Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Manual CBF-250 - Απορίες/Συζητήσεις

  1. #1
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899

    Manual CBF 250 - Αποριες, Συζητησεις

    Παιδια μετα απο καμποσο κοπο, και την βοηθεια του Jonpan
    καταφερα και ανοιξα την σελα, και πηρα τα manual. Κακη εντυπωση μου εκανε η απουσια των ελληνικων. Το παλαιο μου runner, ειχε ελληνικο manul, αναλυτικοτατο!

    Σκεφτεικα να ανοιξω αυτο το ποστ, για να συζηταμε, σημεια απο το manual, που μας ενδειαφερουν, αλλα και να εντοπιζουμε ασαφειες, αλλα και να καταθετουμε την δικη μας εμπειρια πανω σε αυτα που λεει ο κατασκευαστης. Εγω παντος ειμαι φανατικος με τα manual, ειδικα, οταν δεν ειμαι και γνωστης του αντεικειμενου, οπως τωρα δηλαδη!

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Πήγαινε από εκεί που το αγόρασες και ζήτα το ελληνικό manual. Το αγγλικό έρχεται στην κούτα με το μηχανάκι απ' έξω. Το ελληνικό το δίνει ο Σαρακάκης στους εξουσιοδοτημένους του.

    ΔΩΡΕΑΝ είναι.

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Δεν το αγορασα απο εξουσιοδοτημενο καταστημα. Παναμπορια ηταν. Αρα θα παρω το ελληνικο manual, οταν, παω για το πρωτο service σε εξουσιοδοτημενο συνεργειo?

  4. #4
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ελα ρε παιχταρα το πηρες?? Μεγειες μεγειες πολλες! Αντε και αλλος στο στρατοπεδο επισημα!

    Οκ, το manual το ελληνικο δεν το πηρα ποτε (και δεν το χρειαστηκα) γιατι το αγγλικο και το γερμανικο με καλυπτουν πληρως. Τα βασικα που πρεπει να διαβασεις ειναι τα περι συντηρησης και βλαβων. Οσον αφορα το στρωσιμο, σε μια σελιδα του μανιουαλ εχει μια παραγραφουλα περι στρωσιματος και απλα αναφερει 'για τα πρωτα 500χλμ να σεβαστειτε την νεοτητα του κινητηρα αποφευγοντας αποτομες επιταχυνσεις και υπερβολικα ψηλες στροφες'' δηλαδη ο κινητηρας δεν χρειαζεται σχεδον καθολου στρωσιμο (χωρις αυτο να σημαινει να πας να τον ξεσκισεις, απλα λιγο σεβασμος). Πανως αυτο με τις 4000στροφες ειναι απο τα πιο γελοια πραγματα που εχω κουσει ποτε μου. Πως μπορει καποιος μηχανικος να το πει αυτο? Ημαρτον δηλαδη!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  5. #5
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    λοιπον απαντω εδω στο ΠΜ που μου εστειλε ο ουλας, για να ξερουν ολοι τι λαδι βαζω στις τηγανιτες σαλατ... εεε αλυσιδα της cbf μου

    Λοιπον βαζω το Βel Ray Super Clean Chain Lube, ενα γκριζο μπουκαλακι με μαυρο καπακι και γραφει στο αριστερο μερος με κιτρινα γρμματα 'new'. Βγαζει ενα αασπρο λαδι που μενει εκει για πολυ καιρο (δεν ξερω ποσο ακριβως) μια ασπριλα που δεν βγαινει με τιποτε. Προλαβα να βαλω μονο μια φορα οποτε δεν ξερω τι και πως ειναι απο ποιοτητα παντως μου το συστησαν και αλλοι.... Η τιμη του ειναι (το μικρο μπουκαλι με 252 ml) γυρω στα 9 με 10 ευρω αν θυμαμαι καλα.

    Απο λαδι βαζω μεχρι τα 8000χλμ ΜΟΝΟ πληρως ΜΗ συνθετικο, δηλ 100% ορυκτο. Μετα τις 8000 θα εβαζα και ημισυνθετικο και μετα τις 16000 θα εβαζα πληρως συνθετικο. Το κανω αυτο λογω μιας ερευνας της castrol που υποστηριζει οτι τα συνθετικα εμποδιζουν το στρωσιμο του κινητηρα, ειχε δημοσιευτει και στο ΜΟΤΟ σε απλοποιημενη μορφη η ερευνα αυτη (με τον τιτλο τεχνικο στρωσιμο).

    Παντως καλο ειναι το λαδι να ειναι της μεγιστης δυνατης ποιοτητας γιατι η διαφορα τιμης δεν ειναι και ιδιαιτερα μεγαλη κιολας απο τα μαπα λαδια στα καλα (castrol, bel ray, repsol κλπ) και εννοειται οτι ειναι καλυτερης ποιοτητας τις περισσοτερες φορες. Τα βενζιναδικα εχουν συνηθως μαπες, οποτε τσεκαρε κανα μαγαζι για μηχανες, ακομα και απο κει που το πηρες το μηχανακι πρεπει ναχουν.

    Τελος, για να βαλεις λαδι στην αλυσιδα του cbf ειναι δυσκολη υποθεση καθως δεν εχει κεντρικο σταντ. Καταρχας ξεβιδωσε το καλυμα της αλυσιδας το πλαστικο. μετα παρε λιγο νερακι και ενα πανι και καθαρισε ολη την αλυσιδα σχολαστικα. Για να καθαρισεις/λαδωσεις την αλυσιδα σε ολο της το μηκος θα κανεις την μεθοδο μακγκαιβερ , σερνοντας την μηχανη (κλειστη βεβαια) με το χερι πανω κατω και λαδωνοντας/καθαριζοντας αναλογα. Αρκετα κουραστικο και δειχνει γελοιο και θα σου παρει καμια ωρα να το κανεις συν μια πιασμενη μεση απο το σκυψε-λαδωσε-σηκω-τραβα/σπρωξε-σκυψε αλλα αμα την αγαπας το κανεις εθελοντικα
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  6. #6
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Σε ευχαριστω φιλε Rezequet, και jonpan για τις απαντησεις σας.
    Παρακατω ποσταρο και την απαντηση που μου εδωσε ο jonpan.

  7. #7
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Re: Αγορα λαδια ....

    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------

    oulas έγραψε στις 09-06-2005 14:28 :
    Γραψε μου σε παρακαλω τι λαδι να αγορασω για να προσθετω στον κινητηρα, τι σπρει η λαδι πρεπει να παρω για την αλυσιδα, και τιμες τους στο περιπου. Για την αλυσιδα αν πρεπει να αγορασο κανενα ειδικο μπουκαλι για να χεινω το λαδι πες μου. Ειμαι ασχετος. Τα ειχες ποσταρει καπου, αλλα δεν θυμαμαι να τα βρω.

    Thanx φιλε.


    Α πρεπει να παω σε ειδικο μαγαζι, η μπορω να το βρω και απο βενζιναδικα. Πες μου καλα προιοντα, δεν κανω τσιγκουνιες.


    Επισης για να ελεξω το λαδι δεν καταλαβα απο το manoual, αν το μηχανακι θα ειναι στο πλαινο stand, η θα το σηκωσω ορθιο.

    --------------------------------------------------------------------------------




    Προσθέτουμε πάντα αυτό που έχει ήδη μέσα, εκτός αν τα κάνουμε εξολοκλήρου αλλαγή. Αν έχει άλλα και βάλεις άλλα, μπορεί το ένα να χαλάσει τη δομή του άλλου.

    Εγώ έχω motul5100. Μου φαίνονται καλά αλλά δεν έχω δοκιμάσει άλλα για να σου πω. Η Χοντα λέει Agip, οπότε στην πρώτη αλλαγή πες του Agip και μάθε ποιο είναι το μοντέλο, και πάρε κι εσύ ένα μπουκαλάκι να συμπληρώνεις αν το πηγαίνεις σβέλτα.

    Το μοτουλ έχει 10 ευρώ και το βρίσκεις σε Practiker & Carefour

    Πάρε wd40 και ρίχνε πού και πού στη μανέτα του συμπλέκτη, εκεί που πιάνει το συρματόσχοινο και εκεί που έχει τη βίδα - πείρο. Καμιά φορά ο συμπλέκτης τεντώνει το προστατευικό λαστιχάκι - κάλυμα και έτσι θέλει δύναμη. Βάλε wd40 κάτω από το κάλυμα για να γλυστράει και να μη το παρασέρνει.

    wd40 5-6 ευρώ. Κάνει για ντίζες βίδες κλπ αλλά όχι για αλυσίδα ή ρουλεμάν που θέλουν πιο χοντρο υλικό, καθώς αυτό φεύγει αμέσως.

    Την αλυσίδα πρώτα την πλένεις με τρεχούμενο νερό ή και με πίεση, ΚΑΙ ΜΕΤΑ την περνάς με το λυπαντικό. Εγώ έχω το πολύ καλό Sonax motorrad με Teflon, μόνο που μπορεί να σου τη δίνει γιατί ασπρίζει λίγο. Πολύ καλό βγάζει και η Shell αλλά δε θυμάμαι όνομα. Καλό είναι να έχει τεφλόν ή σιλικόνη.

    Sonax 13ευρώ
    σε βενζινάδικο το βρήκα

    Για τη στάθμη ελέγχεις με τη μηχανή κατακόρυφα όχι στο σταν, και χωρίς να ξαναβιδώσεις το πώμα, μέχρι να ακουμπήσει στις βόλτες.
    __________________
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

  8. #8
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Παιδια στο manual, στη σελιδα 23 λεει οτι>

    Normal clutch lever free play is:
    10 - 20 mm


    1)Εννοει οτι η μανετα του συμπλεκτη πρεπει να ειναι 1- 2 εκατοστα χαλαρη και μετα να αρχιζει να σφιγγει? Δηλαδη εννοει απο τοτε που τον σφιξεις τον συμπλεκτη να καταιβενει 1-2 ποντους χωρις αντισταση, και μετα να αρχιζει να σου δινει την αισθηση στο χερη οτι σφiγγει?

    2) Στο δικο μου παντος ειναι απο την αρχη της κινησης σχετικα σκληρο, και δεν παρατηρω κανενα κενο 1-2 ποντους. Επισης μου φαινετε οτι εχω δυσκολια να αλλαξω τις ταχυτητες. Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως.

    Τεσπα το εχω οδηγισει ελαχιστα λογω χρονου, 2-3 χιλιομετρα, με αρκετα σβησιματα. Η εγω εχω ξεχασει τα παντα, ( η εμπειρεια μου με μηχανη με συμπλεκτη, ηταν 10 μηνες πριν που εδωσα για το διπλωμα σε μια eliminator), η θελει αλλο ρυθμισμα ο συμπλεκτης.

    Εγω θελω προς το παρον να κανει μεγαλη διαδρομη, μεχρι να το μαθω.

    3) Τα μηχανακια σας πως ηταν στην αρχη και πως τωρα? Ηταν σκληρο το κιβωτιο και εστρωσε. Θελει δυναμη για να αναιβασεις μαι ταχυτητα, η εγω εχω προβλημα?


    Τεσπα το, Σαββατο που δεν εχω τιποτα να κανω, θα το πιασω αλη μερα να το μαθω!

  9. #9
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Ρελαντι

    Επισης ξεχασα να αναφαιρω οτι οταν το προτοπηρα το ρελαντι, αφου ειχε ζεσταθει ηταν στις 1000- 1100 στροφες. Αφησα την μηχανει να ζεσταθει για αλλα 5 λεπτα και το ρυθμησα στις 1500. Λετε και γι αυτο να εκανα και τοσα σβησιματα?

  10. #10
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    )Εννοει οτι η μανετα του συμπλεκτη πρεπει να ειναι 1- 2 εκατοστα χαλαρη και μετα να αρχιζει να σφιγγει
    ΧΙΛΛΙΟΣΤΑ ΚΑΛΕ...
    Το κιβωτιο μου φενεται αρκετα σκληρο, και χρειαζεται διναμη για να αναιβασω ταχυτητα. Επισης μερικες φορες δεν μπαινει η νεκρα, σαν να κολαει. Αναβει δηλαδη το πρασινο λαμπακι και σβηνει αμεσως.
    Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
    ΧΙΛΛΙΟΣΤΑ ΚΑΛΕ...
    Ετσι ειναι και στο δικό μου μην ψαρώνεις???Απ'οτι εχω ακούσει ολα τα μονοκυλινδρα ειναι λιγο στριφνα στο κιβωτιο.
    To 10-20 mm ειναι 1-2 cm.ΕΚΑΤΟΣΤΑ.
    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  12. #12
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Εγώ διαβασα 10-20 εκατοστα...τες πα δεν ειμαι καλα!!!! ξενυχτισμένος ανθρωπος

  13. #13
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ο συμπλεκτης μαλον δεν χρειαζεται ρυθμισμα. Εσυ χρειαζεσαι ρυθμισμα!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αν οι ταχύτητες δε μπαινουν εύκολα, είτε θέλει λάδια (απίθανο) είτε πρέπει να ρυθμίσεις το συμπλέκτη να πιάνει πιο νωρίς, δηλαδή σφίξιμο. Το σφίγγεις είτε από πάνω είτε από κάτω.

    Καλύτερα να σου το ρυθμίσει κανας μάστορας, ένα λεπτό θα κάνει, αλλιώς σφίξε λίγο και κάνε πειραματισμούς.

    Το ρελαντί ήταν όντως χαμηλό, από 1400 και πάνω, και κάτω από 2000 να το έχεις. Αν σβύνει, κάνε λίγα χιλιόμετρα με ανοιχτό το τσοκ, και ρύθμιζέ το από φανάρι σε φανάρι να είναι κάτω από τις 3000 ρελαντί. Μετά από λίγα φανάρια το κλείνεις τελείως και οκ.

    Τα σβυσίματα γίνονται από ρελαντί ή από συμπλέκτη?

    Για τα σκληρά κιβώτια των μονοκύλινδρων πρώτη φορά τα ακούω,δε νομίζω να ισχύουν.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    ο συμπλεκτης μαλον δεν χρειαζεται ρυθμισμα. Εσυ χρειαζεσαι ρυθμισμα!
    Πιο κοντα απο ολους επεσε ο Rezeguet! Σημερα αν και εκανα μονο 5 χιλιομετρα τα πηγα πολυ πολυ καλυτερα. Μονο ενα σβησιμο. Αρχισα σιγα σιγα να το τσουλαω το μηχανημα!

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 11:19
  2. Owner's manual CBF-250
    από p@nos στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2009, 16:18
  3. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2006, 15:22
  4. Το πήρα λέμε !! (cbf 250)
    από johnpan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 21:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF