Σελίδα 5 από 44 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 651

Θέμα: Kawasaki Zephyr 750

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sirjohnbest
    Εγγραφή
    26/01/2008
    Μηνύματα
    133
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Μεγαλύτερο στεφάνι μόνο απο το 1100 το οποίο φοράει 160αρι λάστιχο και έχει 240€ με άγνωστη ημερομηνία παράδοσης απο ΤΕΟ. (Ασε που μετά θέλεις ακτίνες ειδική παραγγελία)

    Να σου θυμίσω ότι είναι ιδιοτροπία της Kawa και έχει 48 ακτίνες, οπότε δεν βρίσκεις τίποτα σε after market. Ακόμα και στα vulcan που επίσης έχουν 48, αλλάζουν όλο τον τροχό (με κέντρα) για να βάλουν φαρδύτερα λάστιχα.
    Να σου πω, δεν το είχα ψάξει τόσο πολύ ! Από αυτά που μου λες όμως δύσκολα θα "φύγω" από το 150 λάστιχο...

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Οκ, αντιληπτόν, αλλά δε λέω αυτό. Εγώ έλεγα να προσαρμώσεις κέντρα από κάποιο μεγάλο εντούρο με διπλά δισκόφρενα (π.χ. Africa, Transalp, SuperTenere, KTM 940/990 Adv, Caponord κλπ) και να πλέξεις εκεί τα στεφάνια που σου αρέσουν. Υπάρχουν επίσης και τα αντίστοιχα κέντρα/τροχοί από τα νεο-ρετρό της Ducati και είμαι σίγουρος ότι αν κάτσεις να σκεφτείς, θα βρεις κι άλλα.
    Το να ταιριάξουν τα κέντρα στο πιρούνι/ψαλίδι σου είναι κάτι σχετικά απλό. Η δυσκολία συνήθως έγκειται στο να ταιριάξουν οι δισκόπλακες με τις δαγκάνες. Εξαρτάται από το πόσο θέλεις να ασχοληθείς, να ψαχτείς και να παιδευτείς, αλλά γίνεται.
    Το ψαλίδι επίσης είναι ένα θέμα, αλλά αν χωράει του 1100, έχεις μια επιλογή. Επίσης θέτω υπ’όψιν σου και το σωληνωτό κόσμημα που φόραγε το ZRX1100.

    Α, και υπενθυμίζω ότι το να βάλεις πλεκτούς τροχούς εξυπηρετεί μόνο το αισθητικό του θέματος. Πέραν τούτου, οι χυτοί είναι από πάσης πλευράς καλύτεροι...

    Μ.

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Το κόστος είναι ήδη ΠΟΛΥ ψηλό για το όλο εγχείρημα. Αν μπει κανείς σε τέτοιες ιστορίες πάει θεό μετα, και οσο και να το λατρεύω, νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.

    Τα κέντρα απο μεγάλο on-off τα προσαρμόζεις στον άξονα, και δαγκάνες βάζεις ότι θες με custom αποστάτες. Δίσκους για τον χαρακτήρα και τα κιλά της μηχανής είναι δύσκολο να προσαρμόσεις. (Τίποτα διαστημικές γαιδουρομαργαρίτες πρέπει να μπαίνουν, αλλά....) Για τα κέντρα απο Duc θα κάνω μια ερώτηση απο περιέργεια, αλλά μάλλον θα γελάσουμε πολύ με αυτό που θα ακούσουμε.

    Οσο για το τελευταίο, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ολα τα μηχανάκια που μου τρυπάνε το μυαλό έχουν ακτίνες και καρμπυρατέρ..... Και όσο περνάνε τα χρόννια τόσο πιο στενόμυαλος γίνομαι....
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Το κόστος είναι ήδη ΠΟΛΥ ψηλό για το όλο εγχείρημα. Αν μπει κανείς σε τέτοιες ιστορίες πάει θεό μετα, και οσο και να το λατρεύω, νομίζω δεν αξίζει τον κόπο.
    Εδώ δεν μπορώ να έχω άποψη, ή μάλλον μπορώ αλλά με βάση τη δικιά μου τσέπη... την οποία έχω τρυπήσει επανειλλημένως. Μ’εννοείς τί εννοώ; Είναι ακριβά σπορ αυτά, είναι εθιστηκά και αν ξεκινήσουν δε λένε να σταματήσουν μετά. Μα με τίποτα όμως!
    Αν μπορείς να τραβήξεις τη γραμμή και να αναγνωρίσεις από ποιό σημείο κι έπειτα δεν αξίζει τον κόπο, σου βγάζω το καπέλο, έχεις ισχυρότατη θέληση, να μην πω ότι βρίσκεσαι και σε τροχιά αποτοξίνοσης...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Τα κέντρα απο μεγάλο on-off τα προσαρμόζεις στον άξονα, και δαγκάνες βάζεις ότι θες με custom αποστάτες. Δίσκους για τον χαρακτήρα και τα κιλά της μηχανής είναι δύσκολο να προσαρμόσεις. (Τίποτα διαστημικές γαιδουρομαργαρίτες πρέπει να μπαίνουν, αλλά....) Για τα κέντρα απο Duc θα κάνω μια ερώτηση απο περιέργεια, αλλά μάλλον θα γελάσουμε πολύ με αυτό που θα ακούσουμε.
    Τα κέντρα απο μεγάλο on-off όντως τα προσαρμόζεις στον άξονα. Το σύνολο δαγκάνες/δίσκοι όμως μπορεί (μπορεί λέω) να σε παιδέψει. Πάντως, από τη μάνα του, το μηχανάκι σου φοράει εμπρός δίσκους 300mm με διπίστονες δαγκάνες. Δε νομίζω ότι είναι ιδαίτερα δύσκολο να βρεις και να βάλεις κάτι καλύτερο/μεγαλύτερο/ισχυρότερο...
    Εναλλακτικά, θα μπορούσες να κρατήσεις τις ίδιες διαστάσεις σε δαγκάνες και δίσκους και να βάλεις μεγαλύτερη αντλία.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Οσο για το τελευταίο, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ολα τα μηχανάκια που μου τρυπάνε το μυαλό έχουν ακτίνες και καρμπυρατέρ.....
    Για τις ακτίνες, έτσι κι έτσι, αλλά για τα καρμπυρατέρ είμαι 100% μαζί σου...!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Και όσο περνάνε τα χρόννια τόσο πιο στενόμυαλος γίνομαι....
    Άσε... το ξέρω το συναίσθημα...

    Μ.

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Πόσα????? (για Duc οι τιμές) Sorry αλλά 2500 για να βάλω 3 νούμερα μεγαλύτερο λάστιχο είναι πολλά.

    (Το μηχανάκι γενικά πάντως δεν έχει φρένα. Αλλωστε είχε σχεδιαστεί για να επαναφέρει στη μοτοσυκλέττα κυρίους κάποιας ηλικίας. Και δυνατά φρένα=τρόμος Αμα δε το πας και καμιά ψιλογρήγορη, εκεί είναι δράμα. Η αναβάθμιση είναι μονόδρομος, αλλά ευτυχώς μπροστά ταιριάζουν απο πολλά. Πίσω είναι το "πρόβλημα" που δεν ταιριάζει απο τίποτα)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	duc.jpg 
Προβολές:	1792 
Μέγεθος:	13,7 KB 
ID:	205773
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2003
    Μηνύματα
    319
    Όποιος ψάχνει βρίσκει. Ορίστε:
    http://www.car.gr/parts/view/416512/
    http://www.car.gr/parts/view/416518/
    Και καλά και φθηνά, πάρε κόσμε..
    Και πλέκεις ό,τι θέλεις.
    Και είναι και Yamaha που γενικά έχει πολλά πράγματα (π.χ. δίσκους) που ταιριάζουν σε/από διάφορα μοντέλα της (ξέρω, ξέρω, μια φωνούλα μέσα σου λέει FZR1000...)

    ...μα καλά, όλα εγώ θα στα λέω; Για τη συνδρομή θέλω βόλτα άμα το τελειώσεις...

    Μ.

  7. #67
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hidefnick
    Πόσα????? (για Duc οι τιμές) Sorry αλλά 2500 για να βάλω 3 νούμερα μεγαλύτερο λάστιχο είναι πολλά.

    (Το μηχανάκι γενικά πάντως δεν έχει φρένα. Αλλωστε είχε σχεδιαστεί για να επαναφέρει στη μοτοσυκλέττα κυρίους κάποιας ηλικίας. Και δυνατά φρένα=τρόμος Αμα δε το πας και καμιά ψιλογρήγορη, εκεί είναι δράμα. Η αναβάθμιση είναι μονόδρομος, αλλά ευτυχώς μπροστά ταιριάζουν απο πολλά. Πίσω είναι το "πρόβλημα" που δεν ταιριάζει απο τίποτα)
    Ρε καμμενε εχω δυο τετραπιστονες δαγκανες.Αν καθονται τις πηρες.Τοκικο ειναι.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  8. #68
    Αν κατάλαβα καλά & φοράς τις ίδιες δαγκάνες ΕR6, V-strom κλπ, ο μάγος Γιάννης (biznis) είχε φτιάξει αποστάτες για το φόρουμ των V-stromάδων πάνω στους οποίους κουμπόνανε τετραπίστονες Tociko και Nissin. Λογικά με ένα πμ θα σε φτιάξει!!!
    V-baby

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Και επειδή έχω μείνει πολύ πίσω, είπα να γυαλίσω κανένα αλουμίνιο.

    Πολύ γυάλισμα λέμε.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1229.jpg 
Προβολές:	1495 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	214776
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Μετά όμως αποφάσισα (για άλλη μια φορά) ότι στη ζωή καλό είναι να μην αφήνουμε απωθυμένα. Οπότε, και αφού έσκασε ΕΥΚΑΙΡΙΑ.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1236.jpg 
Προβολές:	1500 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	214777
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Με 136 ευρώ το είχα στην πόρτα κομπλέ. Ο γάλλος είχε 2 και αφού έφυγε το 1 με δημοπρασία στα 110, μου έριξε ένα second chance offer, και το τσίμπησα στα 100+μεταφορικά......

    Εφαγα και μια αγωνία γιατί δεν έβρισκα πουθενά διαστάσεις στο νετ. Χτες το πρωι το παρέλαβα στο γραφείο, και το απόγευμα το φόρτωσα στην πλάτη και πήγα ποδήλατο (με βροχή) Μοναστηράκι-Ψυχικό. Τρελή αγωνία λέμε. Οταν τα μέτρησα και είδα ότι είναι ΙΔΙΑ σε αποστάσεις και διαστάσεις .

    Το μόνο που θέλει μόντα (και επειδή ήταν το μόνο που έλειπε απο το καινούργιο) είναι ο άξονας στο σκελετό. Και φυσικά άλλη δαγκάνα, μιάς και το zrx την έχει από κάτω.

    edit: Ο άξονας τελικά είναι ίδιος. Το zrx όμως έχει ρουλεμάν με πολύ μεγαλύτερη εξωτερική διάμετρο. Οπότε και εκεί είμαστε κομπλέ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_1235.jpg 
Προβολές:	1497 
Μέγεθος:	62,5 KB 
ID:	214778
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    @ man: Ως κατάλαβες, κατάλαβες....

    Οι τιμές στον ebay παίζουν 200-400 δολάρια+μεταφορικά, οπότε δεν έπαιζε να μην το πάρω. Πλέον μπαίνει μέχρι 200αρι λάστιχο (δεν πρόκειται φυσικά) Και φυσικά πάμε πάλι να δούμε τι ζάντες θα βάλουμε. Με το 150αρι πίσω θα δείχνει ξεβράκωτο ΝΟΜΙΖΩ......
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αντε να σηκώσω καμιά φωτό γιατί το γεροντοπαλίκαρο απο την Κρήτη μας έχει κάνει ρόμπααααααααααααααα.

    Στις παρακάτω εικόνες φαίνονται οι πρώτες μόντες που έγιναν. Ο σκοπός πάντα είναι να μπορεί το μηχανάκι να ξαναγίνει ΜΑΜΑ. Δηλαδή γαιδουρίες, κοψίματα, κολήματα κλπ κλπ δεν έπαιξαν. Τα κομάτια που αλάχτηκαν έχουν μπεί αποθήκη (και εκεί θα μείνουν -εκτός απο κάτι δαγκάνες ) Είναι όλα όπως βγήκαν απο τον εργοστάσιο.

    Οσο προχωράω (αργά λόγο τσέπης) ανακαλύπτω ότι η μαμά Kawasaki έχει τρομερό compatibility στα μηχανάκια της, το οποίον είναι καλό και για την τσέπη μας, και για την ασφάλεια μας.

    Φωτό #1




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r1.jpg 
Προβολές:	1439 
Μέγεθος:	38,0 KB 
ID:	225202
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Ο άξονας του ZRX είναι πολύ πιο χοντρός, αλλά έχει ίδιο μήκος. Οι ρεγουλατόροι είναι ίδιοι (με διαφορετική διάμετρο στην τρύπα του άξονα φυσικά) Οπότε μπήκε ο άξονας και οι ρεγουλατόροι του Zephyr, και κλείσαμε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r2.jpg 
Προβολές:	1437 
Μέγεθος:	46,5 KB 
ID:	225205
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Ναι, πως: πρώτα φτιάχτηκε ποτήρι πρεσαριστό για να κάτσει σωστα η δαγκάνα στον άξονα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	r4.jpg 
Προβολές:	1442 
Μέγεθος:	33,3 KB 
ID:	225206
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

Σελίδα 5 από 44 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. """Kawasaki Zephyr 750"""
    από sirjohnbest στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 116
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2012, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF