Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 69

Θέμα: Κατανάλωση Varadero

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2023
    Μηνύματα
    2
    Εχω μια Varadero MK2 μοντέλο 2004 και μου καιει περιπου μεσα στην πολη 11,5l / 100km. Ποσο φυσιολογικο μπορει να ειναι αυτό ? Βαζω 20€ βενζινη με περιπου 1,90 το λιτρο και κανω 90km και με 30€ Βενζινη κανω 120km. Ειναι φυσιολογικο αυτο και αν οχι τι μπορω να κανω ? Η μηχανη εχει κανει περιπου 35.000 χιλιομετρα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Νομιζω ειναι αλλου το νουμερο.. Τωρα το πηρες η τωρα ειδες διαφορα στην καταναλωση? γενικα πως το πας το μηχανακι και τι αποστασεις?

    Ολα παιζουν τον ρολο τους στην καταναλωση.. Ωστοσο μου ακουγεται υπερβολικη. Νομιζω καλα θα ηταν κοντα στα 8-8.5 για πολη.

    Παντου στο νετ βλεπω για μεσες καταναλωσεις κοντα στα 6.5 - 7.00 αλλα πολυ αμφιβαλλω.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Καλησπέρα, 90χλμ με 20 ευρώ με τη ρεζέρβα ή χωρίς;

    Δηλαδή στα 90χλμ ανάβει το λαμπάκι ή είσαι με τις αναθυμιάσεις και ψάχνεις βενζινάδικο;

    Με ρεζέρβα 3 - 4 λίτρα 130 -140χλμ μόνο πόλη (το τονίζω) με 20 ευρώ δε μου φαίνεται απίθανο για Βαραντέρο πάντως...

  4. #19
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Αν κανεις μικρές αποστάσεις, χωρίς να προλαβαίνει να ζεσταθεί το μοτερ συνδυαστικά με χαμηλές θερμοκρασίες του χειμώνα τοσο θα είναι η αστική χρήση.
    Κάνε μια βόλτα κύκλου 100km σε επαρχιακό και μέτρησε την κατανάλωση.
    Αν σου βγάλει παραπάνω από 6-7 τότε να το ψάξεις.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Είναι που είναι βαπόρι το βαραντέρο, μετράμε την κατανάλωση με 20αρικα;

    Φουλαρε το ανθρωπε μου και ξαναγέμισε μόλις ανάψει το λαμπάκι. Δες πόσα λίτρα πήρε, πόσα χλμ διένυσες και εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό σφάλμα.
    (γιατί σφάλμα θα υπάρχει σίγουρα, ανάλογα με την αξιοπιστία της αντλίας)

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panostall Προβολή μηνύματος
    Εχω μια Varadero MK2 μοντέλο 2004 και μου καιει περιπου μεσα στην πολη 11,5l / 100km. Ποσο φυσιολογικο μπορει να ειναι αυτό ? Βαζω 20€ βενζινη με περιπου 1,90 το λιτρο και κανω 90km και με 30€ Βενζινη κανω 120km. Ειναι φυσιολογικο αυτο και αν οχι τι μπορω να κανω ? Η μηχανη εχει κανει περιπου 35.000 χιλιομετρα.
    Για αρχή άλλαξε βενζινάδικο και μέτρα ξανά. Αλλά γενικά το Varadero σίγουρα ρουφάει κανά 10αρι λίτρα τα 100 σε συνθήκες κέντρου με κίνηση.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panostall Προβολή μηνύματος
    Εχω μια Varadero MK2 μοντέλο 2004 και μου καιει περιπου μεσα στην πολη 11,5l / 100km. Ποσο φυσιολογικο μπορει να ειναι αυτό ? Βαζω 20€ βενζινη με περιπου 1,90 το λιτρο και κανω 90km και με 30€ Βενζινη κανω 120km. Ειναι φυσιολογικο αυτο και αν οχι τι μπορω να κανω ? Η μηχανη εχει κανει περιπου 35.000 χιλιομετρα.
    Ενας μεγάλος V2 κινητήρας με πολλές εσωτερικές τριβές, που έχει να σπρώξει μια μοτοσυκλέτα που φλερτάρει τα 250 κιλά μάζας, ε οικονομικός δεν πρόκειται να είναι.

    ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ, η κατανάλωση που αναφέρεις είναι υπερβολική ακόμα και με τα παραπάνω δεδομένα.

    Δύο ενδεχόμενα αίτια:

    1-Η μηχανή σου είναι ασυντήρητη, έχει βγει εκτός ρυθμίσεων, θέλει ένα σωστό μεγάλο σέρβις. Ενα ΣΩΣΤΑ ρυθμισμένο varadero, πάει κόντρα στον μύθο του ιντερνετ ότι η μοτοσυκλέτα καίει πολύ. Ναι, καίει πολύ, όταν τα διάκενα βαλβίδων έχουν πάει αλλού για αλλού, φίλτρα αέρα-λαδιού έχουν να αλλαχθούν από... η αλυσίδα κάνει σαν ερπύστρια από Μ1, και τα φρένα, κολλάνε.

    2-Η οδήγησή σου είναι αντιοικονομική. Επιταχύνσεις, γεμίσματα από φανάρι σε φανάρι, νευρικότητες στο χέρι, μεγάλες ταχύτητες σε λεωφόρους, ανυπομονησίες στην οδήγηση, όλα αυτά κάνουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Πιο μεγάλη από την ίδια την μοτοσυκλέτα. Η οικονομική οδήγηση, σημαίνει ότι πηγαίνεις όσο μπορείς με την φόρα της κίνησης, αποφεύγεις επιταχύνσεις, φρένα, υπολογίζεις την ταχύτητά σου πως θα φτάσεις στο κόκκινο φανάρι χωρίς να χρειαστεί να φρενάρεις, σβήνεις το μοτέρ σε φανάρια που ξέρεις καλά από την εμπειρία σου ότι θα πάρουν ώρα να πρασινίσουν, αν έχεις ογκώδη σωματότυπο ειδικά σκύβε και λίγο καθότι η όρθια στάση του σώματος είναι ότι πιο αντιαεροδυναμικό, φορτία-βαλίτσες και πράγματα που ΔΕΝ χρειάζονται άστα σπίτι.

    Σε κάθε περίπτωση, η κατανάλωση που αναφέρεις, είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ και δείχνει κάποιο πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπιστεί.

    Ειδικά για τα φρένα, δες κι αυτό, μια και έχεις σύστημα CBS >>> http://forcev4.blogspot.com/2023/01/cbs.html
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Varadero του 2004 με 35.000 χιλιόμετρα;

  9. #24
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Varadero του 2004 με 35.000 χιλιόμετρα;
    Μάλλον ναυτικός το είχε, ως συνήθως

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #25
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    2-Η οδήγησή σου είναι αντιοικονομική. Επιταχύνσεις, γεμίσματα από φανάρι σε φανάρι, νευρικότητες στο χέρι, μεγάλες ταχύτητες σε λεωφόρους, ανυπομονησίες στην οδήγηση, όλα αυτά κάνουν μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση. Πιο μεγάλη από την ίδια την μοτοσυκλέτα. Η οικονομική οδήγηση, σημαίνει ότι πηγαίνεις όσο μπορείς με την φόρα της κίνησης, αποφεύγεις επιταχύνσεις, φρένα, υπολογίζεις την ταχύτητά σου πως θα φτάσεις στο κόκκινο φανάρι χωρίς να χρειαστεί να φρενάρεις, σβήνεις το μοτέρ σε φανάρια που ξέρεις καλά από την εμπειρία σου ότι θα πάρουν ώρα να πρασινίσουν, αν έχεις ογκώδη σωματότυπο ειδικά σκύβε και λίγο καθότι η όρθια στάση του σώματος είναι ότι πιο αντιαεροδυναμικό, φορτία-βαλίτσες και πράγματα που ΔΕΝ χρειάζονται άστα σπίτι.
    Εντάξει, λίγο υπερβολή να σκύβεις μέσα στην πόλη αλλά κατά τα άλλα ισχύει ότι το νούμερο υποδηλώνει καγκουρο οδήγηση...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #26
    Νέο μέλος Το avatar του/της NickBel
    Εγγραφή
    07/11/2021
    Μηνύματα
    16
    Η μεγαλύτερη ρουφήχτρα από την εποχή που όλα τα χοντα ρουφούσαν τον αμπακο

    Δεν κάνει για πόλη αδερφέ ότι και να κάνεις σε μηχανάκι που καιει πολύ δεν αλλάζει κι εγώ καμενος είμαι

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/02/2023
    Μηνύματα
    2
    Παιδια στο βενζιναδικο αυτο το εχω τσεκαρει και με το αυτοκινητο μου και με της γυναικας μου οτι δεν κλευει. Φανταστειτε οτι το opel corsa 1,2 του 2002 μοντελο με 20 ευρω απο το ιδιο βενζιναδικο κανει 130 χιλιομετρα με την ιδια τιμη βενζινης δηλαδη νορμάλ οσο περιπου λεει η αντιπροσωπεια. Η μηχανη μου βγηκε απο μεγαλο service με αλαγμενα τα παντα μηχανικά. Βιδες την εκανε ο μαστορας. Απλα ο ιδιος μου ειπε οτι θα στρωσει με τον καιρο. Και παιδια αλλο 7 και 8 λιτρα τα 100 χιλιομετρα και αλλο 12. Φουλ γεμισμα 40 ευρω απο λαμπακι σε λαμπακι βγαζει 180 χιλιομετρα. Τοσα δεν μου εβγαζε ουτε το παλιο μου ΜΚ1. Μονο πολη την χρησιμοποιω πλεον εξου και τα λιγα χιλιομετρα. Μονο για το πηγαινε ελα στην δουλεια μου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panostall Προβολή μηνύματος
    Παιδια στο βενζιναδικο αυτο το εχω τσεκαρει και με το αυτοκινητο μου και με της γυναικας μου οτι δεν κλευει. Φανταστειτε οτι το opel corsa 1,2 του 2002 μοντελο με 20 ευρω απο το ιδιο βενζιναδικο κανει 130 χιλιομετρα με την ιδια τιμη βενζινης δηλαδη νορμάλ οσο περιπου λεει η αντιπροσωπεια. Η μηχανη μου βγηκε απο μεγαλο service με αλαγμενα τα παντα μηχανικά. Βιδες την εκανε ο μαστορας. Απλα ο ιδιος μου ειπε οτι θα στρωσει με τον καιρο. Και παιδια αλλο 7 και 8 λιτρα τα 100 χιλιομετρα και αλλο 12. Φουλ γεμισμα 40 ευρω απο λαμπακι σε λαμπακι βγαζει 180 χιλιομετρα. Τοσα δεν μου εβγαζε ουτε το παλιο μου ΜΚ1. Μονο πολη την χρησιμοποιω πλεον εξου και τα λιγα χιλιομετρα. Μονο για το πηγαινε ελα στην δουλεια μου


    Το ''Αυτό το βενζινάδικο δεν κλέβει και βάζω πάντα εκεί'' το άκουσα και πρόσφατα απο γνωστό που με ρωτούσε τι πρόβλημα μπορεί να έχει η μηχανή του που του έδειχνε ξαφνικά 1,5 λίτρο παραπάνω κατανάλωση στην ίδια χρήση. Τελικά έβαλε αλλού και η ένδειξη στο κοντερ επανήλθε.

    Οι ζωντανοί οργανισμοί εξελίσσονται, μεταβάλλονται. Το οτι δεν έκλεβε κάποιος για 25 χρόνια, δε σημαίνει ότι δε γονάτισε από τις αυξήσεις στα πάντα και δεν δέχθηκε την προσφορά που του έγινε για μίξη στη βενζίνη με υγρά απο Βουλγαρία (το κάνουν περισσότεροι από όσους μπορείτε να φανταστείτε).

    Ξαναλέω, δοκίμασε βενζίνη και από αλλού.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2007
    Μηνύματα
    412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Το ''Αυτό το βενζινάδικο δεν κλέβει και βάζω πάντα εκεί'' το άκουσα και πρόσφατα απο γνωστό που με ρωτούσε τι πρόβλημα μπορεί να έχει η μηχανή του που του έδειχνε ξαφνικά 1,5 λίτρο παραπάνω κατανάλωση στην ίδια χρήση. Τελικά έβαλε αλλού και η ένδειξη στο κοντερ επανήλθε.

    Οι ζωντανοί οργανισμοί εξελίσσονται, μεταβάλλονται. Το οτι δεν έκλεβε κάποιος για 25 χρόνια, δε σημαίνει ότι δε γονάτισε από τις αυξήσεις στα πάντα και δεν δέχθηκε την προσφορά που του έγινε για μίξη στη βενζίνη με υγρά απο Βουλγαρία (το κάνουν περισσότεροι από όσους μπορείτε να φανταστείτε).

    Ξαναλέω, δοκίμασε βενζίνη και από αλλού.
    +1

    Και επίσης κάνε μετρήσεις με τον σωστό τρόπο. Γέμισμα μέχρι το πάνω όριο, χρήση για Χ αρκετά χλμ, γέμισμα πάλι μέχρι το ίδιο σημείο και αν γίνεται και από την ίδια αντλία, υπολογισμός κατανάλωσης με τα χλμ που έκανες και πόσα λίτρα έβαλες μετά.
    Η τιμή της βενζίνης αλλάζει καθημερινά, δεν μπορείς να μετράς με 20ευρα και 50ευρα.

  15. #30
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Οτι ειπαν οι παραπανω...δοκιμασε κ αλλου. Υπαρχουν κ αλλες πορτοκαλιες...
    Προτιμησε εταιρικα βενζιναδικα.
    Εγω αυτο κανω τουλαχιστον ασχετως αν ειναι BP/SHELL/EKO/AVIN.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξατμισεισ Varadero
    από sef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2005, 23:23
  2. Service Manual για VARADERO 2003 ?
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2004, 17:30
  3. Varadero - V-Strom
    από spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 22:35
  4. neo varadero 750?
    από solman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF