Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Manual CBF-250 - Απορίες/Συζητήσεις

  1. #16
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Το ρελαντί ήταν όντως χαμηλό, από 1400 και πάνω, και κάτω από 2000 να το έχεις
    Σιγουρα για τα χθεσινα σβησηματα εφταγα και εγω αλλα και το ρελαντι. Σημερα το εβαλα στις 1500, και ολα ειναι πολυ καλυτερα.

    Δοκιμασα να βαλω το ρελαντι στις 1600, και ειδα οτι το μηχανακι σε απολυτο ισιωμα, πηγενε μονο με συμπλεκτη και χωρις γκαζι.
    Ετσι το αφησα στις 1500.

    Βεβαια μου κανει εντυπωση οτι για να πιασει 1500, οπως ειναι πλεον ρυθμισμενο, θελει αρκετο ζεσταμα καπου 10 λεπτα. Κανω καλα που το αφωνω 10 λεπτα να ζεσταθει;

  2. #17
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    --------------------------------------------------------------------------------
    Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως.
    --------------------------------------------------------------------------------

    Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο

    ---------------------------------------------------------------------------------

    Λοιπον με τον συπλεκτη μου δεν ξερω να κρινω τι παιζει , μιας και ειναι το πρωτο μου μηχανακι ουσιαστικα, και δεν εχω καπιο μετρο συγκρισης. Σημερα εμαθα καπως να τον δουλευω. Τον ρυθμισα, να πιανει λιγο παραπανω απο την μεση, και καταφερα να τον συνηθησω. 1 σβησιμο σε 5 χιλιομετρα δρομο!

    Οσοπ αναφορα το θεμα νεκρα:

    1) Παρατηρισα οταν εχω πρωτη, και πατησω συπλεκτη, και συκωσω τον λεβιε, λιγο προς τα πανω μεχρι τιην μεση της διαδρομης, τοτε μπαινει η νεκρα.

    2)εαν εχοντας πολι πρωτη, σηκωσω τον λεβιε πιο δυνατα, μεχρι να φτασει τερμα πανω τοτε μπαινει δευτερα.

    Ετσι πρεπει να λειτουργει ρε παιδια; Δεν θυμαμαι καθολου τι εκανα με τον δασκαλο πριν 10 μηνες σε αυτο το σημειο!

    Εαν ετσι ειναι, τοτε πρεπει να σουλεψω λιγο αυτην την κινηση, γιατι μου εχει τυχη εν κινησει απο πτωτη ταχητυτα να βαλω νεκρα αντι δευτερα!

    Αυτος ηταν απο οτι καταλαβα ο κυριως λογος που την πρωτη μερα τον ειχα καταπιει!


  3. #18
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Παιδια τελος να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας, γιατι η εμπειρια μου ειναι μηδενικη με μηχανη, και η μονη μου βοηθεια ειστε ολα τα παιδια του forum που απαντατε, καθως και το manual!

    Ειναι πολλες οι ερωτησεςι μου, οτι μπορειτε απανηστε.

    Α παρτε και μια , γιατι οσο θα απαντατε. Ειναι πολλες οι ερωτησεις, και με τον καιρο θα γινονται περισσοτερες


    Αυριο αρχιζει νεα μερα, εχω ολη την μερα δικια μου, θα παω να το γεμισω και για πρωτη φορα το μορακι μου, και θα το ξεσκισω στις βολτες!

    Αντε , σας!

  4. #19
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    [B]Οντως η νεκρα ειναι λιγο προβλημα. Στο φαναρι την βαζω παντα απο πρωτη, αλλα δεν πετυχαινει παντα, και μερικες φορες κανω δευτερη και τριτη προσπαθεια. Απο 2 ρα σε νεκρα, δεν το χω καταφερει!

    Πολι κοντη η πρωτη και η δευτερα, και μεχρι να τις αλλαξω, τα τουτου κολλανε πισω μου. Υποψιν οτι τις αλλαζω στις 4, με απαλο γκαζακι, χωρις επιταχυνση!
    Η νεκρα μπαινει δυσκολα στοχω ξαναπει αλλα θα τη συνηθισεις. Απο 2η μονο με πολλη προσπαθεια. Επισης για τις ταχυτητες μην ξεχασεις να διαβασεις το τοπικ που ειχα ανοιξει πριν απο 5-6 μηνες στα οδηγηση tips&tricks με το ονομα ''τεχνικες οδ. για αρχαριους''

    Αυτο για την δευταρε και πρωτη τα γραφει καπου εδω μεσα στο cbf φορουμ και επισης στο τοπικ που ανεφερα πιο πανω. Αμα βρεις το λινκ ποσταρε το.
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  5. #20
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Απαντω εδω στο προσωπικο pm του jonpan:



    Τουλαχιστον, πηγα και ειδα, ειναι μεσα, μονο ενας μαστορας,ενας κυριος 50 αρης, προθυμος να σου μιλησει, χωρις καθολου πιτσιρικαρια, πολυ βασικο αυτο. Ηταν μικρο μαγαζι, με λιγες μηχανες που περιμενανε, οποτε, το λογικο ειναι, να τα προσεχει. Θα δουμε. Λαδια και φιλτρο ειναι μονο αυριο.



    Λοιπον, περιλιπτικα θα σου πω, (αυριο ταξιδευω και θα την πεσω τωρα) οτι ο μαστορας ηταν πολυ φιλικος, μιλησαμε για αρκετη ωρα, και μου πε οτι το motul που βαζεις, αν και πουλιεται σαν καλο λαδι, δεν ειναι απολυτως καταλληλο με το μηχανακι μας. Μου πε οτι κανει προβληματα στην καδενα και καπου αλλου που δεν θυμαμαι.

    Εμενα μου εβαλε ενα αλλο λαδι, με προδιαγραφη, 20W 50, SG, και οτι ειναι ισαξιο και λιγο καλυτερο απο το agip το μαμησιο. ειναι σε μαυρο κοθτακι, με κοκκινα γραματα, και λεγετε siliconline, αν θυμαμαι καλα.

    Μου ρυθμισε συμπλεκτη, και με το λαδι αυτο, εχει βελτιωθει αρκετα, η αλλαγη ταχυτητων. Κουμπωνουν πιο γλυκα, και βρισκω πιο ευκολα νεκρα.

    Ακιμα ρυθμισε το κενο απο το γκαζι, εβαλε πιεσεις στα λαστιχα, αλαξε φιλτρο λαδιου. Ολα αυτα 25 εuro.

    Για την αλυσιδα μου πε να μην βαζω το belray , new super clean, το οποιο εχει και ο Rezeguet, γιατι αν και δεν λερωνει, κραταει την αλυσιδα αρκετα στεγνη. Μου πε οτι τα γρασα αυτα δεν λιπαινουν σωστα, και ν απρωτιμο να λερωνει η ζαντα μου, και να ειναι υγρη η αλυσιδα, παρα να βαζω αυτες τις μουφες. Οταν τελειωσει το spray μου, θα παρω το δικο του. Δεν θυμαμαι ονομα!

    Επισης συμγωνησαμε για καθε 2500 αλλαγη λαδια, με κοστος 11 ευρο, και καθε 5000 λαδια και φιλτρο. Επισης μου πε μεχρι 3500 χλμ, να πηγαινω εως 6000 στροφες. Αν κανω ολα αυτα και παθει κατι, αναλαμβανει να με καλυψη με την εγγυηση.

    Μου πε αν το αφησω να κανει ηρεμα τα πρωτα 3500, και αλλαζω λαδια καθε 2500, τοτε θα μπορω να το σκισω μετα οσο θελω.


    Αυτα μαγκες, αναχωρω για Αμοργο.....


    Τα λεμε

  6. #21
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Γραματικας, Χαμοστερνας 56

  7. #22
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    εγω το λαδακι το αλλαζω μονος μου οπως και λαδωνω την αλυσιδα και ελεγχω τα ηλεκτρικα και τα ''αναλωσιμα'' (μπουζακι λαστιχακι τακακι). Δεν νομιζω να χρειαζεται να πας για σερβις και να πληρωνεις 50 Ε σε δουλεια που κανεις για 10Ε μονος σου...

    Τεσπα ειναι και θεμα χρονου επιλογης και ασφαλειας οποτε ο καθεις το δικιο του.

    Καλο ταξιδι και καλα να περασεις, και μην ξεχνας θελουμε φωτο!

    Α ναι απο βδομαδα ξεκιναω βοηθος μηχανικου στην VW
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  8. #23
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Επειδη κανω καποια Χιλιομετρα Εθνικη, και ειδα αυτο στο manual, θα οφελειθω, αν βαλω το δευτερο μπουζι το 9αρι;

    Το οφελος θα εχω; Μεγαλυτερη τελικα; Χανω σε κατι απο το 8αρι;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nkg.jpg 
Προβολές:	194 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	26682

  9. #24
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Καταστηματάρχης (πολλά χρόνια) με λάδια έχει πει σε φίλο μου ταρίφα ότι για καινούργια μοτερ το καλύτερο λάδι είναι το 10 - 40 ημισυνθετικό γιατί είναι "ψιλό" και απλώνεται σε όλες τις εσοχές του κινητήρα και λόγω της σύνθεσης του κάνει για το σωστό γλύστριμα των σφιχτών καινούργιων μεταλλικών μερών του κινητήρα. Όταν στο μέλλον αρχίζει η μηχανή να τσιμπάει λάδια συνήθως βάζουμε κάποιο τύπο σαν το 10 - 50 που είναι πιο "χοντρό".

    Βέβαια αυτά είναι εμπειρικές συμβουλές. Αναρωτιέμαι τι γνώμη έχου οι ειδικοί. Περιμένω σχολιασμό από όποιον έχει την όρεξη να απαντήσει.

    PS: ΕΛΛΑΣ η χώρα της πατέντας και των πολύξερων :rotflmao:

  10. #25
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Το ποστ με το μπουζί που είχα βάλει, πάει, δεν το βρίσκω πια... Ηταν πολύ παλιά...

    AnyWay, τώρα πια από οτι μου είπαν, βγάζει μόνο το 9άρι. Εγώ αυτό έβαλα στο τελευταίο σέρβις, λόγω ταξιδιών. Δε θα παρατηρήσεις διαφορά. Εμένα μου είχε φανεί πως δεν είναι τόσο ζωντανό στα ρεπρίζ όσο ήταν πριν, στα 20-60χαω, αλλά ήταν ιδέα μου τελικά...

    Για ταξίδια να το βάλεις, έχει λιγότερη φθορά από το 8άρι. Τελική δε θα δεις διαφορά, απλά σε μπερδεύει η σύνταξη στο manual, όπως και εμένα είχε μπερδέψει...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #26
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Να ρωτήσω κάτι. Έχω παρατηρήσει ότι αρκετες φορές η μηχανή ενώ έχει πάρει μπροστά μου σβήνει μετά από λίγο.
    Είχατε και σεις το ίδιο πρόβλημα πως το λύσατε??

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  12. #27
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    Τι εννοείς σβήνει ο κινητήρας?
    Στο ρελαντί?
    Αφού βάλεις ταχύτητα?
    Ενώ κινείσαι???
    Ζήσε, μάθε και αγάπα όσο περισσότερο μπορείς!
    Μετανιώνεις πάντα για εκείνα που ΔΕΝ πρόλαβες να κάνεις.....

  13. #28
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Να ρωτήσω κάτι. Έχω παρατηρήσει ότι αρκετες φορές η μηχανή ενώ έχει πάρει μπροστά μου σβήνει μετά από λίγο.
    Και εμενα το παθενει συνεχεια αποως και ο Alexander, που ειδα τα χαλια μου και τα δικα του στα Μεγαρα. Ακομα δεν το εχουμε λυσει. Εγω το πηγα στο μηχανικο μου, και μου αναιβασε το ρελαντι, αλλα μετα απο διαδρομη και αφου ζεσταθηκε, το ρελαντι της μηχανης κοντεπσε να παει 2000 στροφες και τοτε το κατεβασα παλι μονος μου.

    Επισης και με τσοκ εμενα, δεν κραταει ρελαντι μερικες φορες!:hypnotize

  14. #29
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Ρε η μηχανή μας δεν έχει αυτόματο τσοκ. Γι αυτό ξεκολήστε, λίγο γκαζάκι θέλει στα φανάρια μέχρι να ζεσταθεί...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #30
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Και εμενα το παθενει συνεχεια αποως και ο Alexander, που ειδα τα χαλια μου και τα δικα του στα Μεγαρα. Ακομα δεν το εχουμε λυσει. Εγω το πηγα στο μηχανικο μου, και μου αναιβασε το ρελαντι, αλλα μετα απο διαδρομη και αφου ζεσταθηκε, το ρελαντι της μηχανης κοντεπσε να παει 2000 στροφες και τοτε το κατεβασα παλι μονος μου.

    Επισης και με τσοκ εμενα, δεν κραταει ρελαντι μερικες φορες!:hypnotize
    Πίστευα ότι κάνω εγώ κάτι λάθος
    επίσης παρατήρησα ότι μερικές φορές κατα την αλλαγή ταχύτητας μου σβήνει :hypnotize :hypnotize

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 10:19
  2. Owner's manual CBF-250
    από p@nos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 15:18
  3. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 14:22
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF