Σελίδα 16 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #226
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Το "Ο Φυλακας στη Σικαλη" το εχει διαβασει κανεις?
    Το διαβασα και μα την αληθεια,περιεργο βιβλιο!
    Πολύ περίεργο...

    Εγώ το παράτησα στη μέση, αυτό το κοπέλι με εκνεύριζε αφάνταστα
    "Qu ils mangent de la brioche"

  2. #227
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Πολύ περίεργο...

    Εγώ το παράτησα στη μέση, αυτό το κοπέλι με εκνεύριζε αφάνταστα
    Υποτίθεται πως όλο το βιβλίο έχει ένα νόημα κρυφό.Εγω μόνο σε κάποια σημεία το έπιασα,σε κάποια άλλα δεν μου έλεγε τίποτα.Παντως και ο συγγραφέας του περίεργος άνθρωπος ήταν,και το διάβαζαν περίεργοι άνθρωποι(οπως ο δολοφονος του John Lennon που ειχε ψυχωση με αυτο το βιβλιο!).

  3. #228
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #229
    black is beautiful Το avatar του/της bonnie
    Εγγραφή
    31/07/2009
    Μηνύματα
    407
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Το "Ο Φυλακας στη Σικαλη" το εχει διαβασει κανεις?
    Το διαβασα και μα την αληθεια,περιεργο βιβλιο!


    αν κ πανε πολλααα χρονια που το ειχα διαβασει κ δεν θυμαμαι λεπτομερειες (ου γαρ.. ), θυμαμαι οτι ηταν εξαιρετικο κ ειχα ενθουσιαστει για πολυ καιρο με αυτο.
    ευκαιρια να το ξαναπιασω στα χερια μου...
    στριβω, αρα υπαρχω..

  5. #230
    Mε μεγάλη μου λύπη έμαθα (πολύ καθυστερημένα) το θάνατο του Alan Stripp, συγγραφέα του υπέροχου βιβλίου The Code Snatch.
    Το όμορφο είναι ότι...αυτό που νομίζει ο κόσμος ότι είναι ένα όμορφα διηγημένο παραμύθι είναι πέρα για πέρα αλήθεια! Μου πήρε πολύ brandy και Μαυροδάφνη αλλά στο τέλος φανερώθηκε ο μπαγάσας!
    Καλά να είναι εκεί που είναι...
    http://www.spywise.net/The_code_snatch.html

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από karellen
    Και μερικά πιο ανάλαφρα(λέμε τώρα):
    Κουρδιστό πορτοκάλι του Antony Burgess Διαβάστε για μια παρέα Άγγλων νεαρών που γίνονται λιώμα και κάνουν ότι αλητεία μπορείς να φανταστείς (σε μερικές το παρακάνουν).Γραμμένο με ένα απίστευτο ύφος το ρουφάς κυριολεκτικά.Στο τέλος έχει και παράρτημα που μεταφράζει την αργκό τους!Είχε βγεί και σε ταινία με τον Cristopher Walken(άπαιχτος)!
    κ παρα πολυ επιτυχημένη μεταφορα του στη μεγαλη οθονη απο τον Stanley Kubrick.
    κορυφαια ταινια!!!

    :a19:
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  7. #232
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Υποτίθεται πως όλο το βιβλίο έχει ένα νόημα κρυφό.Εγω μόνο σε κάποια σημεία το έπιασα,σε κάποια άλλα δεν μου έλεγε τίποτα.Παντως και ο συγγραφέας του περίεργος άνθρωπος ήταν,και το διάβαζαν περίεργοι άνθρωποι(οπως ο δολοφονος του John Lennon που ειχε ψυχωση με αυτο το βιβλιο!).
    επειδη το κρατουσε ο τσαπμαν στα χερια του την ημερα που σκοτωσε τον λενον δε σημαίνει οτι κρυβει κρυφα νοηματα, κ ουτε αν το διαβασεις πολλες φορες κινδυνεύεις να γινεις δολοφονος!

    ειναι ενα βιβλιο που διαβαζεται ευχαριστα λογω της απλης κ ιδιότυπης γραφης του σαλινζτερ,
    ηταν ενα πρωτοπόρο βιβλιο οταν εκδοθηκε λογω του πικαντικου λεξιλογιου για το καιρο εκεινο.. θεωρείται απο τα "κλασσικα" πλεον της αμερικανικης λογοτεχνιας αν κ στην ελλαδα κυκλοφορει μονο η ασημενια εκδοση του ...78!
    νομιζω οτι ειναι πολυ δυνατο οταν το διαβαζεις σε νεοτερη ηλικια κ λιγο περιεργο οταν το διαβαζεις μεγαλυτερος.
    μια αναγνωση την αξιζει σιγουρα....
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  8. #233
    Απροσάρμοστος Το avatar του/της railDG
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
    κ παρα πολυ επιτυχημένη μεταφορα του στη μεγαλη οθονη απο τον Stanley Kubrick.
    κορυφαια ταινια!!!

    :a19:
    Κι εγώ την είδα πρόσφατα,γιατί μου είπαν ότι είναι από τις κλασικές,αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε να πει με αυτό το τέλος.Η ιστορία επαναλαμβάνεται,ο άνθρωπος δεν αλλάζει;Δεν κατάλαβα καθόλου.
    Και σε ορισμένα σημεία με φόβιζε κιόλας.Ειδικά στην αρχή.
    Ξύπνα...φτάσαμε...!

  9. #234
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Μόλις τελείωσα το 'Επιπεδοχώρα'- Flatland του Edwin Abbot.Ένα ασυνήθιστο βιβλίο μαθηματικής (!) φαντασίας που αναφέρεται σε ένα δισδιάτατο κόσμο ο οποίος κατοικείται από νοήμονα γεωμετρικά σχήματα που κινούνται,μιλούν και έχουν ανθρώπινα αισθήματα.Η ισορροπία αυτού του κόσμου ανατρέπεται όταν ένας μυστηριώδης επισκέπτης φανερώνεται και αποκαλύπτει τα μυστικά της Τρίτης Διάστασης.
    Σημειωτέον το βιβλίο γράφτηκε το 1884!
    Αρχικά δημιουργήθηκε από railDG
    Κι εγώ την είδα πρόσφατα,γιατί μου είπαν ότι είναι από τις κλασικές,αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε να πει με αυτό το τέλος.Η ιστορία επαναλαμβάνεται,ο άνθρωπος δεν αλλάζει;Δεν κατάλαβα καθόλου.
    Και σε ορισμένα σημεία με φόβιζε κιόλας.Ειδικά στην αρχή.
    Ε, ο Κιούμπρικ τόχει αυτό.Προσπάθησε να βρεις το βιβλίο.

  10. #235
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    το κουρδιστο πορτοκαλι ειναι απο τις καλυτερες ταινιες εβερ

    οσο για τον αρχοντα στη σικαλη ειναι απο τα κλασικς!τρομερο


    αν διαβασετε το "βερνον ο μικρος θεος " του D.B.C. Pieere θα δειτε αρκετες ομοιοτητες.

    ο σαλιντζερ ειναι κορυφαιος
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  11. #236
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Η διαχείριση της αγάπης
    Συγγραφέας: Φάρος, π.Φιλόθεος

    Η πραγματική συμφορά που υφίσταται σήμερα η ελληνική κοινωνία δεν είναι η οικονομική δυσπραγία. Αυτή είναι μόνο μία και όχι η σοβαρότερη συνέπεια της ανυπολόγιστης καταστροφής που συνίσταται στον ενταφιασμό ανεκτίμητων χαρισμάτων ολόκληρων γενεών με την υπόσχεση της εύκολης ζωής που εξαπατηθήκαμε να πιστεύουμε ότι είναι η μεγαλύτερη κατάκτηση.
    [...]Ασχολούμενοι διαρκώς και αποκλειστικά με το κακό που μας κάνουν οι άλλοι, κατασπαταλάμε όχι μόνο τις δυνατότητες και τα χαρίσματά μας, αφήνοντας αναξιοποίητες πολύτιμες ευκαιρίες, αλλά κατασπαταλάμε και αυτή την ίδια τη ζωή μας. Την ποιότητα της ζωής ενός ανθρώπου δεν την καθορίζει το κακό που του κάνουν οι άλλοι. Την ποιότητα της ζωής του την καθορίζει το κακό που κάνει εκείνος στους άλλους, γιατί το κακό που κάνει εκείνος στους άλλους διαφθείρει την ίδια του την υπόσταση.
    [...] Η αγάπη και η διαχείρηση της αγάπης μεταξύ άλλων είναι και μία τέχνη, που χρειάζεται να την διδαχθή ο άνθρωπος, όπως χρειάζεται να διδαχθή την τέχνη της ζωής γενικότερα.

  12. #237
    έχω τεράστια λίστα με αγαπημένα βιβλία αλλά τελευταία διαβάζω πολύ Τραρλς Μπουκόφσκι ειναι θεός !! σας προτείνω μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης (όχι απαραίτητα βασικά) όπου μπορείτε να δείτε τι διάβασαν οι φίλοι σας, να διαβάσετε αξιολογήσεις βιβλίων ή να βαθμολογήσετε τα βιβλία που διαβάσατε! αρκετά πρακτική λύση για τις μέχρι τώρα επιλογές βιβλίων μου http://www.goodreads.com/

  13. #238
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    ΕΠΙΚΑΙΡΟ

    ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ

    ΧΕΝΡΙ ΝΤΕΗΒΙΝΤ ΘΟΡΟ
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  14. #239
    Στο δρόμο (On the Road), του Τζακ Κέρουακ
    Κατά τον δαίμονα εαυτού

  15. #240
    Βιβλίο ακριβώς δεν είναι. Αξίζει όμως να διαβαστεί.

    Logicomix του Απόστολου Δοξιάδη και του Χρίστου Παπαδημητρίου.

    Σκίτσα: Αλέκος Παπαδάτος
    Χρώμα: Annie Di Donna
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 16:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 15:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 20:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 23:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF