Σελίδα 33 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 232829303132333435363738 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #481
    try
    The Testaments
    by Margaret Atwood (Goodreads Author)

  2. #482
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Να ρωτήσω. Από το κινητό μου δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία. Θέλω να ποστάρω εδώ κάθε μήνα το βιβλίο που διαβάζω. Μπαίνω στις λεπτομέρειες και βλέπω το μέγεθος και την ανάλυση. Υποθέτω ότι είναι πολύ μεγάλες η φωτογραφίες και γι'αυτό δε μπορώ. Προσπαθώ να Τις επεξεργαστώ να κατεβάσω την ανάλυση και το μέγεθος αλλά δε ξέρω ποιό είναι το όριο.
    π.χ. η ανάλυση της φωτο είναι 4,128×3096 και το μέγεθος 3,56 mb.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #483
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Κράτα την μεγάλη πλευρά 600px και είσαι οκ. Αν θες υπάρχουν και online μηχανες για αυτή τη χρήση.

  4. #484
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω. Από το κινητό μου δε μπορώ να ανεβάσω φωτογραφία. Θέλω να ποστάρω εδώ κάθε μήνα το βιβλίο που διαβάζω. Μπαίνω στις λεπτομέρειες και βλέπω το μέγεθος και την ανάλυση. Υποθέτω ότι είναι πολύ μεγάλες η φωτογραφίες και γι'αυτό δε μπορώ. Προσπαθώ να Τις επεξεργαστώ να κατεβάσω την ανάλυση και το μέγεθος αλλά δε ξέρω ποιό είναι το όριο.
    π.χ. η ανάλυση της φωτο είναι 4,128×3096 και το μέγεθος 3,56 mb.
    Αν έχεις android κατέβασε αυτό, κατόπιν ανοίγεις την φωτό με το πρόγραμμα και σου εμφανίζει αναλύσεις που θες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	unnamed.png 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	52,9 KB 
ID:	414436

    960χ640 για πιο μεγάλη ή 640x480 για πιο μικρή είσαι οκ.
    Τελευταία τροποποίηση από slzr; 21/01/2020 στις 22:45.

  5. #485
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Σάς ευχαριστώ πολύ. Από δώ και πέρα θα μπορώ να ανεβάζω και εγώ ότι θέλω Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20200121_220535-600x800.jpg 
Προβολές:	162 
Μέγεθος:	45,5 KB 
ID:	414438

    Αυτό το μήνα διαβάζω αυτό. Αρκετά καλό θριλερακι πού έχει στοιχεία από κινκ.Αλλωστε ο συγγραφέας δηλώνει φαν τού κινκ.Ειναι το δεύτερο βιβλίο του πού διαβάζω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #486
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ξεκινάω σήμερα αυτό
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20200208_072742-864x1152.jpg‎   20200208_073417-600x800.jpg‎  
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #487
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ δεν φαίνεται η εικόνα.
    "Το Ίδρυμα" σου άρεσε;.
    Εγώ διάβασα σε δύο μέρες ( τόσο μικρό είναι) έναν άλλο ελληνα συγγραφέα τον Βασίλη Κυριλλιδη στο "Μαγικός αέρας". 3.80€ ( προσφορά).
    Σαν ιδέα , καλή αλλά η γραφή του κουραστική και οι ήρωες του , ψεύτικοι.
    Δεν με ενθουσίασε καθόλου.
    Τώρα είμαι στη μέση από το βιβλίο " Το Σκοτεινό ημερολόγιο" του GRAHAM JOYCE .
    7.80€(προσφορά) Εκδόσεις ΟΞΥ σελ.247.
    Πολύ καλό , αν και ίσως είναι το πρώτο βιβλίο που θα χαρακτήριζα , περισσότερο γυναικείο.( Πολύ καλό για δώρο σε γυναίκα , γι'αυτό και εγώ όταν το τελειώσω θα το δώσω στην ανηψια μου).
    Τον συγγραφέα τον γνωρίζω από το πολύ καλό "Η νεράιδα των δοντιών". Ένα βιβλίο που καταφέρνει να σε γυρίσει στην παιδική σου ηλικία.
    Επίσης αγόρασα " Το άρωμα" του Πάτρικ Ζισκιντ που έχω δει σε ταινία, γιατί έχω διαβάσει πολύ καλές κριτικές για το βιβλίο και το βρήκα με πολύ τύχη.( Η υπάλληλος αφού έψαξε , μου είπε ότι δεν υπάρχει αλλά κατάφερα να το ξετρυπωσω από μια στοίβα με εκατοντάδες βιβλία ,γυρισμένο ανάποδα. Υπήρχε ένα στα καταστήματα της. Μετά απορούσε και η ίδια πως το βρήκα.
    Ε, ήθελε μάλλον να διαβαστεί.
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ αν έχεις κανένα βιβλίο που σου άρεσε ( θρίλερ κατά προτίμηση) γράψε γι'αυτό.

  8. #488
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Έχω την εντύπωση ότι φενετε η εικόνα. Ας πει και κάποιος άλλος χρήστης αν φενετε για να δω τι θα κάνω.
    Έλληνα συγγραφέα δε διαβάζω. Πάντα ξένο και πάντα από 350 σελίδες και πάνω για να μου τρώνε τον μήνα.
    Συνήθως πρώτα διαβάζω ένα βιβλίο και αν τύχει μετά το βλέπω σε ταινία...Το αντίθετο δε το κάνω. Αν θα δω μία ταινία μετά λέω ότι θα ήταν ωραίο να το διάβαζα σε βιβλίο αλλά δε το κάνω.
    Διαβάζω μόνο θρίλερ. Έχω καμία 75άρια διαβάσει και τα 4 βιβλία άπιαστα για μένα
    1)μέτρο 2033
    2)Το σιλο.
    3)Το περασμα
    4)Ubik
    Αυτά μου ήρθαν κατευθείαν στο μυαλό. Είναι και αλλά πολλά αλλά Αυτά ξεχωρίζουν...

    Το ίδρυμα μου άρεσε πάρα πολύ. Στο προτείνω.
    Εσύ έχεις να προτείνεις κάποια???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #489
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Μου βάζεις δύσκολα...
    Έχω γύρω στα 90+ στη συλλογή μου και έχω διαβάσει πάνω από 110-120 βιβλία.
    Κοίτα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάποιο βιβλίο που άρεσε σε μένα μπορεί να είναι βαρετό για κάποιον άλλον.
    Κατά αρχήν όπως έχω πει και άλλη φορά είμαι λάτρης του Πόε. Ο "πατέρας" του διηγήματος τρόμου. Έχω ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από Πόε.
    Αν δεν έχεις διαβάσει κάποια από τα διηγήματα του (που κρύβουν πολλά νοήματα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου) καλό θα ήταν να το κάνεις. Επέλεξε τα πιο γνωστά του.
    Επίσης μου αρέσουν τα παράξενα βιβλία-ιστοριες που ξεφεύγουν λίγο από τα συνηθισμένα. Γι'αυτό τα βιβλία που σου προτείνω ξεκινάνε από το πιο παράξενο και συνεχίζουν. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις γιατί από αυτά που έχω στη συλλογή πολλά έχουν εξαντληθεί και δεν κυκλοφορούν πλέον.
    Πάμε λοιπόν.
    1) "Εργοστάσιο σφηκών" Iain Banks
    2) "Ο συλλέκτης" Τζων Φωουλς
    3)" Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραιυ " Όσκαρ Ουάιλντ
    4)" Το τραγούδι της θεάς Κάλι" Dan Simmons
    5) "Το μωρό της Ροζμαρι"
    Και λίγο πιο λάιτ αλλά πολύ ωραία
    6) "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" Graham Masterton
    7) " Η λάμψη" STEPHEN KING
    8)" Το αυτό" STEPHEN KING
    Όταν τελειώσω αυτά που έχω , σίγουρα θα πάρω κάποια από τα πέντε που προτείνεις.
    Να σε καλά.

  10. #490
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
    Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
    Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
    Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
    1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
    2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179

  11. #491
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
    Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
    Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
    Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
    1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
    2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179
    Το Πέρασμα μου φάνηκε ανούσιο,γνώμη μου.
    Το Κοράκι είναι από τα πιο ατμοσφαιρικά βιβλία του Κινγκ!
    Διαβάστε οπωσδήποτε τη διλογία Ίός' και 'Επιδημία' του Σιγκλερ Σκοτ,θριλεράρα.

  12. #492
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Μου βάζεις δύσκολα...
    Έχω γύρω στα 90+ στη συλλογή μου και έχω διαβάσει πάνω από 110-120 βιβλία.
    Κοίτα κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και κάποιο βιβλίο που άρεσε σε μένα μπορεί να είναι βαρετό για κάποιον άλλον.
    Κατά αρχήν όπως έχω πει και άλλη φορά είμαι λάτρης του Πόε. Ο "πατέρας" του διηγήματος τρόμου. Έχω ότι έχει μεταφραστεί στα ελληνικά από Πόε.
    Αν δεν έχεις διαβάσει κάποια από τα διηγήματα του (που κρύβουν πολλά νοήματα για την ψυχοσύνθεση του ανθρώπου) καλό θα ήταν να το κάνεις. Επέλεξε τα πιο γνωστά του.
    Επίσης μου αρέσουν τα παράξενα βιβλία-ιστοριες που ξεφεύγουν λίγο από τα συνηθισμένα. Γι'αυτό τα βιβλία που σου προτείνω ξεκινάνε από το πιο παράξενο και συνεχίζουν. Δεν ξέρω αν θα τα βρεις γιατί από αυτά που έχω στη συλλογή πολλά έχουν εξαντληθεί και δεν κυκλοφορούν πλέον.
    Πάμε λοιπόν.
    1) "Εργοστάσιο σφηκών" Iain Banks
    2) "Ο συλλέκτης" Τζων Φωουλς
    3)" Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκραιυ " Όσκαρ Ουάιλντ
    4)" Το τραγούδι της θεάς Κάλι" Dan Simmons
    5) "Το μωρό της Ροζμαρι"
    Και λίγο πιο λάιτ αλλά πολύ ωραία
    6) "Αυτοί που ποτέ δεν κοιμούνται" Graham Masterton
    7) " Η λάμψη" STEPHEN KING
    8)" Το αυτό" STEPHEN KING
    Όταν τελειώσω αυτά που έχω , σίγουρα θα πάρω κάποια από τα πέντε που προτείνεις.
    Να σε καλά.
    Το πορτρέτο τού ντοριαν γκρευ το έχω δει σε έργο όποτε δε θα το διάβαζα.
    Το μορο της ροζμαρι το έχω διαβάσει.
    Την λάμψη και το "Αυτό " του κινκ τα έχω διαβάσει και δε τα συγκαταλεγω στα 75 που προείπα γιατί πριν καμία 20αρια Χρόνια ειχα κολλήσει με τον κινκ και διάβαζα μόνο αυτόν μέχρι πού άρχισε να γίνεται κουραστικός και προβλεψιμος και έτσι χάρισα και μοιρασα τα βιβλία.
    Αυτά πού μου πρότεινες σίγουρα θα τα ψάξω και ειμαι σίγουρος ότι κάποιο θα πάρω. Κάθε μήνα είναι βασανιστικό να ψάχνω. Τουλάχιστον τώρα έχω κάποιες προτάσεις...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Βλέπω να αγοράζω το 3) Το πέρασμα , αφού είναι και στην κατηγορία "τούβλου" 1056 σελ , που συμπαθώ.
    Όσον αφορά το μετρό 2033 που προτείνεις δυστυχώς είναι τριλογία με τα μετρό 2034 και 2035 στα αγγλικά οπότε μάλλον θα περιμένω τις μεταφράσεις των δύο για να το αγοράσω.
    Το 2) Το σιλό , πολύ ενδιαφέρων.
    Από αυτά που σου άρεσαν τελικά ίσως να διαβάσεις καλύτερα
    1) Το κοράκι STEPHEN KING σελ.951
    2) Ζωντανός θρύλος RICHARD MATHESON σελ .179
    Το κοράκι το έχω διαβάσει και το έχω στη σιλογη μου.
    Το ζωντανός θρύλος το έχω δει ταινία. (Κάτι τέτοιο ψάχνω σε βιβλία)
    Το πέρασμα θα το ευχαριστηθείς πάρα πολύ αν και είναι και αυτό τριλογία. Διάβασα το δεύτερο βιβλίο πού δεν ήταν τόσο καλό σαν το πρώτο και το τρίτο δε το ακούμπησα καν.
    Το "σιλο " ίσως είναι το καλύτερο βιβλίο μου μετά το μέτρο. Υπάρχουν μέρες πού ακόμα το σκέφτομαι και έχουν περάσει Χρόνια πού το διάβασα.
    Το μέτρο 2033 είναι τέλειο. Όλα τα βιβλία που ψάχνω θέλω να πατάνε σε αυτό. Το 2034 και 2035 έχουν βγει στα ελληνικά με το 2034 να είναι εξίσου καλό με το πρώτο (πράγμα σπάνιο)και το 2035 να απέχει πολύ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #494
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Να ξέρεις πάντως δεν κάνεις σωστά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ διαγράφοντας ένα βιβλίο επειδή έχεις δει το έργο.
    ΚΑ-ΜΙ-Α σχέσει δεν έχει η ταινία με ενα βιβλίο.
    Και εγώ σαν εσένα το ίδιο έκανα κάποτε.
    Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα.
    Τόσα χρόνια δεν αγόρασα το βιβλίο "ΦΡΑΝΚΕΝΣΤΆΙΝ" γιατί έλεγα.
    -Ελα μωρέ , τι να διαβάσω για το τέρας που ξύπνησε με τους κεραυνούς και βλακείες.
    Όμως όταν το διάβασα , έλεγα τι βλάκας ήμουν τόσα χρονια. Καμία σχέσει, το βιβλίο κρύβει αλλά πράγματα μέσα.
    Η κυρία Μαίρη Σέλεϊ , η συγγραφέας σε βάζει σε μια ιστορία που το τελευταίο που θέλει είναι να σε τρομάξει.
    Τα ηθικά διλήμματα ,η συμπεριφορά ανθρώπου δημιουργού απέναντι στο δημιούργημα του, οι σκέψεις του τέρατος για την αιτία της ύπαρξης του. Τέλος για να μην σε κουράζω. Υπάρχουν πολύ βαθύτερα νοήματα στο έργο αυτό , που στο τέλος κάτι σου μένει.
    Μην διαγράφεις ένα βιβλίο από ένα έργο των 2-3 ωρών. Τι να καταλάβεις σε τρεις ώρες;.

  15. #495
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Να ξέρεις πάντως δεν κάνεις σωστά ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ διαγράφοντας ένα βιβλίο επειδή έχεις δει το έργο.
    ΚΑ-ΜΙ-Α σχέσει δεν έχει η ταινία με ενα βιβλίο.
    Και εγώ σαν εσένα το ίδιο έκανα κάποτε.
    Σχετικά πρόσφατο παράδειγμα.
    Τόσα χρόνια δεν αγόρασα το βιβλίο "ΦΡΑΝΚΕΝΣΤΆΙΝ" γιατί έλεγα.
    -Ελα μωρέ , τι να διαβάσω για το τέρας που ξύπνησε με τους κεραυνούς και βλακείες.
    Όμως όταν το διάβασα , έλεγα τι βλάκας ήμουν τόσα χρονια. Καμία σχέσει, το βιβλίο κρύβει αλλά πράγματα μέσα.
    Η κυρία Μαίρη Σέλεϊ , η συγγραφέας σε βάζει σε μια ιστορία που το τελευταίο που θέλει είναι να σε τρομάξει.
    Τα ηθικά διλήμματα ,η συμπεριφορά ανθρώπου δημιουργού απέναντι στο δημιούργημα του, οι σκέψεις του τέρατος για την αιτία της ύπαρξης του. Τέλος για να μην σε κουράζω. Υπάρχουν πολύ βαθύτερα νοήματα στο έργο αυτό , που στο τέλος κάτι σου μένει.
    Μην διαγράφεις ένα βιβλίο από ένα έργο των 2-3 ωρών. Τι να καταλάβεις σε τρεις ώρες;.
    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Για παράδειγμα στον άρχοντα των δαχτυλιδιων μία μάχη στο βιβλίο ειμαι σίγουρος ότι θα κρατούσε καμία 100άρια σελίδες. Δηλαδή χρόνος διαβάσματος μια εβδομάδα. Θα ζούσες μια εβδομάδα ένα σκηνικό πού στη ταινία ήταν 10 λεπτά. Και καμία σχέση η φαντασία μας με αυτά που μπορεί να μεταφέρει στο γυαλί ένας σκηνοθέτης...
    Απλά αν ξέρω το τέλος δε μου κάνει όρεξη.

    Ένα πολύ καλό βιβλίο πού διάβασα μετά πού είδα την ταινία ήταν το "Χρήσιμα αντικείμενα "του κινκ...
    Όσοι το έχουν διαβάσει ξέρουν...
    καθε μερα ...νεα μερα.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 17:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 16:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 21:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF