Σελίδα 31 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #451
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πολυ με ψηνει αυτος ο ισαακ.Τον εχω πετυχει πολες φορες στο eshop που ψαχνω για βιβλιο αλλα φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ πρωχο για'μενα.Προς το παρων εγω εχθες παρελαβα το"κρυσφηγετο" του dean koontz.
    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ μη σε φοβίζει καθόλου,δεν υπάρχουν μέσα ακατανόητες ορολογίες ούτε προχωρημένη επιστήμη.Οι καταστάσεις που περιγράφει (πολιτικές εξελίξεις-τακτικές πολέμου κλπ) θα μπορούσαν κάλλιστα να συμβαίνουν και σήμερα,απλώς ο Ισαάκ τις προχώρησε..λίγο παραπέρα!

    Ξεκίνα με το 'Θεμέλιο Foundation' (παλιά είχε κυκλοφορήσει και ως Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) να δεις τι υπέροχη ιστορία περιγράφει ο Ασίμοφ και πόσο περίπλοκα υφαίνουν την επανάσταση οι κατά τόπους αρχηγοί.

  2. #452
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    @ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ μη σε φοβίζει καθόλου,δεν υπάρχουν μέσα ακατανόητες ορολογίες ούτε προχωρημένη επιστήμη.Οι καταστάσεις που περιγράφει (πολιτικές εξελίξεις-τακτικές πολέμου κλπ) θα μπορούσαν κάλλιστα να συμβαίνουν και σήμερα,απλώς ο Ισαάκ τις προχώρησε..λίγο παραπέρα!

    Ξεκίνα με το 'Θεμέλιο Foundation' (παλιά είχε κυκλοφορήσει και ως Γαλαξιακή Αυτοκρατορία) να δεις τι υπέροχη ιστορία περιγράφει ο Ασίμοφ και πόσο περίπλοκα υφαίνουν την επανάσταση οι κατά τόπους αρχηγοί.
    Προς το παρων εχω τελειωσει αυτο που διαβαζα και τωρα διαβαζω τη καινη διαθηκη.Κατι που κανω καθε σαρακοστη.Μολις τελειωσει το πασχα σιγουρα θα χτυπησω ενα βιβλιο του και θα γραψω εδω μετα εντυπωσεις.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #453
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από petros1479 Προβολή μηνύματος
    Το ξαναδιαβάζω μετά από χρόνια και είπα να κάνω μια πρόταση ...

    https://www.kedros.gr/product_info.php?products_id=8118
    γαμει το συγκεκριμένο.

  4. #454
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    615
    Αν η καρδιά μπορούσε να σκεφτεί,
    Θα σταματούσε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	AE21319E225CD98C2AB6F5D3577D0323.jpg 
Προβολές:	348 
Μέγεθος:	11,4 KB 
ID:	406134

  5. #455
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Χαιρετίζω τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
    Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή βιβλίων τρομου, θρίλερ γιατί είναι τι είδος που μου αρέσει περισσότερο.
    Θα ήθελα να προτείνω τον αγαπημένο μου συγγραφέα-ποιητη που (ειδικά το βιβλίο του με τα διηγήματα) δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές το έχω διαβάσει.
    Είναι ο "πατέρας" για μένα των θρίλερ και των ιστοριών τρόμου. EDGAR ALLAN POE.
    Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε τα μικρά διηγήματα του καθώς και το γνωστό σε όλο τον κοσμο, ποίημα του "Το κοράκι".
    Δυστυχώς όλα τα βιβλία του που έχω είναι πολύ παλιές εκδόσεις και δεν υπάρχουν πλέον, για να τα προτείνω. Εκτός από το " Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ από το Ναντακετ " από τις εκδόσεις ALDINA που προσωπικά μου άρεσε.
    Αν και θα πρότεινα για αυτόν που θελει να διαβάσει έργα του να ξεκινήσει με τα διηγήματα.

  6. #456
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Το κοράκι το έχω διαβάσει. Είναι ένα πραγματικά καλό γοτθικό μυθιστόρημα. Πρέπει να έχουν περάσει γύρω στα 2 Χρόνια και ακόμα το σκέφτομαι και ανατριχιάζω. ..
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #457
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Και εγώ το έχω διαβάσει. Αρκετά καλο.
    Απλά εσύ αναφέρεσαι στο μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ "Το κοράκι" ενώ εγώ μιλούσα για το ποίημα του Πόε "Το κοράκι". Λογικό να τα μπερδέψεις.

  8. #458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Χαιρετίζω τους βιβλιόφιλους του φόρουμ.
    Έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή βιβλίων τρομου, θρίλερ γιατί είναι τι είδος που μου αρέσει περισσότερο.
    Θα ήθελα να προτείνω τον αγαπημένο μου συγγραφέα-ποιητη που (ειδικά το βιβλίο του με τα διηγήματα) δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές το έχω διαβάσει.
    Είναι ο "πατέρας" για μένα των θρίλερ και των ιστοριών τρόμου. EDGAR ALLAN POE.
    Αξίζει να αφιερώσετε λίγο χρόνο για να διαβάσετε τα μικρά διηγήματα του καθώς και το γνωστό σε όλο τον κοσμο, ποίημα του "Το κοράκι".
    Δυστυχώς όλα τα βιβλία του που έχω είναι πολύ παλιές εκδόσεις και δεν υπάρχουν πλέον, για να τα προτείνω. Εκτός από το " Η αφήγηση του Άρθουρ Γκόρντον Πιμ από το Ναντακετ " από τις εκδόσεις ALDINA που προσωπικά μου άρεσε.
    Αν και θα πρότεινα για αυτόν που θελει να διαβάσει έργα του να ξεκινήσει με τα διηγήματα.
    Εγώ το έχω από τις εκδόσεις "Γράμματα", αλλά δε θυμάμαι καθόλου αν είναι καλή η μετάφραση. Πάνε δεκαετίες που το διάβασα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	afigisi_arthour_grammata1986.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	25,2 KB 
ID:	406145

    Να πούμε ότι η "Σφίγγα των Πάγων" του Ιούλιου Βερν είναι κάτι σα συνέχεια της "αφήγησης" αφού ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  9. #459
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Και εγώ το έχω διαβάσει. Αρκετά καλο.
    Απλά εσύ αναφέρεσαι στο μυθιστόρημα του Στίβεν Κινγκ "Το κοράκι" ενώ εγώ μιλούσα για το ποίημα του Πόε "Το κοράκι". Λογικό να τα μπερδέψεις.
    Ο βασιλιάς Στέφανος ήταν από τους αγαπημένους μου. Μέχρι που άρχισε και γινόταν κουραστικός και προβλεψιμος. Και βέβαια έχω διαβάσει το κοράκι αλλά δεν αναφέρομαι σε αυτό.
    Λέω γιαυτό που φυσικά δεν είναι του αλαν ποε. Αλλά αυτό το είδα κάτοπιν εορτής. ..


    http://www.bell.gr/bookdetails/10/25...AC%CE%BA%CE%B9
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 19/04/2019 στις 07:05.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #460
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Εγώ το έχω από τις εκδόσεις "Γράμματα", αλλά δε θυμάμαι καθόλου αν είναι καλή η μετάφραση. Πάνε δεκαετίες που το διάβασα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	afigisi_arthour_grammata1986.jpg 
Προβολές:	295 
Μέγεθος:	25,2 KB 
ID:	406145

    Να πούμε ότι η "Σφίγγα των Πάγων" του Ιούλιου Βερν είναι κάτι σα συνέχεια της "αφήγησης" αφού ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε.
    Ότι ο Βερν ήταν θαυμαστής του Πόε το ήξερα, ότι η "Σφίγγα των Πάγων" είναι κατι σαν την συνέχεια της αφήγησης του βιβλίου του Πόε όχι.
    Να σε καλα, θα το έχω υποψήφιο για ανάγνωση.
    Όσον αφορά την έκδοση της ALDINA, μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραία και πλούσια σε έξτρα απο ανθρώπους που προσπαθούν να καταλάβουν το βαθύτερο νόημα του έργου.(Σχεδόν πάντα ο Πόε κρύβει βαθύτερα νοήματα στα έργα του)
    Είναι μετάφραση του Πολύκαρπου Πολυκάρπου και δίνει την αίσθηση του παλιού γιατί ενώ είναι έκδοση του 2016 έχει γραφτεί με οξυες και περισπωμενες.Αν και λίγο αλμυρή 14€.

  11. #461
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    γαμει το συγκεκριμένο.
    'Εχω διαβάσει του ιδίου το "Αν οι νεκροί δεν ανασταίνονται", απλά απίθανο, ο χαρακτήρας του Γκούντερ σε μαγεύει.
    Την τριλογία μου την έκανε δώρο φίλος, δεν την έχω ξεκινήσει ακόμη, αλλά μου είπε ότι θεωρείτε το καλύτερό του Κερ.
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  12. #462
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να διαβάσουν βιβλία σε tablet, laptop κτλ. Υπάρχει πλεόν ηλεκτρονικός δανεισμός βιβλίων απο την εθνική βιβλιοθήκη.
    Δανείστηκα χθές το πρώτο μου βιβλίο Ιαν Ρανκιν "Δικαίωση του αίματος"https://www.metaixmio.gr/el/products...-618-03-0402-2.

    Περισσότερες πληροφορίες :
    https://ereading.nlg.gr/el/?server=1
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  13. #463
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από danaos75 Προβολή μηνύματος
    Για όσους ενδιαφέρονται και μπορούν να διαβάσουν βιβλία σε tablet, laptop κτλ. Υπάρχει πλεόν ηλεκτρονικός δανεισμός βιβλίων απο την εθνική βιβλιοθήκη.
    Δανείστηκα χθές το πρώτο μου βιβλίο Ιαν Ρανκιν "Δικαίωση του αίματος"https://www.metaixmio.gr/el/products...-618-03-0402-2.

    Περισσότερες πληροφορίες :
    https://ereading.nlg.gr/el/?server=1
    Ευχαριστούμε για την πληροφορία. Πολύ χρήσιμο.

  14. #464

  15. #465
    Αναζήτηση Βιβλίου,

    ψάχνω να βρω το παρακάτω βιβλίο, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά μιας και είναι εξαντλημένο από εκδότη. Σε καποια eshop που εμφανίζεται ως διαθέσιμο, είναι από λάθος.
    Μιας και το χρειάζομαι για εργασία, μήπως κάποιος αγαπητός συμφορουμίτης μπορεί το έχει, και μπορεί να το δανείσει για μια μέρα προκειμένου να το φωτοτυπήσω;;

    ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΔΗΜΙΟΙ : ΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ
    ΟΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ
    GOLDHAGEN DANIEL-JONAH

    εκδόσεις Τερζόπουλος

    https://www.ianos.gr/prothimoi-dimio...r-0049968.html

    Merci
    Τελευταία τροποποίηση από byron; 23/05/2019 στις 15:19.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 17:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 16:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 21:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF