Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 171 από 171

Θέμα: Κίνα VS ALL!

  1. #166
    Έτσι που βροντάει το μοτέρ από το 800,όσα λιγότερα χιλιόμετρα το φορτώνεις τόσο καλύτερα

  2. #167
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Μα ακριβως ετσι το εννοω.
    Αν π.χ. δεις το μισητο και ζηλοφθονο BMW GS οσοι τα πουλανε εχουν και καμμια 100στη χιλιαδες χλμ πάνω.

    Κάποιο φίλτρο σου χαλάει τα αποτελέσματα


    Πέρα από την πλάκα, τα 2000-4000 χλμ/έτος εμφανίζονται αρκετά συχνά στις αγγελίες. Μία λογική εξήγηση είναι ότι πρόκειται για περιπτώσεις ανθρώπων που δεν χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα τους σε καθημερινή βάση. Προφανώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει σε κάθε περίπτωση αλλά σαν νούμερο στέκει.

  3. #168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Μου συγκρίνετε τους Κινέζους με τους Ιάπωνες και λέτε ότι κάνουν αυτό που έκαναν οι Ιάπωνες την δεκαετία του 1970 και 80

    ΛΑΘΟΣ Οι Ιάπωνες τότε μπήκαν στην αγορά μέσω των αγώνων , με μοτέρ που γύριζαν στις 20000 στροφές και κάνανε όλο τον κόσμο να παραμιλαει. Τα υλικά τους μεταλα, πλαστικά,κόλλες στις μοτοσυκλέτες παραγωγής τους ήταν μονο από το πάνω ράφι.
    Μια επισημανση -διορθωση,προς αποκατάσταση της ιστορικης αληθειας.Οι ιαπωνες μπηκαν με αξιωσεις στην αγορα εξ αιτιας της μαζικης διάδοσης του θρυλικου παπιου της ΧΟΝΤΑ το 1956 το super cub 100,που επισης βγηκε και σε αλλους κυβισμους ,απο 50-125 κυβικα.Αμεσως ακολουθησαν και οι αλλοι γιαπωνεζοι με αντιστοιχα μικρα.Ποτέ δεν κατεκτησαν την αγορα μεσω των αγωνων,ουτε ξετρελλαναν το ευρυ καταναλωτικο κοινο μεσω αυτων ,αλλα σιγουρα τους εδωσαν σεβασμο και αιγλη ειδικα στους αγωνιστικους κυκλους.Ολες οι μεγαλες μοτο που εφτιαξαν τις 10ετιες 70,80,90,ΔΕΝ εξελιχθηκαν μεσω των αγωνων.Πρωτα κατασκευαστηκαν στα εργοστασια και μετα ελαβαν μερος στους αγωνες.Οσα εργοστασιακα μοτο,κυριαρχουσαν στους αγωνες μεσω κυριως αμερικανων αναβατων δεν ηταν μοντελα προς πωληση.Oι αγωνες λοιπον γι αυτους δεν ηταν τοσο εξελιξη οσο πρεστιζ.Η επιτυχια των Ιαπωνων δεν στηριχθηκε τοσο στην ποιοτητα των ακριβων υλικων,απ το πανω ραφι,αλλα στην ακριβεστατη μηχανολογικη τους σχεδιαση,και κατασκευη,που τους επετρεψε να χρησιμοποιουν φθηνοτερα υλικα,αλλα με τετοια κατασκευαστικη τελειοτητα και συναρμογή,που ΑΠΛΑ δεν χαλούσαν.Π.Χ Τα παπια τους,που σιγά τα εξωτικά υλικα που χρησιμοποιουσαν Απλως εκμεταλλευτηκαν στο επακρο την ανικανοτητα ευρωπαιων και αμερικανων,να φτιαξουν κατι (απο ακριβοτερα συνηθως υλικα),που δεν δουλευε ομως ποτε σωστα.Τωρα οσον αφορα τους κινεζους,η αγορα πλεον εχει αλλαξει,οι καταναλωτικες συνηθειες εχουν αλλαξει,και κανείς δεν ψωνιζει πλεον κατι για να το κρατησει ΜΙΑ ΖΩΗ.Αλλωστε η τεχνολογια αλλαζει ραγδαια,και το προπερσινο,πλεον φανταζει,ξεπερασμενο.Οποτε ο φθηνος κινεζος ή ινδος με την χρυση μετριοτητα του φανταζει ως λυση για πολλους ,που αλλιως δεν θα μπορουσαν να παρουν καινουργιο μηχανακι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #169
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    584
    Ρε panavour. Οι Ιάπωνες αποκαθήλωσαν Norton, Triumph, Moto Guzzi, Ducatti, Gilerra , NSU, BSA με το c50;;;
    Η ιστορική αλήθεια είναι ότι με τους αγώνες και την φοβερή τεχνολογικά και ποιοτικά οικογένεια cb πήρανε το σκαλπ από όλους.

  5. #170
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.271
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Κάποιο φίλτρο σου χαλάει τα αποτελέσματα


    Πέρα από την πλάκα, τα 2000-4000 χλμ/έτος εμφανίζονται αρκετά συχνά στις αγγελίες. Μία λογική εξήγηση είναι ότι πρόκειται για περιπτώσεις ανθρώπων που δεν χρησιμοποιούν την μοτοσυκλέτα τους σε καθημερινή βάση. Προφανώς δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ισχύει σε κάθε περίπτωση αλλά σαν νούμερο στέκει.

    Όντως, έχω γείτονα με GS 1200 το οποίο (συζητούσαμε τις προάλλες) έβγαζε μόνο κάθε Κυριακή για βόλτα με την κόρη του και λόγω φόρτου εργασίας έχει να το βγάλει κοντά 2 μήνες.
    Άλλο παράδειγμα έχουμε κι εδώ, τον Νίκο (Karrelen) που το βγάζει αραιά και αυτός για εκδρομικές καταστάσεις.
    Από ότι έχω καταλάβει, λίγοι είναι αυτοί που τις έχουν για commuting.....και το βρίσκω λογικό.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #171
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Άλλο παράδειγμα έχουμε κι εδώ, τον Νίκο (Karrelen) που το βγάζει αραιά και αυτός για εκδρομικές καταστάσεις.
    Έχω άλλο καλύτερο.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

  1. reinmeister vs all (regarding rc51)
    από reinmeister στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 385
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2012, 16:32
  2. Rossi Vs all... εν ενεργεία και μη
    από red_monster στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2008, 02:11
  3. DUKE III vs ALL
    από devil's animal στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 219
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2008, 23:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF