Σελίδα 3 από 42 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #31
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    Καταρχήν, πριν κάνω τις προτάσεις μου, να πω πως κατά καιρούς έχω απολαύσει βιβλία κλασσικά ή και μη κλασσικά. Επειδή όμως το βιβλίο και οι επιλογές του τι θα διαβάσει κανείς είναι εντελώς υποκειμενικές, εδώ και κάποια χρόνια έχω πάρει την απόφαση να μην ξαναδιαβάσω κλασσική λογοτεχνία. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα το κάνω αυτό για πάντα βέβαια.

    Πραγματικά η κλασσική λογοτεχνία με κουράζει αφάνταστα καθώς αναφέρεται σε εποχές πολύ μακρινές από την δική μας, με άλλες κουλτούρες, τρόπο ζωής κλπ. Τα νοήματα βέβαια ίσως να είναι επίκαιρα, τις πιο πολλές φορές, αλλά τι να το κάνεις?

    Επίσης δεν μπορώ να ακούω για Steven King, Paolo Coehlio, και κάποιους άλλους. Όσες φορές τους έδωσα μια ευκαιρία, μετάνιωνα για το χρόνο που σπατάλησα στα βιβλία τους. Ασε που πιστεύω πως πρέπει να γράφουν και στη τουαλέτα.
    Ενας άνθρωπος όσο ταλέντο και να 'χει σε αυτό που κάνει, δεν μπορεί να είναι αστείρευτος. Τον Ροναλντίνιο να βλέπεις για κάνα μήνα να σου κάνει μαγικά, θα πιάσεις τον εαυτό σου να του λείπει ο Άντζας.

    Τέλος πάντων εγώ θα κάνω 6-7 προτάσεις, για βιβλία που ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

    1. Το παιχνίδι του Έντερ - Orson Scott Card (Fantasy)
    2. Ένας Αμερικάνος ταξιδεύει στη Βρετανία - Bill Bryson (Σατιρα για τον Αγγλικό τρόπο ζωής)
    3. Το θεώρημα του παπαγάλου - Ντενί Γκετζ (Μαθηματικό μυθιστόρημα)
    4. Οι βατσιμάνιδες της Μασσαλίας - Ζαν Κλώντ Ιζζό (Μυθιστόρημα για τη ζωή των ναυτικών)
    5. Χαμένες Ψυχές - Poppy Brite (μυθιστόρημα με βρυκόλακες)
    6. Το τέλος του εφιάλτη - Μπαλτάκος Τάκης (Ιστορικό μυθιστόρημα)
    7. Δίψα για αίμα - Simon Clark (μυθιστόρημα τρόμου)

    Για το τελευταίο έχω να πώ, αν και το διάβασα αρκετά χρόνια πριν, οτι μου έχει μείνει όλο στο μυαλό. Βγάζει καταπληκτικές εικόνες που τις βλέπεις μπροστά σου.

    Ειδική αναφορά αξίζει στο βιβλίου του Μπαλτάκου, αφού ασχολείται με το μεγαλύτερο παιδικό μου θέλω. Όλοι διδαχτήκαμε στο σχολείο πως οι Έλληνες προδοθήκανε, στη μάχη των Θερμοπυλών, από τον Εφιάλτη. Μετά όμως; Τι έγινε ο Εφιάλτης; Έκαναν τίποτα οι Έλληνες για να τον τιμωρήσουν; Αυτό το ρόλο ανέλαβαν οι Σπαρτιάτες, σε αυτό το μυθιστόρημα, με τρόπο που μόνο αυτοί ξέρουν.

  2. #32
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Να κάνω και τις δικές μου προτάσεις:

    1. Φαρενάιτ 451 του Ρέι Μπράντμπερι,εκδόσεις Παραπέντε
    2.Οι γυμνοί και οι νεκροί του Νόρμαν Μέιλερ,εκδόσεις Καστανιώτη
    3.Το αστείο του Μίλαν Κούντερα,εκδόσεις Βιβλιοπωλείο της Εστίας
    4.Κατάσκοποι του Μάικλ Φρέυν,εκδόσεις Νεφέλη
    5.Η θύελλα του Χουάν Μανουέλ δε Πράδα,εκδόσεις Καστανιώτης
    6.Ο άνθρωπος που τον έλεγαν Πέμπτη,Τζ.Κ.Τσέστερτον,εκδόσεις Αστάρτη
    7.Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον του Ρ.Μπάχ,εκδόσεις Διόπτρα
    8.Η Δίκη του Φράντς Κάφκα(κλασσικό και ανεπανάληπτο)

  3. #33
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    μιας και είδα Καζαντζάκη στην αρχή θα πρότεινα έναν - παράλογο - εκ πρώτης όψης συνδυασμό


    "ο χριστός ξανασταυρώνεται" του προαναφερθέντα

    και ένα κόμικ

    "η ζωή του ιησού" του χάντερερ εκδόσεις οξύ


    το ίδιο θέμα ουσιαστικά αλλά με άλλο τρόπο


    έχει ενδιαφέρον και η αντιμετώπιση των δύο τότε και τώρα, όποιος έχει εξουσία είναι διαχρονικά ο ίδιος


    δες και "φάρμα των ζώων" του όργουελ (αν και νομίζω αυτό αναφέρθηκε ήδη)

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    127
    Επειδη τα τελευταια χρονια διαβαζω μονο στο πρωτοτυπο δεν ειμαι σιγουρη τι απο αυτα εχει μεταφρασθει στα ελληνικα.


    Καποια, ετσι προχειρα....

    The Secret History ( Η μυστικη/κρυφη ιστορια) της Donna Tart
    The Magus ~ John Fowles (εκπληκτικο βιβλιο!)
    Οτιδηποτε του Ian Rankin & της Patricia Cornwell
    Σχεδον ολα του Iain Banks (ειδικα The wasp factory, The business, Crow Road)
    White Teeth ~ Zadie Smith
    Στα 17-18 μου διαβασα πολυ Φρανσουαζ Σαγκαν.....δεν ειναι κακη..απλα θεωρω τωρα αυτες τις εκδοσεις παλιομοδιτικες...θα ηθελα να διαβαζα το πρωτοτυπο αλλα τα γαλλικα μου ειναι.....


    Για τους 'εραστες' του Νταν Μπραουν....αφηστε τον Ντα Βιντσι στην ακρη και διβαστε τον Κανονα των Τεσσαρων...για μενα ειναι πολυ καλυτερο.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ρε σεις Douglas Adams διαβάζει κανένας? :wacko:

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    127
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Ρε σεις Douglas Adams διαβάζει κανένας? :wacko:
    The Hitchhiker's Guide to the Galaxy & The Deeper Meaning of Liff (πρωτοτυπο ομως..δεν ξερω πως θα ηταν το Hitchhiker στα ελληνικα )

    Σkοπευω καποια στιγμη να παρω ολη την σειρα Hitchhiker.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    το the hitchikers το χω διαβάσει ολο!

    ο douglas δεν παίζεται λεμε!

    τώρα διαβάζω το "The long dark tea-time of the soul",
    είναι το δεύτερο βιβλίο με πρωταγωνιστή τον ντετέκτιβ Ντερκ Τζέντλι...

    :a19:

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2006
    Μηνύματα
    127
    Οσες γυναικες μπορουν να διαβασουν στα αγγλικα......προτεινω το Straight Up and Dirty της Stephanie Klein (δεν εχει μεταφραστει ακομη). Πολυ γελιο..λιγο κλαμα.....και πολυ απο 'δικο μας'..ξερετε...γυναικα ανω των 30 (και κατω των 30) μονη, ψαχνει ( και ψαχνει..και ψαχνει..και ψαχνει........)

    Ειναι ιδανικο για παραλια και καθως η ωρα της παραλιας σιμα κοντα ειναι...

  9. #39
    awesome μέλος Το avatar του/της hercul
    Εγγραφή
    22/05/2007
    Μηνύματα
    614
    Ένα πολύ ωραίο βιβλιαράκι που διάβασα μετά από αυτήν την εξεταστική είναι το "Ακου ανθρωπάκο" του Βίλχελμ Ράιχ !! Πάνω από όλα μικρό αλλά με άρεσε κυρίως γιατί σε βάζει να σκεφτείς και λίγο!

    http://www.greekbooks.gr/web/book/de...oductID=155825
    And the road becomes my bride
    I have stripped of all but pride
    So in her I do confide
    And she keeps me satisfied
    Gives me all I need

  10. #40
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Καλά το θυμόμουν ότι υπήρχε αυτό το θρεντ κάπου….
    Ένα ακόμη ενδιαφέρον βιβλίο. Έχει την βέσπα του μέσα να μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας….

    http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=...0&sn=&spid=876

    Το πείραμα Βελτρόνι
    Το δεύτερο βιβλίο που έχει τεράστια επιτυχία στην Ιταλία αυτήν την περίοδο είναι το «Gomorra» του Ρομπέρτο Σαβιάνο. Ενός νεαρού που είχε το θάρρος να καταγγείλει δημόσια την εξουσία της Καμόρας. Ο ήρωας περιπλανιέται στις κακόφημες γειτονιές της Νάπολι με μια Vespa, την «εθνική μοτοσυκλέτα» των Ιταλών.
    Βλέπει και περιγράφει τον ανελέητο εμφύλιο πόλεμο των κλαν της Καμόρας για τον έλεγχο της αγοράς των ναρκωτικών. Περιγράφει, επίσης, πώς ο ιταλικός νότος, με τη μεσολάβηση της Καμόρας, μετατράπηκε σε σκουπιδοτενεκέ για να τα απόβλητα του Βορρά. Η δεκαετία του ΄90 στην Ιταλία «έκλεισε» με τη Vespa του Νάνι Μορέτι, στην ταινία «Αγαπημένο μου Ημερολόγιο».
    Η Η Vespa του Μορέτι περιπλανιέται στους άδειους και ήσυχους δρόμους της Ρώμης. Ήταν η εποχή που οι Ιταλοί ήλπιζαν σε μιαν αναγέννηση της χώρας τους.
    Η δεκαετία αυτή κλείνει με τη Vespa του Σαβιάνο. Οι δρόμοι απ΄ όπου εκείνος περνά είναι γεμάτοι βία, ανεργία, ναρκωτικά και Μαφία. Ο ίδιος ο Σαβιάνο δεν μπορεί πια να περπατήσει ελεύθερα στον δρόμο: κρύβεται για να μην τον σκοτώσουν οι νονοί της Καμόρας. Η Ιταλία, σήμερα, δίνει την εντύπωση του Μεγάλου Ασθενή της Ευρώπης. Κάποιοι ξένοι αναλυτές γράφουν ότι το πρόβλημα της Ιταλίας είναι και πολιτιστικό: στους Ιταλούς αρέσει να είναι υπερβολικοί και δραματικοί. Όπως και να το κάνουμε όμως, το αίσθημα παρακμής, φαντασιακό ή πραγματικό, είναι διάχυτο σήμερα στην Ιταλία.
    Και όπου επικρατεί το αίσθημα της παρακμής, η ψήφος πάει συνήθως προς τα δεξιά και την άκρα Δεξιά. Όταν επικρατεί το αίσθημα της παρακμής, οι κοινωνίες έχουν ανάγκη για ήρωες. Από εκεί και πέρα, η κάθε κοινωνία αναδεικνύει τους ήρωες που της αξίζουν. Τα ιταλικά πολιτικά κόμματα δεν πήραν κανένα μάθημα από το παρελθόν. Η ιταλική κοινωνία το ίδιο...


    Αλήθεια, ο Νόστρας που χάθηκε;;;;;

  11. #41
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


    ρε χάλια είναι 3-4 βιβλία!
    HHGTTG είναι 5...

    Η τριλογία των τεσσάρων βιβλίων που ολοκληρώθηκε με πέντε :rotflmao: :rotflmao:

    http://www.douglasadams.com/creations/hhgg.html

    ΑΑΑΑΑΡΓΚΚΚΚ
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  12. #42

  13. #43

  14. #44
    Nα προτινω με τη σειρα μου. Χαρυ Ποτερ 1, 2, 3..................

  15. #45
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Nα προτινω με τη σειρα μου. Χαρυ Ποτερ 1, 2, 3..................
    Χαριτωμένος είναι, αλλά καλό είναι να κάνεις edit στο μήνυμα σου καθώς η σειρά του Πότερ ανήκει στην νεανική βιβλιοθήκη.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 3 από 42 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 17:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 16:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 21:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF