Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ευρυτανία... 25/4

  1. #1

    Ευρυτανία...

    Μάλλον στις 24 ή 25 του Απρίλη 2010 (θα το οριστικοποιήσω πολύ σύντομα) εγώ και το Tenere μου θα κάνουμε την αγαπημένη μου εκδρομή στην Ευρυτανία.

    Αν λοιπόν ο καιρός το επιτρέψει η διαδρομή θα είναι:

    Χρύσω - Αγ.Δημήτριος - Γάβραινα - Μαυτομάτα - Διάσχιση Ταυρωπού 2 φορές (ποταμοπέρασμα - θα παίξουν οπωσδήποτε σχοινιά τέτοια εποχή) - Ανάβαση Καμάρια - Άγραφα - Φαράγγι Αγραφιώτη ποταμού - Κωσταντίνα - Κρέντη - και επιστροφή απόγευμα της ίδιας μέρας στην Αθήνα με στάση στο Χάνι του Πανέτσου (κοντά στη Σπερχιάδα) για φαγητό.

    Θυμίζω η διαδρομή είναι κάπου 100 χώμα ενίοτε σκληρό, αλλά θα γίνει εκδρομικά και με απόλυτη ασφάλεια. Φυσικά υπολογίστε και τα χιλιόμετρα απο τη αφετηρία μέχρι Χρύσω που απο Αθήνα είναι περίπου 240. Μιλάμε λοιπόν για περίπου 600 συνολικά δύσκολα χλμ σε μία μέρα.

    Η διαδρομή είναι πανέμορφη και η βόλτα για όσους ακολουθήσουν θα είναι πραγματικά αξέχαστη. Ώρες (αρκετά πρωί θα είναι), τοποθεσίες και περισσότερες λεπτομέρεις θα ποσταρω σύντομα.

    Όσοι πιστοί, και όχι μόνο από Αθήνα, προσέλθετε. Εαν κάποιος δεν έρθει απο Αθήνα, καλό σημείο εκίνησης είναι το Κερασοχώρι...
    Περισσότερα σε λίγες μέρες.

    Χάρτης http://farm4.static.flickr.com/3269/...cfb9f1.jpg?v=0
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  2. #2
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Χωρις να θελω να σε απογοητευσω δυο σημεια που πρεπει να προσεξεις:
    Ο δρομος της κορυφης απο Μαυροματα-Γερουκο-Μορφοραχη αλλα και απο Μαυροματα για το ποταμι να ρωτησεις πρωτα εαν τον εχουν ανοιξει γιατι συνηθως ανεβαινει γκρειντερ εκει αρχες Μαη(το κοπανημα παντως ακομα κι ανοιχτος να ειναι παει στεφανι!)
    Σημειο δευτερο ο Ταυρωπος θα εχει πολυ νερο.Στο περασμα για Κουκεικα(το δευτερο) μπορει και να το περασεις(μιας και χρησιμοποιειται απο τους ντοπιους).Αν σκοπευεις να περασεις απο την πλευρα κατεβαινοντας απο την ραχη του Κατσαντωνη ....καλη δυναμη(και βατραχοπεδιλα :rotflmao: ).Δυσκολο κοτρωνοκατεβασμα με κλειστα καγκελια μεχρι το ποταμι και μετα πλατς!Το πιο πιθανο το βλεπω με κανα 1.5-2μ νερο εκει
    Κατα τα αλλα μην κωλωνεις,θελουν αρετη και τολμη(αλλα και κανα τεσσεραμισυ εντουρο!) τα Αγραφα αυτη την εποχη!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #3
    o prizontas Το avatar του/της orizontas
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.243
    δεν το σκεφτεσε να γινει με διανυκτερευση στην φυση ???

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Χωρις να θελω να σε απογοητευσω δυο σημεια που πρεπει να προσεξεις:
    Ο δρομος της κορυφης απο Μαυροματα-Γερουκο-Μορφοραχη αλλα και απο Μαυροματα για το ποταμι να ρωτησεις πρωτα εαν τον εχουν ανοιξει γιατι συνηθως ανεβαινει γκρειντερ εκει αρχες Μαη(το κοπανημα παντως ακομα κι ανοιχτος να ειναι παει στεφανι!)
    Σημειο δευτερο ο Ταυρωπος θα εχει πολυ νερο.Στο περασμα για Κουκεικα(το δευτερο) μπορει και να το περασεις(μιας και χρησιμοποιειται απο τους ντοπιους).Αν σκοπευεις να περασεις απο την πλευρα κατεβαινοντας απο την ραχη του Κατσαντωνη ....καλη δυναμη(και βατραχοπεδιλα :rotflmao: ).Δυσκολο κοτρωνοκατεβασμα με κλειστα καγκελια μεχρι το ποταμι και μετα πλατς!Το πιο πιθανο το βλεπω με κανα 1.5-2μ νερο εκει
    Κατα τα αλλα μην κωλωνεις,θελουν αρετη και τολμη(αλλα και κανα τεσσεραμισυ εντουρο!) τα Αγραφα αυτη την εποχη!
    Τα ξέρω καλά, γι' αυτό γράφω "σχοινιά" δεν το γράφω στην πλάκα
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas
    δεν το σκεφτεσε να γινει με διανυκτερευση στην φυση ???
    Το ήθελα αλλά δεν με πέρνει ο χρόνος
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  6. #6
    Τελικά θα το κάνω την Κυριακή 25/4. Ξεκινάω 07:00 πρωί απο Αγ.Στέφανο...
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  7. #7
    με τι μοτο εισαι?και τι λαστιχα φορας?
    οι ευθειες υπαρχουν για να ενωνουν τις στροφες!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
    Τελικά θα το κάνω την Κυριακή 25/4. Ξεκινάω 07:00 πρωί απο Αγ.Στέφανο...
    XT660Z
    Pirelli MT21

    ...

    αλλά γιατί?
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  9. #9
    αν θες παρεα μπορει εγω και ενας φιλος με ktm 990s και 640 adventure να συνδραμουμε!σε ρωταω για τα λαστιχα γιατι το ασφαλτινο κομματι που ειναι και αρκετα δεν βοηθανε στο να καλυφθει γοργα η αποσταση...... οποτε ημερησια ολο αυτο το βλεπω αρκετα βαρυ !σκεψου με το 990 δεν παω πανω απο 130
    οι ευθειες υπαρχουν για να ενωνουν τις στροφες!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sanguini
    αν θες παρεα μπορει εγω και ενας φιλος με ktm 990s και 640 adventure να συνδραμουμε!σε ρωταω για τα λαστιχα γιατι το ασφαλτινο κομματι που ειναι και αρκετα δεν βοηθανε στο να καλυφθει γοργα η αποσταση...... οποτε ημερησια ολο αυτο το βλεπω αρκετα βαρυ !σκεψου με το 990 δεν παω πανω απο 130
    Παίδες είστε ευπρόσδεκτοι.
    Τώρα όντως τα λάστιχα είναι θέμα, αλλά επειδή το έχω ξανακάνει, αυτό που μπορώ εγώ να πώ είναι ότι:

    1. Είναι ότι είναι όντως βαρύ και θα γυρίσουμε αργά βράδυ.
    2. Εϊναι όμως ωραίο και έχει και καλό φαί στο τέλος...

    και με μια μικρή αλλαγή στο δρομολόγιο... (κόβουμε το ποτάμι και πάμε απο διάσελο για συντομότερα)

    Εχουμε και λέμε:

    - Αγ.Στέφανος - Καρπενήσι --> 267km = 3h 50min (εθνική)
    - Καρπενήσι - Βελούχι - Αγ.Παρασκευή - Δομιανοί --> 35,1km = 40min (χώμα)
    - Δομιανοί - Δάφνι - Χρύσω --> 28,4km = 53min (χώμα)
    - Χρύσω - Αγ.Δημήτριος - Γάβρινα - Καμάρια (χωρίς ποτάμι) --> 35,4km = 1h 18min (χώμα)
    - Άγραφα - Φαράγγι Αγραφιώτη - Βαρβαριάδα - Κρέντης --> 26,6km = 1h 4min (χώμα)
    - Κρέντης - Κερασοχώρι - Καρπενήσι --> 41,3 = 30min (άσφαλτος)
    - Καρπενήσι - Αγ.Στέφανος --> 267km = 3h 50min (εθνική)
    ---------------------------------------------------------------------------
    > "Ταμείο" <
    725km, από τα οποία 150 χώμα.
    Περίπου 12h οδήγηση + 3 ώρες στάση = 15ώρες

    Όσοι πιστοί...
    τηλ 6977 492295 για συννενοήσεις

    Παραθέτω αρχείο Google Earth για περισσότερες λεπτομέρειες...

    p.s.
    1. Χώμα στο kmz είναι τα κόκκινα και τα πορτοκαλί
    2. Aν πάρουμε από το .kmz τον πορτοκαλί δρόμο για HARD CORE καταστάσεις, (ποτάμι κλπ) τότε θα πρέπει να προσθέσουμε +48km +1,5h :rotflmao:
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  11. #11
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  12. #12
    H συνάντηση έγινε αυτοσυνάντηση. Που σημαίνει ότι πήγα μόνος μου τελικά. Και καλύτερα δηλαδή, όχι για μένα βέβαια, αλλά για τον όποιο τρίσμοιρο είχε κάνει πιθανά το λάθος να με είχε ακολουθήσει. Θα με είχε κόψει απο παρέα.

    Τι θέλω να πώ? Θα το πώ με ένα γρίφο.
    Λοιπόν, Τρείς, ένας με ένα ΚΤΜ640 ένας με GSXR1000K9 και ένας με Inova 125 ξεκινάνε απο ένα σημείο της Ευρυτανίας για να πάνε σε ένα άλλο 217 χλμ μακριά. Θα πρέπει να πάνε όμως απο χώμα. Ποιος θα φτάσει πρώτος? ...H απάντηση στο τέλος μετά τις φωτογραφίες

    Και ολίγα στατιστικά πριν ξεκινήσουμε: 798Km σε 15h σύνολο απο τις οποίες:
    13h οδήγηση απο τις οποίες περίπου 7h ή 160km ΧΩΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...

    To συνολικό διάγραμμα των διαδρομών σε jpg

    και σε Google Earth .kmz

    και ολόκληρο το ΑΛΜΠΟΥΜ με τις φωτογραφίες... (αλήθεια θα κάνουν τίποτα οι admin να φτιάξουν το θέμα με το upload φωτογραφιών?)

    Στον χάρτη φαίνονται τρια σημεία το Iceberg, Tree1, Tree2... E λοιπόν για αυτά τα τρία σημεία η εκδρομή μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί "Η εκδρομή με τα τρία ...Π"

    1. Σημείο Iceberg IMG_4754.jpg, IMG_4755.jpg, IMG_4756.jpg. "Παγόβουνο" μου κλείνει το δρόμο. Ελληνικοί δρόμοι. Ξεχασμένους τους έχουν εκεί επάνω τους ανθρώπους. Λες και αυτοί δεν πληρώνουν φόρους.
    Ανασυντάσσομαι, το βουνό θέλει να είσαι ευέλικτος. Αποφασίζω να γυρίσω πίσω στο Καρπενήσι και να ακολουθήσω τον δρόμο (η διασταύρωση είναι 3χλμ απο Καρπενήσι) προς Στένωμα, Παυλόπουλο, Δάφνη Χρύσω.

    2. Σημείο Tree1 IMG_4813.jpg, IMG_4814.jpg, IMG_4815.jpg. Πεσμένα έλατα. Ώ ναι, ναι οι Θεοί δεν είναι μαζί μου. Κάποια παπαριά πρέπει να είχα κάνει στην προηγούμενη ζωή μου. Και αυτός ο δρόμος κλειστός. Και ναι δεν κουνιούνται με τίποτα τα δεντράκια. (Θυμηθείτε τον γρίφο που λέγαμε...)
    Και τώρα? Δεν μασάω. Έχω plan c. Θα πάω πίσω στο διάσελο και απο Μαυρομάτα θα κατεύω Μέγδοβα. Αν είμαι τυχερός (παπαριά η σκέψη) θα περάσω απο εκεί το ποτάμι και θα ανεβω Καμάρια. Δύσκολο αλλά γίνεται.
    Βέβαια δεν πιστεύω ότι πλέον έχω πολλές πιθανότητες καθώς μάλλον θα έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ. Οπότε ?
    Απλά, ή πίσω και επανασχεδίαση για Άγραφα απο άλλο δρόμο, ή μπορώ ακόμα και να φύγω πρός Νεραίδα και να πάω προς λίμνη Πλαστήρα και να το κάνω τελείως εναλλακτικό.
    Ξεκινάω, Στο δρόμο βέβαια με έχουν ζώσει οι σκέψεις αλλά είπαμε Adventure!!!

    3. Σημείο Tree2 IMG_4818.jpg. Εδώ δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά χιλιόμετρα. 1 χλμ με το ζόρι μετά το διάσελο και μπάμ. Τουλάχιστον λέω μέσα μου δεν έκανα πολλά χιλιόμετρα. Θυμηθείτε τον γρίφο.

    Λοιπόν τι? Αποφασίζω θα ξανακατεύω Αγ.Δημήτριο, Χρύσω και ξέρω δρόμο χωμάτινο (είπαμε εντουράδα βγήκαμε μην μας φάει η άσφαλτος) που σε βγάζει απο Χρύσω κατευθείαν Κερασοχώρι. Απο κεί θα πάω Κρέντη, Αγραφιώτη, Άγραφα. Θα βραδιάσει μεν αλλά δεν πειράζει. Φώτα έχουμε.

    Κατά τα άλλα είχα μια απίθαν η εκδρομή με απίστευτες ανατροπές αλλά και απίστευτα ομαλή τελική έκβαση. Γύρισα γύρω στη 1 το βράδυ ευτυχισμένος.

    ...και βέβαια επειδή η ευτυχία δεν κρατάει για πάντα χθές το βράδυ ερχόμενος απο την δουλειά, να σημειωθεί ότι δεν είχα προλάβει να ξαναβάλω τα ασφάλτινα είχα αφήσει και χαμηλή την πίεση στα τρακτερωτά, σκάει το μπροστινό με καμιά 80km και άστα να πανε. Αφού το κράτησα όσο μόρεσα έσκασα δεξιά ευτυχώς με μειωμένη ταχύτητα βέβαια (30-40) σε ένα πλευρικό ανάχωμα που υπάρχει στο δρόμο για Δροσιά.
    Άουτσ, γρατζουνιές ντεπόζιτο, ακρόμπαρα, ποδιά, χέρια πόδια και γενικώς πονάω πολύ όλη τη δεξιά πλευρά...άντε και τη γλυτώσαμε. Τρέχω σήμερα από το πρωί να το μαζέψω.

    Καλές βόλτες σε όλους και πάντα όρθιοι να ήμαστε...

    ...α και η απάντηση στο γρίφο...

    ...

    ..

    .

    αυτός με το Αλυσοπρίονο
    2€ η αμόλυβδη. Μάλιστα...

  13. #13
    Και γ@μω τις εκδρομές έκανες φίλε…
    Ακόμα και οι απρόσμενες δυσκολίες έχουν την χάρη τους …
    Κρίμα για το ατυχηματακι σου … όλα καλά σου εύχομαι … (η δεξιά μεριά σε όλα τα … «μάχιμα» ΤΕΝΕΡΕ είναι γεμάτη γρατζουνιές … μάλλον από δεξιά πέφτουμε…)

  14. #14
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Μπράβο, πολύ όμορφα μέρη πέρασες...
    όσο για τα "άσχημα", ποτέ ξανά...πάντα όρθιος
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Ωραια τσαρκα αν και δεν συμφωνω με το οτι ησουν μονος εκει θα προτεινα να ειχες καποιον οχι μονο να μοιραστεις τις ομορφιες αλλα και για τις δυσκολες καταστασεις.

    Περαστικα για το ατυχημα και γρηγορα ετοιμος για νεες εξερευνησεις
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εκδρομη 25/4 αποηχος......αποβροχο θα ηταν καλυτερα!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2004, 16:11
  2. ekdromi 25/4 ston poro meta broxis - no1
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 15:19
  3. Η ημερομηνια της εκδρομης εκλεισε στις 25/4....
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 11:34
  4. Θεσσαλονίκη 25-28 Μαρτίου
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2004, 23:06
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2004, 21:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF