Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: Manual CBF-250 - Απορίες/Συζητήσεις

  1. #46
    Με συμπλέκτη κ πάτημα του αντίστοιχου πεντάλ?

    Έχεισ συναντήσεις δυσκολίες?

  2. #47
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Απλά έχω ακούσει ότι στο κατέβασμα ΜΟΝΟ, διευκολύνει αν κάνεις κάνει διπλογκαζιά

    ?

  3. #48
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Παταμε συνπλεκτη, ενα μικρο ξερογκαζο και σχεδον ταυτοχρονα παταμε το πεταλ προς τα κατω για να κατεβαση. Μεχρι να το συνηθησης, η μηχανη κλωτσαει λιγο, αλλα αν βρεις το συχρονισμο κατεβενει πιο καλα η ταχητητα. Μετα αφηνοντας τον συμπλεκτη αναλογα οπως θελεις εσυ, αποτομα η πιο σταδιακα , καθοριζεις και το φρεναρισμα που θες να κανεις. Αν αυτο το φρεναρισμα δεν ειναι αρκετο, παταω προτα μπροστινο, και μετα πισω φρενο.
    Αν ακομα δεν ειναι αρκετο το φρεναρισμα μου, κατεβαζω ταυτοχρονα και αλλη ταχητητα, με την ιδια διαδικασια, εχοντας τα φρενα ηδη πατημενα.

    Γενικα εγω φρεναρο με τον κινητηρα και τον συμπλεκτη, και μετα παταω τα φρενα οταν το φρενο του κινητηρα δεν επαρκει. Ετσι εχει μεγαλη διαφορα ο συνδιασμος κατεβασματα και φρενα μαζι, απο οτι πατωντας μονο φρενα.

    Δεν ξερω αν αυτο κανει κακο στον κινητηρα, γιατι οσο να ναι οι στροφες στο κοντερ αναιβενουν κατα την δειαρκεια του φρεναρισματο μου. Με το που πανε να πεσουν, κατεβαζω και αλλη ταχυτητα, και ετσι συνεχως κοβει. Με αυτον τον τροπο σπανια μπλοκαρει το πισω φρενο, μιας και γινεται πιο ελεγχομενο το φρεναρισμα.

    Παρολα αυτα, επειδη ειμαι νεος οδηγος, σε μια φαση πριν ενα μηνα, πηγα να σταματησω αποτομα, σε δρομο με νερα, πλοκαρε το πισω, απο το αποτομο πολυ κατεβασμα, εκανα στιγμιαιο πατιχζαν ενα δυο μετρα, παταω συμπλεκτη, και αλλαζω αποτομα λωριδα για να μην καρφωθω στον μπροστινο μου.




    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Απλά έχω ακούσει ότι στο κατέβασμα ΜΟΝΟ, διευκολύνει αν κάνεις κάνει διπλογκαζιά

    ?

    εγώ πάντως για να κατεβαίνουν πιο ομαλά οι ταχύτητες και να μη χτυπάνε πριν κατεβάσω ταχύτητα κρατώντας το συμπλέκτη δίνω μια ξερογκαζιά και κατεβάζω. Στην ουσία έτσι απομονώνεις καλύτερα το κιβώτιο ταχυτήτων από τον κινητήρα και αποφεύγεις το σκάλωμα της ταχύτητας. Στην αρχή με δυσκόλευε να το κάνω και ειδικά στο φρενάρισμα αλλά τώρα μια χαρά.
    ONLY THE GOOD DIE YOUNG


  5. #50
    δύο ημισφαιρίων Το avatar του/της ΙΠΠΕΑΣ
    Εγγραφή
    30/07/2005
    Μηνύματα
    896
    Έχω οδηγήσει φορτηγό για κάποιο καιρό και κατέβαζα ταχύτητα μόνο με διπλογκαζιά καθώς το κυβώτιο ήταν ψιλοχάλια. Στο παπί για να κατεβάσω πατάω το πίσω πεταλ(κατέβασμα) συνεχόμενα και ανοίγω λίγο το γκάζι - κούφια - συνεχίζοντας πάντα να πατάω το πεταλ. Ακούω τη μηχανή να ανεβάζει στροφές(λόγω της κούφιας που έκανα) αλλά περιμένω μέχρι να αρχίσουν πάλι να πέφτουν οι στροφές της μηχανής. Λιγο μετά την έναρξη της πτώσης των στροφών αφήνω σ ι γ α σ ι γ ά το πίσω πετάλ του λεβιέ επιτυχγάνοντας σύμπλεξη χωρίς καν το μηχανάκι να έχει συμπλέκτη (supra) Αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας που διαρκεί σχεδόν ένα δευτερόλεπτο - ίσως ελάχιστα παραπάνω - το μηχανάκι δεν σκολτσάρει ούτε μουγκρίζει. Έχω ακούσει και άλλους με μηχανές που κάνουν κουφιογκαζιές στο κατέβασμα αλλά δεν παρατήρησα πως ακριβώς το επιτυγχάνουν με το συμπλέκτη. Είμαι σίγουρος πως είναι η καλύτερη λύση για το κατέβασμα ταχύτητας.

  6. #51
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    τώρα έμπλεξες! Θα σε αρχίσει ο Ούλας, θα φωνάξει και τον OldMan, και θα κερνάνε μπύρες όλοι μαζί!!


    Τι έγινε ρε κορίτσια ???

    Ποιος κερνάει μπύρες ??? (το "γιατί" είναι μάλλον αδιάφορο...)

    Oulas, κανόνισε να διαπιστώσω ότι κερνάς μπύρες για λογαριασμό μου, χωρίς να είμαι ενήμερος....

    Και πέστε και σε κείνον τον κατεστραμμένο από το Νίτρο ότι, ΟΛΑ τα μπουζί είναι τόσο θερμότερα όσο μεγαλύτερος είναι ο αριθμός που γράφουν !!!



    Υ.Γ.
    Δεν είχα πάρει μυρωδιά ότι εδώ αναπτύσσονται ανατριχιαστικοί παραλογισμοί
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #52
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δεν είχα πάρει μυρωδιά ότι εδώ αναπτύσσονται ανατριχιαστικοί παραλογισμοί

    A τοτε εχεις χασει πολλα επεισοδια φιλε μου. Οτι πιο παραλογο ασχετο και κουφο εδω θα το δεις!

  8. #53
    παιδια καλησπερα! ειμαι νεος οδηγος και μολις πηρα το cbf 2006 250cc! ο πρωην κατοχος δεν εχει το manual του! μηπως καποιος να μου το δωσει; και αν γινεται στα ελληνικα; ζηταω πολλα;

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 10:19
  2. Owner's manual CBF-250
    από p@nos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 15:18
  3. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 14:22
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF