Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Βενζίνη Β.Ρ. 100 οκτανίων (μπλιαχ)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Βενζίνη Β.Ρ. 100 οκτανίων (μπλιαχ)

    Αν και πιστεύω ότι το όλο θέμα με τις super-αμόλυβδες είναι στο μεγαλύτερο μέρος του μαρκετίστικο κόλπο, είπα να δοκιμάσω την νέα βενζίνη της ΒΡ που ισχυρίζεται ότι διαθέτει βαθμό οκτανίων 100 καθώς και διάφορα καθαριστικά πρόσθετα.
    Αφησα το ντεπόζιτο του Fazer να αδειάσει τελείως μέχρι του σημείου να κινδυνέψω να μείνω και μετά φούλάρα με την εν λόγω βενζίνη.
    Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι κατάλαβα καμμία διαφορά στο δούλεμα του μοτέρ, όύτε στις επιδόσεις .Τουλάχιστον στο Φειζερ που δεν είναι απαιτητικό στα καύσιμα (ο κατασκευαστής συνιστά αμόλυβδη 91 !!! οκτανίων όταν ακόμα και η στάνταρ αμόλυβδη διαθέτει ονομαστικά 95) δεν αξίζει το κόστος.
    Αυτό που σίγουρα άλλαξε είναι η μυρωδιά.
    Παιδιά μιλάμε για πολύ βρώμα...Ειδικά σταματημένος στο φανάρι η κατάσταση γινότανε αφόρητη.
    Όταν το είπα στον βενζινά μου αποκάλυψε ότι πολλοί αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα και ότι κατά τον ανεφοδιασμό του πρατηρίου υποφέρουν και οι ίδιοι !
    Επίσης μου είπε ότι το πρόβλημα μεταβάλεται ανάλογα με την παρτίδα που παραλαμβάνουν και άλλοτε μυρίζει ανεκτά, και άλλοτε αφόρητα.
    Εχει κανείς παρατηρήσει το ίδιο ???

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011

    re

    Λοιπόν καταρχήν έχω παπί.
    Συχνά βάζω την ultimate και οι μόνες διαφορές που έχω παρατηρήσει είναι μια ελάχιστη στην ιπποδύναμη και στον ήχο που βγάζει το μοτέρ. Με άλλα λόγια τραβούσε ελάχιστα καλύτερα στην ανηφόρα και ήταν πιο ήσυχο.
    Κατά τα άλλα μια μέτρια διαφορά στην αυτονομία (αν μπορεί να μιλάει κανες για μεγαλύτερη οικονομία σε παπί), που όμως αν συδυαστεί με την υψηλότερη τιμή καταλήγουμε στα ίδια περόπυ λεφτά ανά χιλιόμετρο.
    Πιστεύω πως γενικά είναι πιο "καθαρές" βενζίνες και διατηρούν και τη μηχανή πιο καθαρή.
    Δεν παρατήρησα καμία μυρωδιά, ούτε με αυτήν ούτε με της Shell.
    Aυτά...

  3. #3

    brwmane!!

    h parathrhsh mou exei ws e3hs!
    h v power racing brwmaei apisteyta kata ton anefodiasmo alla h bp ultimate brwmaei apisteyta kata thn kaysh alla ayto mono stous ptrwtous anefodiasmous meta apo polu xrhsh benzinhs 100 oktaniwn diapistwnwn oti den brwmaei twra to mhxanaki opws tis arxes pou ebaza oso gia thn apodosh ti na pw
    den pisteyw se diafores pou fenonte me to mati alla oti se makroxronia xrhsh o kinhthras paramenei pio ka8aros apo 8ema kataloipwn se balbides ktl opote makroxronia einai kai pio oikonomikes!
    ayta kata thn tapeinh mou apopsh
    --IF U -R UNDER CONTROL.....U R NOT GOING FAST ENOUGH!!!

  4. #4

    Εγω θα διαφωνησω...

    Δοκιμασα ολες τις νεες 100σταρες και η τελικη εντυπωση και εκτιμηση μου ειναι οτι η ultimate δουλεψε πολυ καλυτερα απο τις αλλες και στο αυτοκινητο και στην μηχανη οπου οταν παω ταξιδι φουλαρω με αυτην...μεσα στην πολη δεν θα δειτε διαφορα ..εξω ομως θα την δειτε ιδιως φορτωμενοι και δικαβαλος....

  5. #5

    η δική μου...

    διαπίστωση μετά από ένα ΣΚ με ένα υπερόπλο των 530cc κάτω από τα πόδια μου είναι πως στο πρώτο γέμισμα το μοτό δεν ήξερε τι έκανε και στο δεύτερο έκανε μικρά μπερδέματα στις μεσαίες, πράγμα που δεν είχα παρατηρήσει με άλλες μοτοσυκλέτες. Ίσως τελικά να έχει σημασία και πόσο απόλυτο είναι το κάθε εργαλείο που καβαλάς!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    Τα 100 οκτάνια μετράνε και χρειάζονται σε συμπιέσεις που δεν τις έχουν οι νορμάλ κινητήρες.
    Αντίθετα ενεργειακά οι βενζίνες υψηλών οκτανίων είναι φτωχότερες γιατί περιέχουν μεγαλύτερο ποσοστο προσθέτων που είναι φτωχότερα ενεργειακά.
    Οι λιγότερες επικαθήσεις στις έδρες των βαλβίδων κάνουν κακό στον κινητήρα γι αυτό αναγκαστικά τα εργοστάσια αλλάξανε μέταλλα στις έδρες προκειμένου να μην διαλύονται οι κινητήρες απο τις νέες βενζίνες.
    Οι αρωματικοι υδρογονάνθρακες που συνήθως μυρίζουν είναι καρκινογόνοι.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2010, 23:41
  2. 100 οκτανιων βενζινη στο χτχ-χτρ
    από thoukis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/10/2009, 15:58
  3. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 18:27
  4. Βαλτε SV 650-100,TL R-S 1000 ection
    από gcrook στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2005, 14:41
  5. Δομνίστα Βενζινη ?
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 19:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF