Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Σουζα:How To

  1. #1

    Σουζα:How To

    Δεν βρηκα παρομοια κουβεντα και ειπα να ανοιξω το τοπικ.Πως μπορει να μαθει κανεις να κανει σουζα?Τι παιζει με συμπλεκτη ,σταση σωματος και γκαζι?Δεν αναφερομαι σε μεγαλα street που σηκωνονται μονο με γκαζι.Πχ εγω εχω ενα xt600E motard.Σε τετοιου τυπου μηχανες θα ηθελα πληροφοριες.
    ~Αν κατεβασω τις μπουκαλες τις μηχανης τερμα ωστε να σηκωθει το μπροστινο οσο γινεται θα με βοηθησει?

  2. #2

    Re: Σουζα:How To

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrated
    ~Αν κατεβασω τις μπουκαλες τις μηχανης τερμα ωστε να σηκωθει το μπροστινο οσο γινεται θα με βοηθησει?
    Στο να πέφτεις και με διαφορετικούς τρόπους εκτός από σούζα, σίγουρα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  4. #4

  5. #5
    Φυσάει κόντρα!!! Το avatar του/της emiliano
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    150
    Εδώ παίζει αλλά αν ψάξεις παίζουν πολλά

    http://www.youtube.com/watch?v=lNQC_amZRJg
    "Μην ντρέπεσαι να ρωτήσεις Σύντροφε/ Μην αφεθείς να πείθεσαι/ Μάθε να βλέπεις συ ο ίδιος!/
    Ο,τι δεν ξέρεις ο ίδιος/ καθόλου δεν το ξέρεις/ Έλεγξε το λογαριασμό/ Εσύ θα τον πληρώσεις/
    Ψάξε με τα δάχτυλα κάθε σημάδι/Ρώτα: πώς βρέθηκε αυτό εδώ/Εσύ να πάρεις πρέπει την εξουσία."

    "Εγκώμιο για τη μάθηση" Μπέρτολτ Μπρεχτ

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ύστερα από την απάντηση του Βύρωνα και την παράθεση των παραπάνω link το συγκεκριμένο thread κλειδώνει.

  7. #7

    Σουζάρω με ασφαλεια by izno!

    Καποιος ζηταγε πληροφοριες για το πως γινετε η σουζα, επειδη το θεμα κλειδωθηκε και δεν προλαβα να απαντησω, παραθετω τη δικη μου τεχνικη...:

    Υπάρχει λόγος να κάνω σούζες εκτός από την επίδειξη? Ναι! Ο έλεγχος του δεξιού καρπού σε ελάχιστες μοίρες περιστροφής μπορεί να μας σώσει. Η σούζα είναι επίδειξη, είναι όμως και άσκηση και όπως ένας κιθαρίστας κανει ασκήσεις για τα δάχτυλα του ετσι και ενας μοτοσικλετιστής πρεπει να ασκεί τις ικανότητες του.

    Να η δική μου τεχνική και αφορά το δικό μου στύλ!
    Κάθε μηχανή έχει το χαρακτήρα της μα όλες ταιριάζουν στη κλιμάκωση των ταχυτήτων ως προς την ιπποδύναμη τους.
    Η "σωστή" ή ικανότερη ταχύτητα λοιπόν στο κιβώτιο στην ανύψωση μιας μοτο είναι η "δεύτερη".
    "Δευτέρα" λοιπόν στο κιβώτιο και "ανεβαίνω" απο τις "μικρομεσαίες" στις "μεσαιες" με 2/3 επιτάχυνση, φτάνοντας στις "μεσαίες" επιταχύνω με "φουλ" γκάζι συμπλεκάροντας (*1), (οχι αποσυμπλέκοντας, έχει διαφορα) ελαφρα και σηκώνω το κεφάλι, σαν μια φυσική κίνηση αυτη η ενέργεια τεντώνει λιγο τα χερια (αυτο λεμε "τράβηγμα") και φερνει τον κορμό προς τα πισω, σαν να θέλουμε να δουμε μακριά, προσοχή! η μοτοσυκλέτα με αυτη τη τεχνική σηκώνεται πολυ εντυπωσιακά και γρήγορα χωρις να μπεί σε υψηλές περιστροφές ο κινητήρας (κατι που δε θέλουμε!) και λειτουργεί στη ροπή εκει δηλ. που έχουμε γκάζι να παίξουμε (και οχι "κρεμασμένοι" στα κόκκινα). Παρολα αυτα η "δευτέρα" ειναι λιγο "νευρική" σαν ταχύτητα και δεν τη προτιμώ για σουζες διάρκειας. Η αλλαγή σε "τρίτη" γίνετε με "φυσικό" τρόπο, δεν θέλει δηλ. καμια ιδιαίτερη μαγκιά και συνήθως τη πραγματοποιώ αμεσως μετά το σήκωμα. Γρήγορη αλλαγή απο "δευτέρα" σε "τρίτη" με κλείσιμο-άνοιγμα του γκαζιού στα 2/3 (κανόνας iznogood), ποτε φουλ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ! Αυτη η διαδικασία επαναλαμβάνεται έως και τη τελευταία ταχύτητα, μονο που η διαφορά ειναι πως ενω στις χαμηλες ταχύτητες κιβωτίου το μηχανακι ειναι "νευρικο" ως προς το γκάζι, τωρα δεν αντιδρά γρήγορα στον δεξιό καρπό και έχει πιό "καντιλάτη" θέση οπότε και δε βλέπεται που πηγαίνετε και ή πρέπει να σηκωθήτε ή πιο εύκολα βγείτε δεξια/αριστερα, όπου σας κανει κέφι. Η διατήρηση της ισσοροπίας και η προσπάθεια να διατηρηθεί η μοτοσυκλέτα στον αέρα γίνετε και με το καρπό του δεξιού χεριού αλλα ακομη πιο καλα με τον κορμο, "τραβαμε" πίσω σαν να θέλουμε να δουμε μακρια, κλείνουμε γκάζι αν το παρακάνουμε! Σε μεγαλα κυβικά δε χρειάζεται η χρήση πίσω φρένου(*2) τα κανει ολα ο κινητήρας.
    Το κατέβασμα της μηχανής πρέπει να γίνει ευλαβικά, αφήνουμε γκάζι για να "σπάσει" η ισορροπία και αμέσως σταδιακά με το κατέβασμα το εμπρός τροχού ανοίγουμε γκάζι για να προσγειωθούμε ομαλά. Αν το κατεβάσετε χωρίς γκάζι μάλλον θα σπάσετε τα "αυγά" σας ή στη περίπτωση που έχετε japan θα αρχίσει το "tankslapping"... (καλα μη βαράτε, σίγουρα έχετε αλλάξει τα "μαμα" ελατήρια)
    Οσο και αν σας φαίνεται παράξενο, η "πρώτη" δεν ενδείκνυται για πρωτάρηδες (αν και αυτοι την κανουν συνήθως!). Η πρώτη ειναι και η πιο επικίνδυνη. Η "πρώτη" σηκώνει χωρίς συμπλέκτη, ΠΡΟΣΟΧΗ! οχι συμπλέκτη στη "πρώτη"!!!

    (*1) Γίνεται και χωρις συμπλέκτη, φουλ γκάζι εκει που ροπιάζει το εργαλείο μα η απογείωση διαρκεί πιο πολύ και "ανεβάζει" τον κινητήρα στα ψηλά του με σύνηθες αποτέλεσμα τη "χαμηλή πτήση"!
    (*2) Σε περίπτωση που έχουμε δεύτερο άτομο (ποίος τρελός αραγε θα 'ναι), η χρήση του πισω φρένου κρίνεται απαραίτητη! Μη κάνετε σούζες με δεύτερο ατομο! σπάει πιο εύκολα η ισορροπία... προς τα ΠΙΣΩ!

    Φιλικά, και με πολύ αγάπη στους φίλους με τα SS που προσπαθούν με "σπασμένη" πρώτη να εξακολουθούν να σπάνε τα νεύρα μου.
    Και μη ξαναρωτήσετε: "πως το κανει?". Αυτο ειναι και δεν ειναι και τιποτα το ιδιαίτερο.
    Καλο μάθημα, και μη ξεχνάμε..., δεν ειναι για επίδειξη!

    Και μια τελευταια τροποποιηση στην τεχνικη. Προσοχη αν εχετε μονοδρομο συμπλεκτη..., δεν εχετε φρενο κινητηρα...

    "Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"
    Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF