Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΟΥ-ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ

  1. #16

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    α ρε πουτανα μηχανη...


    ολοι οι γαμαω γυρω απο σενα περιστρεφονται.. ολοι οι υπολοιποι απλα επιβαρυνουν τον κοσμο με τις ανασες τους
    Σωστος!
    Ακρως υπεροπτικο το κειμενο...χαλαρωστε...
    Δεν ειναι η μηχανη το μοναδικο μεσο ελευθεριας!!!
    ...cause the place seems still alive...

  3. #18
    δεν ειναι υπεροπτικό ρε παιδιά... δεν κρίνει κάτι, δεν λέει ότι το τάδε είναι λάθος ή κακό, ενω το δικό του είναι το σωστό..

    για όσους μοτοσυκλετιστές επιλέγουν να ταξιδεύουν έτσι, γιατί δεν το κάνουν όλοι, είναι μια διατύπωση υπαρκτών διαφορών, είναι ο διαφορετικός τρόπος που ζεί το ταξίδι ...

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Δεν ειναι η μηχανη το μοναδικο μεσο ελευθεριας!!!
    +πολλά!
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    δεν ειναι υπεροπτικό ρε παιδιά... δεν κρίνει κάτι, δεν λέει ότι το τάδε είναι λάθος ή κακό, ενω το δικό του είναι το σωστό..

    για όσους μοτοσυκλετιστές επιλέγουν να ταξιδεύουν έτσι, γιατί δεν το κάνουν όλοι, είναι μια διατύπωση υπαρκτών διαφορών, είναι ο διαφορετικός τρόπος που ζεί το ταξίδι ...
    ¨Το μεταφορικό σου μέσο περιμένει εσένα και άλλους 865 για να ξεκινήσει.-Το μεταφορικό μου μέσο περιμένει μόνο εμένα.¨

    Και????

    ¨Θα γυρίσεις και εκεί που πήγες θα έχει πάει και ο δευτεροξάδερφος του μπατζανάκη σου.-Θα γυρίσω και εκεί που πήγα εσύ απλά δεν θα πας.¨

    Γιατι?θα κατοχυρωσεις τον προορισμο?
    Αν δεν φαινεται υπεροψια εδω...καταλαβα λαθος!
    Φιλος μου εχει κανει τη διαδρομη απο την ταινια Ημερολογια Μοτοσυκλετας με τοπικα λεωφορεια(φτωχοι ταξιδιωτες,κοτες,δυσωσμιες και τετοια) Αργεντινη,Περου,Βολιβια κλπ,
    τα συναισθηματα απιστευτα,οι εικονες μοναδικες και αυθεντικες!!!!

    Δεν πηγε ομως με μηχανη...
    Ξενερωτος ε???
    ...cause the place seems still alive...

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    ¨Το μεταφορικό σου μέσο περιμένει εσένα και άλλους 865 για να ξεκινήσει.-Το μεταφορικό μου μέσο περιμένει μόνο εμένα.¨

    Και????

    ¨Θα γυρίσεις και εκεί που πήγες θα έχει πάει και ο δευτεροξάδερφος του μπατζανάκη σου.-Θα γυρίσω και εκεί που πήγα εσύ απλά δεν θα πας.¨

    Γιατι?θα κατοχυρωσεις τον προορισμο?
    Αν δεν φαινεται υπεροψια εδω...καταλαβα λαθος!
    Φιλος μου εχει κανει τη διαδρομη απο την ταινια Ημερολογια Μοτοσυκλετας με τοπικα λεωφορεια(φτωχοι ταξιδιωτες,κοτες,δυσωσμιες και τετοια) Αργεντινη,Περου,Βολιβια κλπ,
    τα συναισθηματα απιστευτα,οι εικονες μοναδικες και αυθεντικες!!!!

    Δεν πηγε ομως με μηχανη...
    Ξενερωτος ε???
    όχι αδελφέ, καθόλου ξενέρωτος! μη τα μπερδεύουμε!

    ούτε λέει το κειμενάκι ότι η μοτο είναι το μοναδικό μέσο ελευθερίας, συμφωνούμε ...

    αλλά να στο θέσω αλλιώς... γιατί γουστάρεις να καβαλάς μοτο, γενικώς? ε, προέκταση αυτού είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο βιώνεις ένα ταξίδι δρόμου, συγκριτικά με τη μάζα πάντα...

    Δεν βλέπω κάτι ισοπεδωτικό στο κείμενο. Όπως έγραψα παραπάνω, μπορείς να του το αρνηθείς ότι μπορούν να ισχύουν?

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    όχι αδελφέ, καθόλου ξενέρωτος! μη τα μπερδεύουμε!

    ούτε λέει το κειμενάκι ότι η μοτο είναι το μοναδικό μέσο ελευθερίας, συμφωνούμε ...

    αλλά να στο θέσω αλλιώς... γιατί γουστάρεις να καβαλάς μοτο, γενικώς? ε, προέκταση αυτού είναι ο διαφορετικός τρόπος με τον οποίο βιώνεις ένα ταξίδι δρόμου, συγκριτικά με τη μάζα πάντα...

    Δεν βλέπω κάτι ισοπεδωτικό στο κείμενο. Όπως έγραψα παραπάνω, μπορείς να του το αρνηθείς ότι μπορούν να ισχύουν?
    και παρατηρήστε ότι δεν χρησιμοποιεί "χαρακτηρισμούς" για τους ... "άλλους" ! λέει απλά εσύ εκείνο εγώ αυτό... δεν κρίνει ποιο είναι το πιο σωστό ή το πιο καλό !!

  8. #23
    Γιατί πρέπει να φτάνουμε στα άκρα?
    Υπάρχουν και χρώματα μεταξύ άσπρου-μαύρου!

    Ποτέ δεν θα περίμενα ότι η γυναίκα μου, ας πούμε, θα προτιμούσε το ταξίδι με τη μηχανή από το αυτοκίνητο, και θα γκρίνιαζε γιατί ο καιρός έλεγε βροχερός και πήγαμε αμαξάτοι, ενώ έριξε δυό σταγόνες και δεν θα βρεχόμασταν καθόλου...

    Το ότι κάποιοι άνθρωποι προτιμούν να ταξιδεύουν διαφορετικά δεν τους κάνει υπερ-ανθρώπους ή μαζοχιστές...
    Απολαμβάνουν διαφορετικά το "ταξίδι"
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    και παρατηρήστε ότι δεν χρησιμοποιεί "χαρακτηρισμούς" για τους ... "άλλους" ! λέει απλά εσύ εκείνο εγώ αυτό... δεν κρίνει ποιο είναι το πιο σωστό ή το πιο καλό !!
    Και το ¨εσυ απλα δε θα πας¨????Μου θυμιζει πιτσιρικια...εγω εχω ποδηλατο,εσυ δεν εχεις και δε θα παρεις ποτε...

    Ενταξει τωρα μη κρεμομαστε απο ενα κειμενο,καθε ενας εξαλλου αντιλαμβανεται διαφορετικα την εννοια ¨ταξιδι¨,¨μηχανη¨,¨ελευθερια¨,απλως δε χρειαζεται να απαξιωνουμε οτιδηποτε κινειται εκτος του χωρου της μηχανης!!!

    Βρισκω απιστευτη αισθηση οταν οδηγω τη μηχανη,αλλα κι οσες φορες παω Ελ.Βενιζελος και βουταω το airbus για καπου δε χαλιεμαι καθολου...ειτε βολταρω με το αυτ/το,ειτε γυρναω με τα ποδια σε καποια πολη στο εξωτερικο...

    Περισσοτερο σημαντικο πιστευω ειναι η παρεα!!!
    Δεν ειμαστε διαφορετικοι επειδη εχουμε ενα ΚΤΜ,Χοντα,BWM,κλπ...
    ...cause the place seems still alive...

  10. #25
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Ωραίο κειμενάκι.

    Είναι η καθαρά προσωπική άποψη του Ρουφιάνου για τις διαφορές του ταξιδιού με μοτοσυκλέτα έναντι των άλλων μέσων. Δεν σημαίνει πως όποιος δεν καβαλάει δεν μπορεί να έχει παρόμοιες εμπειρίες. Δεν είναι η μοτοσυκλέτα αλλά η νοοτροπία που κάνει τα ταξίδια με μηχανή ξεχωριστά. Αν έχει αυτήν την νοοτροπία και με υποβρύχιο να πας υπέροχα θα περάσεις.

    Στην τελική έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας από ένα ταξίδι. Εχει τύχει να ακούσω κοπέλα να λέει πως θέλει να πάει στο Λονδίνο για ψώνια... Το ταξίδι στο οποίο αντιπαρατίθεται το ταξίδι του Ρουφιάνου είναι το στερεότυπο των ταξιδιών με τουριστικά γραφεία, γι αυτό να φένεται ίσως λίγο απόλυτο.

    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  11. #26
    :a19: Ακριβως ετσι.

  12. #27
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Παιδιά καλησπέρα,
    αν μη τι άλλο μπαίνοντας σήμερα στο thread δεν περίμενα καταρχήν να έχουν στείλει την απάντησή τους τόσα άτομα (μάλιστα προσπάθησα δις να το κάνω delete όταν το πρωτοπόσταρα αλλά δεν τα κατάφερα).
    Όσον αφορά κάποιους φίλους που ίσως να έθιξα με τα γραφόμενά μου θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως οι συγκρίσεις αφορούν προσωπική μου εμπειρία και διαμάχη με συγγενικό μου πρόσωπο.
    Σίγουρα ο καθένας μπορεί να διαλέξει τον τρόπο,το μέσο,τον τόπο,τα χρήματα,την παρέα,τα πάντα για να ταξιδέψει.Και σίγουρα ο καθένας για τους δικούς του λόγους θα έχει περάσει καλύτερα απο οποιονδήποτε άλλο στον κόσμο.
    Δεν με αφορά όμως η περίπτωσή του γιατί (αν κάνω λάθος διορθώστε με) το κειμενάκι μου δεν το ανέβασα στο site του Orient Travel (εσείς απλά πάρτε μαζί σας τη διάθεση,τα υπόλοιπα αφήστε τα σε εμάς),αλλά σε ένα moto site που πιστεύω σαν εμένα θα βρεθούν και άλλοι 2-3 που θα συμπληρώσουν και ακόμα 1-2 προτάσεις και συγκρίσεις απο τις δικές τους εμπειρίες.
    Δεν ζητάω συγνώμη λοιπόν απο κανέναν και για τίποτα που αφορά το κειμενάκι,δεν νομίζω να θίγω κανενός το ταξίδι και ας το κάνει με πατίνι αλλά δεν μπορώ να μην πω πως.....

    Πολλές φορές ταξιδεύοντας με τη μοτοσυκλέτα μου σε είδα που με κρυφοκοίταξες με την άκρη του ματιού σου..........
    -Για να με θαυμάσεις όταν χόρευα στρίβωντας τις ανηφόρες της ίδιας διαδρομής που ακολουθούσαμε.
    -Για να μαλλώσεις το παιδί σου που σου είπε πως όταν μεγαλώσει θα ήθελε να του πάρεις μια ίδια μηχανή
    -Για να χαμηλώσεις την ένταση του radio-cd σου και να με ακούσεις που πλησιάζω.
    -Για να με λυπηθείς και να νιώσεις πολύ τυχερός που σε αυτή την αναθεματισμένη μπόρα δεν σε έχει ακουμπήσει ούτε σταγόνα.
    -Για να γελάσεις με την σύντροφό σου όταν με είδεις στην άκρη του δρόμου να προσπαθώ να επιδιορθώσω βλάβη (*&%$(% τρόμπα)
    -Για να αναρωτηθείς τι έχω φορτωμένο στις βαλίτσες μου και που άραγε να πηγαίνω.

    Για να σκεφτείς πως γίνεται να ταξιδεύω πάνω σε δύο τροχούς,και να πηγαίνω παντού..........ελεύθερος.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos

    Πολλές φορές ταξιδεύοντας με τη μοτοσυκλέτα μου σε είδα που με κρυφοκοίταξες με την άκρη του ματιού σου..........
    -Για να με θαυμάσεις όταν χόρευα στρίβωντας τις ανηφόρες της ίδιας διαδρομής που ακολουθούσαμε.
    -Για να μαλλώσεις το παιδί σου που σου είπε πως όταν μεγαλώσει θα ήθελε να του πάρεις μια ίδια μηχανή
    -Για να χαμηλώσεις την ένταση του radio-cd σου και να με ακούσεις που πλησιάζω.
    -Για να με λυπηθείς και να νιώσεις πολύ τυχερός που σε αυτή την αναθεματισμένη μπόρα δεν σε έχει ακουμπήσει ούτε σταγόνα.
    -Για να γελάσεις με την σύντροφό σου όταν με είδεις στην άκρη του δρόμου να προσπαθώ να επιδιορθώσω βλάβη (*&%$(% τρόμπα)
    -Για να αναρωτηθείς τι έχω φορτωμένο στις βαλίτσες μου και που άραγε να πηγαίνω.

    Για να σκεφτείς πως γίνεται να ταξιδεύω πάνω σε δύο τροχούς,και να πηγαίνω παντού..........ελεύθερος.
    -Για να αναπολήσεις που κάποτε έκανες το ίδιο αλλά τώρα δεν τολμάς πιά καθότι οικογενειάρχης με παιδί/ά...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Roufianos
    ..........ελεύθερος.
    Παρεξηγημενη εννοια...
    Με εντελως διαφορετικη ερμηνεια για τον καθενα απο μας...
    Καλη συνεχεια φιλε στα ταξιδια σου


    Υ.Γ.α.Προσπερναω πως ο φιλος ξεκαθαριζει πως το ποστ εχει σκοπο να ¨τη πει¨ σε συγγενικο του προσωπο οπως αναφερει...

    Υ.Γ.β.Δεν εθιξες κανενα φιλε απλως οπως γραφω πιο πανω ο καθενας ¨νιωθει¨ διαφορετικα ελευθερος,αλλος στο κεντρο της Αθηνας πηγμενος αλλα πανω στη μηχανη του,αλλος στα μπουζουκια να κανει ¨ζημια¨,κι αλλος με ποδηλατο σε βουνο!
    ...cause the place seems still alive...

  15. #30

    Υ.Γ.β.Δεν εθιξες κανενα φιλε απλως οπως γραφω πιο πανω ο καθενας ¨νιωθει¨ διαφορετικα ελευθερος,αλλος στο κεντρο της Αθηνας πηγμενος αλλα πανω στη μηχανη του,αλλος στα μπουζουκια να κανει ¨ζημια¨,κι αλλος με ποδηλατο σε βουνο! [/B]



    σωστός!!!!!!! respect

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2008, 18:28
  2. Για ταξίδι το πήγαινα, βόλτα το κατάντησα...
    από McGyver στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2006, 18:31
  3. Rez, βγάλε το τηλ μου απο το sig σου.
    από gtsiros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 11:37
  4. Μεγάλο Ταξίδι (Όχι το κακό): HELP!
    από jtoros στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 10:03
  5. Ελλασ Το Μεγαλειο Σου!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 08:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF