Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Επιστροφη χρηματων απο παραγγελια μεσω Ιντερνετ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2009
    Μηνύματα
    11

    Επιστροφη χρηματων απο παραγγελια μεσω Ιντερνετ

    Εκανα μια αγορα κρανους απο την U.K , απο αυτους τους απατεωνες www.2wheeljunkie.co.uk
    www.minihaha.co.uk.

    Πηραν λοιπον απο την visa τα χρηματα και μαλιστα 2 φορες, γιατι την 1η το συστημα τους την εβγαλε ακυρη και ο βλακας την ξανακανα , μετα ουτε απαντουσαν στα email, ουτε εστειλαν το κρανος.

    Σε 13 μερες παιρνω τηλ. μου λεει δεν στελνουμε Ελλαδα, μονο U.K.,αλλα θελουμε αλλες 10 λιρες.
    ( ενω στην παραγγελια εχει επιλογη για ολη την Ευρωπη).

    Εκανα μια καταγγελια στο safebuy, που δηθεν η εταιρια,ειναι μελος, μου ειπαν οτι θα μου επιστεψουν τα χρηματα, now, αλλα τιποτα, τωρα δεν απαντανε ουτε αυτοι ( οι safebuy)

    Ξερει κανεις καμια Αγγλικη προστασια καταναλωτων σοβαρη να τους στειλω email;

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Πήγαινε στην τράπεζά σου,πες τους να αου δώσουν το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής,συμπλήρωσέ το και πες τους το τί έγινε ώστε να μη σε χρεώσουν.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2009
    Μηνύματα
    11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Πήγαινε στην τράπεζά σου,πες τους να αου δώσουν το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής,συμπλήρωσέ το και πες τους το τί έγινε ώστε να μη σε χρεώσουν.

    Η χρεωση εγινε απο 3/2/10 και στη τραπεζα Αττικης, εκανα την αιτηση αμφισβητησης αλλα δεν μου ταπανε αισιοδοξα και ισως να με χρεωσουν εξοδα και κατι τετοια.

    Μουχε τυχει ξανα στο ebay αλλα εκει με το paypal σε 2 μηνες μου τα επιστρεψανε.
    Γι΄αυτο ελπιζω μηπως τρομαξουνε απο καμια προστασια καταναλωτη.
    Αλοιως θα ψαχνω τα Αγγλικα φορουμ μοτο για δυσφημιση!!!

  4. #4
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    αν ήδη έχουν εισπράξει το ποσό ... χαιρετίσματα αδερφέ... αν δεν το έχουν κάνει μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος AUFGEBRACHT.

    Δυστυχώς πλέον μόνο με paypal είσαι σίγουρος .. και ας καθυστερεί και λίγο στην επιστροφή.

    Μπορείς επίσης να βρείς το abuse email που σχετίζεται με τον πάροχο τους όπως και να απευθυνθείς στην εδώ ηλεκτρονική δίωξη που θα μπορει να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες που και πως μπορεις να κινηθείς. Ειδικότερα αν το ποσό είναι μεγάλο > 400 ?.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Πήγαινε στην τράπεζά σου,πες τους να αου δώσουν το έντυπο αμφισβήτησης συναλλαγής,συμπλήρωσέ το και πες τους το τί έγινε ώστε να μη σε χρεώσουν.
    Αν παρολα αυτα αρνηθουν τοτε γραμμη στον Τραπεζικο Διαμεσολαβητη.
    Συνηθως και μονο στο ακουσμα του ΤΔ οι τραπεζες, αν το αιτημα σου ειναι σωστο και δικαιο, υπαναχωρουν.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Για ρίξε μια ματιά στα παρακάτω μπας και σου κάνει κάτι:
    http://www.oft.gov.uk/
    http://www.consumerdirect.gov.uk
    http://www.whatconsumer.co.uk

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2009
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστω,
    αρχιζω να γραφω και πρεπει να θυμηθω και τα λιγα Αγγλικα μου....

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    αν ήδη έχουν εισπράξει το ποσό ... χαιρετίσματα αδερφέ... αν δεν το έχουν κάνει μπορείς να κάνεις αυτό που λέει ο φίλος AUFGEBRACHT.

    Δυστυχώς πλέον μόνο με paypal είσαι σίγουρος .. και ας καθυστερεί και λίγο στην επιστροφή.


    Αμφισβήτηση αυναλλαγής μέσω της κάρτας σου. Μπορείς να το κάνεις μέχρι 110-120 μέρες μετά την συναλλαγή, αλλ όσο το συντομότερο τόσο το καλύτερο.

    Το paypal καλό χρυσό, αλλά αν περάσουν οι 45 μέρες
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    παίδες η αμφισβήτηση συναλλαγής "λειτουργεί" αν δεν την έκανες εσύ, αλλά σου έκλεψαν την κάρτα ή το νούμερο κ κάποιος τρίτος έκανε αγορές.
    τώρα που ψώνισες κάτι από site που αναφέρει ότι στέλνει μόνο αγγλία... καλύτερα να απευθυνθείς στο ίδιο το κατάστημα...
    ...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreth
    Εγγραφή
    26/02/2009
    Μηνύματα
    113
    Φίλε νομίζω πως μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής. Σε κάθε περίπτωση πάντως, κάνε αμέσως καταγγελία προς την τράπεζά σου και τη VISA, με παράλληλη ενημέρωση (κοινοποίηση) της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή, της Τράπεζας της Ελλάδος και του Τραπεζικού Διαμεσολαβητή. Κάποια άκρη πιστεύω θα βρεις...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SnakeMJK
    παίδες η αμφισβήτηση συναλλαγής "λειτουργεί" αν δεν την έκανες εσύ, αλλά σου έκλεψαν την κάρτα ή το νούμερο κ κάποιος τρίτος έκανε αγορές.
    τώρα που ψώνισες κάτι από site που αναφέρει ότι στέλνει μόνο αγγλία... καλύτερα να απευθυνθείς στο ίδιο το κατάστημα...
    Την αμφισβήτηση "συναλλαγής" την έχω κάνει εγώ και 3 μήνες μετά την αγορά σε πολύ πιο μπερδεμένη κατάσταση (παρακράτηση της προκαταβολής των 60?).
    Απ΄τη στιγμή που ο πελάτης δηλώσει αμφισβήτηση της συναλλαγής και διπλοχρέωση της κάρτας του, η τράπεζα που συνεργάζεται είναι υποχρεωμένη να το ελέγξει και φυσικά μπορεί να το δει πολύ εύκολα.
    Ας κάνει ένα print screen τους όρους συναλλαγών που δείχνουν διαφορετική πολιτική χρεώσεων αποστολής στο site και στο email που του έστειλαν και να πάει στην τράπεζα. Συνήθως δεν υπάρχει χρέωση σε τέτοια προβλήματα. Αν ακολουθεί κάποια αλλη πολιτική προμηθειών η τράπεζα δεν μπορώ να το ξέρω.

    Ποιό πιθανό μου φαίνεται να βαριόταν/δεν ήξερε ο υπάλληλος που σου είπε το πρόβλημα, παρά το οτι δεν γίνεται.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2013, 08:40
  2. Arai RX-7 Corsair από Αμερική, μέσω ebay
    από npat στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2008, 14:36
  3. Αγορά από διαδίκτιο μέσω πιστωτικής.
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2008, 22:34
  4. αγορα μοτο μεσω ιντερνετ
    από kostas71 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2006, 19:36
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF