Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: Μεγάλο / μικρό τιμονι, υπερ κ κατά

  1. #31
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX






    :rotflmao: :rotflmao:

    γλωσσοπλάστης

  2. #32
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    1.Θα κουβαλήσεις το κέντρο βάρους χαμηλότερα
    Όχι στον Τίγρη. Γιατί το ντεπόζιτο είναι περίεργο και θέλει ψηλά καβαλέτα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed 2.Θα σε πεθάνουν τα χέρια σου από το βάρος.Δεν έχεις ντεπόζιτο SS για να στηρίζεσαι επάνω του.
    δεν έχει τόση διαφορά με το μαμά. Το 36ωρο το βγαλα με αυτό το τιμόνι και τα χέρια δεν με πόνεσαν καθόλου... άλλα πράγματα με πόνεσαν μετα απο τόση ώρα οδήγησης


    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed 3.Αν βάζεις tank bag τότε θα δεις ότι έρχεσαι πάρα πολύ κοντά του.Αν και τον χειμώνα αυτό είναι καλό , το καλοκαίρι θα ψήνεσαι κανονικά.

    4.Θα είσαι πιο αεροδυναμικός αλλά δεν νομίζω ότι θα το εκτιμήσει ο πίσω αυτό αφού θα τρώει περισσότερο αέρα.

    όπως είπα και πιο πάνω... δεν έχει τόσες υπερβολικές διαφορές


    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed 5.Δεν θα έχεις τόσο καλό έλεγχο όταν η μηχανή είναι στατική.



    Ο Τίγρης απο την μάνα του έχει ένα απαράδεκτο τιμόνι και με θέση μπαρμπαγιώργικη. Το ABM το λύνει εν μέρει αυτό το πρόβλημα, αλλά..... Όταν έδωσα το μηχανάκι να το πάρει μια βόλτα ένας "χεράς" φίλος ξετρελάθηκε με την συμπεριφορά της μηχανής. Του άρεσε πάρα πολύ που μπορούσε να αλλάζει κατεύθυνση τόσο απλά και ανεπαίσθητα. Εγώ που δεν είμαι χερας και ήθελα προοδευτική συμπεριφορά έβαλα πάλι το μαμά


  3. #33
    Σπύρο, δε μΕ απάντησες
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Παντως δεν ξερω ανα ειναι ασχετο αλλα στο TDM που το τιμονι ειναι πιο κοντο , δε βολευομαι καθολου κ στο στρηψιμο.........
    love will save the planet,hate is a good start.

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    Όχι στον Τίγρη. Γιατί το ντεπόζιτο είναι περίεργο και θέλει ψηλά καβαλέτα



    δεν έχει τόση διαφορά με το μαμά. Το 36ωρο το βγαλα με αυτό το τιμόνι και τα χέρια δεν με πόνεσαν καθόλου... άλλα πράγματα με πόνεσαν μετα απο τόση ώρα οδήγησης





    όπως είπα και πιο πάνω... δεν έχει τόσες υπερβολικές διαφορές







    Ο Τίγρης απο την μάνα του έχει ένα απαράδεκτο τιμόνι και με θέση μπαρμπαγιώργικη. Το ABM το λύνει εν μέρει αυτό το πρόβλημα, αλλά..... Όταν έδωσα το μηχανάκι να το πάρει μια βόλτα ένας "χεράς" φίλος ξετρελάθηκε με την συμπεριφορά της μηχανής. Του άρεσε πάρα πολύ που μπορούσε να αλλάζει κατεύθυνση τόσο απλά και ανεπαίσθητα. Εγώ που δεν είμαι χερας και ήθελα προοδευτική συμπεριφορά έβαλα πάλι το μαμά

    Στο tiger δεν ξέρω σε τί βαθμό θα επηρεαστούν τα παραπάνω αλλά αυτά που έγραψα παίζουν για όλες της μηχανές.Για άλλες λίγο για άλλες πολύ.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Παντως καλητερα να πει καποιος ποια ειναι η σωστη σταση σωματος για ανετη σωστη οδηγηση κ ποια για επιθετικη σωστη σταση σωματος .............


    Γιατι ετσι οπως τα λεμε ......... αλλο ναναι καποιος 1.90 κ αλλο 1.70 ......... δε θα βολεψει το ιδιο τιμονι κ τους 2 .......
    love will save the planet,hate is a good start.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Σε γενικες γραμμες:

    1) φαρδυ τιμονι = ευκολοτερο το αρχικο πλαγιασμα και οι αλλαγες κατευθυνσης
    2) εμπρος τιμονι = περισσοτερο βαρος μπροστα και πιο επιθετικη οδηγηση, αλλα απαιτειται να βγαζεις και σωμα στις στροφες σε σχεση με πισω τιμονι γιατι πεφτει το κεντρο βαρος του οδηγου ως προς τη μηχανη και εξαπλωνεται η κατανομη της μαζας (του οδηγου).
    3) χαμηλα τιμονι = καλλιτερη αισθηση του τι κανει ο εμπρος τροχος.

    Ο συνδυασμος των παραπανω ειναι περιπλοκος και εξαρταται απο μηχανη και αναβατη.
    Αν θες μου περισσευει ενα φατμπαρ (με καβαλετα ανηψωσης) το οποιο δεν ειναι για πουλημα αλλα ευχαριστως να στο δωσω για να δοκιμασεις.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αν θες μου περισσευει ενα φατμπαρ (με καβαλετα ανηψωσης) το οποιο δεν ειναι για πουλημα αλλα ευχαριστως να στο δωσω για να δοκιμασεις.
    Ευχαριστώ, αλλα είναι αρκετή μανουρα η αλλαγη, οπότε δεν ξερω εαν θα κατσω να το δοκιμασω πρώτα.

    Να 'σαι καλα πάντως
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #39
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ευχαριστώ, αλλα είναι αρκετή μανουρα η αλλαγη, οπότε δεν ξερω εαν θα κατσω να το δοκιμασω πρώτα.

    Να 'σαι καλα πάντως
    καλά ρε καπταιν,τσάμπα τιμόνι για δοκιμή σου δίνουν,δε σε "τρώει" να μάθεις τι αλλαγές θα έχεις;

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    καλά ρε καπταιν,τσάμπα τιμόνι για δοκιμή σου δίνουν,δε σε "τρώει" να μάθεις τι αλλαγές θα έχεις;
    Λιγο πολύ κατάλαβα σήμερα, οδηγώντας κατι άλλο...

    Εχω μια ιδέα για το τι να περιμένω στην οδηγηση κι επειδή αισθητικά το τιμόνι του τιγρη ειναι για γελια (ειδικα σήμερα που το εβλεπα κι "απέξω") μαλλον θα το κάνω το βημα ανευ δοκιμης

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Καταλαβα ........ και εμενα με τρωει η τσεπη μου συνεχεια με την μηχανη ........
    love will save the planet,hate is a good start.

  12. #42
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Λιγο πολύ κατάλαβα σήμερα, οδηγώντας κατι άλλο...

    Εχω μια ιδέα για το τι να περιμένω στην οδηγηση κι επειδή αισθητικά το τιμόνι του τιγρη ειναι για γελια (ειδικα σήμερα που το εβλεπα κι "απέξω") μαλλον θα το κάνω το βημα ανευ δοκιμης

    έτσι ,έτσι.θα δεις και στην πορεία ότι η βελτίωση θα είναι και οδηγηκα ουσιαστική.

    αυτό το "κάτι άλλο" με προβληματίζει...μήπως καβαλήσες κανα ΤDM ,με renthal, και ντρέπεσαι να μας το πεις;

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    αυτό το "κάτι άλλο" με προβληματίζει...μήπως καβαλήσες κανα ΤDM ,με renthal, και ντρέπεσαι να μας το πεις;
    δε θελω μ@λακίεςς



    :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  14. #44
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    [B]Λιγο πολύ κατάλαβα σήμερα, οδηγώντας κατι άλλο...

    Εχω μια ιδέα για το τι να

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    έτσι ,έτσι.θα δεις και στην πορεία ότι η βελτίωση θα είναι και οδηγηκα ουσιαστική.

    αυτό το "κάτι άλλο" με προβληματίζει...μήπως καβαλήσες κανα ΤDM ,με renthal, και ντρέπεσαι να μας το πεις;
    Δεν ηταν TDM ε

    Ε τοτε μηπως ηταν ΚΤΜ με Renthal

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Μεγάλο τιμόνι σε Street Triple
    από McZab στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 21:33
  2. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 14:15
  3. Το μεγάλο βήμα ή το μικρό?
    από MikeG στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 14:49
  4. Υπαρξη Ζωολογικών Κήπων .... Υπέρ ή Κατά ?
    από crs-k στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 03:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF