Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 103 από 103

Θέμα: κομπλερ μιζας

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg_950 S
    Αν θυμάμαι καλά ο Δ. Χελιώτης ήταν προσκεκλημένος του ΜΟΤΟ, σε ετήσιο adventure tour πριν 3-4 χρόνια , που είχε δοκιμή αρκετών ΟΝ-ΟFF, σε διαδρομή προς Βαλκανικές χώρες. Όπως έγραφε τότε του είχε αρέσει τόσο το KTM ADV, που μπήκε στον πειρασμό να το αγοράσει όταν επέστρεψαν Ελλάδα.
    Άρα μάλλον θα το έχει ψάξει αρκετά και το συγκεκριμένο θέμα....
    Καλημερα σ ολους,
    Φευγοντας απο συνεργειο χθες ο Δημητρης μου ειπε οτι επισκευαζει ΚΤΜ απο το 1988!
    Αυτο τα λεει ολα, μου φαινεται.

  2. #92
    Αποφεύγω να κάνω διαφήμιση σε οποιονδήποτε! Αλλά νοιωθω υποχρεωμένος να πώ, πως ο Χελιώτης αγαπάει τοσο πολύ τον χώρο της αγωνιστικης μοτοσυκλέτας (enduro) όσο λίγοι!

    Γενικοτερα σαν προσωπικότητα τον διακρίνει ενας αλτρουϊσμός, και αυτο εχει συντελέσει στο να επισκευάζει μοτοσυκλέτες με τα δικα του χερια, διχως να καθεται πισω απο γραφεια και να δινει εντολες σε βοηθούς.

    Αν τον δει κανείς πώς δουλεύει πανω σε ενα μηχανακι (καθως και τον παγκο εργασιας του) πράγματι θα μπορεσει ευκολα να το παρομοιασει με χειρουργειο οπως παραπανω χαριτολογωντας αναφερθηκε.

    Εγώ του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.

    όποιος παει παντως , μπορει να του πει απο το moto.gr και τον κατανα

  3. #93
    Εχει κανεις τη καλοσυνη να μου πει που ακριβως ειναι το συνεργειο του Χελιωτη.

  4. #94
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2006
    Μηνύματα
    314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vag950
    Εχει κανεις τη καλοσυνη να μου πει που ακριβως ειναι το συνεργειο του Χελιωτη.
    Μπαινοντας Βουλιαγμενης απο Αθηνα, ακριβως μετα τα δυο μαγαζια νυχτερινης διασκεδασης (το 1ο ειναι το EDO και το 2ο ειναι το S-Club, οπου τραγουδαει ο Ρουβας), στριβεις δεξια στο φαναρι και παιρνεις τον κατηφορικο δρομο. Στα 20 μετρα δεξια ειναι ενα μαγαζι. Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.


    ΥΓ. Πας και συ για κομπλερ μιζας;

  5. #95
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Μπαινοντας Βουλιαγμενης απο Αθηνα, ακριβως μετα τα δυο μαγαζια νυχτερινης διασκεδασης (το 1ο ειναι το EDO και το 2ο ειναι το S-Club, οπου τραγουδαει ο Ρουβας), στριβεις δεξια στο φαναρι και παιρνεις τον κατηφορικο δρομο. Στα 20 μετρα δεξια ειναι ενα μαγαζι. Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.


    ΥΓ. Πας και συ για κομπλερ μιζας;
    [/

    σε ευχαριστω πολυ.

    Και να φανταστεις οτι περναω σχεδον καθε μερα απο εκει.

    Οχι δεν παω για κομπλερ ευτυχως. Μη το γρουσουζευουμε κιολας.


    Απλως θελω μια καλη ενναλακτικη γιατι μου κανει νερα ο μαστορας μου.

    Και αφου δεν ειμαι στην εγγυηση γιατι οχι.

  6. #96
    Αρχικά δημιουργήθηκε από emix24
    Moto-Clinic λεγεται. Εκει ειναι.
    Oδός Βούρβαχη, απέναντι απο την πίσω μεριά του Καρίμαλη, συστεγάζεται προσωρινα με ενα πλυντηριο μοτο.

  7. #97
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Λίγες πληροφορίες για το κομπλέρ μίζας

    Το ανταλλακτικό που αντικαθίσταται στο κομπλέρ της μίζας είναι τα "φασολάκια" του τεμαχίου #7 στο αντίστοιχο παρόμοιο του LC8. Το #8 δεν υπάρχει στο LC8.
    Τα "φασολάκια" του LC4 τοποθετούνται στο σκελετό του sprag γιατί είναι λίγο διαφορετικός ο σκελετός του #7 του LC4 από του παρόμοιου στο LC8.
    Έχω αλλαγμένα και εγώ τα ανωτέρω "φασολάκια" και η μίζα μου λειτουργεί άψογα εδώ και 10 μήνες. Το δικό μου κομπλέρ εξέπνευσε στα 110χιλ χλμ.
    Τώρα και κάτι πιό πονηρό:
    Εμένα ο μάστορας μου έβαλε τα "φασολάκια" από φθαρμένο κομπλέρ από LC4. Τα "φασολάκια" ήταν σάν καινούργια, ενώ τα δικά μου είχαν ολοφάνερη φθορά. Η μία πλευρά τους είχε γίνει επίπεδη.
    Από ότι φαίνεται το κομπλέρ του LC4 είναι πολύ πιό ευαίσθητο από αυτό του LC8. Το δεύτερο λειτουργεί και με ελαφρά φθαρμένα τμήματα.
    Ο σφόνδυλος όπου πιάνει το κομπλέρ είχε ελάχιστη φθορά. Βέβαια έχει σίγουρα κάποια επιφανειακή σκλύρηνση. Άν αυτή φαγωθεί η φθορά θα είναι πιό γρήγορη.
    Το κοπλέρ από LC4 κοστίζει περί τα 67? καινούργιο στο www.ΚΤΜ-versand.de
    Η εργασία είναι λίγο ζόρικη γιατί χρειάζεται λύσιμο στο βολάν της μηχανής με εξωλκέα κ.λ.π.
    Γειά χαρά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #98
    Γεια σας παιδιά! Χρειάζομαι για άλλη μια φορά την βοήθειά σας!

    Σπασμένα γραναζάκια στην μίζα (κόμπλερ προφανώς) σε 640, τα οποία έφαγαν λίγο από την λαμαρινούλα που κρατάνε τους μαγνήτες στο βολάν. Λίγο όμως και ο μηχανικός είπε ότι δεν τίθεται θέμα και ότι δουλεύει κανονικά γιατί έχει ακόμα πολύ λαμαρίνα! Επίσης μου είπε ότι δεν παίζει να έπεσαν μέταλα στα λάδια γιατί τα κρατάν όλα αυτά οι μαγνήτες!

    Άλλαξα τα γραναζάκια (80 ευρώ) και δωρεάν περαστικά. Πάλι όμως δεν δούλευε καλά η μίζα γιατί κάτι παίζει με το ελατήριο του αυτόματου αποσημπιεστή... Αν ανοίξεις τον αποσυμπιεστή που έχει στον συμπλέκτη, παίρνει μπροστά κανονικά, αλλά ο αυτόματος δεν δουλεύει. Θα αλλάξω και το ελατήριο (ελάχιστα έξοδα).

    Πως σας φάινονται αυτά; Παίζει να ισχύουν και όλα να πάνε καλά ή παίζει πρόβλημα;


  9. #99
    Αρχικά δημιουργήθηκε από soksok
    ...Πως σας φάινονται αυτά; ...

    Σαν επιβεβαίωση ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ μου ΚΤΜ ...
    Χεζμεντάουα

  10. #100
    Αν μπορεί κάποιος γνώστης να δώσει μια σοβαρή απάντηση θα με βοηθήσει πάρα πολύ.

    Να προσθέσω ότι όταν πατάω την μίζα δεν ακούγεται ΚΑΝΕΝΑΣ περίεργος ήχος.

  11. #101
    One KTM to rule them all Το avatar του/της Ravendark
    Εγγραφή
    25/08/2009
    Μηνύματα
    102
    Αρχικά δημιουργήθηκε από frappe rider
    Σαν επιβεβαίωση ότι δεν πρόκειται να αγοράσω ποτέ μου ΚΤΜ ...
    Δεν πειράζει, εσύ χάνεις!
    A wise man never plays leapfrog with a unicorn.

  12. #102
    Παιδιά ξέρετε αν η μίζα του KTM520exc κάνει για το duke;
    http://www.car.gr/parts/view/785114/

  13. #103
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2008
    Μηνύματα
    9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
    Δεν πειράζει, εσύ χάνεις!
    kai ego pou eixa ktm...ti katalava....ena xrono to eixa kai eixa provlima kai ego me to kobler...toso diskolo einai na vazei pio aksiopista granazia stin miza i ktm?les oti 8a keridizi polla apo ta antalaktika....oi mastoroi kerdizoun sigekrimena apo auto to provlima arketa lefta,
    to xt tou patera mou modelo 2002 den eixe provlima pote me to kobler tis mizas...tixaio?

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF