Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προτασεις γραναζωμα

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388

    Προτασεις γραναζωμα

    Το προβλημα ειναι το εξης.
    Δε ξερω τι γραναζωμα να ακολουθησω για ρ6 του 2003.
    Το ζητουμενο ειναι η καλυτερη επιδοση στην πιστα των Σερρων και μονο για την πιστα αυτη.
    Το μηχανακι στην παρουσα φαση ειναι μειον ενα δοντι στο μπροστα γραναζι.
    Το προβλημα ειναι οτι ενω η 3η βολευει ως την κ5 οπου αναγκαστικα για καλο φρεναρισμα μπαινει δευτερα, αμεσως μετα την εξοδο προτιμω το εσακι να το περναω με 3η ως τη κ10 οπου ξαναμπαινει δευτερα.
    Δε βολευει δηλαδη η αλλαγη στην εξοδο της κ5 ουτε στην εξοδο του s που πρεπει να γινει αν το περασω με δευτερα...

    Και ρωταω τωρα μηπως να το κοντινω λιγο ακομη?? Ενα η δυο δοντια στο πισω???

    Ολες οι προτασεις δεκτες ειδικα απο αγωνιζομενους

  2. #2
    φιλε δεν χρειαζεται να κοντινεις κατα την γνωμη μου.μετα την κ5 και πριν το εσακι απο δευτερα βαζεις τριτη.οι περισσοτεροι αυτο κανουν.μαθε να δουλευεις αυτο τον τροπο και εισαι μια χαρα.να ξερεις οτι στα 600 πρεπει να φορτωνεις και 6 στην ευθεια.εαν ομως το μηχανακι ειναι νορμαλ μπορει να χρειαστει και +1 πισω.

  3. #3
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    Γενικός κανόνας στις Σέρρες είναι η 3η σου να σπάει στην είσοδο της 13.
    Αν δεν φτάνεις στον κόφτη της 3ης στην είσοδο της 13, μπορείς να το κοντύνεις λίγο ακόμα (ή να πάρεις κ άλλη φόρα )

    Η αλλαγή από δευτέρα σε 3η από την Κ5 σε Κ6, είναι δύσκολη δουλειά, αλλά η αλλαγή γραναζώματος δε θα σε βοηθήσει.

    Δοκίμασε να γυρίσεις το μοχλό των ταχυτήτων ανάποδα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), έτσι ώστε να κουμπώσεις πιο γρήγορα την 3η με ένα απλό πάτημα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Το μηχανακι ειναι εντελως νορμαλ και ο λεβιες ειναι κανονικα..
    Φανταζομαι αν το βαλω αναποδα θα ειναι πιο ευκολη η αλλαγη??
    Δηλαδη πρεπει να δουλεψω να βαζω τριτη αμεσως μετα την κ5...
    Αν θυμαμαι καλα πριν τη κ13 σπαει η τριτη και ενδεχομενως καμια φορα να βαζω και τεταρτη για λιγο αλλα στην ευθεια εκτη με τιποτα καλα καλα δε σπαει η πεμπτη...

  5. #5
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
    Το μηχανακι ειναι εντελως νορμαλ και ο λεβιες ειναι κανονικα..
    Φανταζομαι αν το βαλω αναποδα θα ειναι πιο ευκολη η αλλαγη??
    Δηλαδη πρεπει να δουλεψω να βαζω τριτη αμεσως μετα την κ5...
    Αν θυμαμαι καλα πριν τη κ13 σπαει η τριτη και ενδεχομενως καμια φορα να βαζω και τεταρτη για λιγο αλλα στην ευθεια εκτη με τιποτα καλα καλα δε σπαει η πεμπτη...

    Γενικά είναι πιο εύκολο να πιέσεις το λεβιέ προς τα κάτω, παρά να ψάξεις να τον ανεβάσεις

    Κατά τα άλλα, δεν είμαι σίγουρος που πρέπει να αλλάξεις από 2α σε 3η.
    Άλλοι την αλλάζουν με το που βγαίνουν από την Κ5, άλλοι όταν σηκώσουν το μηχανάκι κ άλλοι πριν την είσοδο στην Κ6.


    Αν σου σπάει πάντως η 3η πριν τη 13 κ αναγκάζεσαι να ανεβάσεις σε 4η, τότε μάλλον πρέπει να μακρύνεις το γρανάζωμά σου, για να γλιτώσεις την τζάμπα αλλαγή

    Πάντως, επειδή κ εγώ την έχω πατήσει, προσπάθησε να επιβεβαιώσεις με κάνα βίντεο τις στροφές που έχεις στην είσοδο της κάθε στροφής. Μερικές φορές νομίζεις ότι μπαίνεις με κόφτες, ενώ στην πραγματικότητα έχεις ακόμα 1000-1500 στροφές να δουλέψεις


  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, δυστυχως χρηματα για καμερες δεν υπαρχουν τις αλλες επιλογες θα τις δοκιμασω.

    Υ.Γ.Δε νομιζω οτι ειναι ακυρη η 4η γιατι εχω τραβηξει και τη κ13 με τεταρτη αλλα κι εκει υπαρχει ενα θεματακι

  7. #7
    The most Bin's WINS !!! Το avatar του/της lkol
    Εγγραφή
    15/11/2004
    Μηνύματα
    136
    για κάμερα μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια φωτογραφική με καλή ποιότητα, ή ακόμα καλύτερα... την κάμερα του φίλου σου. Αυτό κάνω κ εγώ :a13:

    Η 4η στη 13 πάντως είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δε σε βοηθάει

  8. #8
    φιλε λιγο περιεργα μου ακουγονται αυτα που λες.βαζεις πριν την παρατεταμενη (κ13) τεταρτη και στην ευθεια δεν σπαει η πεμπτη .παντως απο κ5 μεχρι εσακι πρεπει να αλλαξεις απο 2 σε 3 τωρα σε πιο σημειο ακριβως εσυ το ξερεις.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    φιλε λιγο περιεργα μου ακουγονται αυτα που λες.βαζεις πριν την παρατεταμενη (κ13) τεταρτη και στην ευθεια δεν σπαει η πεμπτη .παντως απο κ5 μεχρι εσακι πρεπει να αλλαξεις απο 2 σε 3 τωρα σε πιο σημειο ακριβως εσυ το ξερεις.
    Δεν ορκιζομαι, εχω και καιρο να ανεβω...
    παντως βγαινοντας απο την κ12 εχω 3η και νομιζω οτι γεμιζει και η την κραταω λιγο η βαζω τεταρτη
    Στην ευθεια εχω συνηθως γεματη 5η
    Το μηχανακι ειναι 2003 και στις μεγαλες αργει να ανεβασει ειναι και μαμα εντελως....

  10. #10
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Περιόρισε όσο μπορείς τις αλλαγές (ταχυτήτων). Αν πηγαίνεις για χρόνο (που μάλλον αυτό φαίνεται από αυτά που ψάχνεις) δεν βοηθάει.

    Αυτό που λέει ο φίλος opoulian, για 6η στην ευθεία στα 600, δεν είναι κανόνας. Εξαρτάται με πόσα βγαίνεις από τη Κ16, την κλιμάκωση, τη δύναμη, τα φρένα σου για την Κ1 .....

    Μπορείς να πειραματιστείς με ένα ακόμα -1 δόντι εμπρός, αφού σκέφτεσαι κι άλλο κόντεμα, λόγω χαμηλού κόστους κι αν δε σε βολέψει θα χάσεις 10?. Μικρό το κακό.

    Γνώμη μου: Ίσως λίγο περισσότερο διάβασμα να βοηθούσε περισσότερο από 1 γρανάζι.

    Καλές προπονήσεις σε όλους.

    Ατσάτσα

Παρόμοια θέματα

  1. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2004, 10:54
  3. Γρανάζωμα ??
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 08:59
  4. Παλιές και.........νέες προτάσεις !
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 14:20
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF