Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Απο μια βλακεία και βαρεμάρα μου ... παραλίγο μεγάλη ζημιά...

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Απο μια βλακεία και βαρεμάρα μου ... παραλίγο μεγάλη ζημιά...

    Τι έγινε;...

    Καταρχάς είμαι χαζός , ηλίθιος, μπουμπούνας και όλα τα συναφή... εξηγούμαι.

    Την περασμένη Κυριακή λοιπόν , έπιασα να καθαρίσω την αλυσίδα με πετρέλαιο-λεκανάκι-πινέλο κτλ...

    Ωραία και καλά λοιπόν και για να έχω και λίγο περιθώριο όπως την καθάριζα, λασκάρισα τα πίσω παξιμάδια για να την φέρω "μπόλικη" έτσι ώστε να βλέπω περισσότερο όπως θα γυρνάει πάνω στον τροχό.

    Αφού την καθάρισα λοιπόν , έκανα και μια μικρή το τετράγωνο... την λάδωσα και όλα ωραία και όλα καλά... καλά;... ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ.

    Σήμερα λοιπόν όπως πήγαινα για Παλλήνη για μια δουλειά εκεί που ξεκινώ απο φανάρι στην Μαραθώνος... βάζω πρώτη, κουμπώνω δευτέρα ... και ξαφνικά σχεδόν πάνω στην στροφή κενό.. :hypnotize ....οι ταχύτητες κούμπωναν , αλλά η αλυσίδα είχε φύγει πάνω απο το γρανάζι πίσω στον τροχό (όπως στα ποδήλατα) και είχε ακουμπήσει πάνω στα έκκεντρα του!!!!!:a53: :a53:

    Τι είχε γίνει;... καθότι όπως είπα είμαι όλα τα παραπάνω, είχα ξεχάσει να τεντώσω την αλυσίδα και αυτή απλά κρεμόταν ώς καδένα facadoro μέχρι την άσφαλτο...Οπότε είχε πηδήξει δόντι ( τι μλκς λέμε) και είχε βγεί απο την θέση της με αποτέλεσμα βέβαια να φύγει η μηχανή στο ρελαντί της αδράνειας... και για πολύ καλή μου τύχη στην ευθεία και με μόνο 20-30χλμ στο κοντερ.

    Ευτυχώς την επανέφερα με το χέρι όπως ακριβώς με τα ποδήλατα και στο κοντινότερο βενζινάδικο με ενα δεκαράκι κλειδί την έστρωσα εκ νέου..


    Απο μια μαλακία δηλαδή τι μπορεί να πάθεις.... ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω να πήγαινα με αρκετά ή σε καμιά στροφή επάνω και να το πάθαινα.... superman-stukerman και το XT θα έτρωγε χοντρή ζημιά..

    Την γλυτώσαμε και σήμερα...
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Ευτυχως ολα καλα ,παθηματα μαθηματα ειμαι σιγουρος δεν θα το ξεχασεις ποτε ξανα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  3. #3
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    σε όλους μας έχει τύχει στραβό περιστατικό από βιασύνη που μπορεί να γινόταν χοντρή μαλακία αλλά την έχουμε γλυτώσει...

    όποτε μου τυχαίνει ανάποδη από βιασύνη /μαλακία μου αναρωτιέμαι άν όντως θεωρώ τον εαυτό μου ξύπνιο ή βλάκα...














    ...ή απλώς τυχερό βλάκα.:rotflmao:

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    παλι καλα να λες αλλα...

    δεν την ακουγες????????


  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    DimChios... αυτά τα ΜΡ3 μας έφαγαν...
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    Ευτυχώς να λες που δεν άλλαζες λάδια...

  7. #7
    Μαγε , φτηνα την εβγαλες...

    προσεχε ρε .... και εσυ και ολοι μας...

    και αμα θα ειμαστε καμια φορα απροσεκτοι ,ΠΑΝΤΑ να ειμαστε καλα για να κοροιδευουμε την απροσεξια μας εδω..


  8. #8
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    δεν πιστευω να επανεφερες την αλυσιδα σαν το παπανδρεου εν κινήση


    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  9. #9
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Σου μοιάζω για Σουηδός μεγαλωμένος στις ΗΠΑ;;;.....

    Άσε που δεν φτάνω κιόλας εκεί πίσω...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  10. #10
    μαγε ... φτηνα την εβγαλες .... επισης .... να μην ξαναβαλεις πετρελαιο στη αλυσιδα .... ξεραίνονται τα τσιμουχακια ... αν δεν θες να παρεις ειδικο καθαριστικο , (κανεις δεν θελει) παρε παραφινελαιο απο σουπερ μαρκετ ...... κανει κανα 2-3 γιουργια το 1 1/2 λιτρο ....δεν εχεις ιδεα ποσο καλυτερη δουλεια κανει και δεν ξεραινεται τιποτα .... σου μιλαει ανθρωπος με 520 αλυσιδα σε ρ1 με καμποσα αλογακια για 3 χρονια ως τωρα και εχουμε μελλον....
    περα δωθε , πανω κατω , πισω μπρος ..... θα το πετυχω .. πού θα παει ..

  11. #11
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Για να είμαι ειλικρινής, ήταν πετρέλαιο με βενζίνη μαζί , δανεικό απο την "βούτα" του ξάδερφου (σ.σ. βούτα = εκεί που καθαρίζουν μηχανικά εξαρτήματα σε συνεργεία ---γούρνα με βούρτσα κτλ κτλ. )

    Πάντως με το που καθαρίστηκε, έκανα όπως είπα μια γύρα το τετράγωνο να φύγουν τα υπόλοιπα απο το καθάρισμα, πέρασα με ενα πανί ... φάνηκε το χρυσό χρώμα της D.I.D .... και μετά αμέσως πέρασα λιπαντικό.

    Θα προμηθευτώ παραφινέλαιο απο το Supermarket και θα θυμάμαι πάντα οτι καλό είναι να ελέγχω μετά και τα παξιμάδια..

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #12
    Αφού απλά έφυγε και δεν σκάλωσε πουθενά πάλι καλά να λες.

  13. #13
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ολα καλα λοιπον.

    μα καλα δεν το ειδε κανενας να σου πει ?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    ολα καλα λοιπον.

    μα καλα δεν το ειδε κανενας να σου πει ?

    θα ειχαν κανενα mp3 και αυτοι!

  15. #15
    Ρημαδο MP3...

    Όλα καλά ευτυχώς φίλε...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF