Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Σέρρες, ερώτηση

  1. #1
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864

    Σέρρες, ερώτηση

    Η ερώτηση είναι απλή.... κοιτώντας το ημερολόγιο της πίστας υπάρχουν κάποιες ημέρες που έχει όπως λέει "Ελεύθερη προπόνηση" που διοργανώνει το αυτοκινητοδρόμιο. Στις κενές μέρες που δεν έχει κανένα event μπορείς να κάνεις κανονικά την προπόνηση σου μόνος σου.

    Και το ερώτημα μου είναι: ποια είναι η διαφορά??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    επειδη εχω παει σε μια τετοια ημερα..(ελευθερης προπονησης)...θα σου πω...

    δεν εχει πλοηγους..(ατομα δλδ που σε επιβλεπουν)
    δεν εχει γκρουπ..
    μπορει να μπαινουν ενναλαξ και αυτοκινητα ή αυτοκινητο...
    νομιζω οτι δεν εχει νοσοκομειακο (χωρις να ειμαι σιγουρος)

    οταν ειχα παει εγω ειχε πιο πολλους Βουλγαρους, οι οποιοι καποιοι ειχαν ερθει και με αμαξια ενα Μ3, ενα TT και κατι αλλα...οποτε υπηρχαν ουσιαστικα 2 γκρουπ. το γκρουπ των αμαξιων και το γκρουπ των μοτοσυκλετων. σε 20λεπτα κανονικα.

    επισης μην σε φοβιζει οτι θα γινετε χαμος απο μηχανες. εγω ημουν Πρωτομαγια και ειμασταν ελαχιστοι. ο καθενας με τον ρυθμο του και ολα καλα..

  3. #3
    άλλο το "ελεύθερη προπόνηση" διοργανωμένη απο το αυτοκινητοδρόμιο (σαββατοκύριακα ή αργίες) και άλλο το γενικά ελεύθερη πίστα (οποτεδήποτε άλλοτε δεν υπάρχει κάτι στο ημερολόγιο).

    Στη πρώτη περίπτωση ισχύουν αυτά που έγραψε ο devils:

    δεν εχει πλοηγους..(ατομα δλδ που σε επιβλεπουν)
    δεν εχει γκρουπ..
    μπορει να μπαινουν ενναλαξ και αυτοκινητα ή αυτοκινητο...

    αλλά ΕΧΕΙ ασθενοφόρο ΚΑΙ γιατρό πλέον η πίστα.

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ κριτές ακροβολισμένους στα διάφορα σημεία της πίστας.


    Επίσης, επειδή δεν υπάρχει τυπικός διοργανωτής μπορεί να γίνεται μπάχαλο. Αυτό που λέει ο devil's για πρωτομαγιά δεν είναι απαραίτητο ότι θα ισχύει. Έχω βρεθεί πάνω σε ελεύθερη προπόνηση και ήταν μέσα ταυτόχρονα σε ένα session 46 ή 47 μηχανάκια

    Τώρα, όταν πας σε ελεύθερη μέρα γενικώς, συνήθως καθημερινές, τότε δεν ξέρω τι ισχύει... ίσως τότε να μη παίζει ασθενοφόρο και γιατρός.

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    και επειδη εχω βρεθει και εγω μια τετοια μερα στα σερρας με τον ροντ σπιριτ,εχω να πω οτι ειχε 45 μηχανακια (ηταν λες και οδηγω ομονοια) με οτι να ναι οδηγους.

    γνωμη μου προτιμησε ενα οργανωμενο td.



    εντιτ:με προλαβε ο γρηγορος στο γραψιμο απο πανω
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Γενικά δεν είμαι fan του χαμού και των αργιών.... ο προβληματισμός είναι να πάω μία άσχετη καθημερινή που δεν θα έχει τίποτα τώρα τον Απρίλιο ή να προτιμήσω μια ημέρα οργανωμένη από την πίστα?

    Νομίζω οτι οι πιθανότητες να είναι ήσυχα είναι πιο πολλές μια άσχετη καθημερινή....δεν έχω πρόβλημα με τον κόσμο (έχω κάνει CSS I, II, III) απλά προτιμάω την ησυχία....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Γενικά δεν είμαι fan του χαμού και των αργιών.... ο προβληματισμός είναι να πάω μία άσχετη καθημερινή που δεν θα έχει τίποτα τώρα τον Απρίλιο ή να προτιμήσω μια ημέρα οργανωμένη από την πίστα?

    Νομίζω οτι οι πιθανότητες να είναι ήσυχα είναι πιο πολλές μια άσχετη καθημερινή....δεν έχω πρόβλημα με τον κόσμο (έχω κάνει CSS I, II, III) απλά προτιμάω την ησυχία....
    my fault για το ασθενοφορο (απλα δεν το θυμομουν)
    ισχυουν οτι ειπαν τα παιδια πιο πανω (road spirit και trooper), απλα ειναι να σου "κατσει" η ημερα...

    τωρα θυμηθηκα γιατι ΙΣΩΣ να μην ειχε κοσμο οταν ειχα παει εγω...
    ο καιρος δεν ηταν καλος...


    οταν εννοω δεν ηταν καλος, εννοω οτι την προηγουμενη μερα εβρεχε και μονο εκεινη την ημερα το πρωϊ εβγαλε ηλιο. η πιστα ειχε σε 2 στροφες νερα (τονιστηκε και απο τον υπευθυνο αρκετες φορες πριν μπουμε) και μετα κατα τις 2 το μεσημερι ξαναρχισε η βροχη...


    βεβαια ηταν γαμΑτα με βροχη. εγω καθ'οτιν ηταν η πρωτη μου φορα στις Σερρες ημουν εντυπωσισμενος με το ποσο καλα κραταγε στο ψιλοβροχο.
    αφου σε καποια φαση αρχιζει να βρεχει ενω ειχαμε μπει μεσα κανενα 5 λεπτο...ε,εβρεχε..εβρεχε...
    και δεν με περνουσε κανενας, ουτε περνουσα εγω...

    λεω: "τι παιζετε τωρα?"



    απλα γυρναγα μονος μου σαν τον βλακα!!

    μετα απο λιγο ομως φυγαμε γιατι επιασε καταιγιδα...:rotflmao:

    κοινως εκανα την μιση μερα (ενω ειχα πληρωσει για ολοκληρη) και η μιση της μισης ηταν με ψιλοβροχο...


    btw τρομερη προπονηση κανεις στο βρεγμενο σε μια πιστα οπως των Σερρων. βλεπεις που γλυστραει, που δεν γλυστραει, ποσες μοιρες κλισης μπορεις να παρεις, που να φρεναρεις νωριτερα και με ποση δυναμη, που να ανοιξεις το γκαζι και με ποση βιαιοτητα.

    εντελως διαφορετικα πραγματα απ'οτι στο στεγνο...

  7. #7
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Πήγα μιά άσχετη μέρα (καθημερινή) με 2 φίλους μου και είχε μόνο έναν αγωνιζόμενο! Οπότε όλη η πίστα ήταν δικιά μας! Μάλιστα μετά το μεσημέρι ήμασταν ολομόναχοι. Κάναμε καμιά 500αριά χλμ μέσα στην πίστα...

    Κι άλλες φορές που προτιμήσαμε καθημερινή (και όχι κάποια αργία ή ΣΚ) είμασταν πολύ λίγοι (καμιά 10-15αριά) και ήταν μια χαρά!

    Γενικά είμαι της άποψης ότι είναι πολύ καλύτερα από οργανωμένο track-day γιατί γενικά έχει λιγότερο κόσμο και συνήθως ΔΕΝ έχει αυτοκίνητα. Δευτέρα-Τρίτη ειδικά (μετά από ΣΚ που όλοι μαζεύνονται) είναι τέλεια. Συνήθως, είναι και φτηνότερα από track-day. Και μπαίνεις και όποτε θες, χωρίς sessions και αναγκαστικές εξόδους στο τέλος 20λέπτου..

    Γιατρός και ασθενοφόρο είναι σταθερά εκεί. Το πολύ να μην έχει ασθενοφόρο αλλά έχουν σε επιφυλακή στον νοσοκομείο των Σερρών που είναι και πολύ κοντά και έρχεται γρήγορα.

    Ελεύθερη προπόνηση από μένα

  8. #8
    Καλύτερα σε άσχετες καθημερινές με καλό καιρό για να έχεις την ησυχία σου. Το έχω κάνει με φίλο (υποχρεωτικά) και περάσαμε πολύ καλά, άνετα από το πρωί μέχρι το βράδυ...απολαυστικά.

    Βέβαια...δεν ξέρω πόσο σε ανησυχεί η ασφάλειά σου περισσότερο από την ησυχία σου.

    Διότι γενικά αν δεν συμβαίνει κάτι οργανομένο στην πίστα παροχές ασφαλείας δεν έχεις.

    Εγώ έχω βρεθεί και σε οργανομένο track day-αλλά και δοκιμασμένο κι έχω να πω τα καλυτερα. Για πολλούς λόγους, κυρίως όμως για αυτούς που αφορούν την ασφάλεια με τεράστια διαφορά. Άξιζε κάθε ευρώ με κλειστά μάτια. Και σε διαβεβαιώ πως έχεις και την ησυχία σου.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  9. #9
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    208
    Να ρωτήσω κάτι με αφορμή την όλη συζήτηση?Στη σελίδα της πίστας αναφέρει ότι μοτο+αναβατης=55 ευρω σε μέρες ελεύθερης προπόνησης.Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο κ τις μέρες που δε γράφει τίποτα?
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
    Να ρωτήσω κάτι με αφορμή την όλη συζήτηση?Στη σελίδα της πίστας αναφέρει ότι μοτο+αναβατης=55 ευρω σε μέρες ελεύθερης προπόνησης.Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο κ τις μέρες που δε γράφει τίποτα?
    ισχύει

  11. #11
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.... το συμπέρασμα είναι οτι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, αν εξαιρέσεις το ασθενοφόρο και την παρουσία γιατρού....όμως δεν πάω στην πίστα να πλακωθώ στις βλακείες...πάω να κάνω ένα refresh τα CSS και να περάσω μια υπέροχη μέρα κάνοντας τα γούστα μου μέσα στην ασφάλεια της πίστας.....δεν πάω να οδηγήσω στο 110%...πάω να οδηγήσω στο 90%

    Θα προτιμήσω καθημερινή, Δευτέρα μάλλον....φόρτωμα μηχανές απο Βόλο το πρωί, καφεδάκι και σε 3 ώρες είμαστε πάνω...μια υπέροχη μέρα στην πίστα και επιστροφή στην οικογένεια το βράδυ....




  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.... το συμπέρασμα είναι οτι δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά, αν εξαιρέσεις το ασθενοφόρο και την παρουσία γιατρού....όμως δεν πάω στην πίστα να πλακωθώ στις βλακείες...πάω να κάνω ένα refresh τα CSS και να περάσω μια υπέροχη μέρα κάνοντας τα γούστα μου μέσα στην ασφάλεια της πίστας.....δεν πάω να οδηγήσω στο 110%...πάω να οδηγήσω στο 90%

    Θα προτιμήσω καθημερινή, Δευτέρα μάλλον....φόρτωμα μηχανές απο Βόλο το πρωί, καφεδάκι και σε 3 ώρες είμαστε πάνω...μια υπέροχη μέρα στην πίστα και επιστροφή στην οικογένεια το βράδυ....




    δεν εχει να κανει οπως λες αν πηγαινεις στο 90% ή στο 110%....ακομα και με το 50% των δυνατοτητων σου να πηγαινεις, μπορει να ερθει η κακια στιγμη...(φτου,φτου μακρυα απο ολους...)

    οπως και να εχει καλη διασκεδαση!!

  13. #13
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Γενικά δεν είμαι fan του χαμού και των αργιών.... ο προβληματισμός είναι να πάω μία άσχετη καθημερινή που δεν θα έχει τίποτα τώρα τον Απρίλιο ή να προτιμήσω μια ημέρα οργανωμένη από την πίστα?
    Καθημερινή, να μην έχει καμία διοργάνωση και είσαι ο καλύτερος. Prive κατάσταση.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CBRIDHS
    Να ρωτήσω κάτι με αφορμή την όλη συζήτηση?Στη σελίδα της πίστας αναφέρει ότι μοτο+αναβατης=55 ευρω σε μέρες ελεύθερης προπόνησης.Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο κ τις μέρες που δε γράφει τίποτα?
    55? και τις μέρες που δε γράφει τίποτα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
    Θα προτιμήσω καθημερινή, Δευτέρα μάλλον....φόρτωμα μηχανές απο Βόλο το πρωί, καφεδάκι και σε 3 ώρες είμαστε πάνω...μια υπέροχη μέρα στην πίστα και επιστροφή στην οικογένεια το βράδυ....
    έχεις πμ
    Ατσάτσα

  14. #14
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Λευτέρη,

    ευχαριστώ για το πμ, θα τα πούμε κάποια στιγμή και από κοντά!

  15. #15
    To infinity...and beyond! Το avatar του/της argy_kap
    Εγγραφή
    11/08/2005
    Μηνύματα
    864
    Να επανέλθω μια που την ερχόμενη Τετάρτη πάμε πάνω (όσοι πιστοί προσέλθετε). Η ερώτηση είναι η εξής:

    Την περασμένη εβδομάδα έβαλα ένα σετ καινούργια Metzeler M5 και στην αποθήκη μου έχω ένα σετ Michelin Pilot (νομίζω) που φορούσε η μηχανή όταν την πήρα και τα έβγαλα με την μία....έχουν ημερομηνία παραγωγής 0108.

    Να πάω με τα καινούργια (που λυπάμαι) ή να βάλω τα παλιά? Τα Michelin έχουν 500km και είναι σε σκιερό μέρος σε κλειστό χώρο....

    Για να ακούσω γνώμες.....

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF