Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2010
    Μηνύματα
    7

    Angry ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08

    ΠΑΙΔΕΣ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΕΝΕΡΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΜΕ 6400ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 6800.ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΡΟΛΟΙ.ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕ Η ΕΝΔΕΙΞΗ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΦΟΡΤΙΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ.ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΑΛΛΑ... ΤΟ ΙΔΙΟ.5 ΛΕΠΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.Η ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ= ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggelos
    ΠΑΙΔΕΣ ΧΑΙΡΕΤΑΙ!.ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΕΝΕΡΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ.ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΜΕ 6400ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ 6800.ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΡΟΛΟΙ.ΟΜΩΣ ΧΤΕΣ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΨΕ Η ΕΝΔΕΙΞΗ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ Η ΜΙΧΑΝΗ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΦΟΡΤΙΣΑ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ.ΑΛΛΑΞΑ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΑΛΛΑ... ΤΟ ΙΔΙΟ.5 ΛΕΠΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ.Η ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΧΤΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ= ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    καλωσηρθες φιλε μου....


    Αλλαξες ανορθωτη πριν τσεκαρεις την μπαταρια?





    καλα ειναι να πας σε εναν ηλεκτρολογο (φιλο κατα προτιμηση ΜΗ σου πει θες μπαταρια ενω ειναι καινουρια π.χ.) ΚΑΙ πες του να ελεγξει την πλεξουδα για διαρροες κλπ που μπορει να "στραγγιζουν" την μπαταρια.... Ισως καποια γειωση γδαρθηκε η υπερθερμανθηκε και διαρρεει ρευμα στο σασι.... Τσεκαρε το
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    ένας φίλος με τενερε ειχε το ίδιο ακριβώς θέμα και τραβιόταν με ανορθωτες και μπαταρια αλλά τελικά ήθελε ενα πιο χονδρο καλωδιο για περναει περισσοτερο ρευμα από κάπου σε καπου δε θυμαμαι, πηγαινε σε ηλεκτρολογο να σου πει
    hands off my woman and my bike

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Exeis συναγερμο πανω .............. καλα αλαξες ανορθωτη ετσι απλα ......... πλακα κανεις .....?
    love will save the planet,hate is a good start.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2010
    Μηνύματα
    7
    ΕΙΧΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΓΗΚΕ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ.ΤΟΝ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΤΟΥ "ΜΑΣΤΟΡΑ" ΤΟΥ ΕΠΙΣΗΜΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΤΗΣ YAMAHA ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ (ΕΠΑΡΧΙΑ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ...)ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ...ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ AUTOΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠ' ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΝΟ ΣΕ YAMAHA.ΤΕΣΠΑ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΩ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    βασικά πρέπει να μετρήσεις αν φορτίζει τη μπαταρία ο κινητήρας, τη βάζεις μπροστά κ μετράς τους πόλους πρέπει να δείχνει περίπου 13Volts κ όσο ανοίγεις τό γκάζι να ανεβαίνει μέχρι 13,5Volts..
    αν όχι τότε πάς πιό πίσω ως τη γενήτρια....
    george

  7. #7
    @ggelos ειμαι στο pc ενος κολλητου με το ιδιο μηχανακι με σενα και ταλαιπωρηθηκε και εμεινε 3 φορες στο δρομο και αγορασε και μπαταρια χωρις να χρειαζεται με ακριβως τα ιδια θεματα στο μηχανακι (μπαταρια φορτιζε και μετα απο λιγο επεφτε, κιτρινο λαμπακι κτλ). Τελικα πηγε στο μαστορα του και αυτος το στειλε στον ηλεκτρολογο επειδη δεν εβγαζε ακρη και απο τοτε δεν εχει προβλημα. 30 ευρω κοστισε η επισκευη. Δε ξερω σε ποιον ηλεκτρολογο το στειλε, ο μαστορας ηταν ο κοβαιος. Μη σου φανε λετα με μπαταριες και συναγιαρμους και ανορθωτες, ενα απλο καλωδιο ειναι
    hands off my woman and my bike

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2010
    Μηνύματα
    7

    Thumbs up

    BELVEDERE ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAG/FMX
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    767
    Καλα εμενα οταν μου αλαζουν μπαταρια , τσεκαρουν τα volt στο ρελαντι κ στο γκαζι , εκει δε θα fanei oti καπου υπαρχει προβλημα.........?
    love will save the planet,hate is a good start.

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggelos
    BELVEDERE ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΕΦΤΑΙΓΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΨΗ ΜΟΥ.
    ακριβως δε θυμαται, μου λεει πιθανον για ενα καλωδιο που παει στον ανορθωτη απο το οποιο δεν παιρναει αρκετο ρευμα. Σορρυ δεν ειμαστε ηλεκτρολογοι φιλε,παντως οτι σου παρουσιαζει του εκανε και αυτου το νοεμβριο, απο οταν αλλαξε αυτο το καλωδιο δεν εχει προβλημα. Αμα εχω κατι πιο συγκεκριμενο θα σου στειλω πμ....
    hands off my woman and my bike

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2010
    Μηνύματα
    7
    ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΕ Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ.Ο ΠΑΛΙΟΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΩΔΙΑ.ΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΡΟΛΟΙ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΑΝΟΙΞΙΑΤΙΚΕΣ ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ.

  12. #12
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Καλούς δρόμους αλλά έχε καμία καβατζα μαζί σε ανορθωτες μπαταρίες κτλ γιατί αυτά τα ηλεκτρικά προβλήματα ποτέ δε ξέρεις ποτέ και που θα ξανά εμφανιστούν..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
    βασικά πρέπει να μετρήσεις αν φορτίζει τη μπαταρία ο κινητήρας, τη βάζεις μπροστά κ μετράς τους πόλους πρέπει να δείχνει περίπου 13Volts κ όσο ανοίγεις τό γκάζι να ανεβαίνει μέχρι 13,5Volts..
    αν όχι τότε πάς πιό πίσω ως τη γενήτρια....
    ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στο τενερε μου και δεν εβρησκα τι εφταιγε....οτι σου γραφει ο παραπανω φιλος ειναι απολυτα σωστο ... ** ******* πρεπει να μετρισεις αν φορτιζει η μπαταρια απο τον ανορθωτη και αν ανεβενει στα 13v+..αλιως υπαρχει θεμα...και καινουρια μπαταρια να βαλεις,παλι θα σου καψει στοιχειο και θα βγει αχρηστη και τσαμπα λεφτα....τελικα τα καλυψε ολα η εγγυηση,ανορθωτης-πλεξουδα-καλωδιωση-μπαταρια και ησυχασα...
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 28/11/2012 στις 09:15.

  14. #14
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αν διαβάζατε τα ποσταρίσματα ....θα είχατε γλιτώσει χρόνο και χρήμα.....











    edit by harris_x: To σωστό link είναι: http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post1319747
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 28/11/2012 στις 09:19.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  15. #15
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Ξεθαβω ενα παλιο θεμα γιατι σημερα επαθα ακριβως το ιδιο. Δυσκολευτηκε να παρει μπρος με μιζα παρολο που πριν ειχα κανει αρκετες βολτες. Στο δρομο αντιλαμβανομαι οτι εχει αναψει το πορτοκαλι κουμπι, κανω ακρη να την σβησω και να την ξαναανοιξω αλλα μολις την εσβησα δεν επαιρνε μπρος με τπτ...πεθαμενη μπαταρια. Την βαλαμε μπρος με το φιλο μου σπρωχνωντας μιας και ειμασταν στη μεση του πουθενα, πηρε με τα πολλα ζορια αλλα 500 μετα πιο κατω εσβησε. Τεσπα δεν εμενε ανοιχτη η μηχανη, τη βαζαμε μπρος με καλωδια και μετα απο μισο λεπτο εσβηνε.
    Την πηγα στο μαστορα (με οδικη) να την δει και μου ειπε οτι ειναι ανορθωτης. Αυτος μετρησε την ταση της μπαταριας και εγραφε 8-10 volt. Τσεκαρε και τα πηνια και μου ειπε οτι ειναι αυτα κομπλε.. Αρα μου λεει ειναι ανορθωτης.

    Το τενερε ειναι το 660 του 08 και η μπαραρια πρεπει να ειναι η εργοστασιακη,εγω την εχω 1.5 χρονο περιπου και δεν εχω αλλαξι μπαταρια. Με αυτα τα δεδομενα υπαρχει περιπτωση να μην ειναι ο ανορθωτης?
    Ο μαστορας μου ειπε θα αλλαξει ανορθτωτη και θα φοτισει την μπαταρια μηπως τη σωσουμε.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με xt660z tenere
    από bone_it στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 82
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2022, 11:13
  2. Ηλεκτρικό πρόβλημα σε Honda; Και όμως...
    από satel στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2010, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF