Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 26 από 26

Θέμα: Κράνος ανάλογο με την θέση οδήγησης.

  1. #16
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μια είμαι η ουσιαστική διάφορα των street με τα touring κράνη.

    Τα street κράνη το κέλυφος είναι πιο κοντό πίσω στον σβέρκο σου για να μην ενοχλεί όταν σκυμενος έχεις ουσιαστικά σηκωμενο το κεφάλι σου προς τα πάνω. Στα touring αυτό δεν χρειάζεται και είναι πιο χαμηλά πίσω.

    Αυτό σημαίνει ότι ο σβερκος σου με ένα street κράνος είναι κάπως πιο εκτεθημενος στον αέρα. Εμένα αυτό με ενοχλεί. Εάν δεν σε ενοχλεί τότε δεν έχεις πρακτικό πρόβλημα.

    Ένα δεύτερο είναι ότι τα street κράνη λόγω σχεδίασης είναι μεν πιο αεροδυναμικα από τα touring αλλά μόνο όταν κοιτά εντελώς ευθεία. Εάν στριψεις το κεφάλι σου έστω και ελάχιστα παίζει μεγάλη πίεση από τον αέρα που στο επαναφέρει στην ευθεία. Τα Touring είναι λίγο λιγότερο αεροδυνικα στην ευθεία αλλά παραμένουν αεροδυναμικα και σε μικρές στροφές του κεφαλιού. Λογικό όταν πας βόλτα και όχι με την ταυτότητα στο στόμα να θέλεις να ρίχνεις και μια ματιά τριγύρω.

    Και ένα τρίτο θέμα είναι το κουμπωμα. Τα racing έχουν τα δίπλα δαχτυλίδια για κουμπωμα τα οποία είναι ασφαλή μεν αλλά δύσκολα στο βάλε βγάλε. Τα πιο normal έχουν κουμπωμα με κλιπ που είναι αφάνταστα εύκολο στο άνοιξε κλείσε.

    Ένα καλό κράνος είναι πάντως αρκετά αεροδυναμικο και φυσικά ασφαλές οποίας κατηγορίας κι αν είναι. Εξαρτάται από εσένα να αποφασίσεις τι σου κάνει. Και φυσικά κράνος χωρίς δοκιμή δεν παίρνεις. Εμένα πχ μου κάθονται άψογα στο κεφάλι τα Arai αλλά όχι τα Shoei. Έχει να κάνει με την φόρμα και το κάθε κεφάλι ξεχωριστά.

    Προσωπικά racing τύπου κράνος θα έπαιρνα μόνο για ss και γυμνό.

    Έχω δει ότι υπάρχουν μαγαζιά που στο δίνουν να το φορέσεις για τεστ ride σε κανονική βόλτα. Ψάξε και κανε κάτι τέτοιο για να καταλάβεις και τι λέμε.

  2. #17
    Παιδιά αν ισχύει διαφορετικό κράνος ανάλογα με την θέση οδήγησης οι εταιρίες αναφέρουν στα χαρακτηριστικά του κάθε κράνους για τι θέση οδήγησης προορίζετε ss η touring η πρέπει εμείς να βλέπουμε το κάθε κράνος και να προσπαθούμε να καταλάβουμε; Διότι πιστεύω ότι αν δεν το αναφέρουν δεν υπάρχει κάποια διάφορα για διαφορετικό τύπο κράνους αναλόγως με το πως οδηγούμε.

  3. #18
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν υπάρχει ξεκάθαρη οδηγία από τις εταιρείες μεν και φυσικά όλα τα κράνη μπορείς να τα φορέσεις αλλά αυτά που λέμε είναι παρατηρήσεις οι οποίες ισχύουν. Δεν θα σου πει κανένας μην πάρεις το Arai Corsair V για να κυκλοφορήσεις με ενα Varadero αλλά δεν σημαίνει ότι ενα Schuberth C2 δεν είναι πιο βολικό. Ούτε και για τις μπότες, τα κράνη ή τα γάντια υπάρχει κάτι που να αναφέρει ότι αυτά είναι για πίστα, για touring για κάθε μέρα ή ότι άλλο αλλά και παλι ξέρεις τι κάνει καλύτερα την δουλειά του για κάθε χρήση που το θέλεις. Θα πάρεις δηλαδή μια cordura ή μια touring μπότα για να γυρνάς στην πίστα? Μπορείς να το κάνεις αλλά δεν ειναι το ενδεδειγμένο.

    Δες λίγο στην Schuberth που έχει και κλασικά touring και racing κράνη και θα δεις μεγάλες διαφορές στην σχεδίαση του κάθε κράνους ανάλογα την χρήση. Δες και πόσο κλείνει πχ του touring κράνος κάτω από το σαγόνι και γύρω από τον λαιμό για να μην αφήνει αέρα και ήχο να σε ενοχλεί και πόσο πιο ανοιχτό είναι το racing της ίδιας εταιρείας. Φόρα το ένα και φόρα το άλλο να δεις πόσο πιο κοντό πίσω είναι το racing. Δες πως κουμπώνει το ένα και πως το άλλο. Είπα Schuberth επειδή έχει παράδοση σε touring αλλά έχει ακόμη και κράνη F1 (Schumacher) και είναι ευδιάκριτες οι διαφορές αλλά θα δεις το ίδιο και στις άλλες εταιρείες.

    Φόρα ενα racing κράνος και με 160-170 προσπάθησε να γυρίσεις λίγο το κεφάλι σου δεξιά-αριστερά (ή πάνω κάτω) και θα δεις πόσο πίεση δέχεται να έρθει στην θέση ισορροπίας. Κάνε το ίδιο και με ένα touring κράνος να δεις πόσο πιο άνετο είναι.

    Το πως σταθμίζει αυτά τα δεδομένα κάποιος βέβαια είναι προσωπικό ζήτημα όπως και το τί ζητάει από ένα κράνος αλλά αυτά είναι γεγονότα. Και μην μου πείτε ότι το πιο ακριβό κράνος είναι και πιο καλό και άρα να πάρουμε (εαν μπορούμε) το τοπ ακριβότερο γιατί δεν έχει να κάνει με τα επίπεδα ασφάλειας η τιμή. Υπάρχουν και τα αντίστοιχα crash test αλλά ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα γιατί πάμε αλλού.


  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    μην ξεχνατε ομως κατι.
    απο τη στιγμη που καποια εταιρεια χρησιμοποιει διαφορετικη σχεδιαση οσων αναφορα τα υλικα και το σχημα του καλυφους στο κορυφαιο/αγωνιστηκο και στο αμεσως_επομενο/τουρισταδικο (πειτε τα οπως θελετε) κατι παιζει...

    πχ η arai αλλα υλικα κ σχεδιαση εχει στο RX7 και αλλη στα υπολοιπα. η shoei λεει οτι εχουν το ιδιο κελυφος αλλα αυτο εχει αλλη σχεδιαση(το X1100 φερει αεροτομη με μορφοποιηση του κελυφους τους κ οχι κουμποτη/κολλητη και "ευπαστη" οπως το X-spirit).

  5. #20
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν υπάρχουν κρανη που να προορίζονται για συγκεκριμένη θέση οδήγησης. Απλά σε κάποια κράνη μπορείς να εκτιμήσεις τα πλεονεκτήματα της καλής αεροδυναμικής ή των λειτουργικών αεραγωγών σε υψηλές ταχύτητες.

    Προτίμησε full face όπως και να ΄ναι.
    χμ, ουτε συμφωνω ουτε διαφωνω,απλα παραθετω τη δικια μου ιστορια.
    αγορασα ενα arai rx-7 matsudo.τοτε ειχα ενα transalp και σε ορθια θεση οδηγησης ο θορυβος απο τον αερα ηταν βασανιστικος κανοντας τη χρηση ωτοασπιδας επιτακτικη.
    οδηγωντας με το ιδιο κρανος το r1 ενος φιλου ο θορυβος μειωνοταν τοσο που νομιζα οτι ηταν αλλο κρανος.αργοτερα εμαθα οτι αφου ντε και καλα ηθελα arai επρεπε να παρω απο τη σειρα gt.
    ασχετο αλλα τελικα πηρα shoei και ησυχασε το κεφαλι μου ανεξαρτητως θεσης...

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν υπάρχουν κρανη που να προορίζονται για συγκεκριμένη θέση οδήγησης. Απλά σε κάποια κράνη μπορείς να εκτιμήσεις τα πλεονεκτήματα της καλής αεροδυναμικής ή των λειτουργικών αεραγωγών σε υψηλές ταχύτητες.

    Προτίμησε full face όπως και να ΄ναι.
    +1 :smilea:

  7. #22
    Ο κάθε σοβαρός κατασκευαστής φτιάχνει κράνη που το κάθε ένα έχει στόχο να ικανοποιήσει τον κάθε αναβάτη σε διαφορετικούς τομείς.
    Πχ το X-spirit της shoei είναι ένα κράνος πίστας με ελαφρύτερη ηχομόνωση και περισσότερους αεραγωγούς.Επίσης η αεροδυναμική του σχεδίαση βολεύει περισσότερο την θέση οδήγησης μίας SS μηχανής χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να το βάλει και κάποιος που έχει Ζ ή ότι θα έχει πρόβλημα στην οδήγηση αλλά θα του πάρει τα αφτιά.
    Από την άλλη υπάρχει και το Xr 1000 ή το νέο 1100 που είναι πιο ταξιδιάρικο κράνος αλλά δεν νομίζω ότι θα το εκτιμήσει κάποιος μέσα στην πίστα αφού είναι βαρύτερο και με διαφορετικό ζύγισμα από κάποιο κράνος με SS προορισμό και όσο να είναι κουράζει περισσότερο σε επαναλαμβανόμενες επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις.

    Με λίγα λόγια δεν είναι τόσο ο αεροδυναμικός σχεδιασμός που θα σε αποτρέψει στο να πάρεις το Α ή το Β κράνος αλλά η χρήση την οποία θέλεις να κάνεις και μιλάμε για ανθρώπους που ξέρουν τι βάζουν και γιατί το βάζουν.
    Τώρα αν έχεις κανένα παπί ή καμία μηχανή με fearing 2 τετραγωνικά μέτρα δεν πρόκειται να καταλάβεις διαφορά ότι και να φορέσεις από θέμα αεροδυναμικής.

  8. #23
    Oκ παιδιά σας ευχαριστώ όλους για της απαντησης σας. Πάω να δοκιμάσω το shoei xr1100 η το Schuberth S1 PRO, όποιο μου κάνει καλύτερα το πήρα αλλιώς θα βρω κάτι παρόμοια καλό που να μου ταιριάζει άριστα στο κεφάλι μου. Τα 500 ευρωπουλα που κάνουν τα κράνη μπορεί να είναι πολλά αλλά η καράφλα μου αξίζει πολλά περισσότερα. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους, είστε το καλύτερο σχολείο εδώ μέσα λόγο της εμπειρία σας.
    Καλά να περνάτε και πάντα όρθιοι.

  9. #24
    Εξαιρετική επιλογή και τα δύο!
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

  10. #25
    πριν παρω το RΧ-7 χρησιμοποιουσα ενα RAID II.
    η διαφορα αναμεσα στα 2 κρανη ειναι χαοτικη σε ολα τα επιπεδα....
    δε θα μιλησω μονο για την πιεση που δεχοταν ο αυχενας μου μετα τα 200...
    αλλα και για την ορατοτητα σε σκυφτη θεση...
    οποτε το συμπερασμα μου ειναι οτι αναλογα με το τι οδηγουμε πρεπει να επιλεγουμε και τον καταλληλοτερο εξοπλισμο...(εγω οδηγαω ενα GSX-R)
    και προσοχη...δεν εχει να κανει παντα με την τιμη του προϊοντος...το RAID II ειναι κρανος των 400+ ευρω παρ'ολαυτα τελειως ακαταλληλο για supersport...

  11. #26
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Οχωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να το βάλει και κάποιος που έχει Ζ ή ότι θα έχει πρόβλημα στην οδήγηση αλλά θα του πάρει τα αφτιά.
    δε ξερω αν τα λεγομενα μου θα καταρρίψουν καποιο μυθο αλλα εγω ειχα διαφορα μηχανακια και εχω δοκιμασει παρα πολλα κρανη (τα περισσοτερα κορυφαια και πανακριβα)

    μερικα παραδειγματα:

    στο Ζ1000, οτι κρανος και να εβαζα, εκανε αεροδυναμικο θορυβο αλλα σε ανεκτο επιπεδο . βαζω μερικα κρανη που ειχα για να ξερετε για τι μιλαω : arai rx7corsair, astro/J - shoei x-spirit - x-lite x-901 και αλλα (τα ειχα αυτα τα κρανη δε τα δοκιμασα απλως) . με το Ζ που ειναι γυμνο λογικα καποιος θα περιμενε να παραγεται θορυβος αλλα η προσωπικη μου εμπειρια λεει αλλα!!!

    στο freewind και στο versys ο αεροδυναμυκος θορυβος στα κρανη με πολλους αεραγωγους ΗΤΑΝ ΑΦΟΡΗΤΟΣ . ειναι πρακτικα αδυνατο να πας ενα ταξιδι με κρανος σαν το rx7 corsair π.χ. χωρις να "την ακουσεις" απο τη βαβουρα...εκτος αν φορας ωτοασπίδες... .. πολυ ποιο ενοχλητικός απο οτι στο Ζ1000 ο θορυβος.... υπόψιν ειχα αλλάξει και διαφορες ζελατινες και στα 2 μηχανακια αλλα το αποτελεσμα στο θορυβο δεν ειχε κανενα σοβαρο θετικο αποτελεσμα...

    απο την αλλη με το z750s που εχει μισο φερινγκ οτι κρανος και να βαλω δε με ενοχλει ο θορυβος πολυ.

    πιο ήσυχο απο ολα τα κρανη που ειχα και εχω ειναι το RF-1100 (XR-1100) οταν εχεις του αεραγωγούς κλειστους. με ανοιχτους κανει και αυτο βαβουρα.

    συμπερασμα δικο μου: το θεμα ΘΟΡΥΒΟΣ VS ΚΡΑΝΟΣ εχει αμεση σχεση με το μηχανακι ΚΑΙ με το κρανος... και δεν ειναι απολυτα μερικα πραγματα. οπως και επίσης καλο θα ειναι (αν βαζεις πολυ ψηλα στις προτεραιότητες σου το θορυβο) να μπορεις να δοκιμασεις ενα κρανος ΕΣΥ και ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ και να μην ακους αλλους που λενε "αυτο το κρανος ειναι ήσυχο" γιατι αυτοι μιλανε για το συγκεκριμένο κρανος ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ οχι στο δικο σου...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF