Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

  1. #1

    750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ - ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Μήπως σου φανεί ''λίγο'' ?

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    το Ζ ειναι ευκολοδηγητο για καποιον που εχει εστω και μικρη εμπειρια σε μεγαλου κυβισμου μοτοσυκλετες.
    Εαν ειναι μηδενικη η δικη σου εμπειρια δε θα σε παροτρυνα να οδηγεις μια μοτοσυκλετα 220+ κιλων με 100ιππους.Για μενα -και αυτο ειναι μονο η δικια μου αποψη- καλο ειναι η εισαγωγη μας να γινει ομαλα.Δλδ με ενα μονοκυλινδρο/2κυλινδρο η με ενα ηρεμο 4κυλινδρο.Και φυσικα ενα ποιο ελαφρυ μηχανακι.Αυτο γιατι ειπες οτι δεν εχεις καθολου εμπειρια.Διοτι υπαρχουν 1002 πραγματα που μπορει να συμβουν και δεν τα εχεις ξανα αντιμετωπισει τα οποια μπορει να φαινοντε μικρα αλλα θα κοστιζουν στην καλυτεροτερη αρκετα χρηματα μονο.

    Υπαρχουν ομως παρα πολλοι αναβατες που ξεκινησαν με μοτοσυκλετες τυπου Ζ.Και δεν αντιμετωπισαν κανενα προβλημα.Ο καθενας μαλλον θα πρεπει βαση τις επιλογες του να δει και τις ''δυναμεις'' του.

    Θα σου συνιστουσα αν μπορεις να δοκιμασεις να οδηγησεις ενα Ζ σε ενα ανοιχτο χωρο η σε ενα ηρεμο δρομο να το δεις.Αν νιωσεις ''σχετικα ευκολα'' πανω του τοτε με προσοχη συνεση και φουλ εξοπλισμο ξεκινας το ''ταξιδι του μοτοσυκλετισμου''.Αν δεις οτι ιδρωνεις /ξε-ιδρωνεις σου φαινετε δυσκινητο κλπ κλπ κοιτα να στραφεις σε κατι αλλο.

    Αυτα απο μενα αλλα ακου και αλλες αποψεις και καλος ορισες



    υσ¨εχω Z750 το S

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ
    Δηλαδή δεν έχεις ξανακαβαλήσει γενικά?Αν είναι έτσι ξεκίνα με κάνα παπί και άσε τα Ζ.

    Αλλά απο την άλλη δεν είναι καμιά επιστήμη να το οδηγήσεις.Να το ΠΑΣ ναι θέλει γνώση,αλλά απλά να το βολτάρεις και να γουστάρεις δε νομίζω ότι θα έχεις problem,

    Αλλωστε δε φταίει το όπλο, αλλά αυτός που πατάει τη σκανδάλη

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


    Θα σου συνιστουσα αν μπορεις να δοκιμασεις να οδηγησεις ενα Ζ σε ενα ανοιχτο χωρο η σε ενα ηρεμο δρομο να το δεις.Αν νιωσεις ''σχετικα ευκολα'' πανω του τοτε με προσοχη συνεση και φουλ εξοπλισμο ξεκινας το ''ταξιδι του μοτοσυκλετισμου''.Αν δεις οτι ιδρωνεις /ξε-ιδρωνεις σου φαινετε δυσκινητο κλπ κλπ κοιτα να στραφεις σε κατι αλλο.

    υσ¨εχω Z750 το S

    ΠΟΙΟΣ? θα του εμπιστευτει τη μηχανη του ομως; :hypnotize
    μιας και ειναι καινουργιος το παλικαρι!!

  6. #6
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thalasinos
    ΠΟΙΟΣ? θα του εμπιστευτει τη μηχανη του ομως; :hypnotize
    μιας και ειναι καινουργιος το παλικαρι!!
    εεεε δικιο εχεις...για αυτο εβαλα το, ΑΝ μπορει , στη προταση ...αλλα εχει κανει μαθηματα και εχει διπλωμα το να το παει μια βολτα μπρος πισω δεν θα ειναι προβλημα....παντως για να μην σου λεω και βλακειες εγω δεν θα εδινα το Ζ μου σε απειρο οδηγο , οντως.....ισως σε καμμια μαντρα που πουλαει κανενα μεταχειρισμενο...
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171

    Re: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ - ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    για να αποκτησεις την εμπειρια των δυο τροχων..
    για να μαθεις πως σταματαει ενα μηχανακι.. (πριν σταματησει μονο του σε σταθερο εμποδιο)
    για να διαπιστωσεις ο ιδιος (και με μικρο κοστος) ποσο πολυ ποναει η τουμπα..
    για να διαπιστωσεις ποσο ευκολα μπορει να αρχισει να γλυστραει..
    για να μαθεις πως το μαζευουν οταν αρχιζει να γλυστραει.. (πριν γινεις μαζι του ..σκιερ)
    για να καταλαβεις πως καμμια σχεση δεν εχουν τα μαθηματα οδηγησης
    με τις πραγματικες συνθηκες οδηγησης..
    και για να δωσεις την ευκαιρια στον εαυτο σου αργοτερα να μπορεις να γευεσαι ξανα και ξανα την ηδονη της επιταγχυσης..

    εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με κατι πιο μικρο. (παπακι ας πουμε.. )

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Παντως με βαση στατιστικα δικα μου, οσο πιο νεος στις μηχανες τοσες πιο πολες τουμπες τρως......... οποτε το Z750 δεν ειναι καλη αρχη ........... Για παρτω βολτα κ αμα δεις κανα καλο μωρο κανε επιτοπια κ γυρνα ......... εγω τοκανα κ εφαγα τουμπα με εμπειρια 10 ετων γιατι νομιζα πως ηταν wr....... aoyts....... Ασε που θα το παρεις μεταχειρα κ δε θα το μαθεις καλα κ σιγα σαν να το εστρωνες........τα φρενα ειναι αποτομα κ μπορει να σε τρομαξουν.........τα γκαζια πολλα κ σε ενα ανοιγμα παραπανω σε νερο η γλιτσα ........Αμα γουσταρεις παρτω αλλα πιο φρονιμο ειναι να παρεις κατι αλλο ......... Εκτος αν πεις στον εατο σου οτι καθε 6 μηνες θα το πηγαινεις σταδιακα ολο κ πιο γρηγορα , πραγμα που δεν προκειται να το κανει κανεις...............Εξαρταται κ τον χαρακτηρα σου ........... εγω αν με παραταγε γκομενα μετα ετρεχα με 200κλμ πιωμενος........ τωρα αμα με παρατησει απλα βρισκω αλλη........ λεγεται ωριμοτητα δηλαδη η ικανοτητα να ελενχεις τα συναισθηματα σου..
    love will save the planet,hate is a good start.

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ - ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    δωσε 5000 και παρε ενα MT 03 καινουριο η ενα ER6


    βανε πανω μπαρες -μανιταρια κι εισαι ΟΚ...


    http://www.yamaha-motor-europe.com/p...ries/MT-03.jsp

    http://www.kawasaki.gr/ER-6n


    kai ριξε μια ματια στο Versys (ευκολια χειρισμων+καλυτερο οπτικο πεδιο)



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mt03.jpg 
Προβολές:	1236 
Μέγεθος:	30,9 KB 
ID:	188989
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10

    Re: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ - ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Καλησπερα.μην παρεις Ζ.
    ειναι απο τα "μηχανακια"που σου αρεσει να τα "πατας"δεν ειναι τρομακτικο το γκαζι του στην αρχη αλλα 220αριζει για πλακα και θα σου αρεσει.εισαι και απειρος...
    παρε κατι μικρο με καλα φρενα, καλη οδικη συμπεριφορα και βλεπεις μετα,εχεις χρονο.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΔΙΠΛΩΜΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ - ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΤΟ Ζ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΟΔΗΓΗΤΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    k ego ebgala diploma ximikoy palikari..

    tha rtheis na dokimasoyme kati drogia poy ftiaxa spiti moy me tis gnoseis poy moy dose to diploma?

  12. #12
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    όπως είπαν και οι προλαλήσαντες...

    αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει μηχανοκίνητο δίτροχο... έστω και scooter που λέει ο λόγος, άστο καλύτερα το Ζ... πάρε κάτι πιο ήπιο και πιο ανέξοδο για τις (σίγουρες) τούμπες που θα αποκομίσεις κατά την αρχική διάρκεια οδήγησης της μηχανής σου.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Eδω δεν εχει οηγησει αμαξι, να αποκτησει τουλαχιστον μια οδηγικη αντιληψη, ενα σκουτερ κατι........ να πατησει λιγο φρενο.......
    Εντωμεταξυ το παληκαρι μπορει να ειναι ενταξει........δεν εχει δει ομως ακομα οτι οι αλλοι οδηγοι δεν ειναι ενταξει....... κ πως θα μαθει να αντιμετωπιζει διαφορες καταστασεις.......
    Καμια τουμπα με ποδηλατο η πατινι εχεις φαει τουλαχιστον......?
    love will save the planet,hate is a good start.

  14. #14

    Re: 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GiannisZ750
    ...ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ Ζ750 - Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ...
    Aρκετές στατιστικές κλαύσαμε τελευταία...
    Πάρε ένα παπί να μάθεις μερικά χρόνια και μετά βλέπεις. Μην πάρεις το Ζ, θα σκοτωθείς!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  15. #15
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX

    Καμια τουμπα με ποδηλατο η πατινι εχεις φαει τουλαχιστον......?
    :rotflmao:

    an den exeis faei mi proxoriseis se agora motosykletas..

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hornet για νέο οδηγό
    από dimik στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2012, 14:12
  2. Συμβουλες για νεο οδηγο xtx
    από TXC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2011, 20:35
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF