Σελίδα 30 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 20252627282930313233343540 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 436 έως 450 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #436
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το παρακάτω βιβλίο έπεσε στα χέρια μου τυχαία.
    Ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας λογοτεχνίας .
    Ντράπηκα που δεν το είχα καν ακουστά.
    Είμαι στην τρίτη του ανάγνωση , και κάθε φορά είναι σαν να «ζουμάρεις» και να βλέπεις καθαρά περισσότερες λεπτομέρειες .
    Παρ ολο που αυτό το βιβλίο θα πρέπει να διαβαστεί στην γλώσσα που γράφηκε , η μετάφραση της Εφης Γιαννοπούλου είναι από μόνη της πολύ σημαντική.

    ΠΕΔΡΟ ΠΑΡΑΜΟ

    RULFO JUAN


    https://www.politeianet.gr/books/978...oaAqGlEALw_wcB

    Το συγκεκριμένο το έχω "σταμπάρει" εδώ και μήνες, έλεγα να το πάρω κάποια στιγμή, θα το επισπεύσω τελικά...

  2. #437
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Καταλαβα τι ενοεις.Με καλυψες.
    Δεν ηξερα οτι εχει βγει ταινεια.Για βιντεοπαιχνιδι το ηξερα.Ψαχνω αλλα δε μπορω να το βρω σαν ταινεια.Μηπος θα μπορουσες να μου παραθεσεις καποιο λινκ για να μπορεσω να δω εστω το τρειλερ???
    Mea culpa φίλος, τελικά δεν υπάρχει ταινία... έχει ανακοινωθεί πως θα γυριστεί, τα δικαιώματα έχουν πωληθεί, αλλά η ταινία βρίσκεται στα σκαριά ακόμη. Με μπέρδεψε ένα trailer που είχα δει στο youtube, το έψαξα πάλι κι ανακάλυψα ότι αφορούσε στο video game...

  3. #438
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Το ξαναδιαβάζω μετά από χρόνια και είπα να κάνω μια πρόταση ...

    https://www.kedros.gr/product_info.php?products_id=8118
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  4. #439
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Εννοώ ότι καθώς το πρώτο βιβλίο είχε ανέλπιστη επιτυχία (έγινε βιντεοπαιχνίδι, μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο), ο συγγραφέας έγραψε άλλα 2 βιβλία που ουσιαστικά ανακυκλώνουν και αναμασούν την αρχική ιστορία για να εξαργυρώσει και να εκμεταλλευτεί την επιτυχία αυτή... Υποκειμενικό είναι αυτό, δεν ήξερα καν ότι είχε βγάλει άλλα 2 sequence, από εσένα το είδα, έριξα μια ματιά στα κεφάλαια και τους τίτλους των κεφαλαίων από politeia και μου δημιουργήθηκε αυτή η εντύπωση, κάποιοι το αναφέρουν σε κριτικές ότι δεν φτάνουν το πρώτο βιβλίο, άλλος αναφέρει ότι γράφτηκαν "αμήχανα" και δεν έχουν ουσιαστικό λόγο ύπαρξης... Μπορεί και να μην ισχύει, οι γνώμες είναι υποκειμενικές, εγώ προσωπικά δεν παρακινούμαι να αγοράσω τα άλλα 2... Ελπίζω να σε κάλυψα
    Παρα πολυ συχνο φαινομενο και σε βιβλια και κυριως σε ταινιες..

  5. #440
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το παρακάτω βιβλίο έπεσε στα χέρια μου τυχαία.
    Ένα από τα σημαντικότερα της παγκόσμιας λογοτεχνίας .
    Ντράπηκα που δεν το είχα καν ακουστά.
    Είμαι στην τρίτη του ανάγνωση , και κάθε φορά είναι σαν να «ζουμάρεις» και να βλέπεις καθαρά περισσότερες λεπτομέρειες .
    Παρ ολο που αυτό το βιβλίο θα πρέπει να διαβαστεί στην γλώσσα που γράφηκε , η μετάφραση της Εφης Γιαννοπούλου είναι από μόνη της πολύ σημαντική.
    [B]

    Τελικά προχώρησα σύντομα στην αγορά του βιβλίου και σήμερα ολοκλήρωσα την ανάγνωσή του. Δύσκολο βιβλίο σίγουρα, πολλοί υποστηρίζουν πως χρειάζονται 3 και 4 αναγνώσεις για να το ανακαλύψεις -κάποιος μάλιστα αναφέρει πως την πρώτη φορά που το διάβασε, στις πρώτες 30 σελίδες το μίσησε και συνέχιζε να το διαβάζει από πείσμα, αλλά στην επόμενη ανάγνωση ανακάλυψε ένα αριστούργημα...

    Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είμαι στην πρώτη ανάγνωση, αλλά το εν λόγω βιβλίο με απογοήτευσε, σε σημείο να το θεωρώ ένα από τα πιο βαρετά κι ανιαρά βιβλία που έχω διαβάσει. Δεν ξέρω αν είμαι... άσχετος ή...αιρετικός, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ενστερνίζομαι την άποψη ότι είναι ένα από τα αριστουργήματα της παγκόσμιας λογοτεχνίας και με μια πρώτη ανάγνωση το θεωρώ υπερτιμημένο. Το βιβλίο το είχα σταμπάρει από καιρό, το μόνο που με συγκρατούσε να το αγοράσω ήταν το ότι είναι λατινοαμερικάνικο. Όταν διάβασα στην εισαγωγή του βιβλίου ότι το βιβλίο αυτό επηρέασε όλους τους μετέπειτα λατινοαμερικάνους συγγραφείς, κατάλαβα το γιατί... Αυτή η εμμονή με το θάνατο και την έννοια του θανάτου, το μπλέξιμο φυσικού-μεταφυσικού και παρόντος-παρελθόντος, το αράδιασμα δεκάδων ονομάτων και χαρακτήρων που σε κάποια σημεία πρέπει να γυρνάς πίσω σελίδες και να ψάχνεις που είχε αναφερθεί και για ποιο λόγο... εμένα προσωπικά δε μου ταιριάζουν σαν ανάγνωσμα...

    Κάτι άλλο που με "χάλασε" ήταν το μεγάλο εύρος της εισαγωγής και του προλόγου. 33 σελίδες προλόγου από τη μεταφράστρια, τη μεταφράστρια της αμερικανικής έκδοσης και το Γκ. Μάρκες, το βρήκα υπερβολικό. Το δε επίμετρο ακόμα χειρότερα, σχεδόν 30 σελίδες του Κάρλος Φουέντες, να κάνει παραλληλισμό του βιβλίου με το Μακιαβέλλι, τον Ιώβ της Παλαιάς Διαθήκης, το αρχέτυπο περιεχόμενο του συλλογικού ασυνείδητου, καταφέρνει να κάνει αναφορά και σε Τρότσκι-Στάλιν-Χέγκελ, πετάει κι ένα μαντείο των Δελφών και τέλος συνέντευξη του συγγραφέα... Όλο αυτό μεγέθυνε την αρνητική μου άποψη για το βιβλίο, ένοιωθα λες και γράφτηκαν με σκοπό να "αναγκάσουν" τον αναγνώστη να δεχθεί ότι διαβάζει ένα αριστούργημα κι αν δεν το καταλάβει, να το αποδώσει στη μεγαλοφυία του συγγραφέα. Αν είναι, να πρέπει να έχεις κάνει διατριβή στον Καρλ Γιούνγκ για να κατανοήσεις ένα βιβλίο...

    Πάντως η τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου και ο Σεπτέμβριος αποδείχτηκαν παραγωγικότατοι, σε 3 εβδομάδες διάβασα 4 βιβλία, και για να έρθω στα "ίσια" μου μετά το θανατικό της μεξικανικής υπαίθρου, θα ακολουθήσει αυτό, για το θανατικό του Β΄Π.Π.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03001_03.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	399328

  6. #441
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2018
    Μηνύματα
    0
    Ό,τι υπάρχει του Τζακ Κερουακ.

  7. #442
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Άλλος ένας Ασίμοφ προστέθηκε.Κοντεύουμε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20190110_173748.jpg 
Προβολές:	249 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	402747

  8. #443
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    θα ακολουθήσει αυτό, για το θανατικό του Β΄Π.Π.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	03001_03.jpg 
Προβολές:	305 
Μέγεθος:	65,4 KB 
ID:	399328
    Ναί είχα διαβάσει ένα βιβλίο του παλιά στην Ιταλία
    που έλεγε πόσο γαμάτος ήταν ο Ιταλικός στρατός στο Αν.Μέτωπο.
    Είχα πει τότε ότι ο άνθρωπος είναι τρελός αλλά κάτσε να δω
    πως θα δικαιολογήσει το μετά.
    Έκανα υπομονή μέχρι το τέλος του βιβλίου και στη τελευταία σελίδα
    έφτασαν έξω από τη Μόσχα είδαν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και
    ΔΕ ΕΝΤ !
    ανανήψαντας

  9. #444
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ναί είχα διαβάσει ένα βιβλίο του παλιά στην Ιταλία
    που έλεγε πόσο γαμάτος ήταν ο Ιταλικός στρατός στο Αν.Μέτωπο.
    Είχα πει τότε ότι ο άνθρωπος είναι τρελός αλλά κάτσε να δω
    πως θα δικαιολογήσει το μετά.
    Έκανα υπομονή μέχρι το τέλος του βιβλίου και στη τελευταία σελίδα
    έφτασαν έξω από τη Μόσχα είδαν το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και
    ΔΕ ΕΝΤ !

    Αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, έλαβε μέρος στον Α' Π.Π., ασπάστηκε ένθερμα τα φασιστικά ιδεώδη του Μουσολίνι και έγινε ενεργό μέλος του φασιστικού κόμματος, αποστασιοποιήθηκε σταδιακά, κάλυψε τον Β' Π.Π. ως πολεμικός ανταποκριτής στο ανατολικό μέτωπο και κατέληξε μέλος του Κομμουνιστικού Κόμματος, ολίγον μαοϊκός και λίγο πριν πεθάνει ασπάστηκε τον καθολικισμό... Την έκανε τη γύρα του από παντού πάντως, δε μπορείς να πεις...

  10. #445
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν τα έχω δέι όλα τα βιβλία που έχουν προταθεί και ίσως μου ξέφυγε αν έχει ειπωθεί ήδη...
    The walking Drum...(Στον ήχο των τυμπάνων)...Λουίς Λ'αμούρ
    Απλά έπος...

  11. #446
    Νέο μέλος Το avatar του/της IoNaS220_
    Εγγραφή
    08/02/2019
    Μηνύματα
    2
    Πρόσφατα διάβασα ένα από τα καλύτερα βιβλία και είναι ελληνικό. Η Αδράνεια του Μπουγιούκα (ψυχολογικό) λέγεται και δεν το αφήνεις από τα χέρια σου με τίποτα μέχρι να τελειώσει (είναι πάντως σχετικά μικρό, 108 σελίδες). Από κει και πέρα είναι πολλά: Ο Ξένος του Καμύ είναι καταπληκτικό, Η σκακιστική νουβέλλα του Τσβάιχ (όχι κάτι τρομερό αλλά καλό), Το ζώο που ξεψυχά του Φίλιπ Ροθ, το Ταξίδι στην άκρη της νύχτας του Σελίν, το Εκκρεμές του Φουκώ και ένα σχετικά άγνωστο η Φόνισσα του Παπαδιαμάντη τα σπάει! Θρίλερ ψυχολογικό και εξαιρετικά καλογραμμένο!

  12. #447
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Μετά από κάμποσο ψάξιμο σήμερα παρελήφθη και αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20190208_15_17_09_Pro.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	403540

  13. #448
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Μετά από κάμποσο ψάξιμο σήμερα παρελήφθη και αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	WP_20190208_15_17_09_Pro.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	403540
    Πολυ με ψηνει αυτος ο ισαακ.Τον εχω πετυχει πολες φορες στο eshop που ψαχνω για βιβλιο αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ πρωχο για'μενα.Προς το παρων εγω εχθες παρελαβα το"κρυσφηγετο" του dean koontz.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #449
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Δοκίμασε το last question παπασούζα υπάρχει στο δίκτυο

  15. #450
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Born out of Wenlock:
    William Penny Brookes and the origins of the Modern Olympics.
    Catherine Beale (2011)

    Πάρα πολυ ενδιαφέρον βιβλίο, που σίγουρα πρέπει να μεταφραστεί στα Ελληνικά, αν και δεν νομίζω οτι αυτό έχει γίνει ακόμα. Για άλλη μια φορά λοιπόν, Αγγλικά μόνο, σόρυ...
    Αφορά την γέννηση των Ολυμπιακών, μέσα από το όραμα ενός Εγγλέζου γιατρού σε μια μικρή επαρχιακή πόλη της κεντρικής Αγγλίας, και πώς αυτό τελικά εξελίχθηκε στους Πρωτους Ολυμπιακους με την συνεργασία του Σούτσου και του Ζάππα. Τα γεγονότα ξεκινάν αρκετά χρόνια πριν ακόμα απο την γέννηση του Κουμπερτάν.

    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον έχει κάποια άνεση με την γλώσσα. Καποιες από τις πρώτες φάσεις θυμίζουν Μόντυ Πάηθονς...

    Ένα βιντεάκι της συγγραφέως στο Γιουτούμπι -
    https://www.youtube.com/watch?v=orsDGx1YWys
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 17:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 16:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 21:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF