Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: λαδια σε R6 του 2007

  1. #1

    λαδια σε R6 του 2007

    Καλημέρα.

    Θέλω να ρωτήσω απόψεις πάνω στο θέμα των λαδιών στην μηχανή.
    Έχω ένα R6 του 2007 και έκανα αλλαγή λαδιών.
    Ο μηχανικός μου, μου έβαλε τα motul 5100 15w50
    Τα όποια είναι ημισυνθετικα..
    Όπως διάβαζα στο αμερικανικό φόρουμ για R6 εκεί όλοι λένε να βάζουμε 100% συνθετικά…
    Ακούω απόψεις.

  2. #2

  3. #3
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130

    Re: λαδια σε R6 του 2007

    Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
    Καλημέρα.

    Θέλω να ρωτήσω απόψεις πάνω στο θέμα των λαδιών στην μηχανή.
    Έχω ένα R6 του 2007 και έκανα αλλαγή λαδιών.
    Ο μηχανικός μου, μου έβαλε τα motul 5100 15w50
    Τα όποια είναι ημισυνθετικα..
    Όπως διάβαζα στο αμερικανικό φόρουμ για R6 εκεί όλοι λένε να βάζουμε 100% συνθετικά…
    Ακούω απόψεις.
    καλημερα ωραια και στη Σουηδια λενε 5w-30......δε λεει κατι αυτο
    Ελληνικη αντιπροσωπεια λεει ημισυνθετικα-full συνθετικα 10w-40 και η ημισυνθετικα-full συνθετικα 20w-50
    ο καθενας διαλεγει τι θα βαλει αναμεσα στο ειδος και στο ιξωδες του λαδιου!!!!!
    μη ξεχνας οτι το λαδι το φουλ εχει την ιδιοτητα απο μονο του να αυτοκαιγεται για να μην αφηνει καταλοιπα στο κινητηρα
    πολλοι αποφευγουν το φουλ για το παραπανο λογο γιατι μετα απο 3-3,5 χλδ χλμ θα εχει καψει λιγακι και θα πρεπει να συμπληρωσεις. Ετσι ημι για να κοιμασαι ησυχος κατα τη γνωμη του μηχανικου....
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  4. #4
    Άρα αν κατάλαβα καλά το συνθετικό είναι καλύτερο αλλά θέλει μεγαλύτερη προσοχή?
    Σωστά?
    και με πια κριτήρια διαλέγεις ανάμεσα στα 10-40 , 15-50 ή 20-50?

  5. #5
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
    Άρα αν κατάλαβα καλά το συνθετικό είναι καλύτερο αλλά θέλει μεγαλύτερη προσοχή?
    Σωστά?
    και με πια κριτήρια διαλέγεις ανάμεσα στα 10-40 , 15-50 ή 20-50?

    TO full συνθετικοειναι καλυτερο αλλα λογο το παραπανω λογο που σου αναφερα θα πρεπει να τσεκαρεις τη σταθμη μετα απο μερικες χλδ χλμ εξισου καλο ειναι και το ημι....
    επισης το φουλ ειναι ψιλο λαδι ποιοτητικα ειδικα σε 10w-40 και μπορει να ακους διαφορους θορυβους απο μοτερ πχ βαλβιδες-καδενα κτλ κτλ οχι οτι θα εχεις προβλημα απλα γοατι ειναι ψιλο λαδι....

    τα κριτηρια εχουν να κανουν με χειμωνα-καλοκαιρι 10w-40 το χειμωνα γιατι το χοντρο ιξωδες θα γινει μελι με τη παγωνια και το καλοκαιρι 20w-50 για να μη απασει το λαδι γρηγορα απο θερμοκρασιες της εποχης και του μοτερ!!
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Για μένα πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η χρήση. Αν το σκίζεις παρατεταμένα τότε το λάδι ανεβάζει θερμοκρασίες οπότε θέλεις παχύ. Φυσικά χάνεις - όσο ποιό παχύ είναι - από την φθορά που συμβαίνει στις κρύες εκκινήσεις.

    Ένας συμβιβασμός είναι όλα. Η δική μου κάπως ακραία γνώμη είναι το ψιλότερο που δεν στο καίει αισθητά και το επιτρέπει και το manual. Μερικές φορές αυτό είναι 10w30 (π.χ. honda cbr αλλά και η δική μου honda nt700v) άλλες (π.χ. suzuki busa) 10w40. Αν έχεις αρκετά χλμ και αισθητή κατανάλωση αναγκαστικά το παχαίνεις σταδιακά

    15w50 & 20w50 για μένα έχει νόημα για χρήση πίστας και ίσως παρατεταμένα τελικιάσματα ή κινητήρες με αρκετά χλμ, μονοκύλινδρα, αεροελαιοψυκτα (bmw gs).

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    10-40 Θα εισαι μια χαρα στην ελλαδα. Με 15-50 ιδικα τετοια εποχη στην εκκινηση κινητηρα η λυπανση δεν γινεται τοσο καλα οσο με το 10-40. Πιστευω πως ο mesastou εδωσε την ποιο σωστη απαντηση και τα ειπε ολα.

    Οσο για τα 5100 της μοτουλ και συγκεκριμενα (μετα απο λαθος επιλογη) τα 15/50 ειναι αθλια λαδια. Καλοκαιρι και χειμωνα, με κρυο η με καυτο κινητηρα το λαδι συμπεριφερεται επιυκος ΑΘΛΙΑ !!!!!!!! Νομιζεις οτι θα σου μεινει ο κινητηρας στον δρομο.
    Αυτο δεν ειναι λαδι, αλλα νερο. Τελικα επεστρεψα στην καστρολ στα power 1 gps 10/40 , επομενη δοκιμη ισως να ειναι τα τορκο.

    Μια ερωτηση δικη μου ομως, ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η φθορα σε ενα SS σε μια κρυα εκκινηση κινητηρα με 15/50 με μια θερμοκρασια περιβαλλοντος 10-15 βαθμους ? (μιλαμε για ενα διαστημα χρησης 6000 χλμ)

  8. #8
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
    10-40 Θα εισαι μια χαρα στην ελλαδα. Με 15-50 ιδικα τετοια εποχη στην εκκινηση κινητηρα η λυπανση δεν γινεται τοσο καλα οσο με το 10-40. Πιστευω πως ο mesastou εδωσε την ποιο σωστη απαντηση και τα ειπε ολα.

    Οσο για τα 5100 της μοτουλ και συγκεκριμενα (μετα απο λαθος επιλογη) τα 15/50 ειναι αθλια λαδια. Καλοκαιρι και χειμωνα, με κρυο η με καυτο κινητηρα το λαδι συμπεριφερεται επιυκος ΑΘΛΙΑ !!!!!!!! Νομιζεις οτι θα σου μεινει ο κινητηρας στον δρομο.
    Αυτο δεν ειναι λαδι, αλλα νερο. Τελικα επεστρεψα στην καστρολ στα power 1 gps 10/40 , επομενη δοκιμη ισως να ειναι τα τορκο.

    Μια ερωτηση δικη μου ομως, ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η φθορα σε ενα SS σε μια κρυα εκκινηση κινητηρα με 15/50 με μια θερμοκρασια περιβαλλοντος 10-15 βαθμους ? (μιλαμε για ενα διαστημα χρησης 6000 χλμ)
    αν μολις εκκινησεις τον κινητηρα ξςκινησεις κανονικα και τη μηχανη με κατω απο 20 βαθμους θερμοκρασια καλα κανεις και βαζεις 10w-40 ή 10w-30.....
    ο κινητηρας για να ανεβασει λαδι στη κεφαλη κανει περιπου 1 λεπτο για φουλ λιπανση σε ολο το συστημα...ανεξαρτητως ιξωδες.....σαφως ομως παιζει σημαντικο ρολο....αλλα οχι καταστροφικο οπως το κανετε να ακουγεται...
    Το ιξωδες ειναι η ιδιοτητα που του δινει αντισταση στην ροη και δειχνει και την δυναμη ενωσεων των μοριων του. Μας ενδιαφερει γιατι ενα λαδι σε κρυο κινητηρα πρεπει να ειναι αρκετα λεπτο ωστε να φτανει γρηγορα και παντου, και οταν ειναι ζεστος ο κινητηρας πρεπει να εχει αρκετη συνεκτικοτητα ωστε να μην φευγει απο τις τριβομενες επιφανειες ευκολα και να μην συνθλιβονται οι δυναμεις ενωσεων των μοριων του.

    Και τωρα το επιμαχο σημειο...Ο πρωτος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 0F, δηλαδη στους -17,8 κελσιου και μετριεται σε cP (Centipoise). Το W μας δειχνει οτι το λαδι ειναι καταλληλο για χειμωνα. Ο δευτερος αριθμος μας δειχνει το ιξωδες του λαδιου στους 210F, δηλαδη στους 98,8 βαθμους κελσιου αλλα μετριεται σε cST (centistrokes). Εχουν δηλαδη διαφορετικες μοναδες μετρησης!

    Η συμβατικη τιμη του ιξωδους την παιρνουμε στους 40 κελσιου και μπορει να ειναι παρομοια για πολλα λαδια διαφορετικων τιμων ιξωδους, πχ ενα 5W40, 10W30 και 10W40 μπορει στους 40 βαθμους να εχουν παρομοιο ιξωδες, αλλα πχ το πρωτο στους 10 βαθμους θα εχει σοβαρη υπεροχη ως προς τα αλλα δυο.

    Ενα λαδι δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ χοντρο γιατι θα ανεβασει πολυ μεγαλη πιεση στο κυκλωμα και ειδικα σε σημεια που χρησιμοποιουν το λαδι (πχ υδραυλικα ωστηρια) και δεν θα κινειται ευκολα, αλλα ουτε πολυ λεπτο ωστε να καταστρεφεται και να μην μπορει να λιπανει σωστα τον κινητηρα. Σε ακραιες περιπτωσεις απο λαθος ιξωδες μπορει να παρουσιαστει σπηλαιωση, συνθλιψη κτλ που προκαλει σημαντικη φθορα στον κινητηρα και καταστρεφει πολυ γρηγορα και το λιπαντικο, αν δεν το καψει τελειως.

    Διασκορπισμος (dillution)

    O διασκορπισμος δειχνει την δυνατοτητα του λαδιου να μπορει να συγκρατει μικρα σωματιδια στην μαζα του (πχ γρεζια, καταλοιπα καυσης κτλ) και να τα μεταφερει στο φιλτρο λαδιου. Λεγεται και 'απορρυπαντικοτητα' σε μερικα παλια βιβλια. Οσο μεγαλυτερος σαφως τοσο καλυτερα!

    Θερμοκρασια αναφλεξης

    Οπως ακριβως λεει το ονομα, η θερμοκρασια που αντεχει το λαδι προτου εκτοξευτει στον αλλο κοσμο. Σε αυτη την θερμοκρασια τα πτητικα στοιχεια του λαδιου αναφλεγονται και καταστρεφεται ακαριαια. Μαζι με τον κινητηρα!

    Ειδικη θερμοτητα

    Αυτο ειναι το αγαπημενο μου. Το κυριως συστημα ψυξης των αυτοκινητων ειναι του νερου, αλλα πολλα στηριζονται και στο λαδι ωστε να ψυξουν σημεια τους. Η ειδικη θερμοτητα του λαδιου δειχνει την θερμοαπαγωγιμοτητα και θερμοχωρητικοτητα του λαδιου, δηλαδη οσο καλυτερη ειναι τοσο περισσοτερη θερμοτητα και γρηγοροτερα μπορει να μεταφερει στο καρτερ/ψυγειο για ψυξη.

    Ενημερωτικα οι διαφορες μεταξυ φτηνων και καλων λαδιων ειναι τεραστιες. Ενα Aral 10W40 blue basic elastic αγγιζε τους 95 βαθμους και στον ιδιο κινητηρα ενα Motul 300V 15W50 δεν ξεπερνουσε τους 65. Λαδι με το ιδιο ιξωδες μπορει να εχει πολυ καλυτερη ειδικη θερμοτητα. Πχ το Castrol RS 10W60 σε συγκριση με το Castrol TWS 10W60 εχει μονο το 75% της ειδικης του θερμοτητας!


    οσο για τη χρηση πιστας που αναφερατε οταν πας για καφε και μενεις κολλημενος στο φαναρι και στη κινηση δουλευεις μονιμα βεντιλατερ αρα 98-103 βαθμους θερμοκρασια ενω στη πιστα εισαι μονιμα εκτος απο ρελαντι στα Pits 85-95 βαθμους!!!!!

    αρα σκεψου τη ζημια κανεις εσυ και τη εγω!!!!!!!!!

    σε σκισιμο σε ενδιαφερει αν ειναι ημι-φουλ συνθετικα!!!! εστω να αντεξει στη καταπονηση που δεχεται απο τις υψηλες στροφες και να κραταει λιπαντικη μεμβρανη!!!

    ακι ενα αρθρο που βρηκα περι λαδιων ...............
    '''Σύμφωνα με την παραπάνω έρευνα φαίνεται ότι το συνθετικό έχει μεγαλύτερη ικανότητα να διατηρεί τα χαρακτηριστικά ροής από το ορυκτέλαιο. Επιπλέον ας να δούμε με ποιο τρόπο ένα λάδι γίνεται πολύτυπο (Multy-viscosity). Με την προσθήκη πολυμερών σε ένα ελαφρύ λάδι 5W, 10W, 20W εμποδίζεται να γίνει πολύ λεπτό όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία. Με αποτέλεσμα στους 100 βαθμούς Κελσίου να έχει λεπτύνει όσο το μεγαλύτερο νούμερο. Με άλλα λόγια μπορούμε να σκεφτούμε ένα λάδι 20W-50 σαν ένα 20άρι πού θα λεπτύνει μέχρι 50 όταν ζεσταθεί. Το πρώτο νούμερο το διαλέγουμε σε σχέση την χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία πού θα συναντήσουμε. Δηλ. 5W για -25C , 10W για -20C , 15W για -15C και 20W για -10C Με αυτό στο μυαλό είναι σίγουρα υπερβολή να διαλέξουμε κάτω από 20W για τις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας και μπορώ να φανταστώ μόνο κάποιον από το Νευροκόπι για παράδειγμα να χρησιμοποιεί 15W ή 10W μέσα στο καταχείμωνο. Αλλά και όσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά του τύπου του λαδιού από το μικρότερο στο μεγαλύτερο νούμερο, τόσο περισσότερα πρόσθετα πρέπει να χρησιμοποιηθούν κάτι πού μειώνει την ικανότητα του λαδιού να κάνει την βασική του δουλειά πού είναι να λιπάνει.

    Προτιμήστε λοιπόν ένα λάδι 20W πού να μην γίνεται πάνω από 50. Με άλλα λόγια η μεγαλύτερη διαφορά να είναι 30 νούμερα. Από την άλλη όμως τα συνθετικά δεν έχουν ανάγκη τόσων πρόσθετων για να γίνουν πολύτυπα και έτσι έχουν την δυνατότητα να λιπαίνουν καλύτερα στην ίδια κατηγορία ενός ορυκτέλαιου. Τα συνθετικά είναι συνολικά καλύτερα, γιατί σύμφωνα με όλες τις πηγές έχουν μεγαλύτερη αντοχή στην οξείδωση λόγω υψηλής θερμοκρασίας, υψηλή αντοχή μεμβράνης. Λίγα κατάλοιπα και καλύτερη ροή σε πολύ χαμηλή θερμοκρασία (αν και το τελευταίο είναι σχεδόν άχρηστο στην Ελλάδα.'''
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm
    ...
    Μια ερωτηση δικη μου ομως, ποσο μεγαλη μπορει να ειναι η φθορα σε ενα SS σε μια κρυα εκκινηση κινητηρα με 15/50 με μια θερμοκρασια περιβαλλοντος 10-15 βαθμους ? (μιλαμε για ενα διαστημα χρησης 6000 χλμ)
    Δεν είναι μεγάλη η διαφορά, απλά πρέπει να προσέχεις κάπως περισσότερο το ζέσταμα. Όσο ζεσταίνετε να ανεβάζεις όλο και περισσότερο τις στροφές και μετά από 10-20 λεπτά πρέπει να έχει ζεσταθεί πλήρως το λάδι οπότε μπορείς να στροφάρεις άφοβα.

    Το υγρό ψύξης φτάνει πολύ γρηγορότερα στην θερμοκρασία λειτουργίας του, το λάδι όμως αργεί οπότε πρέπει να προσέχουμε και να μην το πατάμε μετά από μόνο π.χ. 5 χλμ! Όσοι έχουν οδηγήσει όχημα με θερμοκρασία λαδιού μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

    Το μποτιλιάρισμα δεν ταλαιπωρεί τα λάδια αλλά το σύστημα ψύξης.

  10. #10

    Talking

    ευχαριστώ πολύ όσους μου απάντησαν.
    νομίζω το καλύψαμε πλήρως το θέμα.
    και τώρα η ερώτηση κρίσεως..

    καλύτερο λαδί?
    από τεχνικής απόψεως..
    ξεχάστε την παράμετρο κόστος κτλ κτλ.
    ποιο είναι το καλύτερο για την μηχανή??

    από όσο έχω ψάξει έχω κατάληξη στο
    amsoil 20W50 Advanced Synthetic Motorcycle Oil
    καλά επίσης λένε ότι είναι τα Castrol και Mobil

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou
    Δεν είναι μεγάλη η διαφορά, απλά πρέπει να προσέχεις κάπως περισσότερο το ζέσταμα. Όσο ζεσταίνετε να ανεβάζεις όλο και περισσότερο τις στροφές και μετά από 10-20 λεπτά πρέπει να έχει ζεσταθεί πλήρως το λάδι οπότε μπορείς να στροφάρεις άφοβα.

    Το υγρό ψύξης φτάνει πολύ γρηγορότερα στην θερμοκρασία λειτουργίας του, το λάδι όμως αργεί οπότε πρέπει να προσέχουμε και να μην το πατάμε μετά από μόνο π.χ. 5 χλμ! Όσοι έχουν οδηγήσει όχημα με θερμοκρασία λαδιού μπορούν να το επιβεβαιώσουν.

    Το μποτιλιάρισμα δεν ταλαιπωρεί τα λάδια αλλά το σύστημα ψύξης.
    15-20 λεπτα να ζεσταθει το λαδι ? υπερβολικο μου ακουγεται

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Παρατηρημένο σε 2 αυτοκίνητα με θερμοκρασία λαδιού. 10-20 λεπτά έγραψα
    Δηλαδή τόσο χρόνο χρειάζεται ώστε να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία του. Υποθέτω ότι μετά από 7 λεπτά (κάπου τόσο δεν παίρνει το αντιψυκτικό; ) μπορείς να ανεβάσεις στο περίπου 4500 στροφές.

    Επειδή το πόσο γρήγορα γυρίζει το λάδι μέσα στον κινητήρα εξαρτάται από τις στροφές της μηχανής, και δεν είναι καλό να μπαίνει σε λειτουργία η βαλβίδα παράκαμψης (δες για παράδειγμα Relief valve operation pressure στο manual subaru 2002-2005 ανεβάζουμε προοδευτικά στροφές μέχρι το κόφτη όσο ζεσταίνεται το λάδι.


    Μεγάλη μου επιρροή είναι ο AEHaas http://ferrarichat.com/forum/faq.php...tor_oil_basics αλλά και οι φίλοι στο 4tforum.gr

  13. #13
    φαντάζομαι όμως ότι η μηχανή δεν θέλει τόσο πολύ χρόνο ειδικά οι SS γιατί από φύσης τους στροφαρουν ποιο πάνω από ένα αμάξι..
    εγώ έχω ρελαντί στις 1600 όταν την ανάβω και σταθεροποιείται κάπου στις 1300 αφού περάσει θερμοκρασία νερού τους 40 βαθμούς. για αυτό θέλω περίπου λεπτό..
    στο 2-3 λεπτό το νερό έχει φτάσει τους 60 σχεδόν..

    φαντάζομαι ότι το λαδί και το διπλάσιο χρόνο να θέλει γύρο στα 6-7 λεπτά θα είναι έτοιμο.
    επίσης μια μηχανή δεν μπορώ να δεκτό ότι την ζορίζω όταν δεν περνώ τις 6000 στροφές..
    έμενα έχει κοφτή στις 16000 στις 6000 δεν έχει ροπιαση καν άρα στα 2 πρώτα φανάρια που θα συναντήσω η θερμοκρασία έχει φτάσει αισίως τους 80..
    απλά λέω αυτά τα παραδείγματα γιατί τα πράγματα ίσως δουλεύουν λίγο διαφορετικά στην μηχανή..

    όλα αυτά είναι αυτά που έχω δει δύστυχος δεν έχω βάλει ακόμα θερμόμετρο στο λαδί και από ότι καταλαβαίνω πρέπει να το βάλω σύντομα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Είχα παλαιότερα (1999-2006) μια fazer 600 οπότε γνωρίζω στο περίπου την φιλοσοφία λειτουργίας αυτών των κινητήρων.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από klepstrat
    φαντάζομαι όμως ότι η μηχανή δεν θέλει τόσο πολύ χρόνο ειδικά οι SS γιατί από φύσης τους στροφαρουν ποιο πάνω από ένα αμάξι..
    λογικό αυτό που λες, το στροφάρισμα βοηθά να ανέβουν οι θερμοκρασίες.

    φαντάζομαι ότι το λαδί και το διπλάσιο χρόνο να θέλει γύρο στα 6-7 λεπτά θα είναι έτοιμο.
    Δεν είμαι σίγουρος. Ίσως άλλα μάλλον όχι.

    επίσης μια μηχανή δεν μπορώ να δεκτό ότι την ζορίζω όταν δεν περνώ τις 6000 στροφές..
    έμενα έχει κοφτή στις 16000 στις 6000 δεν έχει ροπιαση καν άρα στα 2 πρώτα φανάρια που θα συναντήσω η θερμοκρασία έχει φτάσει αισίως τους 80..
    απλά λέω αυτά τα παραδείγματα γιατί τα πράγματα ίσως δουλεύουν λίγο διαφορετικά στην μηχανή..
    Δεν την ζορίζεις, απλά η ροή του λαδιού δεν είναι αυτή που πρέπει (η πίεση έχει φτάσει το μαξ και δεν ανεβαίνει αναλογικά με τις στροφές) οπότε έχεις λιγότερη λίπανση άρα μεγαλύτερες φθορές. Φυσικά και όταν φτάσει το λάδι στην θερμοκρασία του μπορείς να χτυπάς κόφτες.

    όλα αυτά είναι αυτά που έχω δει δύστυχος δεν έχω βάλει ακόμα θερμόμετρο στο λαδί και από ότι καταλαβαίνω πρέπει να το βάλω σύντομα. [/B]
    Δεν χρειάζεται, ρώτα κάποιόν άλλο που έχει βάλει

    Όπως και να είναι αν οι αποστάσεις που κάνεις είναι μικρές (κάτω απο 20 λεπτά) και έχεις συχνές κρύες εκκινήσεις θα είναι καλύτερα να πας σε ένα 10w30 αντί 10w40 (αν και φαίνεται να έχουν την ίδια ρευστότητα στους 40 βαθμούς (10w) και τα δύο, στην πραγματικότητα δεν είναι έτσι, δες τα τεχνικά χαρακτηριστικά!)

Παρόμοια θέματα

  1. klm service σε R1 του ΄99
    από athandim στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2006, 23:59
  2. Λαδια σε εξουσιοδοτημενο
    από Lazio στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2005, 23:19
  3. λαδια σε ΖΧ-6r του 2001....
    από lalala στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 03:45
  4. Aλλαγη λαδια σε ΧΤ 400
    από danaos75 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2004, 16:10
  5. κοπελα με r6 του 04 στα λιμανακια....
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 09:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF