Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Κράνος ανάλογο με την θέση οδήγησης.

  1. #1

    Κράνος ανάλογο με την θέση οδήγησης.

    Καλησπερίζω όλους στο forum. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και με έχετε βοηθήσει αρκετά σε αυτά που γράφετε.Σαν νέος κάτοχος και εγω ενός v-Strom 650 θα ήθελα να με βοηθήσετε σε μια απορία που έχω. Θέλω να αγοράσω ένα καλό κράνος γύρω στα 400 με 450 ευρώπουλα. Έχω ρωτήσει αρκετούς γνωστούς μου που έχουν μηχανή και οι ποιο πολλή μου έχουνε πει ότι εκτός από την ποιότητα του κράνους και να μου κάθετε καλά πρέπει να προσέξω και τον τύπο του κράνους ανάλογα με την θέση οδήγησης, τι εννοώ. Ότι διαφορετικό σχεδιασμό έχουνε τα κράνη που είναι για street μηχανές διότι το σώμα και το κεφάλι είναι σκυμμένο μπροστά και άλλων σχεδιασμό έχουνε τα κράνη για on-off & touring μηχανές που είσαι όρθιος. Μου λένε ότι υπάρχει διαφορετική αεροδυναμική στον σχεδιασμό του κράνους, διαφορετικός σχεδιασμός στους αεραγωγούς και ότι τα κράνη που είναι για touring μηχανές είναι ποιο αθόρυβα λόγο της πολύωρης οδήγησης που κάνουνε αυτές οι μηχανές. Εσείς τι γνώμη έχετε για όλα αυτά, ισχύουν η όχι αυτά που μου λένε και αν ναι εγώ και ο κάθε καταναλωτής πώς μπορούμε να διακρίνουμε αν υπάρχουνε διάφορες στα κράνη; Οι εταιρίες διευκρινίζουν το κάθε κράνος που παράγουν για τι τύπο μηχανής προορίζετε;
    Εσείς τι μου προτείνετε για κράνος;
    Έχω ρωτήσει 2 εμπόρους στην περιοχή μου και μου έχουνε πει οποίο κράνος και να πάρω το ίδιο πράγμα είναι. Ισχύει η θέλουνε μόνο να πουλήσουν και όχι να πουλήσουν σωστά;
    Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων και πάντα όρθιοι. Δημήτρης.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Δημήτρη καλώς ήρθες. Το θέμα που θέτεις είναι σίγουρα ενδιαφέρον , προδωπική άποψη δεν θα εκφέρω καθώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιου είδους διαφορά στα fullface κράνη.
    Πάντως θα βοηθούσε να αναφέρεις το ύψος σου. Αν δεν ξεφεύγεις από το μέσο όρο (1.75 - 1.80) θεωρώ ότι η ζελατίνα του στρώματος θα σε καλύπτει απόλυτα και δεν έχεις πρόβλημα.

  3. #3
    Δυστυχώς είμαι ψήλος 1,86 και καλοθρεμμένος θα έλεγα

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisarta
    Δυστυχώς είμαι ψήλος 1,86 και καλοθρεμμένος θα έλεγα
    Έχω την εντύπωση ότι με το φτεράκι που φοράνε κάποιες ζελατίνες strom δεν θα έχεις πρόβλημα. Μάλιστα το συγκεκριμένο ρυθμίζεται σε ύψος. Σε κάθε περίπτωση καλύτερα θα στα πουν οι ιδιοκτήτες v-strom.

  5. #5
    Ισχύει ότι κάποια μοντέλα από κράνη ταιριάζουν περισσότερο σε όρθια θέση οδήγησης και κάποια άλλα σε σκυφτή.

    Για όρθια θέση θα σου πρότεινα:
    - Arai Chaser. Πολύ καλή αεροδυναμική, κορυφαία ποιότητα (ARAI ) πιο θορυβώδες από τα υπόλοιπα.
    -Shoei XR-1000 ή XR-1100. Πολύ καλή ποιότητα, αρκετά αθόρυβο.
    -Schuberth S1 pro. Πολύ καλή ποιότητα και αυτό, το πιο αθόρυβο κράνος της αγοράς, σαν μειονέκτημα μόνο το ότι είναι λίγο ογκώδες
    -Shark RSI. Οικονομικότερο από τα υπόλοιπα,χωρίς όμως να είναι πολύ υποδεέστερο σε χαρακτηριστικά.

    Βασική προϋπόθεση είναι βέβαια να επιλέξεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο κεφάλι σου.
    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=ytPxF...next=1&index=3

  6. #6
    Δεν υπάρχουν κρανη που να προορίζονται για συγκεκριμένη θέση οδήγησης. Απλά σε κάποια κράνη μπορείς να εκτιμήσεις τα πλεονεκτήματα της καλής αεροδυναμικής ή των λειτουργικών αεραγωγών σε υψηλές ταχύτητες.

    Προτίμησε full face όπως και να ΄ναι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #7
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    κάθε εταιρεία έχει στη γκάμα της διαφορετικά είδη κράνους για διαφορετικά στυλ οδήγησης.επειδή βλέπω ότι έχεις πρόθεση να ξοδέψεις ένα σεβαστό πόσο για κράνος ,καλό είναι να πας σε έναν ντυλερ με γνώσεις ,να του εξηγήσεις τι ακριβώς ψάχνεις για να σε βοηθήσει.

  8. #8
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    όπως βλέπεις οι απόψεις των μελών του φόρουμ συμπίπτουν πλήρως σε αυτό που ρωτάς και πιστεύω να γίναμε αρκετά κατανοητοί ώστε να έχεις ξεκαθαρίσει τι ακριβώς θέλεις.

    κάτσε να πουν και οι υπόλοιποι την άποψη τους και πιστεύω ότι μετά δεν θα έχεις καμία αμφιβολία για το τι να κανείς...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Για να μην ανοιγω αλλο thread...... Θελω να παρω ενα κρανος για 2ο shark rsx , ξερει κανεις αν εχουν ημερομηνια ληξης........ ??????
    love will save the planet,hate is a good start.

  10. #10
    Τεχνητό Μέλος Το avatar του/της paramedic
    Εγγραφή
    05/08/2006
    Μηνύματα
    722
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν υπάρχουν κρανη που να προορίζονται για συγκεκριμένη θέση οδήγησης. Απλά σε κάποια κράνη μπορείς να εκτιμήσεις τα πλεονεκτήματα της καλής αεροδυναμικής ή των λειτουργικών αεραγωγών σε υψηλές ταχύτητες.

    Προτίμησε full face όπως και να ΄ναι.
    ΣΥμφωνω με τον φίλο και για να γίνουμε πιο κατανοητοι. Ενα SHOEI Χ11 μπορεί να το φορέσει άνετα αυτός που έχει touring μοτοσυκλετα και αυτος που έχει street μοτοσυκλετα. Ειναι κατηγορια racing πραγμα που σημαινει οτι σε υψηλες ταχυτητες θα σου προσφερει αριστη αεροδυναμικη και εξαερισμο και θα το αισθανεσαι άνετο εναντια στον αέρα.
    Ενα SHOEI Raid 2 όμως θα βολεψει μονον αυτον με το touring μιας και δεν έχει αεροδυναμικα βοηθηματα αλλα αυτον με το street που παει παει κομματια θα του κανει το κεφαλι μπαλα που το κλοτσανε 200 ποδοσφαιριστές μαζί.
    Αλλα και τα 2 θα ειναι χάλια αν δεν ταιριαζουν σωστά στο κεφάλι σου οπότε δοκιμη και μετά αγορά (απο το εξωτερικό:rotflmao: :rotflmao: ).
    Και αν δε με σέβεστε να με φοβάστε!!

  11. #11
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
    Για να μην ανοιγω αλλο thread...... Θελω να παρω ενα κρανος για 2ο shark rsx , ξερει κανεις αν εχουν ημερομηνια ληξης........ ??????

    ola ta κρανη εχουν ''ημερομηνια ληξης''...


    και ειναι η μερα που τα μαξιλαρακια εχουν ''πεσει'' πολυ και το κρανος κουνιεται στο κεφαλι σου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ola ta κρανη εχουν ''ημερομηνια ληξης''...


    και ειναι η μερα που τα μαξιλαρακια εχουν ''πεσει'' πολυ και το κρανος κουνιεται στο κεφαλι σου
    για το λογο αυτο αλλαξα το HJC FG-14 και πηρα ιδια εταιρεια το FG-15 αλλά εχω παλι τον ιδιο στροβιλισμό στο κεφάλι μου με το V STROM ΟΠΩς ΕΊΧΑ ΚΑΙ ME TO TRANSALP μου!

    παίζει θέμα με το κράνος που ρωτά ο φίλος-δημιουργός του thread?γιατι εγω πηρα ίδια εταιρεία αλλα βελτιωμένο αεροδυναμικά κράνος!!
    παίζει ρόλο και η θέση οδήγησης?

    α!ο στροβιλισμος σε ταχυτητες 120<
    ευχαριστώ και γώ!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pakosgemistos
    για το λογο αυτο αλλαξα το HJC FG-14 και πηρα ιδια εταιρεια το FG-15 αλλά εχω παλι τον ιδιο στροβιλισμό στο κεφάλι μου με το V STROM ΟΠΩς ΕΊΧΑ ΚΑΙ ME TO TRANSALP μου!

    παίζει θέμα με το κράνος που ρωτά ο φίλος-δημιουργός του thread?γιατι εγω πηρα ίδια εταιρεία αλλα βελτιωμένο αεροδυναμικά κράνος!!
    παίζει ρόλο και η θέση οδήγησης?

    α!ο στροβιλισμος σε ταχυτητες 120<
    ευχαριστώ και γώ!!!
    το μονο που δεν φταιει ειναι το κρανος.ψιλοδιαφορες απο κρανος σε κρανος θα εβλεπες αλλα δεν ειναι η ουσια.
    δοκιμασε να αλλαξεις λιγο θεση οδηγησης και/ή να σκυψεις κτλ.
    θα δεις οτι "αλλαζουν" ή εξαφανιζονται οι στροβιλισμοι.ισως με αλλη ζελατινα κανα φρυδι κτλ να βρεις το πως εισαι καλυτερα.
    μεχρι κ η υπαρξη η οχι συνεπιβατη μπορει να αλλαζει τη ροη του αερα γυρω απο το δικο σου κρανος.

  14. #14
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    όπως είπαν και άλλοι πριν απο μένα έχει να κάνει με τους αεραγωγούς και τον σχεδιασμό του κράνους.


    Γενικά όσο περισσότεροι αεραγωγοί τόσο μεγαλύτερος θόρυβος για παράδειγμα.

    Αυτό που προσωπικά έχω παρατηρήσει πάντως είναι οτι σε κατηγορία θορύβου , με κάνει να πιστεύω πως σε αυτή την κατηγορία υπερέχει η SHOEI , έχοντας ίσως απο τα πιο αθόρυβα μοντέλα σε κράνη.

    Τώρα για στροβιλισμούς ... έχει να κάνει και με την μηχανή, την ζελατίνα αν έχει και πόσο ψηλή είναι συν τον σχεδιασμό του κράνους.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
    Ενα SHOEI Raid 2 όμως θα βολεψει μονον αυτον με το touring μιας και δεν έχει αεροδυναμικα βοηθηματα αλλα αυτον με το street που παει παει κομματια θα του κανει το κεφαλι μπαλα που το κλοτσανε 200 ποδοσφαιριστές μαζί.
    Χρησιμοποιούσα ένα Raid II για μερικούς μήνες, πριν πάρω το X-Spirit και, πίστεψέ με, δεν ισχύει αυτό που λες. Δε μιλάμε για Nova και Airoh...
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF