Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 130 από 130

Θέμα: συζητηση πανω στο θρεντ με τις ecu...

  1. #121
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Ναι το commander απο οτι ειχε πει
    Αν και μπορεί να κανω λάθος ειδικά για τοσο χοντρές αναβαθμίσεις το βρίσκω λάθος εως τσαπατσουλο δουλειά

    Γιατί ηταν χωρίς autotune (είπε χαρακτηριστηκα δεν χρειάζεται) ρε παιδιά μόνο εγω φοβήθηκα μην εκραγεί το μηχανάκι : p
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  2. #122
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Το commander -απο όσο ξέρω- δεν δουλεύει standalone δηλαδή μόνο του χωρίς εγκέφαλο.
    Μπορεί ο τύπος να είχε βάλει κάτι τέτοιο:
    http://www.msdperformance.com/Produc...aster_Kit.aspx

    Γίνεται πολύ εύκολα να προσαρμόσεις ανάφλεξη / injection απο αυτοκίνητο σε μηχανή. Και εκεί να δεις γκάζια!
    Και αυτό το στηρίζω στο οτι κινητήρας ο ένας, κινητήρας και ο άλλος.
    Αλλά άλλες ροπές θέλει το αυτοκίνητο λόγο βάρους που πρέπει να κινήσει ο κινητήρας του και άλλο μιας μοτοσυκλέτας.
    Αν ένας χάρτης απο ένα αμάξι που χτυπάει 300+ άλογα ατμόσφαιρα σε ενα δυναμόμετρο μπεί σε μια μοτοσυκλέτα ξέρεις τι πανηγύρι έχει να γίνει?

  3. #123
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Το commander -απο όσο ξέρω- δεν δουλεύει standalone δηλαδή μόνο του χωρίς εγκέφαλο.
    Μπορεί ο τύπος να είχε βάλει κάτι τέτοιο:
    http://www.msdperformance.com/Produc...aster_Kit.aspx

    Γίνεται πολύ εύκολα να προσαρμόσεις ανάφλεξη / injection απο αυτοκίνητο σε μηχανή. Και εκεί να δεις γκάζια!
    Και αυτό το στηρίζω στο οτι κινητήρας ο ένας, κινητήρας και ο άλλος.
    Αλλά άλλες ροπές θέλει το αυτοκίνητο λόγο βάρους που πρέπει να κινήσει ο κινητήρας του και άλλο μιας μοτοσυκλέτας.
    Αν ένας χάρτης απο ένα αμάξι που χτυπάει 300+ άλογα ατμόσφαιρα σε ενα δυναμόμετρο μπεί σε μια μοτοσυκλέτα ξέρεις τι πανηγύρι έχει να γίνει?
    έως και πυροτέχνημα μη σου πω!!
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #124
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έως και πυροτέχνημα μη σου πω!!
    Άμα το αναλάβει ο 15χρονος με το ζι-ελ-εξ φυσικά και θα γίνει πυροτέχνημα.

  5. #125
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Το commander -απο όσο ξέρω- δεν δουλεύει standalone δηλαδή μόνο του χωρίς εγκέφαλο.
    Μπορεί ο τύπος να είχε βάλει κάτι τέτοιο:
    http://www.msdperformance.com/Produc...aster_Kit.aspx

    Γίνεται πολύ εύκολα να προσαρμόσεις ανάφλεξη / injection απο αυτοκίνητο σε μηχανή. Και εκεί να δεις γκάζια!
    Και αυτό το στηρίζω στο οτι κινητήρας ο ένας, κινητήρας και ο άλλος.
    Αλλά άλλες ροπές θέλει το αυτοκίνητο λόγο βάρους που πρέπει να κινήσει ο κινητήρας του και άλλο μιας μοτοσυκλέτας.
    Αν ένας χάρτης απο ένα αμάξι που χτυπάει 300+ άλογα ατμόσφαιρα σε ενα δυναμόμετρο μπεί σε μια μοτοσυκλέτα ξέρεις τι πανηγύρι έχει να γίνει?
    Ναι ακριβώς ειναι παραληλος εγκεφαλος απλά η απορία μου είναι η εξής αφού έχει που εχει χώσει αλλο ενα cbr 1000 σε έξτρα

    Γιατί και με ποια λογική δεν έκανε 1 απο τις λύσεις που είπα πριν commander + autotune+ optimizer
    Ή flash της ecu ?
    Τωρα για τα μπεκ ναι μπορείς να βάλεις μεγαλητερης ροής αλλα παιζει να το πνίξεις καλο με τα μπεκ είναι να ξεκινάμε με αύξηση της ροής των υπαρχόντων μπεκ ( τουλάχιστον σε αμάξια ειναι ρυθμισμενα να δουλεύουν στο 60-70% της μέγιστη ροής

    Σε audi a4 καταφέραμε με μεγαλητερα μπεκ ......να το κάνουμε απλά τριμπου@@@@@λο μέχρι που απλά βάλαμε τα κανονικά και απλα ρυθμιστηκαν (καλα εγω κοίταζα ο φιλος τα έκανε )
    Απο ότι βλέπω δεν είμαι ο μόνος που πιστευει οτι μπορεί να γίνει βεγγαλικο αρα πεζει να μην εχω τρελαθεί
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  6. #126
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Ξέχασα να γράψω το οτι έχει καταργηθεί ο λ δεν καταργεί τον εγκέφαλο απλα περνει τιμες απο το pc (γιαυτό και ιδανικά μπαίνει autotune) και εκεί μπήκε η απορία μου......τι στο δ@@@@λο ρύθμισε
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  7. #127
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από imitrelos Προβολή μηνύματος
    Ξέχασα να γράψω το οτι έχει καταργηθεί ο λ δεν καταργεί τον εγκέφαλο απλα περνει τιμες απο το pc (γιαυτό και ιδανικά μπαίνει autotune) και εκεί μπήκε η απορία μου......τι στο δ@@@@λο ρύθμισε
    Τα έξοδά του!
    Sent from me using a computer.

  8. #128
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Χαχαχα μπα μάλλον τα έσοδα του και τα έξοδα του παλικαριού που το είχε χεχεχε
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  9. #129
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Κοίτα, μπορείς να καταργήσεις τον εγκέφαλο και να βάλεις εναν standalone ή έναν παράλληλο να τρέχει για πάρτη του.
    Ο εγκέφαλος σε ενα όχημα δεν αναλαμβάνει αποκλειστικά τον κινητήρα, τα αναλαμβάνει όλα μαζί πλέον.

    πχ στο αμάξι μου που το φτιάχνω τώρα έχει 4 εγκεφάλους πάνω.
    εναν motronic m1.3 για το μοτέρ, έναν άλλο για τα ABS, εναν για τον κλιματισμό και έναν για τα ηλεκτρικά. Σε ένα καινούριο αμάξι όλα αυτά διαχειρίζονται απο έναν εγκέφαλο και εκεί παίζουν οι παράλληλοι.
    Άμα καταργήσω τελείως τον motronic ούτε γάτα ούτε ζημιά. Απλά βάζω άγραφο ή κάνω μια κατασκευή και ρυθμίζω το μοτέρ ανεξάρτητα απο τα υπόλοιπα.
    Τα μπέκ τώρα έχουν κάποια παροχή. ΠΧ η bosch έχει έναν κωδικό και σου λέει οτι μπορεί να έχει παροχή για 50 άλογα maximum. Η Denso έχει άλλα μπέκ με μέγιστη παροχή 80 άλογα.
    Αν βάλω τα Denso και τα ρυθμίσω όπως πρέπει ούτε το μοτέρ θα πνιγεί ούτε θα γίνει μπάμ. Κοινώς το μεγάλο θα γίνει μικρό, το μικρό δεν θα γίνει μεγάλο.

  10. #130
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2011
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστούμε πολύ για τον χρόνο και την διάθεσή σου να μοιραστείς την γνώση σου!

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 456789

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2014, 17:57
  2. Προβλημα με τις ενδειξεις στο ταχυμετρο
    από pavlaras1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 21:57
  3. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 07:55
  4. Σχετικα με τις φωτοκλησεις!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 11:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF