Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

  1. #31
    Να πώ και εγώ κάτι μιας και τα βλέπω σχεδόν καθημερινά.
    1.Δεν υπάρχει ούτε υπήρξε περίπτωση να έχει σπάσει το κρανίο σε τέτοιο βαθμό που με την αφαίρεση του κράνους να ανοίξει το κεφάλι στα 2.Δεν είμαστε βάζα, γύρο γύρο από τα οστά υπάρχουν πολλά ακόμα πράγματα που κρατάνε το κεφάλι ολόκληρο.
    2.Σε περίπτωση συντριπτικού κατάγματος του κρανίου δεν υπάρχει ούτε μία στο δισεκατομμύριο να έχει κάποιος τις αισθήσεις του.
    3.Ουδέποτε έγινε ή θα γίνει ποτέ εγχείρηση με το κράνος επί κεφαλής,οι λόγοι είναι χιλιάδες και δεν θα τους αναλύσω εδώ.
    4.Αν δεν έχουμε ιδέα από πρώτες βοήθειες δεν ακουμπάμε ούτε καν τα ρούχα του θύματος και για δικιά του και για δικιά μας ασφάλεια.
    5.Το κράνος αφαιρείται υποχρεωτικά αν κάποιος είναι αναίσθητος και δεν αναπνέει ακόμα και αν η αφαίρεσή του προκαλέσει τραυματισμό στο θύμα.Αν δεν βγει το κράνος σε 3 λεπτά ο άνθρωπος θα είναι νεκρός.Αν βγει κατά 80% δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα αν τελικά επιζήσει από τα υπόλοιπα τραύματα.ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΝΑΠΝΟΗ.
    6.Αν κάποιος αναπνέει είτε έχει είτε όχι τις αισθήσεις του τότε το κράνος αφαιρείται μόνο από κάποιον που ξέρει πώς να το κάνει.Έτσι κερδίζουμε χρόνο για τους διασώστες ώστε να έχουν 1 λιγότερη δουλειά να κάνουν.
    7.Η μόνη περίπτωση που δεν ακουμπάμε με τίποτα το κράνος είναι όταν διαπιστώσουμε εκτεταμένα κατάγματα του προσωπικού κρανίου και το θύμα ακόμα αναπνέει.Αυτή είναι και η μοναδική περίπτωση που το κράνος θα κοπεί στο χειρουργείο για τον φόβο της απόφραξης της αναπνευστικής οδού κατά την αφαίρεση του κράνους.Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση αν το θύμα δεν αναπνέει το κράνος πρέπει να βγει υποχρεωτικά
    8.Δεν τραβολογάμε το θύμα για να το βγάλουμε από την μέση του δρόμου, ούτε και την μηχανή.Σταματάμε την κυκλοφορία ή την παρακάμπτουμε από σημείο που είναι ασφαλές και για το θύμα και για εμάς και για τους άλλους οδηγούς.
    9.Σε κατάγματα λίγο κάτω ή λίγο επάνω από το γόνατο τοποθετούμε το άκρο που έχει τραυματιστεί σε κάμψη και δεν μετακινούμε τον ασθενή μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο.
    10.Σε περίπτωση εκτεταμένων εγκαυμάτων αφαιρούμε όλα τα ρούχα,σκεπάζουμε το σώμα με καθαρό ύφασμα το οποίο βρέχουμε συνέχεια και αν έχουμε θερμική κουβέρτα(αλουμινόπανο) σκεπάζουμε το θύμα.
    Αυτά για αρχή..........

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Να πω και κάτι που αν και ακούγεται "kάπως" καλά είναι να το έχουμε στην άκρη της σκέψης μας…

    Αν στην προσπάθειά μας να βοηθήσουμε κάποιον αφαιρέσουμε το κράνος και ο τραυματίας καταλήξει, τότε δεν αποκλείεται να βρεθούμε άσχημα χοντρομπλεγμένοι από μηνύσεις συγγενών…

    Οι άνθρωποι μπροστά στον πόνο και το κέρδος αντιδρούν περίεργα και απρόβλεπτα πολλές φορές…

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Να πω και κάτι που αν και ακούγεται "kάπως" καλά είναι να το έχουμε στην άκρη της σκέψης μας…

    Αν στην προσπάθειά μας να βοηθήσουμε κάποιον αφαιρέσουμε το κράνος και ο τραυματίας καταλήξει, τότε δεν αποκλείεται να βρεθούμε άσχημα χοντρομπλεγμένοι από μηνύσεις συγγενών…

    Οι άνθρωποι μπροστά στον πόνο και το κέρδος αντιδρούν περίεργα και απρόβλεπτα πολλές φορές…
    Για αυτό είπα αν δεν ξέρεις ή αν φοβάσαι μη κάνεις τίποτα.
    Εγώ δεν θα αφήσω κάποιον αβοήθητο αλλά ξέρω τι να κάνω και μέχρι που μπορώ να φτάσω και κανένας δεν μπορεί να με κατηγορήσει για τίποτα.
    Όποιος δεν ξέρει ή φοβάται το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να φροντίσει να φωνάξει βοήθεια και να κάνει την ζωή αυτών που ξέρουν ευκολότερη.Ακόμα και αυτά είναι αρκετά για να σώσεις κάποιον.Το να μή σταματήσεις καν ή το να κάτσεις και να βλέπεις σαν χάχας δεν είναι ούτε βοήθεια ούτε ηθικό ούτε ανθρώπινο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Φίλε μου εσύ σαν γιατρός και τις γνώσεις έχεις (γενικές και όχι αποσπασματικές) ώστε να βοηθήσεις ουσιαστικά, και την ΝΟΜΙΚΗ ΚΑΛΥΨΗ ώστε να μην είσαι εκτεθειμένος σε...παρενέργειες. ΦΥΣΙΚΑ εσύ πρέπει να βοηθήσεις χωρίς να κάτσεις καν να σκεφτείς αυτά που έγραψα

    Εμένα η επισήμανσή μου αφορούσε τους χρήστες του φόρουμ που κατά 99,99% δεν είναι γιατροί...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    .....Διπλό ποστ

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Να πώ και εγώ κάτι μιας και τα βλέπω σχεδόν καθημερινά.
    1.Δεν υπάρχει ούτε υπήρξε περίπτωση να έχει σπάσει το κρανίο σε τέτοιο βαθμό που με την αφαίρεση του κράνους να ανοίξει το κεφάλι στα 2.Δεν είμαστε βάζα, γύρο γύρο από τα οστά υπάρχουν πολλά ακόμα πράγματα που κρατάνε το κεφάλι ολόκληρο.
    2.Σε περίπτωση συντριπτικού κατάγματος του κρανίου δεν υπάρχει ούτε μία στο δισεκατομμύριο να έχει κάποιος τις αισθήσεις του.
    3.Ουδέποτε έγινε ή θα γίνει ποτέ εγχείρηση με το κράνος επί κεφαλής,οι λόγοι είναι χιλιάδες και δεν θα τους αναλύσω εδώ.
    4.Αν δεν έχουμε ιδέα από πρώτες βοήθειες δεν ακουμπάμε ούτε καν τα ρούχα του θύματος και για δικιά του και για δικιά μας ασφάλεια.
    5.Το κράνος αφαιρείται υποχρεωτικά αν κάποιος είναι αναίσθητος και δεν αναπνέει ακόμα και αν η αφαίρεσή του προκαλέσει τραυματισμό στο θύμα.Αν δεν βγει το κράνος σε 3 λεπτά ο άνθρωπος θα είναι νεκρός.Αν βγει κατά 80% δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα αν τελικά επιζήσει από τα υπόλοιπα τραύματα.ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΧΝΙΤΗ ΑΝΑΠΝΟΗ.
    6.Αν κάποιος αναπνέει είτε έχει είτε όχι τις αισθήσεις του τότε το κράνος αφαιρείται μόνο από κάποιον που ξέρει πώς να το κάνει.Έτσι κερδίζουμε χρόνο για τους διασώστες ώστε να έχουν 1 λιγότερη δουλειά να κάνουν.
    7.Η μόνη περίπτωση που δεν ακουμπάμε με τίποτα το κράνος είναι όταν διαπιστώσουμε εκτεταμένα κατάγματα του προσωπικού κρανίου και το θύμα ακόμα αναπνέει.Αυτή είναι και η μοναδική περίπτωση που το κράνος θα κοπεί στο χειρουργείο για τον φόβο της απόφραξης της αναπνευστικής οδού κατά την αφαίρεση του κράνους.Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση αν το θύμα δεν αναπνέει το κράνος πρέπει να βγει υποχρεωτικά
    8.Δεν τραβολογάμε το θύμα για να το βγάλουμε από την μέση του δρόμου, ούτε και την μηχανή.Σταματάμε την κυκλοφορία ή την παρακάμπτουμε από σημείο που είναι ασφαλές και για το θύμα και για εμάς και για τους άλλους οδηγούς.
    9.Σε κατάγματα λίγο κάτω ή λίγο επάνω από το γόνατο τοποθετούμε το άκρο που έχει τραυματιστεί σε κάμψη και δεν μετακινούμε τον ασθενή μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο.
    10.Σε περίπτωση εκτεταμένων εγκαυμάτων αφαιρούμε όλα τα ρούχα,σκεπάζουμε το σώμα με καθαρό ύφασμα το οποίο βρέχουμε συνέχεια και αν έχουμε θερμική κουβέρτα(αλουμινόπανο) σκεπάζουμε το θύμα.
    Αυτά για αρχή..........
    φιλε αυτα τα λες ως τι??


    @ολους:
    βλεπετε το δεντρο και χανεται το δασος παιδια, εχετε παει πολυ μακρια και δεν εχετε κανει πολυ πιο βασικα πραγματα.

    αφηστε λιγο στην ακρη την αφαιρεση κρανους και τις Κ.Α.Α. και λοιπα χολιγουνιτανα κολπα και παμε σε κατι πολυ πιο συμαντικο.

    Πειτε μου ποσοι απο εσας ξερουν και μπορουν να κανουν μια ΣΩΣΤΗ κληση βοηθειας προς ΕΚΑΒ και 112??

    Επειδη μας αρεσει οι δραση και οι περισσοτεροι νοιαζομαστε για τον συνανθρωπο μας και θελουμε να βοηθησουμε, ασχολουμαστε με πιο ειδικευμενα πραγματα και αφηνουμε τα αυτονοητα στην ακρη.

    Μια ΣΩΣΤΗ κληση βοηθειας ειναι αυτο που πρεπει να κανουμε πρωτο. Η ΣΩΣΤΗ κληση προς ΕΚΑΒ θα φερει αμεσα την βοηθεια στον χωρο του ατυχηματος, με τον σωστο εξοπλησμο.

    πιο πριν απο την κληση, πρεπει να τσεκαρουμε την ασφαλεια του χωρου ως προς εμας και μετα ως προς το θυμα.

    Η σωστη τοποθετηση του τριγωνου σε ενα τροχαιο, ειναι πιο "συμαντικη" απο την Κ.Α.Α.
    σκεφτειτε τωρα να ειστε διπλα απο το θυμα να κανετε Κ.Α.Α. και να περασει απο πανω σας μια νταλικα...
    ποσοι απο εσας ξερετε να τοποθετειτε ενα τριγωνο σωστα?

    ποσοι ξερουν πως για να βοηθησετε ενα θυμα πρεπει να παρετε την αδεια του?


    Ευκολα, μα πολυ ευκολα μπορειτε να βρεθειτε κατηγορουμενοι οτι προκαλεσατε σωματικες βλαβες, οτι τον κλεψατε, δεν μπαινω σε αναφορα παραδειγματων γιατι θα μας παρει ωρα.

    ωραι ολα αυτα αλλα υπαρχουν καλυτεροι τροποι τα μαθετε ολα αυτα και σωστα, απο διαφορες αναφορε σε σαιτ και διαφορους ιδικους.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #37
    φιλε αυτα τα λες ως τι??
    Ως μανάβης!!!!!!Τί σημασία έχει ως τί τα λέω????????
    Ως άνθρωπος πρώτα, ώς μοτοσικλετιστής και τέλος ώς ιατρός

    Πειτε μου ποσοι απο εσας ξερουν και μπορουν να κανουν μια ΣΩΣΤΗ κληση βοηθειας προς ΕΚΑΒ και 112?? Επειδη μας αρεσει οι δραση και οι περισσοτεροι νοιαζομαστε για τον συνανθρωπο μας και θελουμε να βοηθησουμε, ασχολουμαστε με πιο ειδικευμενα πραγματα και αφηνουμε τα αυτονοητα στην ακρη. Μια ΣΩΣΤΗ κληση βοηθειας ειναι αυτο που πρεπει να κανουμε πρωτο. Η ΣΩΣΤΗ κληση προς ΕΚΑΒ θα φερει αμεσα την βοηθεια στον χωρο του ατυχηματος, με τον σωστο εξοπλησμο.
    όνομα, τηλ, ιδιότητα, Μεσογείων 200, ρεύμα προς κένρο,τροχαίο με μηχανή,υπάρχει τραυματίας ,έχει/δεν έχει τις αισθήσεις του,αναπνέει/δεν αναπνέει, έχει/δεν έχει σφυγμούς, αιμορραγεί/δεν αιμορραγεί, είναι /δεν είναι εγκλωβισμένος
    Το δύσκολο ακόμα δεν έχω καταλάβει που είναι.

    Η σωστη τοποθετηση του τριγωνου σε ενα τροχαιο, ειναι πιο "συμαντικη" απο την Κ.Α.Α. σκεφτειτε τωρα να ειστε διπλα απο το θυμα να κανετε Κ.Α.Α. και να περασει απο πανω σας μια νταλικα... ποσοι απο εσας ξερετε να τοποθετειτε ενα τριγωνο σωστα?
    Αν έχεις δίπλωμα και δεν το πήρες με λάδωμα ξέρεις πως μπαίνει και που το τρίγωνο.
    Και για όσους δεν ξέρουν: 50 μέτρα πριν σε ευδιάκριτο σημείο, στην μέση της λωρίδας κυκλοφορίας που θέλουμε να προστατεύσουμε.
    Πάλι δεν βλέπω κάτι δύσκολο

    ποσοι ξερουν πως για να βοηθησετε ενα θυμα πρεπει να παρετε την αδεια του?
    Άντε ρώτα τον αναίσθητο αν θέλει να σωθεί.Ακούς τι λές!!!!!!!!!
    Δεν είμαστε Αμερική!!!!! Εδώ το DNR δεν υπάρχει.Θέλει δεν θέλει ο άλλος θα σωθεί ακόμα και αν είναι στο τελικό στάδιο καρκίνου.

    Ευκολα, μα πολυ ευκολα μπορειτε να βρεθειτε κατηγορουμενοι οτι προκαλεσατε σωματικες βλαβες, οτι τον κλεψατε, δεν μπαινω σε αναφορα παραδειγματων γιατι θα μας παρει ωρα.
    Και ξαναλέω δεν είμαστε Αμερική εδώ.Τα 2 σπασμένα πλευρά δεν είναι σωματική βλάβη.Το να κάτσεις να βλέπεις κάποιον να πεθαίνει και να κοιτάς χωρίς να κάνεις τίποτα απολύτως εκτός από βλακεία είναι και ποινικό αδίκημα.
    Ποτέ δεν έχει καταδικαστεί κάποιος που κράτησε κάποιον άλλο στην ζωή έστο και με κουσούρια.Έτσι και αλλιώς δεν κάνεις του κεφαλιού σου,ακολουθείς τις οδηγίες του ΕΚΑΒ που σου λένε τι θα κάνεις από το τηλέφωνο

    ωραια ολα αυτα αλλα υπαρχουν καλυτεροι τροποι τα μαθετε ολα αυτα και σωστα, απο διαφορες αναφορε σε σαιτ και διαφορους ιδικους.
    Κάθε τόσο γίνονται σεμινάρια με πρακτική εξάσκηση για μή ιατρούς και από το ΕΚΑΒ και από την ιατρική σχολή και από τους συλλόγους μοτοσικλετιστών και από 1002 άλλους. 'οποιος θέλει με λίγο google θα βρεί κάπου να πάει να μάθει 2 πράγματα.Τα περισσότερα από αυτά τα σεμινάρια είναι δωρεάν και η διάρκειά τους είναι από 2-4 ώρες.

    Αν ήσουν εσύ στην άσφαλτο θα ήθελες να σε κοιτάνε και να μη κάνει κανείς κάτι για να σε κρατήσει ζωντανό μέχρι να φτάσει το ΕΚΑΒ????????????

    Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ιατρός για να δώσει πρώτες βοήθειες.Άνθρωπος χρειάζεται να είναι και να προσπαθήσει να μη κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

  8. #38
    drspeed, μαζί σου!

    Αλλά πόσοι έχουν κάνει τα σεμινάρια;
    Από την άλλη πόσοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι γνωρίζουν τι κάνουν από μια ανάγνωση ανάρτησης κάποιου; (Προφανώς δεν αναφέρομαι σ' εσένα, καθώς έχεις δηλώσει την ιδιότητά σου)
    Η κοινή λογική και τα αυτονόητα δεν είναι ίδια για όλους. Σαφώς και πολλοί δεν γνωρίζουν πως να ανταποκριθούν σε τέτοιες καταστάσεις, έστω και εάν πρόκειται για το τρίγωνο ή το τηλεφώνημα στο ΕΚΑΒ.

    Έχοντας στο μυαλό μου την αναφορά σου στο να είναι ΣΙΓΟΥΡΟΣ κάποιος που θα προσπαθήσει να βοηθήσει, θέλω να πω πως ο ημιμαθής είναι σίγουρος για όλα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  9. #39
    Ας μαζευτεί κόσμος λοιπόν να οργανώσουμε ένα δικό μας σεμινάριο με ειδικούς.Αν θυμάμαι καλά πρέπει έχει γίνει παλαιότερα.Μαζευτείτε καμία 50αριά και εδώ είμαι και εγώ αν χρειαστείτε βοήθεια στην οργάνωση.
    Για βόλτες και για κόντρες είναι όλοι πρώτοι,για κάτι τέτοιο να δούμε πόσοι θα ενδιαφερθούν.
    Κανονικά κάθε χρόνο πρέπει να οργανώνεται κάτι τέτοιο από το ΜΟΤΟ.gr και από την κάθε λέσχη και να είναι υποχρεωτική η συμμετοχή για όσους θέλουν να ακολουθούν στις επίσημα οργανωμένες εκδρομές.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της xristos x
    Εγγραφή
    28/01/2007
    Μηνύματα
    291
    Αν ήσουν εσύ στην άσφαλτο θα ήθελες να σε κοιτάνε και να μη κάνει κανείς κάτι για να σε κρατήσει ζωντανό μέχρι να φτάσει το ΕΚΑΒ????????????
    +1000.... Έτσι πρεπει να σκεφτομαστε και οχι τι μπελα μπορει να βρουμε αν προσπαθήσουμε να βοηθησουμε...

    Τα 2 σπασμένα πλευρά δεν είναι σωματική βλάβη
    ... και ειναι σιγουρα προτιμότερο απο καποια λεπτα χωρις οξυγονο.

    Τα σεμινάρια πρωτων βοηθειων ειναι μια καλη λυση,αφου κατι που απλα το εχεις διαβασει θεωρητικα αποκλειεται να το σκεφτεις να το κανεις σε μια περιπτωση πανικου, δεν γινεσαι Θεος εφαρμοζοντας τα (δεν ειναι στο χερι σου θελω να πω αν θα φυγει ή αν θα μεινει καποιος ,να μην παρεξηγηθω) αλλα μπορει να βοηθησεις καποιον εστω και λιγο, χρησιμα ειναι!!

  11. #41
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    το έχουμε χάσει εντελώς πάλι το θέμα...

    το ρεζουμέ είναι οτι αν ξέρεις τι κάνεις και θες να πάρεις το ρίσκο δίνει πρώτες βοήθειες μέχρι να έρθει το ΕΚΑΒ... αν δεν ξέρεις και είσαι μόνος σου κάνεις οτι μπορείς για να βοηθήσεις με κλήση σε ΕΚΑΒ.. με τηλε-βοήθεια... με οτι μπορείς και γνωρίζεις καλά τέλος πάντων.

    Μην τσακωνόμαστε στις λεπτομέρειες.. νομίζω οτι ολοι έχουμε καταλάβει περί τίνος θέματος είναι η συζήτηση. Άρχισε με το πως πέφτεις , συνέχισε με το πως βγαίνει το κράνος και φτάσαμε στις πρώτες βοήθειες.. δηλαδή 3 θέματα σε ενα που είναι όμως άμεσα εξαρτώμενα σίγουρα.

    Το ζητούμενο για όλους μας είναι να κατανοήσουμε το τελικό απόφθεγμα ... τα υπόλοιπα ο καθείς γνωρίζει τι μπορεί να κάνει και γιατί πράγματα μπορεί να πάρει την ευθύνη.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #42
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    ...
    αν και ήμαστε λιγο εκτος θεματος,
    ολα αυτα που λες ειναι απλα και ευκολα, για σενα που εχει και 2 γνωσεις παραπανω, αλλα για την πλειοψηφία την Ελληνικης πραγματικοτητας ειναι αγνωστες λεξεις.

    το θεμα δεν ειναι να μην βοηθησουμε τον συνανθρωπο μας, αλλα να μας δωσει το κινιτρο να ψαξουμε λιγο παραπανω.
    Και προπαντως να αποτρεψουμε καποιον να κανει κατι που δεν γνωριζει.
    Δεν μπορεις να προτρεπεις σε να καποιον να βγαλει το κρανος, χωρις να του μαθεις πως γινεται αυτο. το θεμα δεν ειναι να πεις σε καποιον τι να κανει, αλλα να τον εκπαιδευσεις να το κανει.

    σημ. οταν το θυμα ειναι αναισθητο και δεν υπαρχει αλλος συγγενης εκει διπλα τοτε ο νομος οριζει πως το θυμα συμνφωνει να τον βοηθησεις.
    Μπορει τα 2 πλευρα να μην ειναι μεγαλο θεμα για σενα, αλλα τον να μηνει καποιος αναπηρος ειναι.
    οχι μονο υπαρχουν μυνησεις για οτι καποιος εκανε ζημια σε καπιον αλλο ή τον εκλεψε, αλλα υπαρχουν καποιοι που ζουν με τον τροπο αυτον. Τελος παντων ειναι μεγαλο θεμα αυτο.
    (για σενα και για μενα που ημαστε επαγγελματιες υγειας μπορει να μην εχουμε κυρωσεις, αλλα για τον απλο πολιτη δεν ειναι και τοσο ευκολο και ας ισχει ο νομος του "καλου σαμαρειτη").

    Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι ιατρός για να δώσει πρώτες βοήθειες.Άνθρωπος χρειάζεται να είναι και να προσπαθήσει να μη κάνει περισσότερο κακό παρά καλό
    Εδω θα συμφωνισω απολυτα μαζι σου, αλλα με μια υποσημειωση, θα πρεπει να το εχει διδαχθει.
    και μια τελευταια ερωτηση,
    Αναφερεις πως εισαι ιατρος, θα μπορουσες να μου πεις την σχεση σου με τις Α' Βοηθειες και την διασωση.
    αυτα και σορρυ για το σπαμ.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  13. #43
    σημ. οταν το θυμα ειναι αναισθητο και δεν υπαρχει αλλος συγγενης εκει διπλα τοτε ο νομος οριζει πως το θυμα συμνφωνει να τον βοηθησεις. Μπορει τα 2 πλευρα να μην ειναι μεγαλο θεμα για σενα, αλλα τον να μηνει καποιος αναπηρος ειναι. οχι μονο υπαρχουν μυνησεις για οτι καποιος εκανε ζημια σε καπιον αλλο ή τον εκλεψε, αλλα υπαρχουν καποιοι που ζουν με τον τροπο αυτον. Τελος παντων ειναι μεγαλο θεμα αυτο. (για σενα και για μενα που ημαστε επαγγελματιες υγειας μπορει να μην εχουμε κυρωσεις, αλλα για τον απλο πολιτη δεν ειναι και τοσο ευκολο και ας ισχει ο νομος του "καλου σαμαρειτη").
    Καλά ρώτα κάποιον συγγενή και αν σου πει ασ΄τον να πεθάνει να δω μετά τι θα κάνεις.Αν τον αφήσεις τελικά χωρίς βοήθεια τότε να δεις τι μπλεξίματα θα έχεις.
    Και τι ερώτηση θα του κάνεις, "θέλετε να σώσω το άνθρωπό ή να τον αφήσω να πάει σαν το σκυλί στο αμπέλι?"
    Αν ήμασταν σε χώρα που ισχύει το DNR τότε θα το συζητούσαμε αλλά και πάλι αυτό είναι μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις( πχ καρδιακή ανακοπή σε ασθενείς τελικού σταδίου).

  14. #44
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583
    Δικιο εχει ο μαγος....παρατραβηξε το θεμα και βλεπω και διαμαχη Mctalas-drspeed

    Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλωσουμε και πληρη στοιχεια για να πουμε την αποψη μας...
    Προσεξτε...την αποψη μας

    Μπορουμε να παραθεσουμε και καποιες γνωσεις που ισως εχουμε, οπως εκανα και γω, αλλα παιδια η σωστη γνωση δεν ειναι σε ενα φορουμ μοτοσυκλετας.

    Ειναι στους ειδικους...προσωπικα δεν θα ψαξω ποιος κρυβεται πισω απο το PC και τι λεει...

    Αν θελετε να μαθετε καντε σεμιναρια πρωτων βοηθειων...το εχουν κανει πολλες λεσχες στο παρελθον...το εχω διαβασει πολλες φορες σε περιοδικα και ιντερνετ....τιποτα το καινουριο...

    Μια φορα το χρονο γιατι οπως ειπανε και οι στρ. γιατροι τα πραγματα αλλαζουν....


  15. #45
    Δικιο εχει ο μαγος....παρατραβηξε το θεμα και βλεπω και διαμαχη Mctalas-drspeed
    Μπά, τι διαμάχη.Απλά απόψεις. Δεν μου έχει φάει κανένα οικόπεδο και δεν νομίζω να έχει σχέσεις με άμεσα συγγενικό μου πρόσωπο για να έχω κάτι να χωρίσω μαζί του

    Δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να δηλωσουμε και πληρη στοιχεια για να πουμε την αποψη μας... Προσεξτε...την αποψη μας
    Όποιος θέλει μπορεί να με βρεί στο τμήμα συναρμολογήσεως (aka ΤΕΠ)

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το κέρατό μου το τράγιο..!
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 228
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2010, 08:28
  2. το κερατο μου....
    από takos 66 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 13:25
  3. ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!
    από fantacid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 11:18
  4. Γ@μώ το κέρατό μου μέσα...
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 21:12
  5. γ@%&$@ώ το κέρατό μου....
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2006, 10:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF