Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 126

Θέμα: Παρκάρεις στο πεζοδρόμιο, σε πυλωτή ή ανοιχτό γκαράζ; Κλάψ’ το από τώρα...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2010
    Μηνύματα
    8

    Παρκάρεις στο πεζοδρόμιο, σε πυλωτή ή ανοιχτό γκαράζ; Κλάψ’ το από τώρα...

    (Το χρονικό μιας προαναγγελθείσας κλοπής)

    Πάρκαρα το Kawasaki Z750, εδώ και 2 χρόνια, στη θέση μου στο parking της πολυκατοικίας που νοικιάζω στο Χαλάνδρι. Βρίσκεται όμως δίπλα σε δρομάκι για πεζούς και ειδικά όταν δεν είχα παρκαρισμένο το αυτοκίνητο μπροστά του, έκανε μπαμ. Να σημειώσω ότι είναι ένα ΠΟΛΥ ΗΣΥΧΟ δρομάκι, μόνο για πεζούς και deliver-άδες που περνάνε από εκεί για να μπουν στην αυλή της διπλανής πολυκατοικίας. Αυτοκίνητα δεν περνάνε, εκτός από αυτά που πάνε στο parking.

    Φοβόμουν πάντα την περίπτωση να το σηκώσουν ολόκληρο και να εξαφανιστούν, αλλά αυτό που αντίκρισα είναι ακόμα «καλύτερο». Το βρήκα όπως ακριβώς το βλέπετε στη σκοτεινή φωτογραφία.

    Με μια πέτρα το σήκωσαν πλάγια και έβγαλαν: καλάμια, ρόδα (με δαγκάνες και όλα τα παρελκόμενα), μάσκα, όργανα, ντεπόζιτο, ψυγείο, σελάκι οδηγού, τη βάση των ταχυτήτων και όλα τα fairing εκτός της ουράς. Η δουλειά έγινε κάπου μεταξύ 14:00 και 21:00 το βράδυ της Τετάρτης. Έχω βάσιμες υποψίες ότι έγινε μέρα μεσημέρι και όχι το απόγευμα που επιστρέφουν στις διπλανές θέσεις οι γείτονές μου, αλλά δεν έχω βρει κανέναν να τους έχει δει να μου το επιβεβαιώσει. Το σημείο δεν είναι απόμερο! Απέναντι υπάρχει πολυκατοικία 15 διαμερισμάτων με καθαρή θέα στη θέση μου.

    Ο μηχανικός μου, μου είπε ότι θα έκανε αυτή τη δουλειά με βοηθό σε 30 λεπτά σε γρήγορη ταχύτητα. Θέλει οπωσδήποτε 2 πεπειραμένα άτομα, και προφανώς έναν ακόμα για τσίλιες, και πολύ χρόνο. Δεν άφησαν κάτω ούτε σταγόνα νερό ή λάδι, ούτε μια βίδα ή ροδέλα.

    Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτός που τα έκλεψε τα θέλει για το δικό του μηχανάκι και όχι για να τα πουλήσει αλλού, γιατί έχει αφήσει διάφορα πράγματα πάνω που θα μπορούσε να πάρει (όπως τη βάση του πίσω φρένου ενώ έχει πάρει την βάση των ταχυτήτων). Επίσης είμαι σίγουρος ότι έχει δουλέψει (ή δουλεύει ακόμα) σε συνεργείο.

    Εν κατακλείδι:

    Α) Όσοι έχετε μηχανές σε αντίστοιχη φάση, ειδικά εμπορικά μοντέλα, θα σας πρότεινα τη λύση του κλειστού γκαράζ με ενοίκιο, ή ασφάλεια κλοπής, ή οτιδήποτε σκεφτείτε... πάντως φυλαχτείτε όσο πιο πολύ μπορείτε γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

    Β) Αν έχεις συνεργείο για μηχανάκια και σου σκάσει το κWλ#παιδάκι βοηθός σου να φτιάξει το Z750 του μετά τη δουλειά, με ανταλλακτικά που δεν ξέρεις που τα βρήκε και τα ανταλλακτικά αυτά είναι αυτά που γράφω πιο πάνω... τότε να ξέρεις ότι τα δανείστηκε από μένα. Το νου σου! Μπορεί να είσαι ο επόμενος που θα δανειστεί πράγματα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1011.jpg 
Προβολές:	5499 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	189584

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2010
    Μηνύματα
    8
    Μία ακόμα φωτογραφία. Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1035.jpg 
Προβολές:	5539 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	189585

  3. #3


    ασφαλεια κλοπης εχεις???
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #4
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    :hypnotize

    Τι να πεις; Μεγάλη αβαρία σε βρήκε φίλε. Αν γνωρίζεις πάντως τπτ ασφαλίτες στην περιοχή σου για κάνε μια βόλτα από το κοντινό ΑΤ που συχνάζουν. Αυτοί τα ξέρουν συνήθως τα στέκια τους.
    Σήμερα είσαι συ αύριο θα μπορούσε να ναι οποιοσδήποτε άλλος.




    ps η ασφάλεια κλοπής δεν βοηθάει σ αυτές τις περιπτώσεις. Καλύπτουν ολική και όχι μερική
    Οπότε μόνο το γκαράζ είναι λύση.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    οντως απο μαγαζι εγινε η δουλεια...

    αλλα και παλι δε μπορω να καταλαβω γιατι δε το πηραν ολο?







    κριμα φιλε, ελπιζω να βρεις σε καλες τιμες πραγματα απο το ιντερνετ, και αν εχεις κουραγιο να το μαζεψεις...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/02/2010
    Μηνύματα
    8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas


    ασφαλεια κλοπης εχεις???
    Όχι δεν έχω γιατί δεν ήξερα ότι κάνουν για μηχανές. Για την ακρίβεια, έχω ρωτήσει επανειλημμένα διάφορους ασφαλιστές και όλοι μου είχαν πει ότι δεν κάνει καμία εταιρία σε μοτοσικλέτες. Ο μηχανικός μου, μου είπε (δυστυχώς χτες) ότι ασφάλεια κλοπής κάνει η Ιντεραμέρικαν αλλά τσιμπάει λίγο. Γράφω την εταιρία εδώ, με την ελπίδα ότι θα βοηθήσω κάποιους και όχι για να τους κάνω διαφήμιση. Παρακαλώ γράψτε κι άλλες εταιρίες αν γνωρίζετε να κάνουν για κλοπή, ή διαψεύστε με για αυτή που έγραψα.

  7. #7
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Κανονικά και Interamerican και AIG και άλλες που δε θυμάμαι τώρα αλλά μόνο για ολική. Καλό κουράγιο και υπομονή φίλε και θα γίνει σαν και πρώτα.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  8. #8
    καλυπτουν μονο ολικη ναι
    , η ιντεραμερικαν θελει 600 ανα ετος, αλλα ησυχαζεις λιγο,
    να αλλαξεις ασφαλιστη φιλε!!!

    αν ειχες ασφαλεια κλοπης κατι θα μπορουσες να κανεις, τωρα τιποτα
    περαστικα!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #9
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    γαμωτοσπιτιτουςμεσαμετακαριολατουςπουστιδεςπουνατο βρουνμπροστατουςοιμικροψωλεςαδελφεςρεπουστηΕΝΑΝναπ ιασουμενατουσπασουμεολατακοκκαλαναπαιξεισεολεςτιςε ιδησειςμεταμουνιαπουτουςπεταξανμεσακλεβουντουςανθρ ωπουςπουταβγαζουνδυσκολαγιατιειναιτοσομικροψωλοιφλ ωροιπουχεζοντεναδουλεψουνκαιναταεχουναπομονητουςτα αρχιδιαταμουνιατηςλασπης.....

    :a29: :a37:














    τι να σου πω ρε φιλε τι να σου πω.....δε ξερω τι να σου πω...μακαρινατουςπιασουνκαινατουςγαμησουντααγαμητατ παλιοκαριολια
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  10. #10
    πωωωω κρίμα ρε φίλε....

    Στους γιατρούς να τα φάνε τα κωλόπαιδα που το έκαναν.... Έλεος που καταντήσαμε....


    Κουράγιο φίλε...

  11. #11
    Ε, ρε τα κ@λοπαιδα...

    Υπομονη φιλε και θα το'χεις παλι γ@μω τα μ@λ@κισμενα...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  12. #12

  13. #13
    ελεος ρε πουστη μου...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    ελεος ρε πουστη μου...

    +1

  15. #15
    Στο πάτο σας να μπουν βρωμιάρηδες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. επισκευη μοτο σε πυλωτη ?
    από orcinious στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2012, 00:46
  2. Παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο(?)
    από Komisths στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2012, 13:16
  3. Συντονισμοί στο τιμόνι σε CBF-600S
    από tzimakos13 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 13:49
  4. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2006, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF