Σελίδα 9 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #121
    ''επιστροφη στο μελλον'' απο τον ΠΕΤΡΟ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
    και
    ''απο την κριση του κοινοβουλευτισμου στην δημοκρατια'' απο ΓΙΩΡΓΟ Ν.ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  2. #122
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
    ''Τα παιδικα μου χρονια''-Μαξιμ γκορκι ''Η μανα''-Μαξιμ γκορκι ''Χωρις εξουσια''-Ερρικο Μαλατεστα και ''θεος και κρατος''Μιχαηλ Μπακουνιν.
    και μια και αναφερθηκε βιβλιο του ΕΡΡΙΚΟ ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ να προτεινω και αλλο ενα.
    ''ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ". πολυ απλη γραφη,κατανοητο,ανθρωπινο.
    την αλλη φορα που θα αναφερουν οι "δημοσιογραφοι των οκτω στις ειδησεις"τη λεξη αναρχικοι και αντιεξουσιαστες με τοση ευκολια να ξερουμε τι ειναι οι αναρχικοι και τι πιστευουν πραγματικα.
    Route 66 R & B Band "Zefiry" (Rolling Stones με Brian Jones'version)

  3. #123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από route 66
    και μια και αναφερθηκε βιβλιο του ΕΡΡΙΚΟ ΜΑΛΑΤΕΣΤΑ να προτεινω και αλλο ενα.
    ''ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ". πολυ απλη γραφη,κατανοητο,ανθρωπινο.
    την αλλη φορα που θα αναφερουν οι "δημοσιογραφοι των οκτω στις ειδησεις"τη λεξη αναρχικοι και αντιεξουσιαστες με τοση ευκολια να ξερουμε τι ειναι οι αναρχικοι και τι πιστευουν πραγματικα.
    +100000000000000000

  4. #124
    Η Προέλευση των Ελλήνων, του Ανθρωπολόγου Δρ Άρη Ν. Πουλιανού
    Βιβιοθήκη της Ανθρωπολογικής Εταιρείας Ελλάδος

    (Το αγόρασα από το perizitito.gr)

    Εμπεριστατωμένη επιστημονική εθνογεννετική έρευνα που αποδεικνύει την καταγωγή μας και ανοίγει τα τζιμπλιασμένα ματάκια μας.

    (Ινδοευρωπαική φυλή, Out of Afrika model και λοιπά πέη κυανά)

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #125
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Δεν ξέρω αν έχει ξαναμπεί, αλλά αυτό που διαβάζω τώρα και το προτείνω είναι το "Πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ", του Όσκαρ Ουάιλντ (ή Γουάιλντ εαν θέλετε).

    Καυστικότατος, είρωνας όσο δεν πάει , φοβερά κυνικός και πολύ μπροστά από την εποχή του.

    Πραγματεύεται την νεότητα (και την φυγή αυτής), τα πάθη και τις ανθρώπινες σχέσεις μέσα από το πρίσμα του συγγραφέα, σε μια εποχή που ο κοινωνικός διαχωρισμός η τυπικότητα και ο καθωσπρεπισμός ήταν στο ζενίθ μιας κοινωνίας που με τίποτα δεν έβλεπε τα χάλια της....

    Αμφιλεγόμενος συγγραφέας κυρίως στην εποχή του, διότι έγραφε μεγάλες αλήθειες....

    Ιδιαίτερα αν σας αρέσουν οι ατάκες συμπυκνωμένης ειρωνίας-σοφίας του στυλ Dr House (ναι, αυτόν στη σειρά House MD) ή του στυλ Old Man (ναι, αυτόν από το φόρουμ), τότε θα το λατρέψετε....

    Μπορείτε να το βρείτε και δωρεάν στην αγγλική, μιας και δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα από εδώ:
    http://www.gutenberg.org/files/26740...-h/26740-h.htm

    Επίσης στο ίδιο site θα βρείτε πάρα πολλούς συγγραφείς, οι οποίοι δεν υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα.

    http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page

    Αυτά, καλό διάβασμα!!

    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #126
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είχε το βιβλίο της Mary Shelley, "Fankenstein" (ή "Ο σύγχρονος Προμηθέας")!!

    Μόλις το τελειώσω θα συμπληρώσω εδώ δύο λόγια για την υπόθεση, και τι πραγματεύεται....

    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #127
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    "Τίμαιος"

    Σωκρατικός διάλογος (και μεγάααααλος μονόλογος) γραμμένο από -ποιόν άλλο?- τον Πλάτωνα.


    Πραγματεύεται την Δημιουργία του Σύμπαντος και του ανθρώπου.

    Χωρίζεται σε δύο θεματικές ενότητες:

    Στην πρώτη, ο Κριτίας, μας εξιστορεί μια ιστορία "καθόλα" αληθινή, που ο μεγαλύτερος από τους επτά σοφούς, ο Σόλων, διηγήθηκε στον προπάππου του, αυτός στον παππού του και αυτός στον Κριτία όταν ήταν δέκα ετών.
    Η ιστορία αυτή αναφέρεται στην Ατλαντίδα και στην ηρωική στάση των Αθηναίων απέναντι στην απειλή των κατοίκων της.

    Στην δεύτερη θεματική ενότητα, ο Τίμαιος (αστρονόμος από τους Λοκρούς) διηγείται την θεωρεία της δημιουργείας του κόσμου, μια θεωρία που πηγάζει από τους Προσωκρατικούς Φυσικούς Φιλοσόφους, την θεωρία για την δημιουργεία του ανθρώπου και των υπόλοιπων "ζώων".

    Περιέχει πολλές λεπτομέρειες και παραδείγματα, στα οποία στηρίζεται για να ενισχύσει την θεωρία του.

    Θεματολογίες: Κοσμογονία, γέννηση θεών, δημιουργεία ανθρώπων, πυρ-αηρ-υδωρ-γη, το μεταβλητό και το αμετάβλητο, καταστάσεις της ύλης, ασθένειες, αισθήσεις, μετενσάρκωση και διάφορα άλλα.


    Διαβάστε το από εδώ: http://www.scribd.com/doc/32546654/%...99%CE%9F%CE%A3

    Το αρχαίο μόνον: http://el.wikisource.org/wiki/%CE%A4...B9%CE%BF%CF%82

    Καλή ανάγνωση!

    "Qu ils mangent de la brioche"

  8. #128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Η Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είχε το βιβλίο της Mary Shelley, "Fankenstein" (ή "Ο σύγχρονος Προμηθέας")!!

    Μόλις το τελειώσω θα συμπληρώσω εδώ δύο λόγια για την υπόθεση, και τι πραγματεύεται....

    Ξέρουμε

    Να πω εδω οτι όποιος το παρει νομιζοντας οτι θα διαβασει μια ιστορία τρόμου δρακουλαstyle κι ετσι, θα απογοητευτεί.

    Ειναι δε γραμμένο στο υφος του ρομαντισμου, αρχών 19ου αιώνα, με επιστολές και έμμεση αφήγηση.
    Υπάρχει και ωραίο παρασκήνιο για τις συνθήκες υπο τις οποίες γράφτηκε (απο την τρελοπαρεα των Σέλλεϋ και του Lord Byron)

    Δεν είναι ιστορία τρόμου, ειναι φιλοσοφική αφήγηση πάνω στα όρια της ανθρώπινης εξερεύνησης και της ηθικής, στην εποχή που οι πρωτες επιστημονικές ανακαλύψεις έθεσαν τους πρωτους προβληματισμους για αυτα τα ζητήματα.


    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #129
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ξέρουμε

    Να πω εδω οτι όποιος το παρει νομιζοντας οτι θα διαβασει μια ιστορία τρόμου δρακουλαstyle κι ετσι, θα απογοητευτεί.

    Ειναι δε γραμμένο στο υφος του ρομαντισμου, αρχών 19ου αιώνα, με επιστολές και έμμεση αφήγηση.

    Δεν είναι ιστορία τρόμου, ειναι φιλοσοφική αφήγηση πάνω στα όρια της ανθρώπινης εξερεύνησης και της ηθικής, στην εποχή που οι πρωτες επιστημονικές ανακαλύψεις έθεσαν τους πρωτους προβληματισμους για αυτα τα ζητήματα.



    Μου έχει σπάσει τα νεύρα το βιβλίο. Πολύ μπλα-μπλα που μου τη δίνει γενικώς.. αν συμπτύξεις το νόημα, το βιβλίο γίνεται ένα 30σέλιδο, και δε μιλάω για περίληψη. Επίσης, σαν έκδοση δεν τρελάθηκα. Πολλά τυπογραφικά...
    safety doesn't happen by accident

  10. #130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Μου έχει σπάσει τα νεύρα το βιβλίο. Πολύ μπλα-μπλα που μου τη δίνει γενικώς.. αν συμπτύξεις το νόημα, το βιβλίο γίνεται ένα 30σέλιδο, και δε μιλάω για περίληψη. Επίσης, σαν έκδοση δεν τρελάθηκα. Πολλά τυπογραφικά...
    Αυτο ακριβώς εννοούσα. Το ύφος ξενιζει γιατι κατ' αρχην ξεκινάει σε τελείως άλλο πλαίσιο και η γραφή ειναι ιδιαίτερη.

    Γενικά τα βιβλία που δινονται με εφημερίδες ειναι της συμφοράς απο πλευράς ποιότητας, επιμελειας κλπ.
    Εγω το εχω απο τις εκδόσεις "Γαλαξίας" (πολύ παλιο) και ειναι αψογο.

    Ενδιαφέρον ειναι να το διαβασει κανείς στο πρωτότυπο. Ζορικα αγγλικα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #131
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Αυτο ακριβώς εννοούσα. Το ύφος ξενιζει γιατι κατ' αρχην ξεκινάει σε τελείως άλλο πλαίσιο και η γραφή ειναι ιδιαίτερη.

    Γενικά τα βιβλία που δινονται με εφημερίδες ειναι της συμφοράς απο πλευράς ποιότητας, επιμελειας κλπ.
    Εγω το εχω απο τις εκδόσεις "Γαλαξίας" (πολύ παλιο) και ειναι αψογο.

    Ενδιαφέρον ειναι να το διαβασει κανείς στο πρωτότυπο. Ζορικα αγγλικα.

    Το ύφος του το λατρεύω, τα περισσότερα βιβλία που είναι γραμμένα στην αγγλική, τα διαβάζω στο πρωτότυπο, αλλά βαρέθηκα και είπα για μια αλλαγή, όπως με το Ντόριαν Γκρέυ.

    Τα περισσότερα μυθιστορήματα που έχω διαβάσει, τα έχω κατεβάσει από το Gutenberg που αναφέρω παραπάνω.
    "Qu ils mangent de la brioche"

  12. #132
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)

    KAINOYRGIO

    TSEKARE TE TO
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  13. #133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
    "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)

    KAINOYRGIO

    TSEKARE TE TO
    Ενδιαφέρον φαίνεται.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	book.jpg 
Προβολές:	270 
Μέγεθος:	83,5 KB 
ID:	202506
    safety doesn't happen by accident

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Προδημοσίευση: "Οι μηχανόβιοι", Κ.Ζαχαρόπουλος, Η.Μπαρμπίκας (Καστανιώτης)
    19/06/2010


    "Οι μηχανόβιοι" είναι ο τίτλος του βιβλίου του Κώστα Ζαχαρόπουλου και Ηλία Μπαρμπίκα, που κυκλοφορεί τη Δευτέρα 21 Ιουνίου 2010 από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Πρόκειται για μια συλλογή με ιστορίες γραμμένες από ιππότες της ασφάλτου.



    Προδημοσίευση:


    Στο πανηγύρι, με κλεμμένη μηχανή

    Γιωργος Γραμματικακης

    αστροφυσικός-συγγραφέας, Ηράκλειο Κρήτης



    Θα σου πω την πρώτη εμπειρία που είχα με μηχανή. Κάποιο βράδυ μ’ ένα φίλο αποφασίσαμε να πάμε σε πανηγύρι στο Αρκαλοχώρι, και δεν είχαμε μέσον. Ένας θείος μου είχε μια πάρα πολύ καλή μηχανή, ξεχνάω τα χαρακτηριστικά της – μικρούλα ήτανε, για πολιτισμένη οδήγηση. Ήξερα πού τη φύλαγε και ήξερα ότι αν του τη ζήταγα, δε θα μου την έδινε ποτέ. Οπότε πήγαμε και την κλέψαμε, να πάμε στο Αρκαλοχώρι, να γυρίσουμε το πρωί και να μη φανεί τίποτα.



    Δεν είχα ιδέα πώς οδηγείται μια μηχανή, και ήταν περιπέτεια να προσπαθούμε να ισορροπήσουμε και οι δυο επάνω. Τελικά τα καταφέραμε, πήγαμε στο Αρκαλοχώρι, γλεντήσαμε όλο το βράδυ, και ξημερώματα, καθώς φεύγαμε από το χωριό, μας συλλάβανε. Ο θείος μου είχε δει ότι λείπει η μηχανή του και είχε ειδοποιήσει την αστυνομία. Μας πήγαν μέσα, αυτόφωρο, περάσαμε άσχημα μέχρι να έρθει ο θείος. Γελώντας και ταυτόχρονα εξοργισμένος, μου λέει:


    «Ρε συ, γιατί δε μου τη ζήταγες;»

    «Δε θα μου την έδινες...»

    «Αφού δεν ξέρεις να οδηγείς».

    «Να όμως που έμαθα!»



    Πολύ αργότερα, βρέθηκα για δυο χρόνια στο CERΝ, το Ευρωπαϊκό Κέντρο Πυρηνικών Ερευνών, στη Γενεύη. Ήταν μια από τις λίγες περιόδους της ζωής μου που είχα οικονομική άνεση κι αποφάσισα ν’ αγοράσω μια δική μου μηχανή. Μου αρέσανε πάντα οι μηχανές που έχουν μια αισθητική ομορφιά, όπως οι Νόρτον, οι Ντουκάτι... Πήγα λοιπόν κι αγόρασα μια Ντουκάτι, λίγο μεταχειρισμένη, και το πρώτο μου ταξίδι ήταν Γενεύη – Αθήνα, διασχίζοντας όλη την Ιταλία. Στην αρχή ήμουν τρομαγμένος, αλλά σιγά σιγά έπαιρνα θάρρος και μου άρεσε πάρα πολύ. Έκανα πράγματα που ακόμα νοσταλγώ, δηλαδή μεγάλες ταχύτητες, να προσπερνάω αυτοκίνητα, είχα εντελώς ενθουσιαστεί.


    Μετά οι υποχρεώσεις της ζωής με κάνανε να «πουλήσω» την Ντουκάτι, δηλαδή περίπου τη χάρισα σ’ ένα γνωστό μου. Τον είδα τελευταία και την έχει ακόμα. Τριάντα χρονών μηχανή! Την περιποιείται, τη γυαλίζει... Μου αρέσει πάντα να τη βλέπω. Είναι όπως οι μεγάλοι έρωτες. Ξεθωριάζουν με το χρόνο, δεν παύουν όμως ποτέ να προκαλούν συγκίνηση.



    Όταν πρωτοήρθε το αλκοτέστ στην Καρδίτσα

    Θ.Δ.

    Καρδίτσα



    Ήμουνα ένα βράδυ σε κάτι φίλους και τα πίναμε. Επιστρέφοντας με τη μηχανή σπίτι μου, έπεσα σε μπλόκο της τροχαίας. Ήταν η εποχή που είχαν πρωτοέρθει στην Καρδίτσα τα αλκοτέστ. Έρχεται ο τροχαίος με το μετρητή στο χέρι να μου ζητήσει να φυσήξω, και επειδή η πόλη είναι μικρή και λίγο πολύ όλοι γνωριζόμαστε, ήταν παλιός μου συμμαθητής. Τον παρακάλεσα να κάνει τα στραβά μάτια, αλλά μου είπε πως στο μπλόκο υπήρχε αρχιμπάτσος που είχε έρθει από την Αθήνα και πως ήταν αναγκασμένος να με βάλει να φυσήξω. Φύσηξα, ο μετρητής πήγε στο κόκκινο κι έφυγα με τα πόδια και δυο κλήσεις στην τσέπη, τη δεύτερη επειδή δε φορούσα κράνος.



    Την επόμενη μέρα πήγα στο τμήμα να δω τι μπορεί να γίνει. Συνάντησα το συμμαθητή μου και του γκρίνιαξα για τις κλήσεις, να μου τις σβήσει και τέτοια, κι αυτός μου είπε την ιστορία.


    Αυτός και οι συνάδελφοί του γενικά δεν καίγονταν να στή_νονται σε μπλόκα, να σταματάνε τον κόσμο και να κάνουν αλκοτέστ. Έτσι, αντί να ξεροσταλιάζουν στους δρόμους, κάθονταν στα καφενεία κι έπιναν τσίπουρα. Για να περνάει ευχάριστα η ώρα, μετά το δεύτερο τρίτο τσίπουρο έπαιρναν τους μετρητές και φύσαγαν, κάνοντας ένα είδος κόντρας, ποιος θα πιάσει μεγαλύτερο νούμερο. Όμως δεν ήξεραν πως οι μετρητές κρατάνε στη μνήμη τους όλα τα φυσήματα... Έτσι κάποια μέρα ήρθε έλεγχος από την Αθήνα και διαπιστώθηκε ότι οι κλήσεις που είχαν δοθεί ήταν πολύ λιγότερες από τα φυσήματα άνω του κόκκινου που είχαν καταγραφεί στο μετρητή. Έπεσαν γκάζια χοντρά και μέχρι να ξεχαστεί η υπόθεση δεν υπήρχε η παραμικρή επιείκεια. Ούτε για παλιούς συμμαθητές...


    http://www.protagon.gr/Default.aspx?...84%CE%B7%CF%82
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Ενδιαφέρον φαίνεται.
    +1

Σελίδα 9 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 16:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 15:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 20:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 23:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF