Πρίν από λίγο στο τουνελ της ΑΟ στην Πλακεντίας με κατευθυνση Ελευσίνα. Πηγαίνω με 80-100 με το αμάξι στη δεύτερη από αριστερά λωρίδα, μπροστά μου ενα βανάκι. Ξαφνικά πιάνει η περιφερειακή μου όραση εναν μαυρο σκοτεινό ογκο να σέρνεται με ταχύτητα από ολο δεξιά (προφανώς απο το ρεύμα που ερχεται από Υμμητό) πρός τα αριστερά. Φρεναρώ ενστικτωδώς, ανάβω αλαρμ και συνειδητοποιώ πώς το πράγμα ειναι μαυρο σκουτερ μαζί με αναβάτη με σκουρα ρούχα και σκούρο κράνος που σέρνεται και σταματά ακριβώς στο ρεύμα μου μπροστά στο βανάκι.

Στα κλάσματα του δευτερολέπτου που μεσολάβησαν χίλιες σκέψεις μου πέρασαν απ' το μυαλό για το τι θα γίνει και τι θα δώ....

Ευτυχώς όλα καλά, το βανάκι πρόλαβε και σταμάτησε και εγώ από πίσω. Το παιδί σηκώθηκε αμέσως και πήγε μισοζαλισμένο στην άκρη αφήνοντας το σκουτερ στη μέση του δρόμου.

Η κίνηση είταν αραιή και ήταν τυχερός που δεν πέρναγε κανείς με τα όσα από την δεξιά που διέσχισε σέρνοντας.

Τι συνέβη δεν ξέρω. Δεν είδα κανέναν προφανώς εμπλεκόμενο να σταματήσει. Τον έκλεισε κανένας και έχασε το μπροστινό στα φρένα, είχε τίποτα λάδια - ντίζελ και γλύστρισε, δεν έχω ιδέα.

Τέλος καλό όλα καλά αλλά πήγε η καρδιά μου στην κούλουρη, ακόμα ταραγμένος είμαι.

Δε σταμάτησα να μάθω περισσότερα γιατί εκεί που ήμουν ατύχημα θα δημιουργούσα αλλά είδα στον καθρέφτη να εχουν σταματήσει αμάξια και μια μηχανή. Ο αναβάτης της μηχανής ετοιμάζονταν να σηκωσει το σκουτερ του παιδιού.