτμιση. Το μηχανάκι δουλεύει σίγουρα καλύτερα αλλά... τα λέμε σε καμμια 15.000χλμ.
    Πάρε και ένα Power commander να κάνεις σωστή και ολοκληρωμένη δουλειά και πήγαινε στο μάστορα σου να στο φτιάξει (μη μου πείς πως δεν έχεις μηχανικό.
    Σίγουρα όλοι δεν είναι όλοι άχρηστοι...
    Το σημαντικότερο είναι πως έχοντας διαβάσει και (λογικά) καταλάβει όλα όσα έχουν γραφτεί νομίζω πως μπορείτε να καταλάβετε με 5 κουβέντες σε ποιόν μπορείτε να εμπιστευθείτε και σε ποιόν όχι το μηχανάκι σας.


  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
    Το σημαντικότερο είναι πως έχοντας διαβάσει και (λογικά) καταλάβει όλα όσα έχουν γραφτεί νομίζω πως μπορείτε να καταλάβετε με 5 κουβέντες σε ποιόν μπορείτε να εμπιστευθείτε και σε ποιόν όχι το μηχανάκι σας.

    Βασικά εγώ δεν κατάλαβα
    Το σίγουρο είναι πως για να βρεις μάστορα που θα κάνει όσα περιέγραψε στον "οδηγό εργασιών" ο rein πρέπει να ψάξεις πάραααα πολύυυυυ....

    Πριν λίγο καιρό άκουγα την περιπέτεια φίλου που πήρε μεταχείρο λουλούδι Κ8 με ολόσωμες και PCIII, όπου στην 1η βόλτα διαπίστωσε ότι η κατανάλωση ήταν της τάξης των 20lt/100 χλμ , ενώ η δυναμομέτρηση έδειξε -6 άλογα από stock.
    O μάστορας που το είχε φτιάξει ορκιζόταν ότι οι χάρτες που είχε φτιάξει ήταν απόσταγμα γνώσης και εμπειρίας που μεταδίδεται μόνο από πατέρα σε γιό.
    Αν του έλεγε τι είχε κάνει, θα έπρεπε μετα να τον σκοτώσει...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ειναι πολυ απλο. Πατε για ρυθμιση μονο σε dynojet certified δυναμομετραδες που εχουν δυναμομετρο πεδησης ΜΕ Tune-Link software. H ρυθμιση γινεται αυτοματα.
    [Πρωτα βεβαιωθειτε οτι τα SAS/PAIR συστηματα ειναι αποσυνδεδεμενα].

    Εναλλακτικα, παιρνετε ενα wideband (και αν φτανουν τα $ και ενα datalogger) και το ρυθμιζετε μονοι σας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #52
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής χάρτη -όχι οτι λέει κάτι αυτό. Τέλος, υποψία μου είναι πως το certified δε καθορίζει το επίπεδο υπηρεσιών, αλλά μάλλον το ύψος της "ταρίφας" (υπάρχουν και άλλα δυναμόμετρα πλήν dynojet - υπάρχουν και τα wideband όπως έγραψες).

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Βασικά εγώ δεν κατάλαβα
    Το σίγουρο είναι πως για να βρεις μάστορα που θα κάνει όσα περιέγραψε στον "οδηγό εργασιών" ο rein πρέπει να ψάξεις πάραααα πολύυυυυ....

    Πριν λίγο καιρό άκουγα την περιπέτεια φίλου που πήρε μεταχείρο λουλούδι Κ8 με ολόσωμες και PCIII, όπου στην 1η βόλτα διαπίστωσε ότι η κατανάλωση ήταν της τάξης των 20lt/100 χλμ , ενώ η δυναμομέτρηση έδειξε -6 άλογα από stock.
    O μάστορας που το είχε φτιάξει ορκιζόταν ότι οι χάρτες που είχε φτιάξει ήταν απόσταγμα γνώσης και εμπειρίας που μεταδίδεται μόνο από πατέρα σε γιό.
    Αν του έλεγε τι είχε κάνει, θα έπρεπε μετα να τον σκοτώσει...
    εισαι πολυ πισω φιλε μου...ειχε παει στο superflow κ5 (1000 ε...), με ολοκληρη και ρυθμιση απο το κουτι...

    ο λογος που πηγε να μετρηθει ηταν ο εξης..."μαστορα...νομιζω οτι μετα την ρυθμιση που μου εκαναν ,σαν να μην τραβαει πολυ καλα το μηχανακι...και σαν να τσιμπαει λιγη παραπανω βενζινη"...(αθηνα πειραια ενα τεποζιτο...)

    εβγαλε 100 ολακερα στο superflow,απο 150 που βγαζει μαμα...

    φυλαξα τα στοιχεια του βελτιωτη ως κορη οφθαλμου...αν μισησω καποιον(πολυ ομως) εκει θα τον στειλω...

    2ο σκηνικο...κ7 με arata...με παιρνει τηλ το παλληκαρι για να του το φτιαξω...του λεω "τι φοραει",μου λεει "αρατα και καυσιμα απο το κουτι και τρωω ενα μηχανακι απο τα κ6"...

    "θελω να του κανουμε μια δυναμομετρηση,να δω αν ειναι καλη βαση για να το κανουμε τουμπανο..."

    ξαναπηγαινε στον ιδιο,του λεω, να τα ξαναβγαλει και φερτο...

    μολις ξεμπουκωσε εβγαλε 168...του λεω κανε κανα ανοιγμα να καθαρισει καλα,ετσι οπως ειναι μαμα, και φερτο να το φτιαξουμε( em pro και τα συναφη)...

    με παιρνει τηλ το βραδυ και μου λεει..."φιλε το μηχανακι σκοτωνει...εκει που ετρωγα ενα,ειμαι δυο μπροστα...":rotflmao:

    και πολλα αλλα εξισου τραγελαφικα...

    ο ρεζουμης ειναι ο εξης...οτι μηχανακι φτιαγμενο μου εχουν φερει,απ οποιον και να μου το εχουν φερει,το κανα απο καλυτερο εως πολυ καλυτερο...κι αυτο δεν κανει μαγκα εμενα,αλλα αυτους αχρηστους...και ειναι απλα ντροπη...

    βεβαια,για να πουμε και του στραβου το δικιο,αν κατσει ο καθε μαστορας για 200-250 ευρω να φαει ενα μεροκαματο (7-8 ωρες) πανω σε ενα χαρτη,θα το κλεισει...

    εχουν λοιπον και αυτοι τα δικια τους...

    σιγουρα υπαρχουν και σωστοι παντως...απλως θα πρεπει να ψαξετε να τους βρειτε...ρωτηστε (οχι εμενα) και κρινετε...

    απο κει και περα,σιγουρα υπαρχουν σοβαροι...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
    Προσωπικά δε γνωρίζω κάποιον να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο τρόπο κατασκευής χάρτη -όχι οτι λέει κάτι αυτό. Τέλος, υποψία μου είναι πως το certified δε καθορίζει το επίπεδο υπηρεσιών, αλλά μάλλον το ύψος της "ταρίφας" (υπάρχουν και άλλα δυναμόμετρα πλήν dynojet - υπάρχουν και τα wideband όπως έγραψες).
    Ουτε εγω ανεφερα το 'certified' με την λογικη οτι ειναι εγγυηση. Απλα το tune-link που ειναι η καλλιτερη εγγυηση για σωστη δουλεια, για να το εχεις πρεπει να εισαι certified αν δεν κανω λαθος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    εβγαλε 100 ολακερα στο superflow,απο 150 που βγαζει μαμα...


    :rotflmao: :rotflmao:



    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    βεβαια,για να πουμε και του στραβου το δικιο,αν κατσει ο καθε μαστορας για 200-250 ευρω να φαει ενα μεροκαματο (7-8 ωρες) πανω σε ενα χαρτη,θα το κλεισει...
    εχουν λοιπον και αυτοι τα δικια τους...
    Όπα ρε μαν....? Ξέρεις πολλούς εκτός από γιατρούς και τα συναφή, να παίρνουν 200-250? μεροκάματο?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  11. #56
    FFWD Το avatar του/της DimST
    Εγγραφή
    13/09/2002
    Μηνύματα
    866
    ...200 για καυσανάλυση και custom χάρτη είναι πολλά. Ειδικά με τα σύγχρονα εργαλεία ο χρόνος κατασκευής χάρτη απο τους ειδικούς είναι πολύ μικρότερος, δε περνάνε 3-4 ώρες στο δυναμόμετρο όπως παλιότερα, εκτός αν μιλάμε για πολύ ειδικές κατασκευές... ή άγραφο εγκέφαλο... ή νούμερα στη τύχη (βάλε 10, κόψε 5, βγάλε 15 κλπ και ότι βγάλει τα περισσότερα... και στο δρόμο κλάμα )

  12. #57
    byron για τζιρους μιλαμε...με τοσα την ημερα,αξιοπρεπες συνεργειο, ουτε για μνημοσυνο δεν βγαινει...

    dimst...εγω απο την αλλη τα θεωρω ελαχιστα για σωστο custom χαρτη με καυσαναλυση στον δρομο...

    παραδειγμα...

    βαζω πανω τον wideband και βαζω τον πελατη να οδηγησει 3 τεταρτα,με ολους τους τροπους που ξερει κι ενα τεταρτο με τον τροπο που θελω εγω...

    ρυθμιζω συνηθως το μηχανημα να παιρνει δεδομενα ανα 3 δεκατα του δευτερολεπτου και στην συνεχεια καθομαι και τα τσεκαρω ενα προς ενα...διαιρεσε τα 0.3 sec με την ωρα δια να δεις τι ογκος δεδομενων υπαρχει για μελετη...

    στην συνεχεια ρυθμιζω με βαση ολα τα ανοιγματα γκαζιου και ολες τις στροφες,λαμβανοντας υπ οψιν ολα τα παραπανω...

    συνηθως μου παιρνει απο 6 εως 8 ωρες στον υπολογιστη ολη η διαδικασια...

    αν μιλησουμε για αγραφους,αναφλεξεις,ξεχωριστους χαρτες για καθε σχεση κλπ αστο...

    ειδικα στην επαναχαρτογραφηση των εργοστασιακων (βλ.hayabusa),ειδικα οταν ειναι με πιστονια ,εκκεντροφορους κλπ. που μεχρι το 10% ρυθμιζω με βαση την βαρομετρικη πιεση εισαγωγης,απλως ξεχναω το ονομα μου...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #58
    κι ενα screenshot για να καταλαβουν ολοι γι ατι πραγμα μιλαμε...


    wego_log1.jpeg
    frankly my dear, i dont give a damn...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    κι ενα screenshot για να καταλαβουν ολοι γι ατι πραγμα μιλαμε...

    Γιατί όταν κάνεις κοφτές γκαζιές (795,798,840 sec)το AFR δείχνει φτωχότερο ενώ λίγο πιο πάνω απ'το ρελαντί(807-818 sec) πλουσιότερο;
    [spam]Καλά περισσότερο τη βρίσκεις με τα τιμολόγια;Πώς έγινες λογιστής δεν έχω καταλάβει.. [/spam]

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS

    Γιατί όταν κάνεις κοφτές γκαζιές (795,798,840 sec)το AFR δείχνει φτωχότερο ενώ λίγο πιο πάνω απ'το ρελαντί(807-818 sec) πλουσιότερο;
    [spam]Καλά περισσότερο τη βρίσκεις με τα τιμολόγια;Πώς έγινες λογιστής δεν έχω καταλάβει.. [/spam]
    Μοιάζει γενικά να υπάρχει μια χρονική υστέρηση στο AFR.Αλλά το να φτωχαίνει όταν κλείνεις το γκάζι φυσικό είναι.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 16:57
  2. Προβλημα με τις ενδειξεις στο ταχυμετρο
    από pavlaras1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 20:57
  3. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  4. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF