Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 196

Θέμα: Sym vf 185 news

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314

    Sym vf 185 news

    Ανοιγω αυτην την ενοτητα με σκοπο οσοι εχουν το vf 185 να μπαινουν να γραφουν εντυπωσεις αναζητησεις προβληματα ανησυχιες και οτιδηποτε αλλο.

    Προσωπικα εχω το vf 185 3 μηνες ειμαι ευχαριστημενος αλλα και με καποια (μαλλον μικροπραματα λιγο δυσαρεστημενος) οπως ας πουμε το led flash που καηκε και μεσω εγγυησης μου το αλλαξαν δωρεαν μιας και για να το αντικαταστησεις θες 70 ευρω αφου ειναι κλειστου τυπου και αλλαζει ολη η φλασιερα! Τωρα πως προκληθηκε δεν ξερω. Ρωτησα αν φταιει που το πλενω στο λαμπικο με πιεστικο καθε βδομαδα μου παν οχι. Οποτε μαλλον ηταν ατυχια που παλι καλα βγηκε τωρα και οχι μετα τα 2 χρονια.

    Ενα αλλο που παρατηρω αλλα ειναι μαλλον αμελητεο ειναι τα τακακια μπροστα που σφυρανε αλλα υποθετω οτι φταιει η εταιρεια που σιγουρα δεν θα βαλε καλα εργοστασιακα!

    Τα πλαστικα δεν εχουν τριγμους οπως αλλα μηχανακια που ειχα αλλα απο τοτε που μου αλλαξαν την φλασιερα και εβγαλαν ολο το μπροστα μερος καθε φορα που το πιεζω στο καθαρισμα τριζει! Εκει ισως φταιει η απειρια των μηχανικων κι ας ειναι εξουσιοδοτημενο γιατι το μηχανακι δεν εχει ανοιχτει και ολα τα πειραματα γινονται τωρα και στα επομενα 2 χρονια! Τα φλας το πισω φως και μπροστα ο εξτρα φωτισμος (οχι η λαμπα που φεγγει να βλεπεις στο δρομο η οποια ειναι αλογονου)ειναι ολα led.

    Ενα αλλο ειναι η καταναλωση που η συμ λεει 2.4/100 πραμα πολυ δυσκολο εκτος αν πας με 4.000 στροφες! Η sym λεει 6 λιτρα οτι χωραει και αυτο με προβληματιζει γιατι οταν βαζω shell 100 παιρνει 14.50 με αδειο ντεποζιτο αρα αυτο σημαινει οτι το λιτρο κοστιζει καπου στα 2.30 αρα κατι δεν παει καλα και εχω δοκιμασει πολλα βενζιναδικα και σε ολα 100σταρα!

    Τα λαστιχα που πολλοι λενε να τα αλλαξεις αμεσα μπορω να πω οτι ειναι καλα. Οχι αριστα αλλα καλα. Στην βροχη ομως θελει πολλη προσοχη γιατι παιζει το πισω λιγο ειδικα αν ανοιξεις πανω σε στροφη ακομα και με 20 χλμ. Εγω θα τα κρατησω μεχρι τελος καλοκαιριου.
    Στο σερβις μου βρηκαν οτι "δακρυζει" λαδι εκει που μπαινουν οι ταχυτητες. Μου παν να βαλουν φλατζοκολλα εκει και εβαλαν γιατι δεν ειχε νοημα να αλλαξουν με αλλα λαστιχακια αφου εχουν βγει προβληματικα απο την sym! (Μικροπροβληματα)

    Τα πλαστικα του 185 δεν θεωρω οτι ειναι και τα ποιοτικοτερα τουλαχιστον προς την βαφη καθως απο την πρωτη μερα ειδα πολλες αραχνιες στο μαυρο γυαλιστερο που εχω και με ενοχλησαν αλλα δεν ειπα τιποτα γιατι το πηρα με δοσεις(γραμματια) και λεω ασε μην στραβωσει για αυτο πριν το παρετε να το κοιτατε καλα και να προσεχετε ο εμπορος να μην το χει εξω να το βλεπει ο κοσμος γιατι ολο και καποιες γρατζουνιτσες επιφανειακες θα αποκτησει. Εν τελη δεν με ενοχλει γιατι η τιμη των πλαστικων που ρωτησα γνησια ειναι 140 ευρω χωρις ομως τα χρωματιστα κομματια που ειναι 2 μικρα και δεν με καιει να τα αλλαξω αφου ειναι ματ μπλε!

    Παμε τωρα στα καλα γιατι ειπα ολα τα κακα!

    Το μηχανακι ειναι αρκετα δυνατο μοτερικα και τα δοντια του τα δειχνει μετα τις 6.500 στροφες. Γινεται αποτομο επιθετικο και γενικα εγω το χαιρομαι μιας και ειναι πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη. (Βασικα ειναι καλος δασκαλος για πρωτο μηχανακι με συμπλεκτη σε παει πολυ ομαλα οποτε το συνιστω.) Τελικη στην αττικη οδο 141χλμ ενω η sym λεει 139.Τωρα αν κλεβει δεν το ξερω. Εγω ειμαι και βαρυς 105 κιλα οποτε ισως να πηγαινει και παραπανω. Με δευτερο ατομο πισω δεν ειναι οπως με εναν. Δεν ροπιαζει το ιδιο σε καμια περιπτωση εκτος αν εισαι πιτσιρικας 65 κιλα και εχεις γκομενα 50! Αλλα για 2 αντρες η μια γυναικα 70 κιλα και εναν αντρα 100 δυσκολευεται! Δεν λεω οτι δεν παει ομως αισθανεσαι το ζορισμα του στις μικρες στροφες κυριως. Στην sym μου παν να μην το ζοριζω στην πρωτη και στην δευτερα ταχυτητα καθως ειναι και κοντες και δεν ειναι για πολλα πολλα!

    Κατω απο την σελα δεν εχει χωρο οπως ξερετε βεβαια εχω βαλει ολα τα εγγραφα ακομα και διπλωμα.Κατι εργαλεια εχει η sym της κακιας ωρας θα ελεγα γιατι σιγα μην κατσω εγω αμα μεινω στην μεση του δρομου να μαστορευω! (Θα παρω την οδικη και τελειωσε η υποθεση) Ομως επειδη τα ελαστικα ειναι tubeless που σημαινει χωρις σαμπρελα θα μπορουσατε στην θεση των εργαλειων να βαλετε μια ωραιοτατη ενεση ελαστικων που θα σας σωσει αμα βιαζεστε καπου απομερα! Εγω πατησα βιδα αλλα τελικα δεν εσκασε γιατι ηταν κοντη και δεν χρειαστηκε ουτε ενεση.(τα καινουργια ελαστικα τα καλα για αυτο το μηχανακι εχουν 130 ευρω που κοιταξα οποτε ξεχνατε τα 60 που δινατε για ενα απλο παπι)
    Το πρωι το αφηνω δυο λεπτα πριν ξεκινησω βαση οδηγιων αν και δεν εχει θεμα να ξεκινησεις μπαμ. Οσο κρυο και να χει δεν εχει σβησει ποτε!!! Εχει ενδειξη στο καντραν ακομα και για την ταση της μπαταριας οποτε ξερεις ποτε πρεπει να αλλαχτει.

    Η σελα στην αρχη σανιδα μου φανηκε αλλα στην πορεια την συνηθισα! Νταξει μετα απο μια ωρα συνεχομενα αρχιζεις να πιανεσαι οποτε ισως χρειαστει μια αλλαγη αν και σκεφτομαι οτι θα χαλασει το design! Oπως και βαλιτσακι πισω αμα βαλεις χαλαει ο σχεδιασμος. Κριμα σε τετοιο μηχανακι να χεις βαλιτσακι οποτε κυκλοφορω μονιμα με τσαντα πλατης σαν τους streetαδες!

    Αυτα πανω κατω αν θυμηθω κατι αλλο θα ενημερωσω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καλώς ήρθες στο moto!
    Για φλατζοκολλα ούτε λόγος...Ένα Ο ring μπαίνει γιατί χάνει λάδι,γνωστό θέμα...
    Δεν θέλω να σε αγχωσω,αλλά τα sym έχουν ήδη βγάλει κάποια προβλήματα,τα οποία πρέπει να τα διορθώσεις πριν εμφανιστούν και σε εσένα..
    Το πιο σημαντικό είναι η κεφαλή που κάνει ρήγμα.Η αντιπροσωπεία αλλάζει μια βάση και διορθώνεται (...)
    Επίσης το κούνημα του τιμονιου μετά από κάποια χιλιόμετρα.Ωποσδήποτε έλεγχος στα μπροστινά και αλλαγη ρουλεμάν.
    Μεγάλη προσοχή και στο φόρτωμα γιατί το κομμάτι που στηρίζεται η χειρολαβή και όλο το πίσω μέρος, κόβεται.Καποιοι το ενισχύουν,άλλοι δεν τα φορτώνουν καθόλου....
    Γενικά αντιπαθεί την υγρασία και μπορεί να δεις περίεργες ενδείξεις στις ταχύτητες,check και άλλα προβληματάκια...
    The only easy day was yesterday.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες στο moto!
    Για φλατζοκολλα ούτε λόγος...Ένα Ο ring μπαίνει γιατί χάνει λάδι,γνωστό θέμα...
    Δεν θέλω να σε αγχωσω,αλλά τα sym έχουν ήδη βγάλει κάποια προβλήματα,τα οποία πρέπει να τα διορθώσεις πριν εμφανιστούν και σε εσένα..
    Το πιο σημαντικό είναι η κεφαλή που κάνει ρήγμα.Η αντιπροσωπεία αλλάζει μια βάση και διορθώνεται (...)
    Επίσης το κούνημα του τιμονιου μετά από κάποια χιλιόμετρα.Ωποσδήποτε έλεγχος στα μπροστινά και αλλαγη ρουλεμάν.
    Μεγάλη προσοχή και στο φόρτωμα γιατί το κομμάτι που στηρίζεται η χειρολαβή και όλο το πίσω μέρος, κόβεται.Καποιοι το ενισχύουν,άλλοι δεν τα φορτώνουν καθόλου....
    Γενικά αντιπαθεί την υγρασία και μπορεί να δεις περίεργες ενδείξεις στις ταχύτητες,check και άλλα προβληματάκια...
    Καλησπερα φιλε μου. Να σου πω την αληθεια ακουσα για κολλα στο εξουσιοδοτημενο και οχι o ring τωρα τι να σου πω δεν βγαζει λαδι πλεον.
    Δευτερον αυτο με την κεφαλη δεν το εχω ξανα ακουσει κι αμα βγαλει υποθετω ειναι μεσ στην εγγυηση οποτε γιατι να το αλλαξω μονος μ;
    Αυτο που ειπες με το φορτωμα δυστυχως δεν γινεται γιατι συχνα βαζω ατομα και βαρυα ατομα. Αλλα τι εννοεις κοβεται;; Οτι ραγιζει το πλαστικο εκει που ενωνει την χειρολαβη;; Μηπως αυτα ειναι και λιγο θεμα τυχης ειδικα στις πρωτες παρτιδες;;;
    Πχ εμενα το τιμονι ειναι οκ. Σκεψου στην αρχη ετριζε αλλα μετα τα πρωτα χλμ συνηλθε.
    Το καλο ειναι οτι μενω αθηνα δυτικα και οχι σε κανα νησι με πολυ υγρασια!
    Σε περιπτωση που παω να τα διορθωσω ολα αυτα που ειπες ομως αν στραβωσει κατι μου το καλυπτει η εγγυηση η θα τρεχω;;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Αυτό παθαινει.
    Θέλει προσοχή στο φόρτωμα.
    Αν δεν βάλεις βαλιτσακι η κουτί δεν έχεις προβλημα.
    Όσο για τα υπόλοιπα είναι στην δική σου κρίση τι θα διεκδικήσεις.
    Μπες και στο facebook που υπάρχει συγκεκριμένη ομάδα για το μηχανάκι, να ενημερωθείς λεπτομερώς και από άλλους ιδιοκτήτες.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων FB_IMG_1582455397075.jpg‎   FB_IMG_1582455390810.jpg‎  
    The only easy day was yesterday.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Δεν εχω facebook για αυτο ανοιξα το θεμα εδω μηπως και αρχισουν να μαζευονται περισσοτεροι κι απο δω. Οσο για το κουτι η το βαλιτσακι ειμαι σε σκεψεις να κανω μια εξτρα δουλεια για λιγο καιρο και να χρειαστει να βαλω κουτι! Αν βαλω λοιπον πως μου προτεινεις να το ενισχυσω;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω facebook για αυτο ανοιξα το θεμα εδω μηπως και αρχισουν να μαζευονται περισσοτεροι κι απο δω. Οσο για το κουτι η το βαλιτσακι ειμαι σε σκεψεις να κανω μια εξτρα δουλεια για λιγο καιρο και να χρειαστει να βαλω κουτι! Αν βαλω λοιπον πως μου προτεινεις να το ενισχυσω;
    Εγώ προσωπικά σε καινουριο μηχανάκι δεν θα ήθελα να βάλω τσιμπίδα....
    Παρόλαυτα,πέρα από μια πιο σοβαρή κολληση στο ήδη υπάρχον σημειο,δεν θα έκανα κάτι άλλο.
    Διάβασα ότι κάποιοι το ενίσχυσαν κιόλας,αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο ποιος το ανέλαβε.
    Με λίγα λόγια το αν το φορτώσεις , διακινδυνεύεις.
    The only easy day was yesterday.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Εγώ προσωπικά σε καινουριο μηχανάκι δεν θα ήθελα να βάλω τσιμπίδα....
    Παρόλαυτα,πέρα από μια πιο σοβαρή κολληση στο ήδη υπάρχον σημειο,δεν θα έκανα κάτι άλλο.
    Διάβασα ότι κάποιοι το ενίσχυσαν κιόλας,αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο ποιος το ανέλαβε.
    Με λίγα λόγια το αν το φορτώσεις , διακινδυνεύεις.
    Χμμ οκκ θα το κοιταξω αν τελικα το κανω. Σε ευχαριστω

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Ήθελα να σε ρωτήσω για την ελαστικότητα του μοτέρ. Αν έχεις λάθος ταχύτητα μέσα , με λίγες στροφές ο << λόξιγκας>> είναι υπερβολικός, σκορτσαρισμα. Γενικά η λειτουργία του ιντζεξιον EFI είναι καλή;.
    Ενδιαφέρομαι για το ΝΗ-Τ 200 (όταν με το καλό έρθει Ελλάδα) και θα έχει τον ίδιο κινητήρα, γι'αυτό ρωτάω.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Γεια σου φιλε..Ναι ειναι αισθητος! Εμενα δεν με ενοχλει γιατι με βοηθαει να καταλαβαινω οτι κανω κατι λαθος και επειδη ειναι πρωτο μου μηχανακι με συμπλεκτη ειναι σημαντικο να βλεπω τα λαθη μου. Εγω συνηθως την παταω στην δευτερα και τριτη σχεση ταχυτητας.. Το efi δουλευει αψογα!
    Τελευταία τροποποίηση από Spar1991; 23/02/2020 στις 21:09. Αιτία: Συμπληρωση

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Μια μικρή συμβουλή, αν θες την ακούς άμα όχι πέτα τη..

    ΜΗΝ ΤΟ ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ, ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΠΙΕΣΤΙΚΟ.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα
    Αν συνεχίσεις με το πιεστικό θα το φυσάς και δεν θα κρυώνει
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Spar1991 Προβολή μηνύματος
    καποια σημεια φιλε ειναι πολυ δυσκολα να πλυθουν και εκει που ειναι η δουλεια μου εχει εναν δρομο με λασπες και γινεται σκατα! Οποτε αναγκαστικα πρεπει μια φορα την βδομαδα.. Ξερω οτι το πιεστικο δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα δεν νομιζω οτι εχω αλλη επιλογη. Το φυσαω βεβαια καλα μετα
    Να αποφευγεις με το πιεστικό το καντράν και αν μπορεις τα πλαστικά του. Αλλιώς σε λίγο θα αρχίσουν να τρίζουν. Πλαστικά μόνο με σφουγγάρι, μαλακό πανί και πολύ αγάπη.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2020
    Μηνύματα
    314
    Φιλε σε ευχαριστω για την συμβουλη θα το χω υποψιν!!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ.
    Ήθελα να σε ρωτήσω για την ελαστικότητα του μοτέρ. Αν έχεις λάθος ταχύτητα μέσα , με λίγες στροφές ο << λόξιγκας>> είναι υπερβολικός, σκορτσαρισμα. Γενικά η λειτουργία του ιντζεξιον EFI είναι καλή;.
    Ενδιαφέρομαι για το ΝΗ-Τ 200 (όταν με το καλό έρθει Ελλάδα) και θα έχει τον ίδιο κινητήρα, γι'αυτό ρωτάω.
    Τα νεωτερα λενε οτι μεχρι τις 10-15 μαρτιου ερχεται η πρωτη φουρνια !

Σελίδα 1 από 14 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda GTR 150 vs SYM VF 185
    από Nospecialname στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2021, 11:07
  2. SYM VF3i 185
    από DRAKONET στο forum SYM
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2020, 20:47
  3. Την << Sym >>βουλη Σασ
    από GAS-GAS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2006, 21:21
  4. Breaking News
    από sniper στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2005, 14:25
  5. good & bad news..............
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF