Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Στροφές και πλύσιμο σε f650

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2010
    Μηνύματα
    11

    Στροφές και πλύσιμο σε f650

    Πολλή καλησπέρα σε όλους σας! Σκοπός αυτού του post είναι για να θίξω δυο απορίες μου!

    Πρόσφατα απέκτησα μια μεταχειρισμένη f650 στα 30.000 χλμ. Όταν την πήρα οι στροφές στο ρελαντι ήταν περι τις 2.500 στροφές πράγμα που ήταν κατάτι ενοχητικό. Έτσι λοιπόν την πήγα σήμερα και τις ρύθμισαν στις 1000. Πολύ καλύτερα δεν μπορώ να πω. Όμως μετά απο μια στάση που είχα κάνει είχα καταλάβει πώς πλέον ήταν πάρα πολύ εύκολο το να μου σβήνει και έτσι πήρα από μόνος μου την πρωτοβουλία και μιας και είχα δει πωες το έκανε τις ανέβασα μόνος μου στις 1.500 και όλα πάνε καλύτερα. Η πρώτη απορία μου λοιπόν είναι η εξής ερώτηση: Έκανα καλα?

    Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση, αυτή είναι για το αν μπορώ να την πλύνω κάπου έξω με αφρό κτλ.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969

    Re: Στροφές και πλύσιμο σε f650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xribabis
    Όμως μετά απο μια στάση που είχα κάνει είχα καταλάβει πώς πλέον ήταν πάρα πολύ εύκολο το να μου σβήνει και έτσι πήρα από μόνος μου την πρωτοβουλία και μιας και είχα δει πωες το έκανε τις ανέβασα μόνος μου στις 1.500 και όλα πάνε καλύτερα. Η πρώτη απορία μου λοιπόν είναι η εξής ερώτηση: Έκανα καλα?
    Στο owner's manual πρέπει να γράφει ποιες πρέπει να είναι οι σωστές στροφές στο ρελαντί.
    Ρύθμισέ το αναλόγως.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από xribabis
    Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση, αυτή είναι για το αν μπορώ να την πλύνω κάπου έξω με αφρό κτλ.
    Κάνε ένα search για "πλύσιμο" και θα βρεις δυο τρία πολύ καλά threads.


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2010
    Μηνύματα
    11
    μου ρθε χωρίς owners manual...so...any help??

  4. #4

    Re: Στροφές και πλύσιμο σε f650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από xribabis
    Πολλή καλησπέρα σε όλους σας! Σκοπός αυτού του post είναι για να θίξω δυο απορίες μου!

    Πρόσφατα απέκτησα μια μεταχειρισμένη f650 στα 30.000 χλμ. Όταν την πήρα οι στροφές στο ρελαντι ήταν περι τις 2.500 στροφές πράγμα που ήταν κατάτι ενοχητικό. Έτσι λοιπόν την πήγα σήμερα και τις ρύθμισαν στις 1000. Πολύ καλύτερα δεν μπορώ να πω. Όμως μετά απο μια στάση που είχα κάνει είχα καταλάβει πώς πλέον ήταν πάρα πολύ εύκολο το να μου σβήνει και έτσι πήρα από μόνος μου την πρωτοβουλία και μιας και είχα δει πωες το έκανε τις ανέβασα μόνος μου στις 1.500 και όλα πάνε καλύτερα. Η πρώτη απορία μου λοιπόν είναι η εξής ερώτηση: Έκανα καλα?

    Όσον αφορά την δεύτερη ερώτηση, αυτή είναι για το αν μπορώ να την πλύνω κάπου έξω με αφρό κτλ.

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!!!
    είναι σαφώς καλύτερα στις 1.500 απο ότι στις 1.000 ...

    λογικά κάπου στις 1.300 +/- κάτι θα είναι ... αλλά όχι και 1.000! έλεος προφανώς όποιος το ρύθμισε εκεί δεν είχε ιδέα τι έκανε...

  5. #5
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    1300-1400 rpm
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της BUSA MAKIS
    Εγγραφή
    10/05/2007
    Μηνύματα
    203
    Το manual λέει 1350 +100 άρα και με τα 1500 καλά είσαι.
    Μάκης


  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2010
    Μηνύματα
    11
    Παιδιά σας υπερευχαριστώ όλους!!!

  8. #8
    πήρα πρόσφατα ένα με 4500χλμ από service σε αντιπροσωπεία και έχει το ρελαντί ακριβώς στις 1500.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF