Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

    Και ναι ήρθε η ώρα που ο καταραμένος "Μέρφυ" αποφασίζει να σου δώσει την χαρά της πτώσης και της "αγοράς οικοπέδου" όπως αποκαλείται μεταξύ μοτοσυκλετιστών. Η ερώτηση έρχεται αυθόρμητα... τι μπορώ να κάνω για να μην πέσω πρώτον και δεύτερον αν πέσω τι πρέπει να κάνω;

    Στο πρώτο ερώτημα , υπάρχουν αρκετά πράγματα που συμπληρώνουν ίσα με δύο εγκυκλοπαίδειες και μερικές ώρες μεζεδο-διαλογο-μάχης μεταξύ αναβατών που θα καταλήξει ώς συνήθως σε χαρακτηρισμούς "είσαι κουλάδι"... "εσύ το έχεις κάνει επάγγελμα με το Ιταλικό χρέπι σου που όλο ξάπλα είναι"... και άλλα τέτοια γραφικά αλά joe bar που όμως αν τα ακούσει νέος αναβάτης θα είναι έτοιμος να κάνει συμβολαιογραφική πράξη διαθήκης και να κάνει και μια καλή νοσοκομειακή με πρώτη θέση σε ΚΑΤ και άλλα ορθοπεδικά. Τι ισχύει όμως στο δεύτερο μέρος;... δηλαδή απο την στιγμή που πλέον το μόνο που έχεις περιθώριο να κάνεις είναι μια προσευχή και την εκτίναξη του superman πάνω απο την σέλα;

    Υπάρχουν κάποιοι τρόποι πτώσης που ίσως (ΙΣΩΣ ΛΕΜΕ) σε γλυτώσουν απο σοβαρό τραυματισμό αν δεν πήγαινες σε χαμηλές πτήσεις με την μηχανή σου. Αν πήγαινες σε χαμηλές πτήσεις καταρχάς κακώς το έκανες σε δημόσιο δρόμο αφού και εκτινασσόμενη σέλα να είχες και αλεξίπτωτο , στα σύρματα του πυλώνα της ΔΕΗ θα κατέληγες ώς κοτοπουλάκι φρυγανιστό.

    Στο ζουμί όμως.

    1. Το κλασσικό λάθος που κάνουν όλοι κατά την πτώση είναι οτι προσπαθούν να κρατήσουν/κρατηθούν απο το τιμόνι της μηχανής τους. Εκτός λοιπόν και αν είσαι ο HULK , όταν πέσεις πρέπει να αφήσεις την μηχανή να πάει στο καλό. Ενα όχημα βάρους 200+ κιλών με ταχύτητα άνω των 30χλμ/ώρα είναι κοντά στα 1000 κιλά λόγω αδράνειας...Αν κατορθώσεις παρόλα αυτά και το κρατήσεις πεσμένος ενώ σούρνεσαι , μην χάσεις την ευκαιρία για τα Guiness και ενα ευσεβές ετήσιο ποσό για το ρεκόρ αυτό. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΟΤΑΝ ΠΕΦΤΟΥΜΕ.

    2. Δεύτερο κλασσικό λάθος είναι οτι προσπαθούν με χέρια και με πόδια κατά το σούρσιμο να σταματήσουν το σώμα. Ισχύει το απο πάνω ... ενα σώμα των 70-90+ κιλών με ταχύτητα 20-30χλμ/ώρα είναι κοντά στα 200 κιλά σε αδράνεια... αν είσαι τώρα κάθε μέρα στο γυμναστήριο και σηκώνεις πάγκο 200 κιλά σε επαναλήψεις.. τι να πώ;.. δοκίμασε το. Σε όποια άλλη περίπτωση θα έχεις σίγουρα απο θλάση (στην καλύτερη) μέχρι και σπασμένο οστό και νάρθηκα για τους φίλους να μουτζουρώνουν. Επίσης θα μάθεις καλά ΤΑΧΙ και ΜΜΜ διαδρομές , καθώς για κανά μήνα το μόνο τιμόνι που ίσως να πιάνεις θα είναι εκείνο του PS3 στο σπίτι. ΔΕΥΤΕΡΟΝ... ΌΤΑΝ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΔΙΑ.

    3. Πέφτοντας απο την μηχανή σε συνέχεια του δεύτερου ... ΔΕΝ ΣΦΙΓΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΜΥΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ , ΟΥΤΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΜΠΕΣ, ΟΥΤΕ "ΠΕΤΑΜΕ"... στο τελευταίο ειδικά αν είναι στο χέρι σου, καλύτερα να προσπαθήσεις να συρθείς όσο σε πάει η φόρα απο την σύγκρουση παρά να φέρεις κόντρα με χέρι ή/και πόδι( Μόνο αν δείς και έρχεται γκρέμι , ή κάποιο μεγάλο και σταθερό αντικείμενο κάνεις οτι μπορείς για να μην σκάσεις πάνω του). Κάθε αντίσταση του μυικού συστήματος εκτός και αν έχεις το σώμα του Hulk είπαμε, θα επιφέρει στην καλύτερη θλάση... στην χειρότερη γύψο και εγχείρηση.

    4. Σύγκρουση με εμπόδιο/όχημα... ίσως είναι η μόνη περίπτωση που μπορείς να φέρεις χέρι μπροστά στο κεφάλι σου , ειδικά αν είναι κατά μέτωπο επίθεση στο πλάι Ι.Χ. πάνω στην πόρτα του. Καλύτερα άλλωστε σπασμένο χέρι παρά κεφάλι. Χώρια που αν είσαι καρφί στο παράθυρο το χέρι θα εμποδίσει και το κεφάλι να περάσει μέσα απο το παράθυρο και να σκάσει και κανά κουτουλίδι στον/στην οδηγό σαν τράγος σε έξαψη.

    Πέσαμε τώρα... τι κάνουμε;

    Νο1... ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ... ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ.. ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ... ακόμα και καλά να νιώθουμε δεν το βγάζουμε μέχρι είτε να έρθει ΕΚΑΒ αν είναι χοντρός πέσιμο στούκος... και ακόμα περισσότερο αν ζαλιζόμαστε ή δούμε υποψία αίματος απο το κεφάλι. Η συνοχή του υλικού του κράνους έχει καταγράψει σε ακράιες περιπτώσεις μετά απο ατύχημα οτι κράτησε το κρανίο ανθρώπων παρόλο που αυτό είχε μεγάλη ζημιά και είχε "ανοίξει" όπως λέμε. (σ.σ. διορθώστε την τελευταία φράση... αυτό που διάβασα έχει να κάνει με εγχείριση και ελαφρώμα πίεσης απο αιμάτωμα σε εγκεφαλικό φλοιό πάνω απο κράνος. )

    Νο2... Δεν τρέχουμε στην μηχανή να δούμε τι έγινε. Κοιτάμε πρώτα αν εμείς είμαστε καλά... αν δεν πονάμε σε χέρια πόδια κτλ. Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΙΔΕΡΑ.. ξαναγίνονται με μόνο οικονομικό πόνο. Τα κόκκαλα και γενικά η υγεία μας είναι πολύ δύσκολο να επανέρθει αν κάτι συμβεί απο δική μας άγνοια.

    Νο3... Αν είμαστε μόνοι μας και έχουμε ορίσει περιοχή ώς αγρόκτημα μας, παραμένουμε ψύχραιμοι. Ελέγχουμε πως είμαστε... αν είμαστε καλά.. πάμε στην μηχανή. Βλέπουμε αν είναι ΟΚ... αν κάτι απο τα παραπάνω πάει στραβά , κινητό τηλέφωνο και καλούμε ΕΚΑΒ και βοήθεια απο κάποιον δικό μας άνθρωπο.

    Πως μπορεί κάποιος να περάσει το λιγότερο επώδυνο μια πτώση;

    Πρώτα απο όλα δεν υπάρχει ανώδυνη πτώση.. ακόμα και σαν χαζός να πέσεις απο το stand της μηχανής, πάλι θα χτυπήσεις. Βλέπεις ο πόνος είναι αισθητήριο του σώματος για να λέει οτι κάτι πάει στραβά και πιθανόν να έχεις πρόβλημα. Απλά υπάρχει επίπεδο οδύνης σε πτώσεις.

    - Σημαντικό... ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ.. ο πλήρης εξοπλισμός μπορεί να σώσεις απο πολλά. Βέβαια τώρα σε μια καθημερινή κίνηση με την μηχανή δεν μπορεις να σκάσεις ώς robocop με δερμάτινα , προστατευτικά και κράνος... Εκτός και αν γυρνάς απο εκδρομή και έπεται τιγανιά απο έταιρο ήμιση .. καλό είναι εκεί να είσαι πληρης σε εξάρτυση. Σοβαρά όμως τώρα, .... κράνος, γάντια, μπουφάν, μπότες τα θεωρώ απαραίτητα για κίνηση με μηχανή στην πολη. Απο εκεί και πέρα ... κροκόδειλοι (οχι ρε... δεν θα κοτσάρεις αλιγάτορα στην πλάτη ώς δερμάτινο αξεσουάρ), επιγονατίδες, παντελόνι δερμάτινο κοκ.. μειώνουν πιθανότητες θλάσης , σπασίματος οστών και εγκαυματών απο την άσφαλτο. Κάποιοι μάλιστα θεωρούν οτι ειδικά τα τελευταία δεν ισχύουν το καλοκαίρι μιας και έχει ζέστη.. μέχρι να την πατήσουν και μετά τα μπάνια τους να γίνονται με λεκκάνες στο σπίτι μόνο.

    - Γυμναστήριο... Τεμπελχανάδες... σηκωθείτε απο καναπέδες και τραπέζια με πίτσες και δεν ξέρω τι άλλο. Ο μυικός μας ιστός είναι σαν πανοπλία. Όσο πιο ελαστικός και πιο ισχυρός είναι τόσο καλύτερα θα κρατήσει τα κόκκαλα στην θέση τους και τόσο καλύτερα θα απορροφήσει μέρος του χτυπήματος. Αν είσαι κάτι απο μπουχέσας τότε δύσκολα θα γλυτώσεις απο άσχημα αποτελέσματα. Για να μην πιάσω θέματα ανάρρωσης που είναι σαφώς καλύτερα αν έχεις ενα καλογυμνασμένο οργανισμό. Δεν είναι τυχαίο οτι οι οδηγοί αγώνων που είναι επαγγελματίες και έχουν σίγουρες πτώσεις, κάνουν δεκάδες ώρες προπόνηση.

    - Εμπειρία... Όσες περισσότερες πτώσεις έχεις τόσο καλύτερα θα αντιδράσεις την επόμενη φορά. Φυσικά δεν λέω να γίνεις stukerman για να πάρεις εμπειρίες, αλλά αυτές που έχεις ήδη να τις αξιοποιήσεις ώς εμπειρία στο έπακρο. Ενα καλό σχολείο για τέτοιες εμπειρίες είναι η προπόνηση στο χώμα. ΕΚεί που σίγουρα θα έχεις 2-3 πτώσεις με μικρή εώς και μηδενική ταχύτητα. Μεγάλο σχολείο λέμε και αν και τα οικόπεδα θα είναι εκτός σχεδίου .. θα αποδώσουν το ίδιο ώς εμπειρία.

    Φυσικά ο κατάλογος σχετικά με συμβουλές για το πως πέφτω είναι τεράστιος αλλά θεωρώ οτι τα παραπάνω είναι αν μη τι άλλο βασικά. Επίσης ... οι νέοι να μην τρομάζουν με το θέμα των πτώσεων. Ώς αναβάτες μηχανής θα έχουν σίγουρα απο 1-3 πολύ βλαμμένες πτώσεις απο λουκέτο (καλά αυτό το παθαίνουμε και εμείς...χαχαχα), απο κλείσιμο stand, απο λάθος φρενάρισμα με μηδενική ταχύτητα κοκ. Ο σκοπός με τα παραπάνω δεν είναι να τρομάξω αυτούς που θα το διαβάσουν, αλλά να βάλω το μαμούνι όπως λέμε έτσι ώστε μέσω του εντυπωσιασμού των παραπάνω γραφόμενων να αποφύγει κάποιος λάθη αρκετά επώδυνα κατά την ώρα της πτώσης του.

    Αίντε και πάντα όρθιοι εύχομαι... έτσι ώστε και η μόνη χρήση του παραπάνω να είναι για ανάγνωση στον "βασιλικό θρόνο" για διευκόλυνση.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    ο που πάει Το avatar του/της ariona
    Εγγραφή
    08/01/2007
    Μηνύματα
    41
    Πολύ σωστά όλα όσα έγραψες,πολύ ωραία διατύπωση...
    ariona

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macrozan
    Εγγραφή
    25/04/2007
    Μηνύματα
    151
    μιά χαρά τάπες

  4. #4
    you will hate my music Το avatar του/της arhs
    Εγγραφή
    17/12/2006
    Μηνύματα
    201

    Re: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Πέσαμε τώρα... τι κάνουμε;

    Νο1... ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ... ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ.. ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ... Η συνοχή του υλικού του κράνους έχει καταγράψει σε ακράιες περιπτώσεις μετά απο ατύχημα οτι κράτησε το κρανίο ανθρώπων παρόλο που αυτό είχε μεγάλη ζημιά και είχε "ανοίξει" όπως λέμε.
    δηλαδή δεν είναι μύθος το παραπάνω? νόμιζα οτι ο λόγος που δεν βγάζουμε το κράνος, σε περίπτωση που δεν ξέρουμε, είναι για να μην τραυματίσουμε τον αυχένα. και αν όντως δεν είναι μύθος, υπάρχει τελικά καταγεγραμμένη περίπτωση κεφαλιού που να άνοιξε σαν καρπούζι ύστερα από την αφαίρεση κράνους?

  5. #5
    Κανονικα το κρανος πρεπει να αφαιρειται αλλα μονο οταν η αφαιρεση του γινεται με το σωστο τροπο. Ειναι τραγικο που οι περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες δεν εχουν μαθει ποτε πως γινεται.
    Πρεπει να αφαιρειται γιατι πρεπει να ελεγχεται η αναπνευστικη οδος. Με το κρανος καμια δυνατοτητα παροχης πρωτων βοηθειων δεν υπαρχει. Μιλαμε για περιπτωση που εμεις ειμαστε αυτοι που πρεπει να βοηθησουμε καποιον αλλο. Αλλα μονο αν ξερουμε τι κανουμε. Αν ειναι το δικο μας κεφαλι και ειμαστε κατα τα αλλα οκ, τοτε το αφηνουμε ως εχει, διοτι η σωστη αφαιρεση απαιτει ακινητοποιηση του αυχενα και δευτερο ατομο που θα βγαλει προσεκτικα το κρανος.


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  6. #6
    Προτού διαβάσω την ανάρτηση νόμιζα ρε ότι έπεσες εσύ(μακρυά από εμάς τέτοια)

    Λέω και εγώ ότι ο χρόνος του μπήκε ασχημα του Αλεξ....Πρώτα το αμαξι....τώρα η μοτο...

    Ησύχασα όταν έιδα ότι απλά έγραφες συμβουλές....

    πάντα όρθιοι παιδιά..

  7. #7
    The Firestarter Το avatar του/της jimtarasxt660x
    Εγγραφή
    04/09/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Ωραίο thread Μάγε

    Τώρα αυτό που λέμε για το κράνος διαβάστε εδώ:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=48337


    Υσ.1 Έχω πέσει από το stand γιατί μου γύρισε το πόδι....όλο το ΧΤΧ έπεσε επάνω μου αλλά την γλίτωσα επειδή βρήκε το τιμόνι στο έδαφος

    Υσ.2 Ρε κουλάδι μήπως έπεσες και δεν μας το λες

    Πλάκα κάνω....Πάντα όρθιοι παίδες
    Βοηθός Ταμία (το 23% που λεγαμε)

    Αυτονομία SV (εγγύηση λεμε )

  8. #8
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    δηλαδή δεν είναι μύθος το παραπάνω? νόμιζα οτι ο λόγος που δεν βγάζουμε το κράνος, σε περίπτωση που δεν ξέρουμε, είναι για να μην τραυματίσουμε τον αυχένα. και αν όντως δεν είναι μύθος, υπάρχει τελικά καταγεγραμμένη περίπτωση κεφαλιού που να άνοιξε σαν καρπούζι ύστερα από την αφαίρεση κράνους?
    όπως είπε και ο Shaolin, πρέπει να ξέρεις πως αφαιρείται σε πρώτη φάση επάνω σε δεύτερο άτομο. Αλλά ειδικά εδώ μιλάμε για εμάς τους ίδιους όταν έχουμε πέσει. Το 99% των περιπτώσεων θα είναι σε κατάσταση σοκ ψυχολογικού απο την πτώση και δεν θα είναι σίγουρος για το τι έχει πάθει. Ειδικά αν δεί άιμα η πρώτη ενστικτώδης αντίδραση θα είναι να αφαιρέσει κάποιος το κράνος για να δεί τι έγινε... ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ... και ναι.. έχει υπάρξει περίπτωση που έγινε εγχείριση πάνω απο κράνος μοτοσυκλετιστή στις ΗΠΑ. Πολύ ακραίο μεν, αλλά επειδή ο Μέρφυ γενικά ειναι απρόβλεπτος, ειδικά μετά απο δυνατό στούκο , μην το βγάζετε μέχρι να έρθει ΕΚΑΒ.

    Το "μην το βγάζετε" σημαίνει φυσικά οτι έχετε αισθήσεις, άρα τουλάχιστον μπορείτε να αναπνεύσετε κιόλας.



    jimtarasxt660x, JZER40

    Μετά απο το τράκο με το Ι.Χ. είμαι 2-3 φορές πιο προσεκτικός και νομίζω οτι πάω με ταχύτητα παρέλασης.. ψυχολογικό είναι ... θα περάσει..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    [B]
    Η συνοχή του υλικού του κράνους έχει καταγράψει σε ακράιες περιπτώσεις μετά απο ατύχημα οτι κράτησε το κρανίο ανθρώπων παρόλο που αυτό είχε μεγάλη ζημιά και είχε "ανοίξει" όπως λέμε.

    [B]
    Παντού υπάρχει ένας μύθος....

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    THEOD... δεν θα επιμείνω σε αυτό φίλε μου γιατί απλά το είχα διαβάσει κάπου. Παρόλα αυτά η αφαίρεση κράνους ακόμα και απο εσένα τον ίδιο δεν ενδύκνειται και για άλλους τραυματισμούς.

    Παρακάτω βρήκα ενα link σχετικό με την αφαίρεση κράνους σε δεύτερο άτομο. Καλό είναι να του ρίξουν μια ματιά όσοι θέλουν.

    http://www.ehow.com/how_2119691_safe...fter-head.html

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι δεν αφαιρούμε το κράνος παρά μόνο σε απόλυτη ανάγκη και μόνο όταν δεν έχουμε άλλο τρόπο να απεμπλοκάρουμε τις αεροφόρους οδούς...


    Ο μύθος πάει σε αυτές τις "χαριτωμένες" ιστορίες που ακούω από παιδί για δήθεν ατυχήματα στα οποία ο αναβάτης σηκώνεται και μόλις βγάζει το κράνος τότε αυτόματα το κεφάλι του διαλύεται...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    THEOD... δεν θα επιμείνω σε αυτό φίλε μου γιατί απλά το είχα διαβάσει κάπου. Παρόλα αυτά η αφαίρεση κράνους ακόμα και απο εσένα τον ίδιο δεν ενδύκνειται και για άλλους τραυματισμούς.

    Παρακάτω βρήκα ενα link σχετικό με την αφαίρεση κράνους σε δεύτερο άτομο. Καλό είναι να του ρίξουν μια ματιά όσοι θέλουν.

    http://www.ehow.com/how_2119691_safe...fter-head.html

    Gandalf




    Ναι Μαγε, οTheod εχει δικιο, Ειναι αστικος μυθος...
    Παντως το σαιτ ειναι καλο. Οποιος θελει ας δει και αυτο...

    http://mededu.blogspot.com/


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  13. #13
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715

    Re: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    ... τι μπορώ να κάνω για να μην πέσω πρώτον και δεύτερον αν πέσω τι πρέπει να κάνω;
    ....
    Gandalf
    πολύ σωστά όλα αυτά αλλά χρειάζεται μεγάλη ικανότητα αυτοκυριαρχίας, μιας και πρέπει να υπερνικήσεις ενστικτώδες αντιδράσεις του εγκεφάλου/σώματος όπως το σφίξιμο των μυών ή την προέκταση άκρων

    Thank you Gandalf dr685sm
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  14. #14
    Μέλος χωρίς V-Strom Το avatar του/της Hiro
    Εγγραφή
    17/02/2010
    Μηνύματα
    162

    Re: Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Θα πέσωωωω....πέφτωωωωω...το κέρατο μου , έπεσα..οδηγίες
    Εξαιρετικό. Για να μην πω ''μαγικό''. Δεν χρειάζεται περισσότερη ανάλυση. Τα υπόλοιπα έχονται όπως λες κι εσύ με την Εμπειρία. Αυτή που έρχεται σε μικρές δόσεις και ακριβώς ΜΕΤΑ από τη στιγμή που θα τη χρειαστείς. Πάντα Εξοπλισμός εντός και εκτός πόλης ανεξάρτητα απο το μηχανάκι που καβαλάμε. Πάρε ΚΑΙ καλοκαιρινό σετ για να μην ζεσταίνεσαι.

    Πωλείται οικόπεδο με θέα στο δάσος. Περιοχή: Γερμανία
    Μεσίτες αποκλείονται. Δεκτή ανταλλαγή με Εμπειρία!!
    Διατίθενται και άλλα μικρότερα εντός Ελλάδος.
    Experience is something you don't get until just after you need it.
    Παλιά ήμουν αναποφάσιστος αλλά τώρα πια δεν είμαι σίγουρος.

  15. #15
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Shaolin Monk
    Κανονικα το κρανος πρεπει να αφαιρειται αλλα μονο οταν η αφαιρεση του γινεται με το σωστο τροπο. Ειναι τραγικο που οι περισσοτεροι μοτοσυκλετιστες δεν εχουν μαθει ποτε πως γινεται.
    Πρεπει να αφαιρειται γιατι πρεπει να ελεγχεται η αναπνευστικη οδος. Με το κρανος καμια δυνατοτητα παροχης πρωτων βοηθειων δεν υπαρχει. Μιλαμε για περιπτωση που εμεις ειμαστε αυτοι που πρεπει να βοηθησουμε καποιον αλλο. Αλλα μονο αν ξερουμε τι κανουμε. Αν ειναι το δικο μας κεφαλι και ειμαστε κατα τα αλλα οκ, τοτε το αφηνουμε ως εχει, διοτι η σωστη αφαιρεση απαιτει ακινητοποιηση του αυχενα και δευτερο ατομο που θα βγαλει προσεκτικα το κρανος.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=48337
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το κέρατό μου το τράγιο..!
    από makis206 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 228
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2010, 08:28
  2. το κερατο μου....
    από takos 66 στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2009, 13:25
  3. ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!!
    από fantacid στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2008, 11:18
  4. Γ@μώ το κέρατό μου μέσα...
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2007, 21:12
  5. γ@%&$@ώ το κέρατό μου....
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2006, 10:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF