Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 130

Θέμα: συζητηση πανω στο θρεντ με τις ecu...

  1. #106
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
    Tα περισσοτερα ηταν ΚΤΜ
    Δε θα τα χαλάσουμε εδώ...

    Παραφράζω...

    Μηχανάκια ή σουζούκια-κτμ?

    :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  2. #107
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Δε θα τα χαλάσουμε εδώ...

    Παραφράζω...

    Μηχανάκια ή σουζούκια-κτμ?

    :rotflmao: :rotflmao:
    Mηχανακια γιατι απ ολα εχει ο μπαξες
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  3. #108
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
    οσα μηχανακια (απο αγωνιζομενους) που ελυσα ενω ειχαν εξατμιση και ελευθερο φιλτρο ( και τιποτα αλλο ) χωρις προγραμμα παρατηρηθηκαν ρωγμες απο βαλβιδα σε βαλβιδα
    Τώρα ή κάποιος δουλεύει κάποιον ή οι Κρήτες αγωνιζόμενοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...

    Το να φτωχύνεις ένα μίγμα (με φίλτρο αέρα) χωρίς να πειράξεις την τροφοδοσία καυσίμου (καρμπυρατέρ ή ψεκασμό) απλά κερδίζεις κάτι "ψιλά" (ουσιαστικά φέρνεις το μίγμα στην στοιχειομετρική του αναλογία - από λίγο "πλούσιο" που συνήθως είναι από το εργοστάσιο...)

    Αν μιλάμε για παραπάνω "έλλειμα" βενζίνης, τότε γίνονται αυτά που προείπε ο Βρωμόπουλος (αν επιμένεις να αγωνίζεσαι με ένα μηχανάκι που σέρνεται..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #109
    τελικα το δικο μου θα σπασει ή οχι...????????????

  5. #110
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerman
    τελικα το δικο μου θα σπασει ή οχι...????????????
    θα σπασει...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  6. #111
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    θα σπασει...

    και μένα το δικό μου γιατί δεν έχει σπάσει ακόμα?:wacko:
    κάνω κάτι λάθος? μάλλον φταίει που δεν τ΄ανοίγω αρκετά ...
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  7. #112
    να μην το ανοιγω κι εγω τοτε....

  8. #113
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Τώρα ή κάποιος δουλεύει κάποιον ή οι Κρήτες αγωνιζόμενοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται ...

    Το να φτωχύνεις ένα μίγμα (με φίλτρο αέρα) χωρίς να πειράξεις την τροφοδοσία καυσίμου (καρμπυρατέρ ή ψεκασμό) απλά κερδίζεις κάτι "ψιλά" (ουσιαστικά φέρνεις το μίγμα στην στοιχειομετρική του αναλογία - από λίγο "πλούσιο" που συνήθως είναι από το εργοστάσιο...)

    Αν μιλάμε για παραπάνω "έλλειμα" βενζίνης, τότε γίνονται αυτά που προείπε ο Βρωμόπουλος (αν επιμένεις να αγωνίζεσαι με ένα μηχανάκι που σέρνεται..)

    Δεν ξερουν τι τους γινετε για καντο μου πιο λιανα

    1) Δεν μιλαω για φιλτρο μονο αλλα και για ολοκληρη εξατμιση διαβαζε καλυτερα τι γραφω

    2) Πριν λιγο καιρο κι εγω αυτης της θεωριας ημουν αν ψαξεις σε παλιοτερα ποστ μου θα δεις οτι ελεγα δεν τρεχει κανενας κινδυνος για αυτους που εχουν βαλει ελευθερο φιλτρο και εξατμιση αλλα τα γεγονοτα μου λενε αλλα

    Δεν θα επιμεινω αλλο κι ας αλλαξουμε κεφαλαιο που ειναι το ζητουμενο

    Αξιζει καποιος να βαλει παραλληλο εγκεφαλο (που εχει αλλαξει ελευθερο φιλτρο και εξατμιση ) στις μερες μας ναι η οχι ?

    Πριν 10 περιπου χρονια που πρωτοεμφανιστηκαν ευρεος τα INJECTION στα μοτο, σιγουρα για τους περισσοτερους ηταν ενας πονοκεφαλος γιατι περα απο τις γνωσεις (που ηταν ελλιπης )ειχαμε να παιξουμε με παραλληλους εγκεφαλους που δεν ελεγαν και πολλα

    Ολα αυτα ομως ανηκουν πια στο παρελθον γιατι μετα απο τοσα χρονια περα απο τις γνωσεις που εχουμε αποκτησει θελοντας και μη εχουν βγει απο τοτε απιστευτα πραγματα που κανουν τη ζωη μας αρκετα πιο ευκολη ακομη και για τους κοινους θνητους

    1) Ολα αυτα ακουνε στο ονομα ΒΑΖΖΑΖ με το Ζ-AFM που κατα εμε ειναι ο μακραν καλυτερος παραλληλος εγκεφαλος με ενα μειονεκτημα προς στιγμης που δεν υπαρχει για αρκετα μηχανακια

    2) Παμε στο πλεων αναβαθμισμενο PC-V με πολυ καλα αποτελεσματα

    3) Αυτο που εβαλε ο Τ.Ρ.Ε http://www.afrtuner.com/

    4) Τελος παμε και στους αγραφους που εκει πραγματι πρεπει να εχεις αρκετες γνωσεις αλλα στη προκειμενη περιπτωση δεν μας ειναι απαραιτητο για το πρωτο σταδιο που αναφερομαι

    Λοιπον το θεωρω αστειο να διαβαζω εδω μεσα ( απο γνωστες ) να λενε στις μερες μας να μην κανουμε τιποτα στα μοτο μας (οταν εχουμε κανει το πρωτο σταδιο ) γιατι απο καλυτερο μπορει και να το κανουμε χειροτερο οταν εχουν βγει παραληλα τοσο ευκολα συστηματα

    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    και μένα το δικό μου γιατί δεν έχει σπάσει ακόμα?:wacko:
    κάνω κάτι λάθος? μάλλον φταίει που δεν τ΄ανοίγω αρκετά ...

  10. #115
    Νέο μέλος Το avatar του/της tkarat
    Εγγραφή
    12/09/2009
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από reinmeister Προβολή μηνύματος
    εισαι πολυ πισω φιλε μου...ειχε παει στο superflow κ5 (1000 ε...), με ολοκληρη και ρυθμιση απο το κουτι...

    ο λογος που πηγε να μετρηθει ηταν ο εξης..."μαστορα...νομιζω οτι μετα την ρυθμιση που μου εκαναν ,σαν να μην τραβαει πολυ καλα το μηχανακι...και σαν να τσιμπαει λιγη παραπανω βενζινη"...(αθηνα πειραια ενα τεποζιτο...)

    εβγαλε 100 ολακερα στο superflow,απο 150 που βγαζει μαμα...

    φυλαξα τα στοιχεια του βελτιωτη ως κορη οφθαλμου...αν μισησω καποιον(πολυ ομως) εκει θα τον στειλω...

    2ο σκηνικο...κ7 με arata...με παιρνει τηλ το παλληκαρι για να του το φτιαξω...του λεω "τι φοραει",μου λεει "αρατα και καυσιμα απο το κουτι και τρωω ενα μηχανακι απο τα κ6"...

    "θελω να του κανουμε μια δυναμομετρηση,να δω αν ειναι καλη βαση για να το κανουμε τουμπανο..."

    ξαναπηγαινε στον ιδιο,του λεω, να τα ξαναβγαλει και φερτο...

    μολις ξεμπουκωσε εβγαλε 168...του λεω κανε κανα ανοιγμα να καθαρισει καλα,ετσι οπως ειναι μαμα, και φερτο να το φτιαξουμε( em pro και τα συναφη)...

    με παιρνει τηλ το βραδυ και μου λεει..."φιλε το μηχανακι σκοτωνει...εκει που ετρωγα ενα,ειμαι δυο μπροστα...":rotflmao:

    και πολλα αλλα εξισου τραγελαφικα...

    ο ρεζουμης ειναι ο εξης...οτι μηχανακι φτιαγμενο μου εχουν φερει,απ οποιον και να μου το εχουν φερει,το κανα απο καλυτερο εως πολυ καλυτερο...κι αυτο δεν κανει μαγκα εμενα,αλλα αυτους αχρηστους...και ειναι απλα ντροπη...

    βεβαια,για να πουμε και του στραβου το δικιο,αν κατσει ο καθε μαστορας για 200-250 ευρω να φαει ενα μεροκαματο (7-8 ωρες) πανω σε ενα χαρτη,θα το κλεισει...

    εχουν λοιπον και αυτοι τα δικια τους...

    σιγουρα υπαρχουν και σωστοι παντως...απλως θα πρεπει να ψαξετε να τους βρειτε...ρωτηστε (οχι εμενα) και κρινετε...

    απο κει και περα,σιγουρα υπαρχουν σοβαροι...

    γιατι δεν καταλαβα και ενα μηχανακι να φτιαξει την μερα λιγο ειναι 250 ευρω μεροκαματο?

  11. #116
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tkarat Προβολή μηνύματος
    γιατι δεν καταλαβα και ενα μηχανακι να φτιαξει την μερα λιγο ειναι 250 ευρω μεροκαματο?
    Μην περιμένεις απάντηση φίλε μου, έχει καιρό τώρα που ήπιε το αμίλητο νερό ο τύπος και δεν μιλάει, ξέχασε και να γράφει άντε τώρα να συνεννοηθείς.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #117
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Παλιά συζήτηση αλλα αφού ξανα βγήκε στην επιφάνεια ας κανω τις ερωτήσεις μου στους πιο ειδικούς
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  13. #118
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Πριν 2 εβδομάδες καθώς πίναμε καφεδάκι σκάει cbr 1000 υπέρ τούμπανο
    Καθώς στο δίπλα τραπέζι καθόταν ο μηχανικός που το έφτιαξε

    Στην κουβέντα μου δημιούργησε κάποιες απορίες που δεν ειμαι σίγουρος αν ειναι λογικές η όχι
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  14. #119
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Η βασική μου απορία ξεκινησε απο το οτι έχει καταργηθεί ο αισθητήρας λ

    Όπως ξέρουμε ο αισθητηρας λ βοηθάει να ρυθμίσει η ecu το afr

    Το pc κατα δήλωση της εταιρείας δουλεύει απο το 40% του ανοίγματος και πάνω ( κοινή πρακτική να μπαίνει optimizer για αυτο το κομμάτι)

    Το μηχανάκι ειχε πάνω απι 4-5 χιλιάρικα αξεσουάρ κατα δηλώσεις του μηχανικού ειχε τον στοκ χάρτη τις dynojet

    Η απορία μου
    Δεν θα ηταν πιο σωστό ενα setup με pc με autotune o2 optimizer και χάρτη manual (αρα και καυσαναλυση)

    Η ακομα καλητερα φτιάξιμο χάρτη και flash της ecu (με το rexxer πχ) που θα άνοιγε ολες τις παραμέτρους της ecu χωρίς να χαθεί ο λ
    Και σαν σύστημα θα είναι πιο γρήγορο σε απόκριση εξ ορισμου

    Βέβαια τοτε σε καθε αλλαγη παραμέτρων θα έπρεπε να γινει flash ξανά

    Τι λέτε ?
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  15. #120
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος
    Η βασική μου απορία ξεκινησε απο το οτι έχει καταργηθεί ο αισθητήρας λ

    Όπως ξέρουμε ο αισθητηρας λ βοηθάει να ρυθμίσει η ecu το afr

    Το pc κατα δήλωση της εταιρείας δουλεύει απο το 40% του ανοίγματος και πάνω ( κοινή πρακτική να μπαίνει optimizer για αυτο το κομμάτι)

    Το μηχανάκι ειχε πάνω απι 4-5 χιλιάρικα αξεσουάρ κατα δηλώσεις του μηχανικού ειχε τον στοκ χάρτη τις dynojet

    Η απορία μου
    Δεν θα ηταν πιο σωστό ενα setup με pc με autotune o2 optimizer και χάρτη manual (αρα και καυσαναλυση)

    Η ακομα καλητερα φτιάξιμο χάρτη και flash της ecu (με το rexxer πχ) που θα άνοιγε ολες τις παραμέτρους της ecu χωρίς να χαθεί ο λ
    Και σαν σύστημα θα είναι πιο γρήγορο σε απόκριση εξ ορισμου

    Βέβαια τοτε σε καθε αλλαγη παραμέτρων θα έπρεπε να γινει flash ξανά

    Τι λέτε ?
    Απο την στιγμή που λέει οτι καταργήθηκε ο λάμδα δεν υπάρχει ECU, υπάρχει κάτι άλλο....

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 16:57
  2. Προβλημα με τις ενδειξεις στο ταχυμετρο
    από pavlaras1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 20:57
  3. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  4. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 10:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF