Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Νέα απεργία των Ταξί Τρίτη και Τετάρτη

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
    Ενταξει δεν λεω δικιο εχετε.Αλλα σκεφτειτε και αυτους που δουλεουνε για ενα μεροκαματο για να ζησουν τα παιδια τους.Πρεπει να υπαρχει μια μεση λυση.
    Και ολοι οι μισθωτοι για ενα μεροκαματο δουλευουν αλλα δεν μπορουν να δηλωσουν 3,500εουρα ως ετησιο εισοδημα! Περαν τουτου ο Ελλην ταριφ στην πλειοψηφια του ουδεμια σχεση εχει με επαγγελματια αυτοκινητιστη και το μονο που κανει ειναι την κυκλοφορια δυσκοιλια (εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων). Καλα θα κανουν να τους κοψουν λιγακι τα πωπουλινια μπας και λασκαρει λιγο το επαγγελμα και ανασανουν οι δρομοι.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mreth
    Ωραία. Για 2 μέρες τουλάχιστον θα ξελασκάρει η Αθήνα από 20.000 αυτοκίνητα...
    Εσενα σε πειραξαν τα 20.000 ταξι (που ειναι 13.500 για την ακριβεια) και οχι τα 2.800.000 Ι.Χ....



  3. #18
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
    Εσενα σε πειραξαν τα 20.000 ταξι (που ειναι 13.500 για την ακριβεια) και οχι τα 2.800.000 Ι.Χ....



    Αν οι ταξιτζήδες ήταν Επαγγελματίες με Ε κεφαλαίο, όπως θα έπρεπε,
    πίστεψέ με δεν θα ενοχλούσαν κανένα.

    ΔΕΝ είναι όμως

    Ας γίνουν πρώτα και μετά τα ξαναλέμε ...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106
    Εγω παντως ειμαι ταξιτζης και σωστος επαγγελματιας (θελω να πιστευω...).Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι σωστοι και οι καφροι,γιατι να εξαιρουντε οι ταξιτζηδες...Επισης ειμαι και μοτοσυκλετιστης και καταλαβαινετε τι βλεπω καθε μερα στους δρομους απο καφρους και καγκουρες που οδηγουν σαν μ@λ@κες χωρις κρανος και με 200 αναμεσα απο αυτοκινητα.Δεν θα ηταν δικαιο ομως να πω ετσι απλα και ισοπεδοτικα οτι οι μοτοσυκλετιστες ειναι μ@λ@κες...


  5. #20
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
    Εγω παντως ειμαι ταξιτζης και σωστος επαγγελματιας (θελω να πιστευω...).Σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν οι σωστοι και οι καφροι,γιατι να εξαιρουντε οι ταξιτζηδες...Επισης ειμαι και μοτοσυκλετιστης και καταλαβαινετε τι βλεπω καθε μερα στους δρομους απο καφρους και καγκουρες που οδηγουν σαν μ@λ@κες χωρις κρανος και με 200 αναμεσα απο αυτοκινητα.Δεν θα ηταν δικαιο ομως να πω ετσι απλα και ισοπεδοτικα οτι οι μοτοσυκλετιστες ειναι μ@λ@κες...

    Ασφαλώς, το να μιλάμε γενικά ΔΕΝ είναι ισοδύναμο του "ισοπεδώνω".
    Απλά σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην πλειονότητα (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).

    Και το κάνω από προσωπικές εμπειρίες την περίοδο που έπαιρνα ταξί (πριν αγοράσω τη μηχανή).

    Πίστεψέ με ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ήταν ευγενικοί, ελάχιστοι έδειξαν (έστω και προσποιούμενοι) να σέβονται το πελάτη.

    Αντίθετα:
    - σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν για να πάρουν δεύτερο πελάτη (δεν με πειράζει να πάρει δεύτερο, αλλά απαιτώ να με ρωτήσει πρώτα)

    - πολύ συχνά καθυστερούν να δώσουν ρέστα ώστε να σε κάνουν να τους τα αφήσεις (μάλιστα μου έχει τύχει περιστατικό να βρίζει την προηγούμενη πελάτισσα επειδή τόλμησε να ζητήσει τα ρέστα)

    - σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν αν μπορούν να καπνίσουν

    - ποτέ (τις λίγες φορές που είχα αποσκευές) δεν κατέβηκαν για φορτώσουν ή να ξεφορτώσουν τις αποσκευές

    - πάρα πολλές φορές δεν σταμάτησαν αν και είχαν ανεβασμένη τη σημαία (και ήταν και άδειοι)

    - σχεδόν πάντα επιλέγουν τις μισθώσεις

    - πολύ συχνά "ψάρευαν" πηγαίνοντας εκνευριστικά αργά

    Βέβαια μου έχουν τύχει και πραγματικοί Επαγγελματίες. Αυτοί όμως ήταν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ

    και δυστυχώς, όπως ξέρεις, η εξαίρεση ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ




  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106
    Δυστηχως θα αναγκαστω να συμφωνησω στα περισσοτερα απο τα παραδειγματα που εδωσες,αλλωστε οσο και αν ακουστει περιεργο η πλειοψηφια των οδηγων που ερχομαι σε αντιπαραθεση καθημερινα ειναι "συναδελφοι"...,και λεω στα περισσοτερα γιατι π.χ ουκ ολιγες φορες εχουν μπει στο ταξι πελατες με τσιγαρο χωρις να ρωτησουν (δεν με πειραζει γιατι και εγω καπνιζω),η οταν εχουν αργησει για την πτηση πηγαινοντας στο αεροδρομιο και μου λενε:επιτηδες το κανεις ρε φιλε και πηγαινεις με 120χλμ,πατα το λιγο βιαζομαι.(στην αττικη οδο μας ξεσκιζουν στη κληση για οριο).Αλλα εγω αυτα δεν τα παρεξηγω...ειναι καλως η κακος μεσα στην καθημερινη ζωη μας.


  7. #22
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BlaSen
    Δυστηχως θα αναγκαστω να συμφωνησω στα περισσοτερα απο τα παραδειγματα που εδωσες,αλλωστε οσο και αν ακουστει περιεργο η πλειοψηφια των οδηγων που ερχομαι σε αντιπαραθεση καθημερινα ειναι "συναδελφοι"...,και λεω στα περισσοτερα γιατι π.χ ουκ ολιγες φορες εχουν μπει στο ταξι πελατες με τσιγαρο χωρις να ρωτησουν (δεν με πειραζει γιατι και εγω καπνιζω),η οταν εχουν αργησει για την πτηση πηγαινοντας στο αεροδρομιο κα μου λενε:επιτηδες το κανεις ρε φιλε και πηγαινεις με 120χλμ,πατα το λιγο βιαζομαι.(στην αττικη οδο μας ξεσκιζουν στη κληση για οριο).Αλλα εγω αυτα δεν τα παρεξηγω...ειναι καλως η κακος μεσα στην καθημερινη ζωη μας.

    Μα δεν είπα ποτέ ότι οι πελάτες είναι σωστοί, ούτε συμφωνώ με την ατακα Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

    Εξάλλου, αυτού του είδους οι πελάτες συμπεριφέτονται με τον ίδιο τρόπο σε όλους τους επαγγελματίες.

    Το θέμα είναι τί κάνει ο τελευταίος, ο επαγγελματίας.

    Και για μένα η μόνη λύση (σε όλα τα επαγγέλματα) είναι να υπάρχει ρύθμιση εκ των έσω.
    Τα ίδια τα σωματεία σας να φροντίσουν να διώξουν όλους αυτούς που δημιουργούν το κακό όνομα.



  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BlaSen
    Εγγραφή
    24/07/2007
    Μηνύματα
    106
    Παρ΄ολο που κανω αυτη τη δουλεια 10 χρονια ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι τα σωματεια συντηρουν/ανεχονται ολους αυτους, και το κρατος συντηρει/ανεχετε την συμπεριφορα αυτων των σωματειων...Εχω κουτσοκαταληξει στο συμπερασμα οτι γινετε για τους ιδιους λογος που μας οδηγησαν σε αυτο το οικονομικο αδιεξοδο...

    Οπως ειπε και ο, κατα τα αλλα συμπαθης, Κ Ζουραρης,η Ελλαδα ειναι ενα απεραντο εκτροφειο ελλαστικων συνειδησεων...

  9. #24
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    οπως ολοι ξερετε ,οι κατασταση των ελληνικων δρομων στην Ελλαδα ειναι κακιστη ,απο οποια μερια και αν το πιασεις.
    απο την κατασταση του οδοστρωματος,την αστυνομευση και την ελλειψη εμπειριας των αλλων οδηγων,καθημερινα σαν επαγγελματιας ,ερχομαι αντιμετωπος με αμετρητες περιπτωσεις.ολα αυτα που αντιμετωπιζετε ολοι σας καθημερινα σαν ιδιωτες για μια,δυο,τρεις αντε πεντε ωρες στο δρομο ,εμεις τα αντιμετωπιζουμε επι ενα δωδεκαωρο καθημερινα + οτι εχουμε να κανουμε με τον καθε παρμενο που δεν ξερουμε πως την εχει ακουσει και τι θα κανει.
    προσωπικα σε αρκετες περιπτωσεις εχω δει ι.χ τα οποια οχι μονο δεν κινουνται νορμαλ στο δρομο αλλα προσπαθουν να μου κανουν και την ζωη δυσκολη.οποτε κατα την κριση ορισμενων θα πρεπει και εγω να σας "τσουβαλιασω" και να πω οτι ολοι οι ι.χ.ιδες ειναι μαλακες και κανουν την πλακα τους στο τιμονι.
    ειμαι ταξιτζης στην επαρχια,που σημαινει οτι τα πραγματα ειναι ακομα νορμαλ εδω απο μποτιλιαρισματα και κολληματα.ακομα και ετσι ομως η συμπεριφορα του ελληνα οδηγου ειναι τετοια που ορισμενες φορες δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν.τα παραδειγματα απειρα...
    δεν δικαιολογω την κακη συμπεριφορα κανενος συναδελφου.αλλωστε προσωπικα θεωρω των εαυτο μου επαγγελατια οδηγο και οχι "ταριφα".επισης συμφωνω οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι οι οποιοι ειναι "κατεχοντες" με περιουσιες και χοντρο χρημα.ομως ρε παιδια αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο ο οποιος κατα τα αλλα ειναι χρησιμος,αποδοτικος και δεν συμφερει κανεναν να εκλειψει(καυσιμα,ανταλλακτικα,συνεργεια,αναλωσιμα).κα ι γω δεν γουσταρω κανενα μπατσο ,αλλα ειναι καθαρα δικο μου προβλημα...

  10. #25
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    οπως ολοι ξερετε ,οι κατασταση των ελληνικων δρομων στην Ελλαδα ειναι κακιστη ,απο οποια μερια και αν το πιασεις.
    απο την κατασταση του οδοστρωματος,την αστυνομευση και την ελλειψη εμπειριας των αλλων οδηγων,καθημερινα σαν επαγγελματιας ,ερχομαι αντιμετωπος με αμετρητες περιπτωσεις.ολα αυτα που αντιμετωπιζετε ολοι σας καθημερινα σαν ιδιωτες για μια,δυο,τρεις αντε πεντε ωρες στο δρομο ,εμεις τα αντιμετωπιζουμε επι ενα δωδεκαωρο καθημερινα + οτι εχουμε να κανουμε με τον καθε παρμενο που δεν ξερουμε πως την εχει ακουσει και τι θα κανει.
    προσωπικα σε αρκετες περιπτωσεις εχω δει ι.χ τα οποια οχι μονο δεν κινουνται νορμαλ στο δρομο αλλα προσπαθουν να μου κανουν και την ζωη δυσκολη.οποτε κατα την κριση ορισμενων θα πρεπει και εγω να σας "τσουβαλιασω" και να πω οτι ολοι οι ι.χ.ιδες ειναι μαλακες και κανουν την πλακα τους στο τιμονι.
    ειμαι ταξιτζης στην επαρχια,που σημαινει οτι τα πραγματα ειναι ακομα νορμαλ εδω απο μποτιλιαρισματα και κολληματα.ακομα και ετσι ομως η συμπεριφορα του ελληνα οδηγου ειναι τετοια που ορισμενες φορες δημιουργουνται προβληματα εκει που δεν επρεπε να υπαρχουν.τα παραδειγματα απειρα...
    δεν δικαιολογω την κακη συμπεριφορα κανενος συναδελφου.αλλωστε προσωπικα θεωρω των εαυτο μου επαγγελατια οδηγο και οχι "ταριφα".επισης συμφωνω οτι υπαρχουν αρκετοι συναδελφοι οι οποιοι ειναι "κατεχοντες" με περιουσιες και χοντρο χρημα.ομως ρε παιδια αυτη ειναι η μια οψη του νομισματος...προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο ο οποιος κατα τα αλλα ειναι χρησιμος,αποδοτικος και δεν συμφερει κανεναν να εκλειψει(καυσιμα,ανταλλακτικα,συνεργεια,αναλωσιμα).κα ι γω δεν γουσταρω κανενα μπατσο ,αλλα ειναι καθαρα δικο μου προβλημα...
    Χαίρομαι που κάνεις τον διαχωρισμό, γιατί όπως καταλαβαίνεις

    το πρόβλημα είναι με τους ... "ΤΑΡΙΦΕΣ" και όχι με τους επαγγελματίες οδηγούς.

    Τους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ τους θέλουμε όλοι μας, γιατί αυτοί είναι πράγματι χρήσιμοι και απαραίτητοι.



  11. #26
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.719

    Re: Νέα απεργία των Ταξί Τρίτη και Τετάρτη

    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Επιτέλους και ένα ευχάριστο νέο σήμερα !!!

    Σε νέα απεργία προχωρούν οι ιδιοκτήτες Ταξί την Τρίτη 2 και Τετάρτη 3 Μαρτίου...

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    προσωπικα πιστευω οτι οι "ταριφες" ειναι μειοψηφια και οτι με την κακη συμπεριφορα τους στιγματιζουν εναν κλαδο
    Ε ΟΧΙ και μειοψηφια ρε φιλαρακι!

    ΥΓ. Μιλαω για την αθηνα οπου και εχω προσωπικη εμπειρια και αποψη αφου εδω ζω.
    money cant buy me love !!!

  13. #28
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    Εγω θα ρωτησω το εξης απλο...

    ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΤΑΞΙ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΗΞΙΜΟ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ???

    Αρα, δεν φταινε τα 2.800.000 ΙΧ, αλλα τα 14.000 (περιπου) ΤΑΞΙ, + ΟΛΑ τα αλλα προβληματα των ελληνικων δρομων, για το χαλι που βιωνουμε καθημερινα στο Αθηναϊκο οδικο κομφουζιο...

    Με ολο το σεβασμο στους συμπαθεις οδηγους ταξι της Αθηνας, που ειλικρινα πιστευω οτι οι "κακοι" ειναι μειοψηφια...


  14. #29
    TAXI DRIVERS

  15. #30
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CAPPO
    TAXI DRIVERS

    are you talking to me?

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 09:32
  2. Τρίτη και 13!!!!
    από george88 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 11:40
  3. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ 13
    από peskandritsos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 20:43
  4. Τρίτη και 13!!!
    από alximistis στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 10:20
  5. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF