Σελίδα 11 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #151
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Και εγώ μόλις το πήρα... αλλά δεν το βλέπω να βγάζει ούτε διήμερο αδιάβαστο, όχι να το πάρω στις διακοπές.
    Το διάβασα σε μία μέρα...δεν χρειάστηκε δεύτερη.

  2. #152
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    +1050

    Στο τέλος η περιγραφή της ιστορίας ( μεταπολεμικά )με την Αγγλίδα φίλη του όταν έπιναν το τσάι τους ,είναι να σε κάνει να προβληματιστείς πραγματικά!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Κι οι σταυροφοριες του ,εχουν πολυ γελιο αλλα κατι εντελως ξεχωριστο για μενα του Τσιφορου ειναι το "Εωσφορος ιγκογνιτο" ειναι ενα πολυ αντρικο βιβλιο ,ειναι μια αποπειρα μυθιστορηματος. με θεμα εναν μυστηριο τυπο που δεν ησυχαζει με τιποτα. Δε μπορω να πω κατι αλλο. Εμενα με εντυπωσιασε.
    Τι να διαβάσεις και τι να αφήσεις απο Τσιφόρο , Παραμύθια πίσω απο τα κάγκελα, Ελληνική μυθολογία, Κονκισταδόροι, Ιστορία των Ηνωμένων Πολιτειών και πόσα άλλα.



    ΤΣΙΦΟΡΟΣ :a19:
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  3. #153
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Επίσης (δεν ξέρω αν ξαναγράφτηκε) Η Φάρμα Των Ζώων - Όργουελ
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  4. #154
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    το ζεν και η τεχνη της συντηρησης της μοτοσυκλετας -πισλιγκ

    καμια 15αρια χρονια πριν τοχα διαβασει. δυσκολο αλλα ομορφο

    και χθες ξαναδιαβασα καποια διηγηματα του μεγιστου μαριου χακκα

    α! υπαρχει το "κατι θα γινει θα δεις" χρηστος οικονομου, καινουργιο που εχει μια μελαγχολια απο χακκα αλλα χωρις την ειρωνια και τον σαρκασμο του
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  5. #155
    Italian Μελος Το avatar του/της Xrider
    Εγγραφή
    09/05/2006
    Μηνύματα
    1.138
    Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
    Η ιστορία της Αγγλίας

    Ν. Τσιφόρος



    Διαβάζεις την πρώτη παράγραφο και τέλος.
    Με εστηλες τωρα!!!!!
    Εχω αρκετα βιβλια του Τσιφορου και ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα αυτο μου ελειπε.
    Το Ρεμαλια Ηρωες ειναι πολυ καλο οπως και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο αλλα εχει να κανει με τους αρχαιους Ελληνες και θεους!!


    Πριν απο λιγο ειδα στην Τν τον Γιαννη Μηλιοκα και εχει γραψει λεει βιβλιο...απο το λιγο που παρακολουθησα φαινετε ενδιαφερον...
    ο τιτλος ειναι ΜΕΑΝΔΡΟΣ

    "Στις σελίδες του βιβλίου ο συγγραφέας προσπαθεί να ανιχνεύσει όσα μας διδάσκουν οι αρχαίοι μας πρόγονοι για έναν καλύτερο τρόπο ζωής, αποκωδικοποιώντας τις καθημερινές πρακτικές συμβουλές τους που μπορούν να μας εξασφαλίσουν υγεία και μακροζωία. Ταυτόχρονα, προτείνει μια ενδιαφέρουσα και πρωτότυπη ερμηνεία του αινιγματικού συμβόλου του μαιάνδρου, στηριζόμενος πάντα σε όσα μάς λένε οι αρχαίες πηγές"

    Το εχει διαβασει κανεις???


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mhliokas.jpg 
Προβολές:	391 
Μέγεθος:	65,5 KB 
ID:	205556
    if anything just cannot go wrong, it will anyway -Murphy's law

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    το ειδα και εγω, πιο φευγατος απο ποτε αλλα κρατουσε το ενδιαφερον
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  7. #157
    Μερικα βιβλια ειναι για τη παραλια, ελαφρια κι ευπεπτα για ευαισθητα στομαχια,μερικα βιβλια ειναι για τακαρισμα, λογω ογκου, μερικα ειναι για διαβασμα, και καποια γιατι πρεπει να διαβαστουν ή και να υπαρχουν σε μια βιβλιοθηκη.Οπως η βιβλος για το χριστιανο ή το service manual του Guzzi για τον κατοχο.

    ειδα οτι λειπει αρκετο απο το "βαρυ πυροβολικο",της λογοτεχνιας παμε λοιπον.

    Γκογκολ
    "το παλτο"
    (ή αλλιως μετα το ρομαντισμο) Σαρκαστικο, κυνικο

    Ντοστογιεφσκυ

    Το υπογειο ,Ο Ηλιθιος , Οι Δαιμονισμενοι ,Αδερφοι Καραμαζωφ.

    ...με αυτη τη σειρα. αν ειναι να αποφυγεται καποιο αυτο μαλλον πρεπει να ειναι ο "ηλιθιος". Αν ειναι να διαβασεται μονο ενα μικρο, αυτο θα ειναι το "υπογειο" , μεγαλο, οι "αδερφοι Καραμαζωφ". Ο μεγαλος ιεροεξεταστης ειναι κεφαλαιο των καραμαζωφ, σταθμος στη φιλοσοφια. Για τους δαιμονισμενους τι να πω: ο ηρωας πετρος στεπανοβιτς ειναι ο Νετσαγιεφ. ο Σταυρογκιν (εγω) και ο Κυριλοφ ειναι οι "παραλογοι" ηρωες στο "μυθο του συσηφου",του αλμπερ Καμυ.

    μεταφρασεις Αρη Αλεξανδρου,Γκοβοστη, λενε οτι ειναι οι καλητερες αλλα μαλλον δεν ειναι και τοσο καλες.

    Λορδος Βυρων

    "Δον Ζουαν" Αλλος παραλογος ηρωας
    "Μανφρεδ" ( μιλαμε για μυστηρια γλωσσα αλλα δυνατα νοηματα).
    Ανηκουν στο Ρομαντισμο εποχιακα πριν το Γκογκολ.

    Στανταλ
    "Το κοκκινο και το μαυρο"
    "Το μοναστηρι της Παρμας"
    Ο μεγας ηθικολογος, οπως τον ελεγε ο Νιτσε, Αθεοτατος, ο ανθρωπος που ειπε: "Η μονη δικαιολογια του Θεου ειναι οτι δεν υπαρχει"

    Μαρκησιος Ντε Σαντ
    "120 μερες στα σοδομα" ,
    "η φιλοσοφια του Μπουντουαρ" κι αλλα ,
    Για πολυ γερα στομαχια αλλα απο νοηματα και φιλοσοφια ειναι φουλ.Μη βιαστητε να τον βγαλεται αρρωστο,εκτος κι αν "ειστε" υγιεις. Επισης παλαιοτερος.

    Νιτσε
    "Ταδε εφυ Ζαρατουστρα" Φιλοσοφικο αλλα ,λογοτεχνημα και καλης ποιοτητας ποιηση.

    κι άλλα, αλλά ειναι λιγοτερο λογοτεχνικα και περισσοτερο δοκιμιακα.Ο Νιτσε δεν ειναι καθαρα φιλοσοφος.Τα δοκιμια του δεν βριθουν ακριβειας και τα επιχειρηματα του κλονιζονται ευκολα. Αλλα δεν ειναι αυτος ο τροπος να διαβαστει. Δε χρειαζεται και δε θα μπορουσε να ειναι ακριβης.Ειναι ωστοσο ουσιαστικοτατος και ποιητης. Μεταφρασεις Καζαντζακης,σκουτεροπουλος ,Δικταιος. Ολες εχουν ελατωμματα.

    Απο Ελληνες ενας Μεγαλος, ειναι ο Βυζυινος με τα τεσσερα ταπεινα διηγηματα του. Το αμαρτημα της μητρος μου, Ποιος ητο ο φονευς του αδερφου μου, Μοσκοβ σελημ ,το μονον της ζωης μου ταξιδιον.
    Παπαδιαμαντης. Ονειρο στο κυμα, η Νοσταλγος.

    Απο ποιηση Σολωμος, Καλβος, Καβαφης, Παλαμας, Καριωτακης, Παπατζωνης, Σεφερης ,Ελυτης, Ριτσος κι αλλοι

    Αμα θελεται να καθαρισεται απο ποιηση νεοελληνικη. Παρτε την τριτομη ποιητικη ανθολογια του Ηρακλη κ Ρενου Αποστολιδη. Οτι αξιο υπαρχει εκει μεσα. Ειναι η μοναδικη σοβαρη προσπαθεια συλλογης των νεοελληνων ποιητων. Υπαρχει αντιστοιχο εργο των ιδιων για τα διηγηματα.
    Ο Ρενος εχει γραψει και τα "πυραμιδα 67" και "ο Α2" που ειναι μαλλον τα καλητερα βιβλια για το κλιμα του εμφυλιου πολεμου.

    αυτα τα πιο πολλα ειναι βιβλια για παλη και παιδεμα, you know παιδεμα, εκ-παιδευση, παιδεια...
    για διασκεδαση αλλα.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  8. #158
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Πολύ καλή η λίστα σου!

    Αν μου επιτρέπεται, να συμπληρώσω δυο-τρια πραγματάκια:


    Γκογκόλ

    Το ημερολόγιο ενός τρελλού (βρε, λες? )


    Γκαίτε

    Φάουστ (εκδόσεις "γράμματα")

    Ίσως λίγο δύσκολο, αλλά σε μαγνητίζει από την πρώτη σελίδα.


    Δάντης Αλγιέρι

    Θεία κωμωδία
    (από βικιΗ Θεία Κωμωδία (ιταλικά: La Divina Commedia, αρχικός τίτλος Commedia) είναι επικό, αφηγηματικό ποίημα του Δάντη. Γράφτηκε στο διάστημα 1308-1321 και θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα έργα στην ιστορία της παγκόσμιας λογοτεχνίας, έχοντας χαρακτηριστεί ως η επιτομή του μεσαιωνικού κόσμου. Το ποίημα χωρίζεται σε τρία κύρια μέρη – Κόλαση, Καθαρτήριο και Παράδεισος – και αφηγείται το φανταστικό ταξίδι του Δάντη στον Άδη, με οδηγούς τον Βιργίλιο και τη Βεατρίκη. Ο αρχικός τίτλος του έργου ήταν Κωμωδία. Ο όρος Θεία προστέθηκε μεταγενέστερα από τον Βοκάκιο. Μέχρι σήμερα, έχει αποτελέσει αντικείμενο εκτεταμένης κριτικής ανάλυσης και ερμηνειών.

    Έργο που επηρέασε βαθύτατα την δυτική αναγέννηση και τις ιδέες του Νεοπλατωνισμού


    Παπαδιαμάντης

    Η Φόνισσα


    Καζαντζάκης

    Ασκητική (δεν είναι απλά ένα μυθιστόρημα, είναι ένας καθρέπτης που σου επιτρέπει να κοιτάξεις την ψυχή σου....)


    Πάουλο Κοέλιο

    Τριλογία:
    Στις όχθες του ποταμού Πιέδρα κάθισα και έκλαψα

    Ο Διάβολος και η δεσποινίδα Πριμ

    Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει

    Πως αλλάζει ριζικά η ζωή και η κοσμοθεωρία ενός ανθρώπου, μόνο μέσα σε μια εβδομάδα?

    Τρία ξεχωριστά μυθιστορήματα, οπου οι αλήθειες που αναφέρονται μέσα, θα σας κάνουν να κοκκινίσετε...

    Επίσης, Ο Αλχημιστής (σε όλα τα επίπεδα, εκεί είναι το μυστικό... Ά, και στα σημάδια....), του ιδίου.


    Μιας και αναφέρθηκε ο Τσιφόρος, Τζίμ κακής ποιότητας (οι περιπέτειες ενός τυχοδιώκτη, αναφέρει τα επιδερμικά, και σε αφήνει να φανταστείς τα συναισθήματα και τους ψυχισμούς των πρωταγωνιστών)
    Όχι το καλύτερό του, αλλά το τελείωσα πριν μια εβδομάδα...


    Καβάφης

    Τα πάντα...

    Για εμένα ο μεγαλύτερος έλληνας ποιητής. Δεν συνίσταται σε ανθρώπους με τάσεις αυτοκτονικές...

    Αυτά προς το παρών.

    "Qu ils mangent de la brioche"

  9. #159
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
    Το Ρεμαλια Ηρωες ειναι πολυ καλο οπως και αλλο ενα που δεν θυμαμαι ακριβως τον τιτλο αλλα εχει να κανει με τους αρχαιους Ελληνες και θεους!!
    Ελληνική μυθολογία
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  10. #160
    Curzio Malaparte

    two most famous books, Kaputt (1943) and The Skin (1949)
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  11. #161
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Τα φετινα που περασαν απο τα χερια μου,
    Μπαουντολινο , Ουμπερτο Εκο, Μου αρεσε παρα πολύ, μια εποχη που παθιαζομαι (Σταυροφοριες),
    αρκετα μεγαλο 600 σελ.
    Χαλιμαντζαροι , Τερι Πρατσετ, Παιδικο ελαφρυ αλλα και οχι, αν σου αρεσει να ψαχνεις πισω απο τις
    λεξεις το πρωτο απο 4 βιβλια της σειρας.
    Ποιος Θυμαται τον Αλφονς, Κωστας Ακριβος, Μυθιστορημα για την πραγματικη ιστορια του Αυστριακου Αλφονσ Χοχαουζερ που ηρθε απο πολυ μικρη ηλικια και εζησε και τελικα πεθανε στο Πηλιο, απλα καταπληκτικο, απιστευτη η ζωη του καλογραμμενο, αν και δεν μου αρεσαν 2-3 πραγματακια, οπως η συχνες διαφημισεις σε εταιριες, καταστηματα μαρκες τσιγαρων, κτλ κτλ., καθως και οι αρκετες μισες λευκες σελιδες, που μου εδιναν την εντυπωση πως ηταν εκει μονο για να γεμισει το βιβλιο. Μου αρεσε πολυ πως ο συγγραφεας σταδιακα, ανακαλυπτε και αποκαλυπτε την προσωπικοτητα αυτου του απιθανου και αινιγματικου ανθρωπου.

    Και τέλος την Αναφορα στον Γκρεκο του Ν.Καζαντζακη, δεν το εχω τελειωσει ακομη. Απλα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. Αρκετα, δυσκολο στο διαβασμα , ζοριζει το νου την ψυχη και την καρδια του αναγνωστη. Εργα του δεν ειχα διαβασει ποτε αλλα, να ειστε σιγουροι οτι δεν θα αφησω ουτε ενα πια.

    Αυτα... υποσχεθηκα στον εαυτο μου να διαβαζω ενα βιβλιο τον μηνα πλεον χειμωνα καλοκαιρι. Ακολουθει το Σμηνος για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα αν και ειναι τεεεεεεερας (κοντα 1000 σελ νομιζω)
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  12. #162
    Δυναμιτάκι Το avatar του/της ETV-bomba
    Εγγραφή
    02/10/2006
    Μηνύματα
    8
    εγώ διάβασα το "Σάββατο Βράδυ στην άκρη της πόλης" της Σώτης Τριανταφύλλου και μου άρεσε πάρα πολύ

    σκοπεύω να διαβάσω και το "Υπόγειος Ουρανός" της ίδιας όταν βρώ τη διάθεση

    http://www.armageddon.gr/KFS/

    ΚΑΦΡΙΛΑ FOOTBALL SPAM

  13. #163
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9781884313776.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	55,9 KB 
ID:	208008
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #164
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    Προδημοσίευση: "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)
    19/06/2010


    "Οι μηχανόβιοι" είναι ο τίτλος του βιβλίου του Κώστα Ζαχαρόπουλου και Ηλία Μπαρμπίκα, που κυκλοφορεί τη Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010 από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πρόκειται για μια συλλογή με ιστορίες γραμμένες από ιππότες της ασφάλτου.


    http://www.protagon.gr/Default.aspx?...84%CE%B7%CF%82
    Μου το έκανε δώρο ένας φίλος και το διαβάζω τώρα... ευχάριστο!!
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  15. #165
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2010
    Μηνύματα
    5
    Σιωπηλες κραυγες - Γιωργος Πολυρακης (με αρκετη και ψαγμενη ιστορια)
    Ο χαμενος στρατος -Βαλεριο Μασιμο Μανφρεντι (εχει να κανει με τους Μυριους,θεμα γενικα αγνωστο αλλα ενδιαφερον)
    Illuminati - Dan Brown

    Τα εχω διαβασει ολα και τα συνιστω ανεπιφυλακτα

Σελίδα 11 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 16:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 15:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 20:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 23:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF