Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: v-strom650 vs tenere660 vs f800gs

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2010
    Μηνύματα
    16

    v-strom650 vs tenere660 vs f800gs

    Αρχικά να πω μια μεγάλη καλησπέρα στη μεγάλη παρέα σας καθώς είμαι νέο μέλος!

    Τώρα που την είπα μπαίνω κατευθείαν στο ψητό:


    Είμαι 27 χρονών και 1.93.

    Έχω δίπλωμα για ανεξάρτητα κυβικά εδώ και 6 χρόνια. Δεν είχα ποτέ δική μου μηχανή αλλά λόγω της αγάπης μου για τις ον - οφφ μέσα σε αυτό το διάστημα έχω οδηγήσει:

    kle 500
    Xt 600
    Xtr 660
    Transalp 650
    V-strom 650

    Τις περισσότερες από τις παραπάνω τις νοίκιαζα κατά καιρούς για βόλτες-εκδρομές και άλλες ήταν φίλων που που και που τις έπαιρνα. Επιτέλους έφτασε η ώρα να πάρω τη δική μου μηχανή και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. Θέλω ένα μηχανάκι που να είναι ψηλό (είπαμε είμαι 1.93 και μου αρέσει να πατάω και χωματάκι) και να κάνει απροβλημάτιστα εκδρομές μεικτής διαδρομής δικάβαλο με βαλίτσες.
    Το v-strom μου αρέσει, έχει δύναμη για να ταξιδεύει φορτωμένο αλλά μου πέφτει πολύ χαμηλό και για χώμα δύσκολα...

    Το Tenere μου αρέσει επίσης πολύ αλλά δικάβαλο + βαλίτσες πιστεύω ότι επίσης θα τα βρει σκούρα απο κινητήρα. Θυμάμαι το xtr660 που νοίκιαζα ήταν μέτριο και δεν το είχα φορτώσει ποτέ.

    Το f800gs το έχω πραγματικά ερωτευτεί, είναι εξίσου καλό σε άσφαλτο και χώμα και να πω την αλήθεια έχω ψιλοκολλήσει. Πιστεύω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση και έχει και την απαραίτητη δύναμη που για μένα μεταφράζεται ως ενεργητική ασφάλεια όταν είναι φορτωμένο και βρεθεί σε μια δύσκολη στιγμή (π.χ. προσπέραση).

    Τι να κάνω να πάρω το bmw η είναι υπερβολικό αφού στην ουσία είναι η πρώτη μου μηχανή?

    Γενικά έχω το μυαλό μου μέσα στο κεφάλι και ως οδηγό θα με χαρακτήριζα συντηρητικό.

    Κάποια γνώμη από τους εμπειρότερους?

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.969
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες
    Καταρχάς προετοιμάσου να ακούσεις χίλιες δύο διαφορετικές γνώμες σχετικά με την απορία σου...Εγώ θα σου παραθέσω την ταπεινή μου άποψη.
    Πάρε αυτή που γουστάρεις περισσότερο,εσύ θα την καβαλάς και θα τη χαίρεσαι και θα σε φτιάχνει..ήδη το έχεις αποφασίσει ότι το BMW γουστάρεις,τράβα κάνε κανα test ride και αν συνεχίσεις να το γουστάρεις πάρτο!!!!!!
    Βασικά ενδιαφέρεσαι για καινούρια μοτουκλέτα ή μεταχειρισμένη; Τα κυβικά μη σε φοβίζουν,οκ,800αρα είναι,ωραίο κινητήρα έχει,αλλά μη φανταστείς ότι βάζει και φωτιά στο δρόμο,δεν είναι αυτή η χρήση της άλλωστε...Φορτώνεται σα γαϊδούρι και δικάβαλη σε πάει σχεδόν παντού.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Aν εχεις φραγκα παρε το bmw ....... απλα σκεψου οτι θες φραγκα για εξοπλισμο αναβατη κ μηχανης ........ Αν δεν εχεις αρκετα παρε ΧΤΖ .......
    love will save the planet,hate is a good start.

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    f800 gs με κλειστα μάτια.αφού το θες και για μεικτά(ασφαλτό-χώμα) είναι ότι πρέπει.έχει και τα γκάζια για ταξίδι και χιλιόμετρα,δεύτερο άτομο χαλαρά,φόρτωμα όσο θες.
    και μάντεψε...











    ...δεν είναι boxer!

  5. #5
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    +1 σε όλους τους από πάνω...

    Το θέμα είναι να έχεις τα φράγκα.
    Αν τα έχεις βουρ για τη μπέμπα...

  6. #6
    ...και καιει και 4lt/100 το ρημαδι...

    παρτο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: v-strom650 vs tenere660 vs f800gs

    Αρχικά δημιουργήθηκε από wihfue
    Το f800gs το έχω πραγματικά ερωτευτεί, είναι εξίσου καλό σε άσφαλτο και χώμα και να πω την αλήθεια έχω ψιλοκολλήσει. Πιστεύω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση και έχει και την απαραίτητη δύναμη που για μένα μεταφράζεται ως ενεργητική ασφάλεια όταν είναι φορτωμένο και βρεθεί σε μια δύσκολη στιγμή (π.χ. προσπέραση).
    Απο δυναμη δε θα σου λειψει. Απλα μην νομιζεις οτι περνεις μηχανη με αξιωσεις στο χωμα επειδη ετσι θελει να το λανσαρει η BMW. Ειναι μηχανη δρομου που μπορει να παει χωμα αλλα χαλαρααααα. Το αδυνατο της σημειο ειναι οι αναρτησεις που ειναι μετριες.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Τα χρήματα είναι σίγουρα ένα θέμα καθώς η f800gs έχει 4-5 χιλιάρικα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι μέχρι τα μέσα του Καλοκαιριού θα έχω εξασφαλίσει το ποσό που χρειάζεται για να την πάρω.
    Φυσικά δεν πρόκειται να γίνουν εκπτωσεις στον εξοπλισμό ειδικά στο τρίπτυχο κράνος-μπουφάν-μπότα.
    Φίλε Dr Big τι εννοείς για τις αναρτήσεις , γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα από ιδιοκτήτη, είσαι ο πρώτος που το αναφέρεις. Σίγουρα το μηχανάκι δεν είναι εντούρο αλλά θεωρώ ότι η συμπεριφορά του στο χώμα είναι καλύτερη του ανταγωνισμού (πλην ΚΤΜ που είναι ο μετρ του είδους).

    Η δική μου άποψη είναι ότι χαλαραααα όπως λες πάει η 1200Gs. H 800 νομίζω ότι πάει άφοβα. Ξαναλέω ότι μιλάμε για χώμα και όχι για νεροφαγώματα.

    Για τον φίλο Allst@rf: Καμένος από boxer να υποθέσω ε? Πάντως και εγώ νομίζω ότι σίγουρα ο κινητήρας του 800 είναι πολύ πιο σύγχρονος!

  9. #9
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    ...και όπου να'ναι θα μπεί ο μαικτζι να πεί για το μπεμβε.

  10. #10
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    κοιτα σε αυτα τα 3 που εχεις βαλει,
    το v-strom το εχω,το bmw το εχω οδηγησει και
    για το tenere δεν εχω αποψη. (ασε που με μειον ενα κυλινδρο ειναι αδικο να το συγκρινουμε)

    απο τα 2 λοιπον εχω να σου πω με απλα λογια,
    σε ενδιαφερει χωμα-ταξιδι η ταξιδι-χωμα;
    αν ειναι το πρωτο ταξιδι καλυρερα στρωμα,
    αν ειναι το χωμα καλυτερα μπεμπα!!

    ακομα ενας παραγοντας ειναι τα 4000? της διαφορας,
    αλλα μαλλον δεν σε πειραζει,αφου μονος εφτιαξες τη λιστα.


    κλεινοντας εχω να σου πω οτι το στρωμα χωμα παει
    αξιοπρεπεστατα!
    δεν ειναι για εντουρο,αλλα παει αρκετα καλα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Εικόνα676.jpg 
Προβολές:	523 
Μέγεθος:	97,6 KB 
ID:	191257
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  11. #11
    φίλε μου το 800 gs είναι "αλλού" σε σχέση με τα άλλα 2, όμως αλλού είναι και η τιμή του... απλά πράγματα...

    Αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα μην το σκέφτεσαι. Έχει το δυνατότερο κινήτηρα απο τα άλλα και ταυτόχρονα τον πιο οικονομικό!

    Είναι ελαστικότατος και όσο δυνατός χρειάζεται για μια μοτοσυκλέτα αυτού το είδους.

    Οι αναρτήσεις είναι σαφώς κατώτερες απο τα ΚΤΜ αλλά μάλλον ανώτερες απο των Βεστρωμ και Τενερε

    Η οδική του συμπεριφορά στην άσφαλτο για τα δεδομένα ενός ον-οφφ με 21' τροχό είναι μάλλον ΠΟΛΥ καλή. Εγώ τουλάχιστον έχω εντυπωσιαστεί, και μόνο σε πολύ κλειστές ανηφορικές φουρκέτες δεν του έχω πάρει τον αέρα, καθώς το ψηλό κέντρο βάρους του με τρομάζει (μιλάμε για ασφυκτικά hairpins)...

    Στο χωμα δεν το έχω πάει ακόμα...

    Εϊναι όμως άδικο να το συγκρίνεις με Βεστρωμ και τενερε γιατί θεωρώ πως για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά μηχανάκια

  12. #12
    Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του nic mor. Εξαρτάτε για τι χρήση το θέλεις. Το Στρώμα είναι αξιόπιστο απροβλημάτιστο και θα σε βολέψει πολύ ειδικά σε ταξιδάκια.Χώμα απλά πατάει αξιοπρεπέστατα αλλά όχι για πολλά πολλα. Εγω ειμαι 1.95 και μου πέφτει μια χαρά και το κουμαντάρω άνετα για τα κιλά του.

    Το μεγάλο + του είναι η τιμή του, που για την κατηγορία του και αυτά που προσφέρει είναι ότι καλύτερο.

    Το BMW το θεωρω πολυ καλο αλλα ακριβό. Το Tenere δεν το εχω οδηγήσει αλλα δεν μου αρέσει εμφανισιακά.... για εμένα ειναι κακάσχημο αλλα γούστα ειναι αυτά.

  13. #13
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wihfue
    Τα χρήματα είναι σίγουρα ένα θέμα καθώς η f800gs έχει 4-5 χιλιάρικα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι μέχρι τα μέσα του Καλοκαιριού θα έχω εξασφαλίσει το ποσό που χρειάζεται για να την πάρω.
    Φυσικά δεν πρόκειται να γίνουν εκπτωσεις στον εξοπλισμό ειδικά στο τρίπτυχο κράνος-μπουφάν-μπότα.
    Φίλε Dr Big τι εννοείς για τις αναρτήσεις , γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα από ιδιοκτήτη, είσαι ο πρώτος που το αναφέρεις. Σίγουρα το μηχανάκι δεν είναι εντούρο αλλά θεωρώ ότι η συμπεριφορά του στο χώμα είναι καλύτερη του ανταγωνισμού (πλην ΚΤΜ που είναι ο μετρ του είδους).

    Η δική μου άποψη είναι ότι χαλαραααα όπως λες πάει η 1200Gs. H 800 νομίζω ότι πάει άφοβα. Ξαναλέω ότι μιλάμε για χώμα και όχι για νεροφαγώματα.

    Για τον φίλο Allst@rf: Καμένος από boxer να υποθέσω ε? Πάντως και εγώ νομίζω ότι σίγουρα ο κινητήρας του 800 είναι πολύ πιο σύγχρονος!
    δεν είχα πότε μποξερ,άλλα το αναφέρω ακριβώς για τον λόγο που λες και εσυ,ότι είναι πιο παλιά τεχνολογία από αυτόν που φοράει το 800.
    Κάτι άλλο που ήθελα να σου πω.φίλος με ktm adv 990s,που καβάλησε το 800 δήλωσε εντυπωσιασμένος και ότι αν πότε άλλαζε αυτό θα έπαιρνε...











    ...έλα σε βλέπω χαλάρωσες και πας να συγκρίνεις τα ασύγκριτα.είπαμε αν ποτέ άλλαζε...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2010
    Μηνύματα
    16
    Φίλε road spirit τώρα που σε βρήκα και είσαι και κάτοχος, πιστεύεις ότι παρόλο το βάρος είναι καλοζυγισμένή?
    Να πω την αλήθεια δεν με τρομάζει το ύψος της γιατί πατάνε και τα 2 μου πόδια κάτω και μάλιστα με ελαφρώς λυγισμένα γόνατα. Γενικά θα το χαρακτήριζες εύκολο ''μηχανάκι''?

    Κάτι τελευταίο, έχω την εντύπωση ότι απ'όσο έχω ψάξει δεν με καλύπτει καμία ζελατίνα της αγοράς οπότε αν το πάρω τελικά λέω να την αφήσω με την μαμά και να ξοδέψω χρήματα σε άλλα περιφερειακά (κάγκελα, χούφτες, ποδιά,διπλό στάντ). Ταξιδεύοντας σε επαρχιακούς δρόμους κατά κύριο λόγο και λιγότερο σε εθνικές οδούς θα την παλεύω με ταχύτητες 120-130 ?

  15. #15
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wihfue
    Φίλε Dr Big τι εννοείς για τις αναρτήσεις , γενικά δεν έχω ακούσει παράπονα από ιδιοκτήτη, είσαι ο πρώτος που το αναφέρεις. Σίγουρα το μηχανάκι δεν είναι εντούρο αλλά θεωρώ ότι η συμπεριφορά του στο χώμα είναι καλύτερη του ανταγωνισμού (πλην ΚΤΜ που είναι ο μετρ του είδους).

    Η δική μου άποψη είναι ότι χαλαραααα όπως λες πάει η 1200Gs. H 800 νομίζω ότι πάει άφοβα. Ξαναλέω ότι μιλάμε για χώμα και όχι για νεροφαγώματα.


    Μα ο μοναδικος ανταγωνισμος του ειναι το ΚΤΜ. Δεν υπαρχει αλλο μεγαλο δικυλινδρο με 21 τροχο μπροστα, το 800 και τα ΚΤΜ μονο.

    Φιλε wihfue, υπαρχουν δυο ειδων αναβατες, οι ηρεμοι και αυτοι που εχουν φαγουρα στο δεξιο καρπο. Αυτο που λεω για το 800 ειναι οτι στο χωμα δεν ειναι για να εχεις φαγουρα, εκτος κι αν το λεει πολυ η καρδια σου. Το μπροστινο του δεν ρυθμιζεται και παρ'ολο που ειναι αναποδο, δεν ειναι καν cartridge type. Το αμορτισερ πισω ειναι μια χαρα στην ασφαλτο, αλλα στο χωμα δεν ειναι για γρηγορους ρυθμους. Την πρωτη φορα που το πηρα στο χωμα πηγαινα σα κοτα, ενω την πρωτη φορα που πηρα ΚΤΜ εσκαβα. Οι περισσοτεροι ελληνες αναβατες, που πηραν το 800 δεν το πηραν για να πηγαινουνε χωμα, οποτε δεν ειναι οτι καλλιτερο για να πληροφορηθεις. Στο αμερικα ομως το πηραν σαν εναλλακτικη λυση του ΚΤΜ και κατεληξαν να αλλαζουν πισω αμπρτισερ και μπροστα πηρουνια.
    Μην νομιζεις οτι υπαινισομαι οτι δεν ειναι καλη μηχανη, καθε αλλο, ειναι πολυ καλη, αλλα εκει που το κτμ το οδηγεις ΚΑΙ στο χωμα αθλητικα, το 800 το πηγαινεις με πολυ λιγοτερο γκουστο. Οτι παει, παει, ολα πανε μεχρι και τσοπερ, το θεμα ειναι ποσο το διασκεδαζεις.

    Εγω προσωπικα ημουνα ετοιμος να παρω το 650 και να επενδυσω την διαφορα τιμης με το 800 σε αναρτηση πισω και 18 τροχο και πηρουνια μπροστα και 21 γιατι θεωρω το 650 πολυ καλλιτερη σχεση τιμης με το τι παιρνεις, αλλα τελικα πηρα ενα 950SE, που ειναι απο τη μανα του αυτο που ποτε το 800 δε θα γινει.


    Σε σχεση με τις αλλες δυο μηχανες που προτεινεις, το τενερε ειναι σαφως το καλλιτερο στο χωμα και χειροτερο στο δρομο, ενω το βστρομ ειναι καπου αναμεσα. Σα σχεση τιμης/μηχανης, το καλλιτερο ομως ειναι μακραν το βστρομ, ειδικα στις τιμες που το βρισκεις 2ο χερι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF