Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751

    1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς?

    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.
    Τελευταία τροποποίηση από MiltiadisK.D; 13/08/2017 στις 18:57.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MiltiadisK.D Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.
    Το αντβε είναι ψηλότερο με διαφορετικές σχέσεις στο σασμάν (κοντές ταχύτητες) από το απλό. Μεγάλο ντεπόζιτο. Το ΄σερβο είναι άγκυρα, αλλά σε ζημιά, άστα. Γι αυτό το απογεύγουν. Δες το γούστο σου και την χρήση που θα κάνεις.

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MiltiadisK.D Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.
    Με ενα καινούριο θέμα παίρνεις περισσότερες απαντήσεις. Βέβαια είναι και 15αυγουστος, αλλά και πάλι!
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Ευχαριστώ Κώστα και daz!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    To θέμα αυτό σε ``ειδικά`` φόρα έχει παίξει πολύ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Ναί Κώστα,απο"κεί"αντλώ πληροφορίες(μιάς και απο εδώ δεν είδα φώς πέρα απο εσένα φυσικά).Σε ευχαριστώ ξανα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MiltiadisK.D Προβολή μηνύματος
    Ναί Κώστα,απο"κεί"αντλώ πληροφορίες(μιάς και απο εδώ δεν είδα φώς πέρα απο εσένα φυσικά).Σε ευχαριστώ ξανα.
    Αυτό είναι και καλό, γιατί δεν απαντούν όλοι οπότε οι πληροφορίες είναι καλύτερες . Βέβαια να ξέρεις ότι πολλά προβλήματα λύνονται εύκολα και οικονομικά, αλλά θέλει ψάξιμο. Ας πούμε τα ιντέκσιον που βαράνε και σου λένε άλλα σώματα (700ε και 750ε) λύνονται με (αν είναι στην αρχή η ζημιά) με 4ε και ένα μεροκάματο μαστορικό σε φίλο. Και στην μονάδα υπάρχει άνθρωπος τώρα που τις επισκευάζει οικονομικά. Έκανα καμιά 80.000κλμ με το 1100 και καμιά 70.000κλμ με το 1150 (είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλάκα) και ποτέ δεν πλήρωσα τρελά λεφτά σε κάτι. Ότι άλλο θες ρωτάς, οι ανάξιες υπηρεσίες μου .... στην διάθεσή σου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι και καλό, γιατί δεν απαντούν όλοι ότε οι πληροφορίες είναι καλύτερες . Βέβαια να ξέρεις ότι πολλά προβλήματα λύνονται εύκολα και οικονομικά, αλλά θέλει ψάξιμο. Ας πούμε τα ιντέκσιον που βαράνε και σου λένε άλλα σώματα (700ε και 750ε) λύνονται με (αν είναι στην αρχή η ζημιά) με 4ε και ένα μεροκάματο μαστορικό σε φίλο. Και στην μονάδα υπάρχει άνθρωπος τώρα που τις επισκευάζει οικονομικά. Έκανα καμιά 80.000κλμ με το 1100 και καμιά 70.000κλμ με το 1150 (είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλάκα) και ποτέ δεν πλήρωσα τρελά λεφτά σε κάτι. Ότι άλλο θες ρωτάς, οι ανάξιες υπηρεσίες μου .... στην διάθεσή σου.
    Ξανά μανά ευχαριστώ βρε Κώστα,βασικά είμαι επιφυλακτικός μιάς και πρόκειται γαι αρκετά παλιά μοτό οπότε θέλει πού και καλό ψάξιμο και θα πάρω ΜΟΝΟ αν βρώ ΚΑΘΑΡΟ και ΣΩΣΤΟ,δεν βιάζομαι και υπάρχουν 2 ακόμα μοτό,έ...δεν με λές και αΜήχανο

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas_1100gs Προβολή μηνύματος
    (είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλακα)
    Μην εισαι και τοσο σιγουρος

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Μην εισαι και τοσο σιγουρος
    ΕΕΕΕΕ οκ ένα από τα καλύτερα χαχαχαχα. Ήταν και πολύ καθαρό από τον Γερμανό ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν ``ψηλά`` στη Γερμανία, άσχημος ο καιρός εκεί, και την έβγαζε 2 μήνες τον χρόνο κάνοντας λίγα κλμ.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Επιτρέπεται να ανεβάσω μερικά λίνκ απο το γνωστό site πωλήσεων να πάρω μια 1ή γεύση αν αξίζει κάποιο για την ώρα?Ούτως η άλλως δεν βιάζομαι,σκέψεις κάνω,adv by the way.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Φυσικά.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Τελευταία τροποποίηση από MiltiadisK.D; 22/08/2017 στις 18:25.

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για να δουλέψουν, πάτησε το εικονίδιο με την υδρόγειο δίπλα απ' το φακελάκι και κάνε επικόλληση το λινκ μέσα στο παράθυρο που θα σου βγάλει.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Εγώ προτίμησα το απλό 1150 για τους παρακάτω λόγους:

    -είναι πιο άνετο για δικάβαλο και η θέση του οδηγού ρυθμίζεται στο ύψος
    -εχει πιο μακριά έκτη οπότε ταξιδεύει στην εθνική πιο οικονομικά και πιο ξεκούραστα (εδώ θέλει ανάλυση)
    -δεν ήθελα το επιπλέον βάρος των 8 λίτρων, το 22ρι ρεζερβουάρ του απλού μου φτάνει αφού το μηχανάκι δεν καίει.
    -εχει μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων και γι' αυτό το λόγο ο άξονας ταλαιπωρείται λιγότερο
    -δεν ήθελα σερβο. Υπάρχουν λίγα adv χωρίς σέρβο και περιζήτητα χωρίς ενώ υπάρχει πληθώρα απλού μονόμπουζου.
    -είναι συνολικά πιο χαμηλό αλλά παράλληλα εχει αξιοπρεπέστατη απόσταση από το έδαφος και περνάει χώμα χωρίς να βρίσκει.


    Το 1150 adventure εχει ας πούμε πιο καλαίσθητα οπίσθια, πιο πολεμική σελα που ενώ το κομμάτι του οδηγού είναι άνετο, του συνοδηγού είναι μέτριο. Υπάρχουν κάποια adv με πιο κοντή πρώτη (ήταν προαιρετική επιλογή του αγοραστή) και όλα εχουν πιο κοντή 6η σε σχεση με το απλό.
    Ομως το ότι το απλό εχει ξεχωριστές σέλες είναι για μένα σημαντικό. Εφτιαξα του οδηγού σε σελά λίγο πιο ψηλή, στο ύψος του adv και με βόλεψε καλύτερα, βοηθάει στην επιθετική οδήγηση και φτιάχνει την θέση οδήγησης. Τον συνεπιβάτη τον ξεχνάς, το μηχανάκι εχει χώρους, καλό ζύγισμα και είναι φτιαγμένο για ταξίδι με δύο.


    Βελτιώσεις.
    Βελτίωσα το μηχανάκι μου με τελικό εξάτμισης (remus γιατί εχει πολύ ωραίο μπάσο ήχο), φίλτρο kn, τσιπάκι stage 5 (δίνει μεσαιες και ψηλά) από τον Γιάννη στην Θεσσαλονίκη - John's performance και χωρίς να βγάλω τον καταλύτη εχω άλλη μηχανή, στροφάρει πολύ πιο γρήγορα, γέμισε κάποιες τρύπες, π.χ. από 4000 - 5000 και το σημαντικό δεν εχασε καθόλου χαμηλά. Επίσης εχω κάνει τη μοντα του Steptoe από το αμερικάνικο advride.com που αλλάζεις το CCP, είναι μια ρύθμιση κάτω από τη σέλα στο κουτί με τις ασφάλειες και όντως μέχρι τις 3000 τραβάει καλύτερα.
    Το μηχανάκι μαμα από μεσαίες και πάνω στροφάρει αργά και το απλό για να γεμίσει - κρατήσει την μακριά 6η θέλει 4000 στροφές και πάνω κάτι που είναι εκνευριστικό στους επαρχιακούς. Το δικό μου τώρα την επιταχύνει ζωηρά από τις 2500.

    Σόρρυ για το "σεντόνι" αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. νεα (για μενα) 1150 Adv
    από alp στο forum BMW
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2007, 20:19
  2. Με συμπλεκτη ή χωρίς???
    από super_toto στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 15:18
  3. CBF-600 με ABS ή χωρίς;
    από eleanor_22 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 08:06
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2006, 19:53
  5. ΥΑΜΑΗΑ TDM 900 με ABS ή χωρίς???
    από sourtaggias στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF