Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ

  1. #1
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721

    ερωτήσεις για αερόψυκτο και τσοκ

    Παιδια θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί είμαι σε σύγχηση. Έχω το cbf 250 που είναι μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, και φυσικά δεν έχει αυτόματο τσοκ, αλλά χειροκίνητο.

    Με τις οδηγίες του μάνιουαλ για την εκκίνηση του κινητήρα (μέχρι και 35 βαθμούς C), ανοίγω τέρμα το τσοκ και το ρυθμίζω σε θέση μέχρι 3400 σ.α.λ Το μάνιουαλ λέει να το κλείσω μετά από 30 δευτερόλεπτα και αν δεν έχει σταθερό ρελαντί, να του ανοίγω ελαφρά το γκάζι.

    Εμένα όμως με ενοχλεί το ότι θα πρέπει να προσέχω το γκάζι κάθε φορά που σταματάω σε φανάρι μέχρι να μπορεί να κρατάει ρελαντί. Μάλιστα μερικές φορές μπορεί να σβύσει και εν κινήσει αν συμπλεξάρω κάπου μέσα στην κίνηση, και αυτό είναι τουλάχιστο εκνευριστικό αν όχι επικύνδυνο.

    Οπότε πριν ξεκινήσω δεν κλείνω τελείως το τσοκ, αλλά το αφήνω ελαφρά ανοιχτό ώστε να κρατάει 2000 σαλ. Μετά από ελάχιστα φανάρια (τρία το πολύ), το κλείνω αργά και σχεδόν πάντα μπορεί και κρατάει 1500 σαλ.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν αυτό μπορεί να βλάψει τον κινητήρα.

    Και μια δεύτερη ερώτηση: Τι γίνεται τώρα το καλοκαίρι με τα αερόψυκτα? Παρατηρώ πως μετά από ώρα σε μποτιλιάρισμα ανεβάζει ρελαντί, πχ 1800 από 1600 σαλ. Επίσης πρέπει να μειώσω την τελική μου σε ταξίδια?

    Ευχαριστώ
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  2. #2
    "Με τις οδηγίες του μάνιουαλ για την εκκίνηση του κινητήρα (μέχρι και 35 βαθμούς C)"

    δεν ειχα ποτε manual που να λεει κατι τετοιο..

    :sad γενικα δεν ειχα ποτε manual αφου ολα τα μηχανακια μου ηταν μεταχειρισμενα

    ζηλευω...

    οχι και τερμα ανοιχτο να το αφησεισ το chock αφου εχει ζεσταθει δεν παθενει τιποτα... απλα αν το αφησεισ ανοιχτο αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρασ το μοτερ δεν τηα τραβαει, θα χανει να σβησει και μπορει και να σβησει... οποτε θα το καταλαβεισ και θα το κλησεισ...

    ατυτο που κανει το ckock ειναι να εμπλουτιζει το καυσημο μηγμα με παραπανω βενζινη... οποτε μπορει απλα να μπουκωσει...

    για την θερμοκρασια τωρα...

    αν ρωταγεσ εναν τεχνικο τησ honda πριν παρεισ το μηχανακι θα σου ελεγε πωσ δεν ειπαρχει προβλημα με την θερμοκρασι το καλοκαιρι...
    αν αγοραζες καποιο υγροψυχτο μηχανακι θα σου ελεγε πωσ αυτα αντεχουν περισοτερο απο τα αεροπσυχτα...

    η πραγματικοτητα ειναι πωσ η θερμοκρασια (και ειδικα σε ταξιδι) βλαπτει...

    η πολη θερμοκρασια περισσοτερο

    παντοσ μην φοβηθεισ να πασ και τα ταχυδακια σου...
    απλα μην το τελικιαζεισ σηνεχεια...

    πιεσ και καμια στο δρομο...

  3. #3
    αα ειναι και το ρελαντι...

    ρυθμιζεισ το ρελαντι εκει που θεσ οταν το μηχανακι ειναι ζεστο!


  4. #4
    και εξακολουθω να ζηλευω

    αντε βρε καλοριζικο

    κερνα και καμια για το καλο!

  5. #5
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    μία στην υγεία σου για τη γρήγορη απάντηση φίλε μου. Το cbf το έχω από Αύγουστο, είμαι κοντά στα 10.000.

    Και δε μου λες, αν ανεβάζει ρελαντί στην πόλη πρέπει να το σβύνω για να παγώνει?
    Η μήπως είναι χειρότερα αφου σταματάει η ψύξη?

    Οσο για το ταξίδι ξέρω ότι μπορεί να κάψει παραπάνω λάδι, αλλά λες να ανεβάζει τόσο που να μπορεί να κολλήσει?

    Τέλος, είμαι σχετικά έμπειρος για να καταλαβαίνω πότε ΑΡΧΙΖΕΙ να μπουκώνει, οπότε το κλείνω το τσοκ ουσιαστικά πριν μπουκώσει.

    ευχαριστώ και πάλι. περιμένω κι άλλες απαντησεις γιατί έχω ακούσει από πολλούς ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ το τσοκ ανοιχτό.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  6. #6
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Το χειμώνα η μηχανή λόγω περιβάλοντος (κρύο) δουλευει σε χαμηλότερες θερμοκρασίες απ οτι το καλοκαίρι.

    Αρα χρειάζεται περισσότερος χρόνος με το τσοκ μέσα στο κρύο πρωινο για να ζεσταθεί δηλ να φτάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας όποια είναι για κάθε μοντέλο..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  7. #7
    δυστιχοσ στα αεροψυχτα δεν βαζουν οργανα θερμοκρασιας και ετσι δεν βορω να σου απαντισω με ακριβια...

    παντοσ μεσα στιν πολη με σχετικο μποτηλιαρισμα δεν πρεπει να ανεβαζει και τοσο θερμοκρασια...

    για να ανεβασει επικυνδηνη θερμοκρασι ενα αεροπσυχτο θα πρεπει να του κανεισ πολυ περιεργα πραγματα... (σουζεσ, burnout diarkeias και οδιγηση στουσ κοφτες) αλλιοσ δεν θα επρεπε να σε απασχολει και πολι η θερμοκρασια...


    οχι δεν υπαρχει περιπτοση να καψει τοσο πολι λαδι σε μια και μονο εκδρομη οθτε σε 2 οθτε σε 3...

    εφοσων δεν καιει λαδια σαν τρελο και δεν εχεισ διαρροη λαδιων...

    απλα ελενχε τα καθε τοσο ετσι για το καλο και για να σιμπλιρςνεισ οσο (και μοσο οσο) χρειαζετε...


    οχι το τσοκ δεν χαλαει σε καμια περιπτωση τον κινητηρα...

    εκτοσ και αν το αφηνεισ μισανοιχτο για πολλα πολλα χιλιομετρα...

    τοτε θα σου μαυρισει πολι (καπνισει) τα μπουζι... (αλλα μιλαμε για πολι μαυρισμα ...)

  8. #8
    ρε συ μηρυκαστικό στην στεγη...

    περνουν στο στρατο sheeps???

    σε εχουν για να τρωσ το γκαζον?

    :rotflmao:

    καλος πολιτης ρε συ!!


    υ.γ. και sorry για τα πολλα ορθογραφικα... ακομα προσαρμοζομαι...


  9. #9
    Φίλος με cbf500 (καινούργιο) ,όταν το βάζει μπροστά το τσόκ του ανεβάζει μεχρί 3500rpm (έχει αυτόματο τσόκ το 500?). Λες και δεν του φτάνουν αυτές οι στροφές το πλακώνει αμέσως στις ξερογκαζιές μεχρί 5000-6000 στροφές... Τον βλέπω μια μέρα και παθαίνω, --Τι κάνεις ρε συ του λέω, θα το μαμήσεις το μηχανάκι!!! --Εε (μου λέει) σιγά ρε δεν παθαίνει τίποτα, άσε που έτσι κρατάει και καλύτερο ρελαντί !!

    Τώρα τι να του πείς? Αυτός μεχρί το χειμώνα θα θέλει καινούργιο μηχανάκι, αφήστε που το ``λιώνει`` κιόλας σε καθημερινή βάση. Μιλάμε για μοτέρ με μόλις 600km και όπου βρεί ευθεία το πλακώνει τέρμα...
    vrooommmmm!!!

  10. #10
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    για τη χρήση που του κάνω (υψηλές ταχύτητες διαρκείας λόγω ταξιδιών), καίει φυσιολογικά λάδια.

    Απλα φοβάμαι μην του προκαλέσω ζημιά τώρα που κάνει ζέστη... θα σταματήσω να το κρατάω κοντά στο κόκκινα για πάνω από μισάωρο...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  11. #11
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    μικρε Γιαννη, ο φίλος σου το παρακάνει! Δεν ξέρω αν έχει αυτόματο, μακάρι γιατί ίσως να είναι η επόμενή μου!!

    Ξερογκαζιές με κρύα μηχανή είναι βλαβερό οκ, το ξέρουν και οι πέτρες!!
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #12
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ρε συ μηρυκαστικό στην στεγη...

    περνουν στο στρατο sheeps???

    σε εχουν για να τρωσ το γκαζον?

    :rotflmao:

    καλος πολιτης ρε συ!!


    υ.γ. και sorry για τα πολλα ορθογραφικα... ακομα προσαρμοζομαι...

    ποιός πολίτης ρε μπουρδα???

    το μηχανάκι περιμένω..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    και η ζωή συνεχίζεται...

  13. #13
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Εάν αφήσεις το choke ανοιχτό συνέχεια θα βραχυκυκλώσει το μπουζί και θα μας αφήσει χρόνους και θα ψάχνεις μπουζί όπου σε αφήσει. Συμβουλές του στυλ :

    "οχι και τερμα ανοιχτο να το αφησεισ το chock αφου εχει ζεσταθει δεν παθενει τιποτα... απλα αν το αφησεισ ανοιχτο αφου εχει ζεσταθει ο κινητηρασ το μοτερ δεν τηα τραβαει, θα χανει να σβησει και μπορει και να σβησει... οποτε θα το καταλαβεισ και θα το κλησεισ... " είναι ανεύθυνες και εν δυνάμη επικίνδυνες.

    Johnpan, γιατί δεν πας μία βόλτα από το συνεργείο που την πας να δούνε λίγο την ρύθμιση του καρμπ σου; (αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #14
    ιπποτη sniper δεν θελψ να ερτηω σε προσωπικη αντιπαραθεση και για αυτο το θεμα...

    αλλα δες καλυτερα τι λεω και πωσ το λεω.. δεν ειπα σε κανενα να αφησει το τσοκ ανοιχτο.. ειπα πωσ δεν χαλαει τον κινητηρα αυτο ακομα και αν γινει..

    το καμενο μπουζι δεν ειναι ζημια στην μηχανη... ειναι απλα κωλοκατασταση... σαν να σου κοπικε η ντιζα συμπλεκτη..

    θελει αλλαγμα αλλα δεν εγινε ζημια...

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ιπποτη sniper δεν θελψ να ερτηω σε προσωπικη αντιπαραθεση και για αυτο το θεμα...

    αλλα δες καλυτερα τι λεω και πωσ το λεω.. δεν ειπα σε κανενα να αφησει το τσοκ ανοιχτο.. ειπα πωσ δεν χαλαει τον κινητηρα αυτο ακομα και αν γινει..

    το καμενο μπουζι δεν ειναι ζημια στην μηχανη... ειναι απλα κωλοκατασταση... σαν να σου κοπικε η ντιζα συμπλεκτη..

    θελει αλλαγμα αλλα δεν εγινε ζημια...
    Καμμία αντιπαράθεση... απλά όταν δίνουμε συμβουλές καλά θα είναι να λέμε και 2-3 πράγματα επιπλέον... όπως για το μπουζί, ή το ότι μόλις σηκώσει θερμοκρασία η μηχανή το ρελαντί θα τρελλαθεί κλπ κλπ


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 10:47
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 10:13
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2004, 15:08
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2004, 10:52
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2003, 09:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF