Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: ξαφνικα λευκος καπνος

  1. #1

    ξαφνικα λευκος καπνος

    Ξαφνικα καθως ξεκιναγα για βολτα μεχρι το λουτρακι λευκος καπνος απο την εξατμηση του GSXR!Απο θερμοκρασια και λειτουργια του μοτερ ολα ηταν οκ και ετσι πιστεψα οτι θα ηταν κατι τις στιγμης η'οτι ισως εφταιγε η βενζινα μιας και μεχρι το λουτρακι δεν ειχα δει εγω τον καπνο (οτι ηταν λευκος και μοιριζε καμενο λαδι).Οταν φτασαμε και τσεκαρα εγω την γινετε καταλαβα οτι ηταν τα λαδια.Το μηχανακι ειχε βγει απο μεγαλο σερβις στα 26000 χλμ και ξεκαρισμα βαλβιδων μπουζι και τα λοιπα.Το σερβις εγινε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο HONDA που μου συστησαν φιλοι στο Πειραια και εγω του ειχα ζητησει να μου βαλει λαδια MOTUL 5100 15W-50 μιας και τα ειχα δουλεψει και μου αρεσε η λειτουργια τους.Το μυαλο μου αρχικα πηγε οτι τα MOTUL ηταν μουφα και ισως εφταιγε αυτο.Γυρισαμε απο λουτρακι εφτασα σπιτι με στεναχωρια για το τι εγινε και με μια ματια ειδα απο τα ματακι για τα λαδια οτι αυτα ειναι παραπανω απο την πανω γραμη και μαλλον ολο το γυαλακι ειναι τελιως καλημενο με λαδι!Οποτε ισως λογο του υπερβολικης ποσοτητας σε λαδι οταν το μηχανακι ζεσταθηκε καλα στο ταξιδι αρχισε να τα πεταει απο τις αναθυμιασεις και τα εκαιγε?Και καλα να ειναι μονο αυτο μηπως μας χαλασαν τιποτα τσιμουχακια βαλβιδων και παει μακρια η βαλιτσα?Γινεται πριν το σερβις να μην υπαρχει προβλημα και ξαφνηκα αυτο?Υπαρχει περιπτωσει να κολησε ετσι ξαφνικα κανενα ελατηριο εμβολου?Ακουω γνωμες!Αυριο βεβαια θα επισκευτω το συνεργειο για να δω τι θα μου πει....
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...

  2. #2

    Re: ξαφνικα λευκος καπνος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUBMARINE
    Ξαφνικα[...] λευκος καπνος[...]
    Habemus papam

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    φιλε αν το παρατηρησες εγκαιρως και δεν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα απο το τελευταιο σερβις που σου βαλαν περισσοτερο λαδι 90% την γλυτωσες και δεν θα εχει περασει λαδι παντου.Πηγαινε να σου αφαιρεσουν το εξτρα λαδι (αν δεν θες να το κανεις μονος σου) δουλεψε το με συνεση για λιγο καιρο και ολα καλα θα πανε.Μου το ειχαν κανει και σε μενα αυτο (αν φυσικα φταιει αυτο)

    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αν έχει αρκετά παραπάνω λάδι το πέταξε απο όπου βρήκε... Και δεν είναι τα τσιμουχάκια των βαλβίδων συνήθως.... Καταλύτη πάντως δεν έχεις πιά και πας για καινούργιο. Τι άλλο θέλει θα στο πει ο μηχανικός. Μπορεί και τίποτα. Πήγαινε να αδειάσεις τα λάδια πάντως και μην το κυκλοφορείς έτσι.

    Και τελος Suzuki σε εξουσιοδοτημένο Honda?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Habemus papam

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  5. #5
    Δεν εκανα χιλιομετρα μονο μεχρι το λουτρακι και πισω και καμια εικοσαρια σε ενα φιλο που ειχα παει ενα βραδυ ολα αυτα μετα το σερβις.Σε χοντα λογο οτι ηταν κοντα στο σπιτι μου και φιλος ενος συναδερφου απο την δουλεια.Και επειδει φαινοταν καλος και πιστευω οτι τι μαλακια την εχει κανει ο βοηθος του,εχε χαρει που ηθελα να τσεκαρω βαλβιδες οπως προ ειπα αλλιως ολα μονο μου και μετα απο αυτο σιγουρα μονο οταν υπαρχει προβλημα θα πηγαινω συνεργειο.Θα τα αδειαζα μονος τα λαδια αλλα οπως προειπα θελω να τα δει (την μαλακια του)και ο μαστορας για να τι θα μου πει!Η εξατμηση ειναι after μια boss titanioum και εαν δε εχει παθει κατι αλλο το μοτερ θα θελει μονο ξεκαπνισμα, δεν εχω καταλυτη μοντ 04".
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...

  6. #6
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    208
    Δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω απλα λογο δουλειας θα σου πω κατι που ισχυει στα αυτοκινητα.

    α)μαυρος καπνος=προβλημα στο καυσιμο
    β)μπλε καπνος=προβλημα στα λαδια
    γ)ασπρος καπνος=προβλημα με τα νερα.....(παραφλου)

    δε ξερω αν ισχυει κ στις μοτο το ιδιο,απλα καλου κακου,κανε ενα τσεκ....
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  7. #7
    συνφωνω φιλε μου αλλα στη πορεια που ειδα τον καπνο μου φανικε ασπρος αλλα ειναι προς το γαλαζιο και μυριζε λαδι καμενο.
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...

  8. #8
    Ηρθε το τέλος Το avatar του/της CBRIDHS
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    208
    Οκ,δεν το ηξερα....αλλαζει το θεμα τοτε
    ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!!!

  9. #9
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Πολύ πιθανό να είναι ελατήρια.Μού'χε συμβεί και μένα στη γριέτζω (CB 750 K).Αν όντως σ'το τιγκάρανε στο λάδι,είσαι τυχερός που δεν πήρες το μοτέρ στο χέρι.

    αλλά ρε αδερφέ...GSXR σε εξουσιοδοτημένο Honda?
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  10. #10
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Re: Re: ξαφνικα λευκος καπνος

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Habemus papam

    Θα με π(ι)νιξεις ρε μλκα:rotflmao:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgis4
    Εγγραφή
    26/05/2008
    Μηνύματα
    297
    Για να σου καψει θα πρεπει να εχουν βαλει πολυυυυυυ παραπανω λαδι απο οσο πρεπει οχι απλα παραπανω....
    Οταν τσεκαρες τα λαδακια το ειχες αφησει σβηστο πριν κανενα 10λεπτο το μηχανακι?Οταν ειναι πολυ ζεστο τα λαδια παντα δειχνουν πανω απο το οριο στο τζαμακι....
    Θα το στρωσω που θα παει..

  12. #12
    παιδια χτες πηγα απο τον μηχανικο και του ειπα το ολο συνβαν και αφου κρυοσαι το μηχανακι με εβαλε επανω και μου ειπε οτι τα λαδια ηταν οκ και να το δουλεψω δυο μερες και βλεπουμε αν ειναι κανουμε αλλαγη λαδιων παλι.εγω ομως πριν σχολασω απο την δουλεια με κρυο το μηχανακι εβαλα εναν συναδελφο να κατσει πανω σε ισοροπια και σε ισιο δαπεδο και τα ειδα παραπανω ολο το τζαμακι ηταν καλημενο με λαδι και με το που γυρισα σπιτι με μια συριγκα και ενα λαστηχακι εβγαλα 300μλ και τωρα το λαδι στο τζαμακι ειναι λιγο κατω απο την πανω γραμη.οταν σχολασει ο αδερφος μου θα το ξανατσεκαρω για σιγουρια και βλεπουμε αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι το προβλημα.τωρα γιατι ο μηχανικος μου ελεγε οκ μαλλον για να ξεφωρτοθει την μαλακια του πιστευω.....
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...

  13. #13
    Λοιπον διπλοτσεκαρα τα λαδια και αφου βαρεσε και ρεζερβα η βενζινα πηγα και γεμισα v-power πριν παω για ενα καφε χτες εκανα μερικα ανοιγματα συγρου.Σημερα πριν λιγο κατεβηκα κεντρο Πειραια για μια δουλεια και βαρεσα κανα δυο κοφτες (με νεκρα και 90 c η θερμοκρασια) ειδα σταματημενος και οχι πανω στο μηχανακι να μην καπνιζει πλεον και ουτε να μυριζει λαδιλας!Καλα ειναι δυνατων να ηταν τοσο πουτανα η βενζινα?Βεβαια μακαρι να ειναι μονο αυτο!Αυριο θα κατεβω επαρχια και πιστευω εκει θα φανουν ολα αφου θα κανω 210χλμ μεχρι το Λεωνιδιο που θα παω.
    ΑΝΤΕ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUBMARINE
    παιδια χτες πηγα απο τον μηχανικο και του ειπα το ολο συνβαν και αφου κρυοσαι το μηχανακι με εβαλε επανω και μου ειπε οτι τα λαδια ηταν οκ και να το δουλεψω δυο μερες και βλεπουμε αν ειναι κανουμε αλλαγη λαδιων παλι.εγω ομως πριν σχολασω απο την δουλεια με κρυο το μηχανακι εβαλα εναν συναδελφο να κατσει πανω σε ισοροπια και σε ισιο δαπεδο και τα ειδα παραπανω ολο το τζαμακι ηταν καλημενο με λαδι και με το που γυρισα σπιτι με μια συριγκα και ενα λαστηχακι εβγαλα 300μλ και τωρα το λαδι στο τζαμακι ειναι λιγο κατω απο την πανω γραμη.οταν σχολασει ο αδερφος μου θα το ξανατσεκαρω για σιγουρια και βλεπουμε αλλα πιστευω οτι αυτο ειναι το προβλημα.τωρα γιατι ο μηχανικος μου ελεγε οκ μαλλον για να ξεφωρτοθει την μαλακια του πιστευω.....
    Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και για τα gsxr αλλα στα ΚΤΜ το τζαμακι εχει 2 γραμμες.
    Οταν ειναι κρυο το μηχανακι πρεπει το λαδι να ειναι στην κατω γραμμη και οταν ειναι ζεστο στην πανω γραμμη.Οποτε αν ετσι ειναι κ το δικο σου και κρυο το λαδι ειναι στην πανω γραμμη βγαλε και αλλο λαδι απο μεσα...

    Μην το φτασεις στην κατω γραμμη αλλα καπου στην μεση καλα ειναι...
    Προφανως ο μαστορας το εχει πνιξει στο λαδι...

  15. #15
    και βαρεσα κανα δυο κοφτες (με νεκρα

    αυτο μην το κανεις συχνα γιατι μετα θα κανεις νεες ερωτησεις...
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF