Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Service Hornet

  1. #1

    Service Hornet

    Την καλημερα μου στα παιδια του φορουμ!

    "Δυστυχως" μετα απο τεσσερις μηνες συμβιωσης με τη σφιγγα μου, ο χιλιομετρητης στο κοντερ δειχνει μολις 430 διηνυθεντα χλμ... (κλαψ, ας οψεται η δουλεια μου και το εκτος εδρας, anyway)

    Ο αντιπροσωπος απο τον οποιον αγορασα τη μοτο, μου ειπε να την παω για πρωτο σερβις (η μονο λαδια, δεν θυμαμαι ακριβως) οταν κλεισει 500 χλμ, τα οποια καιρου επιτρεποντως θα τα πιασω το ΣΚ που μας ερχεται.

    Ομως...

    το manual λεει για 1000 χλμ πρωτο σερβις, χωρις περιορισμο χρονου, και μετα στα 6000 η στο 6μηνο.

    Η ερωτηση μου ειναι, να παω για σερβις στα 500 και τι παιζει με την εγγυηση αν δεν παω, η να κανω καμια μεγαλη βολτα προς Πελοποννησο που δουλευω τωρα και να συμπληρωσω μια και καλη τα 1000?

    Κι επειδη μαλλον τα 1000 θα τα εχω στο 5μηνο-6μηνο οπου πεφτει και το σερβις των 6000 χλμ, το επομενο σερβις απο τα 1000, ποτε θα ειναι? (στο χρονο πανω η οταν πιασω τα 6000?)

    Γενικα οπως καταλαβαινετε θα κανω λιγα χιλιομετρα λογω δουλειας εκτος κι αν αρχισω τα ταξιδια με τη μοτο, οποτε πιθανολογω οτι τα σερβις μου θα ειναι ανα εξαμηνο, κι οχι ανα 6000 χλμ...

    Τη συμβουλη σας θα ηθελα καθοτι εχω μπερδευτει καμποσο με το θεμα.

    ΥΓ Ευπροσδεκτα θα ειναι τα pm με γνωμες για σερβις σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια Honda οπου εχετε κανει σερβις τις Honda σας, μην μας κατηγορησουν και για δια- η δυσφημιση!!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας!!

  2. #2
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    R.T.F.M και ασε το καθε παπαρα που σου λεει κανε σερβις καθε βδομαδα.

  3. #3
    όπου γης Το avatar του/της iosif
    Εγγραφή
    13/03/2007
    Μηνύματα
    150
    οτι ακριβως λεει το μανουαλ και βρες αλλο μηχανικο
    καλά που βγήκα φρόνιμος, υπάκουος, σκυφτός

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Καλα ειναι δυατον 6000κλμ η καθε εξαμηνο...........??????? Λογικο ειναι καθε 6000κλμ η καθε χρονο .........
    love will save the planet,hate is a good start.

  5. #5
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Καλα ειναι δυατον 6000κλμ η καθε εξαμηνο...........??????? Λογικο ειναι καθε 6000κλμ η καθε χρονο .........
    αν εχει παρει κανα στεγαστικο ο μηχανικος..λογικο ειναι..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    αν εχει παρει κανα στεγαστικο ο μηχανικος..λογικο ειναι..
    +656
    Το μόνο που έχω να εντοπίσω είναι ότι το μανουαλι του δικού μου λέει για το 1ο σερβις: 1000 χλμ ή 2 μήνες.
    Τα υπόλοιπα είναι μάλλον @@ριες του μάστορα.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  7. #7
    Προφανως τα 500 χλμ ειναι παπαριες, αλλα του αντιπροσωπου, γιατι μαστορα δεν εχω ακομα!
    Τα υπολοιπα ειναι δικοι μου προβληματισμοι. Θα περιμενω τα 1000 χλμ τοτε, το θεμα ειναι, τα επομενα σερβις αν θα ακολουθησουν το εξαμηνο, γιατι συμφωνα με το μανιουαλ, ειναι ειτε καθε 6000 ειτε καθε εξαμηνο, προφανως οτι ερθει πρωτο. Εσεις που εχετε Honda, με σαφως περισσοτερα χλμ απο μενα, τι ρυθμο εχετε ακολουθησει στα δικα σας σερβις?

  8. #8
    πήγαινε στα 1000 για λάδια και φίλτρο
    και μετά άλλαξε μονος σου κάθε 3-4 χιλάδες χλμ. όταν φτάσεις 11 χιλάδες χλμ ξανά πήγαινε στο συνεργείο για να μην χασίς την εγγύηση



  9. #9
    σορυ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω καινουριο topic, αυριο παω για τσιμουχες στο πιρουνι γιατι χανει λαδι, οχι πολυ απλα δεν ειναι οπως πρεπει κλπ. 2600km 4 μηνων μοτο, ειναι φυσιολογικο ρε παιδες?
    Triumph Tiger 800!

  10. #10
    Εγώ αυτό που σου είπε ο μηχανικός σου το έκανα μόνος μου. Πήγα για την ακρίβεια στα 600km και τα άλλαξα. Καλό κάνεις κακό δεν κάνεις. Και 3 φορές ορυκταίλαιο να έβαζες μέχρι τα 1000 km (ανα 300km αλλαγή) τόσο το καλύτερο αλλά ποιός το κάνει...
    Η μαμά HONDA όντως προτύνει ανα 6000 αλλαγή, Πολλά για μένα πάρα πολλά. Κάθε 3000 - 4000 πέτατα, ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΑ στο BOOK SERVICE, όχι επειδή δεν προβλέπεται έλα μωρέ στα γράφω την άλλη κτλ...

  11. #11
    Παιδια πηγα για αλλαγη λαδιων των 6000 χιλιομετρων και ως προς εκπληξη μου μου αλλαξε μονο λαδια και οχι το φιλτρο λαδιου!!Και οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι αλλαζετε καθε 12000!Και σαν να μην εφτανε αυτο μου πηρε και 50 ευρω...!Βλακειες δεν μου ελεγε και δεν μου πηρε πολλα λεφτα??

  12. #12
    Φιλε georgefr, το μανιουαλ δεν προβλεπει καν αλλαγη λαδιου στα 6000, προβλεπει λαδια και φιλτρο στα 1000 και μετα στα 12000, 24000 κοκ.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από -Stallion-
    Φιλε georgefr, το μανιουαλ δεν προβλεπει καν αλλαγη λαδιου στα 6000, προβλεπει λαδια και φιλτρο στα 1000 και μετα στα 12000, 24000 κοκ.

    Ναι ας τα αφήσει 12000 και θα δεις τι κάρβουνο θα βγάλει

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chris_honda
    Ναι ας τα αφήσει 12000 και θα δεις τι κάρβουνο θα βγάλει
    Ναι βρε, εννοειται οτι δεν θα τα αφησει, και καλο ειναι να τα αλλαξει και πιο συχνα, απλα λεω τι προβλεπει το μανιουαλ!

  15. #15
    ΛΑΤΡΕΙΣ ΕΚΔΡΟΜΩΝ Το avatar του/της tzeronymo
    Εγγραφή
    15/09/2008
    Μηνύματα
    232
    Μολις γυρισα απο το μηχανικο, πηγαμε με ενα φιλο το hornet toy 1000 χλμ, αλλαξε λαδια, φιλτρο, τεντωσε αλυσιδα,τις εβαλε σπρευ, ελεξε τα φωτα, κοιταξε τα υγρα παραφλου ,αερα στα λαστιχα και εδωσε πιο λιγα απο τον φιλο που ειπε καποιο ποσο, HONDA - MOTO ACTIVE στον Πειραια
    ΠΕΡΑΜΑ Η ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΝΑΥΤΟΣΥΝΗΣ

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF