Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Νέα απεργία των Ταξί Τρίτη και Τετάρτη

  1. #31
    Πάντως ρε παίδες, τώρα το βράδυ, ιλιον και περίχωρα, πολλά άδεια ταξί τριγυρνάγανε (με σημαία ανεβασμένη...)

  2. #32
    Ασφαλώς, το να μιλάμε γενικά ΔΕΝ είναι ισοδύναμο του "ισοπεδώνω".
    Απλά σημαίνει ότι αναφερόμαστε στην πλειονότητα (εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω).

    Και το κάνω από προσωπικές εμπειρίες την περίοδο που έπαιρνα ταξί (πριν αγοράσω τη μηχανή).

    Πίστεψέ με ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ήταν ευγενικοί, ελάχιστοι έδειξαν (έστω και προσποιούμενοι) να σέβονται το πελάτη.

    Αντίθετα:
    - σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν για να πάρουν δεύτερο πελάτη (δεν με πειράζει να πάρει δεύτερο, αλλά απαιτώ να με ρωτήσει πρώτα)

    - πολύ συχνά καθυστερούν να δώσουν ρέστα ώστε να σε κάνουν να τους τα αφήσεις (μάλιστα μου έχει τύχει περιστατικό να βρίζει την προηγούμενη πελάτισσα επειδή τόλμησε να ζητήσει τα ρέστα)

    - σχεδόν ποτέ δεν με ρώτησαν αν μπορούν να καπνίσουν

    - ποτέ (τις λίγες φορές που είχα αποσκευές) δεν κατέβηκαν για φορτώσουν ή να ξεφορτώσουν τις αποσκευές

    - πάρα πολλές φορές δεν σταμάτησαν αν και είχαν ανεβασμένη τη σημαία (και ήταν και άδειοι)

    - σχεδόν πάντα επιλέγουν τις μισθώσεις

    - πολύ συχνά "ψάρευαν" πηγαίνοντας εκνευριστικά αργά

    Βέβαια μου έχουν τύχει και πραγματικοί Επαγγελματίες. Αυτοί όμως ήταν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ

    και δυστυχώς, όπως ξέρεις, η εξαίρεση ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ

    -------------------------------------

    Φιλε μου πιστευω πως ησουν γενικα γκαντεμης για να μην εχες παρει ουτε εναν ταξιτζη σωστο.Συμφωνω με τον συναδελφο Blasen (αν το γραφω σωστα).
    Επισης επειδη καποιος φιλος εγραψε οτι δεν εχει κινηση οταν τα ταξι απεργουν μηπως δεν μιλαει για τον νομο Αττικης?

    Υπαρχουμε ανθρωποι επαγγελματιες που δουλευουμε πανω απο 10 ωρες στο τιμονι και ασ μου επιτραπει η εκφραση καθημερινα βλεπω πολλους μ@λ@κες που νομιζουν οτι ειναι μηχανοβιοι και πουλανε τσαμπουκα γιατι την ωρα που σε περναγαν με 160χλμ στη Σταδιου δεν εκανες 1 λωριδα δεξια και απλα κρατησες σταθερο στην πορεια του το ταξι!ιατι κανεις σας δεν μιλαει για αυτους?Εγω την μηχανη μου την αγορασα απο το ταξι,ειναι ντροπη δηλαδη ή μηπως αυτοι που μας βριζουν δεν εχουν δουλεψει ακομα και τρωνε απο την μαμα κ τον μπαμπακα τους ακομα?Βαρεθηκα!Ας βγει μια φορα ενας και να πει οτι συναντησε καλο ταξιτζη!Α!και κατι ακομα , εγω πχ σπουδασα 4 χρονια εμποροπλοιαρχων ταξιδεψα αλλα 3,5 χρονια και τελικα καταφερα να κανω αυτο που γουσταρα παντα:-ΤΑΞΙΤΖΗΣ- Να΄στε ολοι καλα και παντα ορθιοι!

    (δεν εχω προηγουμενα με κανεναν , απλα την γνωμη μου εξεφρασα)

  3. #33
    Νέο μέλος Το avatar του/της RD350
    Εγγραφή
    31/12/2002
    Μηνύματα
    21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Πάντως ρε παίδες, τώρα το βράδυ, ιλιον και περίχωρα, πολλά άδεια ταξί τριγυρνάγανε (με σημαία ανεβασμένη...)
    Δηλαδη τους 'σηκωθηκε' (η σημαια εννοω)

    Παντως το επιπεδο των ταξιτζηδων σε σχεση με πριν απο 20 χρονια ειναι η μερα με τη νυχτα.

  4. #34
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από RD350
    Δηλαδη τους 'σηκωθηκε' (η σημαια εννοω)

    Παντως το επιπεδο των ταξιτζηδων σε σχεση με πριν απο 20 χρονια ειναι η μερα με τη νυχτα.

    προς το καλυτερο ή το χειροτερο?

  5. #35
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Δε θα μου λήψουν καθόλου (όσον αφορά την Αθήνα). Ένα 95% αυτών είναι ΜΗ ΣΩΣΤΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  6. #36
    To πρόβλημα είναι το οικονομικό-φορολογικό τους.

    Παντελώς βολεμένοι και άδικο σύστημα για όλους τους άλλους.

    Προφανώς και θα πάρουν παράταση τα νέα μέτρα, θα ανεβάσουν το τεκμαρτό τους για 40-50% θα πληρώσουν κανά 300 φόρο παραπάνω για το 2010 και θα κλείσει εκεί το θέμα για φέτος. Απο 2011 θα ισχύσει το σύστημα εσόδων - εξόδων...

  7. #37
    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...03/2010_392767

    Αυτά είναι...

    ο ένας ταρίφας σπάει το καθρέφτη του άλλου...

  8. #38

    Στο πλευρό των οδηγών ταξί τάσσεται η Νέα Δημοκρατία

    Η αξιωματική αντιπολίτευση θα είναι
    «εναντίον όσων στοχοποιούν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες και εξαπολύουν άδικες επιθέσεις κατά βιοπαλαιστών και μαχητών της ζωής»,
    όπως ανέφεραν βουλευτές της ΝΔ κατά τη συνάντησή τους την Πέμπτη με εκπροσώπους της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Ταξί και Αγοραίων.

    Σε δήλωσή τους επισήμαναν επίσηςη πως «H Νέα Δημοκρατία κινείται, όπως διαχρονικά έπραττε,
    βάσει συγκεκριμένων αρχών και με κυρίαρχο στοιχείο την υπευθυνότητα.

    Με τη διεξαγωγή ενός διαρκούς,
    ανοιχτού, ειλικρινούς, γόνιμου και δημιουργικού διαλόγου με τους επαγγελματικούς κλάδους, κάτι για το οποίο εμείς θα δώσουμε μάχη».

    http://www.in.gr/news/article.asp?ln...4&lngDtrID=251

    Ναι τα μπουμπούκια μωρέ,κρίμα είναι.

    Για πολλές κλΩτσές λέμε.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Ο πατέρας μου πριν βγει στη σύνταξη δούλευε ταξί στη Γερμανία.

    ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Αθηναϊκά ταξί.
    Μάκης


  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
    Ο πατέρας μου πριν βγει στη σύνταξη δούλευε ταξί στη Γερμανία.

    ΚΑΜΙΑ σχέση με τα Αθηναϊκά ταξί.
    Δηλάδή? Είναι άλλο χρώμα?

    Εξήγησέ μας μαν

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
    Δηλάδή? Είναι άλλο χρώμα?

    Εξήγησέ μας μαν
    Ναι, είναι λευκά. :rotflmao:


    Σοβαρά τώρα, τα ταξί λειτουργούν διαφορετικά εκεί.

    Πρώτα απ' όλα δεν κυκλοφορούν άσκοπα να βρουν πελάτη αλλά μόνο με
    τηλέφωνο, 2πλή ταρίφα απαγορεύεται, για τη βαλίτσα δεν θα πληρώσεις εξτρά, οι οδηγοί είναι ευγενικοί γιατί σε θέλουν για μόνιμο πελάτη. Όλα αυτά βέβαια κοστίζουν.

    Το ταξί εκεί δεν είναι μέσο μαζικής μεταφοράς γι' αυτό είναι και πιο ακριβά.
    Μάκης


  12. #42
    Μόνιμα Τσαντισμένο Μέλος Το avatar του/της Nikker
    Εγγραφή
    03/07/2007
    Μηνύματα
    53
    Αν και είμαι κατά της φορολόγισης και του ταρίφα και της εκκλησίας και οποιουδίποτε, γιατί η κυβέρνηση είναι αποδεδειγμένα άχρηστη στην διαχείριση του πλούτου, με ποιά δικαιολογία αυτοί ζητάνε εξαίρεση απο την φορολογία. Σε τι διαφέρουν απο τον φορολογούμενο επαγγελματία?
    αααΑΑΑΑΑαααααα......Δεν είναι επαγγελματίες.

    Δεν πρόκειται να συμπαθήσω τους ταρίφες.
    Δεν θέλω να ακουστώ εγωιστής, αλλά είμαι έξω απο το νοσοκομείο με σπασμένο πόδι και λίγο μπροστά είναι ξανθόγρια που τα έχει πετάξει τα μεμέ της όξω. Ο τάριφμαν προτίμησε την ξέκωλη σταφίδα.

    Επαγγελματίες είναι αυτοί? Που τους παρακαλάς να κάνουν την δουλειά τους?
    Πήγαινε με εκεί τους λες.
    Δεν μπορώ έχω δουλειά σου λένε. Και εγώ τι είμαι? Δεν είμαι δουλειά? ΟΚ, άφησε 8 τετράγωνα μακριά.

    Επαγγελματίες οδηγοί είναι? Δεν τους βλέπουμε πως συμπεριφέρονται στον δρόμο, οι kings of the road.

    Μεγάλη πίκρα πάντως όταν απεργούν τα ταξί, ιδίως αφού εξυπηρετούν τόσο κόσμο.Γιατί αυτό είναι το μόνο σίγουρο, ξέρω ότι όταν θα ψάξω για ταξί θα με εξυπηρετίσει. Ιδίως άμα είμαι στο αεροδρόμιο στις 11.
    Επιστημονική έρευνα απέδειξε πως άμα τα Γιατονπουτσονέζικα φορούσανε κανά marzocchi, τα ατυχήματα θα μειωνόντουσαν κατά 98%!!!

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Ειμαστε λιγο αδικοι με τους ταξιτζηδες η μου φαινεται???
    Ενταξει υπαρχουν γιδια δε λεω, εως πολυ γιδια αλλα τα εχουμε τσουβαλιασει ολα....

  14. #44
    Μόνιμα Τσαντισμένο Μέλος Το avatar του/της Nikker
    Εγγραφή
    03/07/2007
    Μηνύματα
    53
    Παραδέχομαι ότι είμαι ρατσιστής και προκατειλημένος με τους ταξιτζήδες.

    Μου έχει σώσει την ζωή.
    Παραδέξου και εσύ ότι όταν είναι ταρίφας τριγύρω είσαι σε stand by για μαλακία.
    Επιστημονική έρευνα απέδειξε πως άμα τα Γιατονπουτσονέζικα φορούσανε κανά marzocchi, τα ατυχήματα θα μειωνόντουσαν κατά 98%!!!

  15. #45
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    mοto.gr

    ψυχανάλυση-ψυχοθεραπεία


    άμεση ανακούφιση απωθημένων ,νευρώσεων.φοβίων και πάσης φύσεως ψυχαναγκαστικων συμπτωμάτων.
    Απαλλαγήτε μια και καλή από τις κακές σκέψεις των μπάτσων,ταξιτζήδων,κούτακιδων(είναι και τις μόδως)και άλλων καταπτιστων κοινωνικών ομάδων που ταλαιπωρούν την καθημερινότητα σας.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 09:32
  2. Τρίτη και 13!!!!
    από george88 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 11:40
  3. ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ 13
    από peskandritsos στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2009, 20:43
  4. Τρίτη και 13!!!
    από alximistis στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 10:20
  5. η νεα οδηγος των Gp στη Honda....
    από sotpag στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2006, 09:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF